Jak sadzić i uprawiać nasiona kwiatów meksykański kapelusz

Kolumnowa roślina ratibidowa należy do rodziny Asteraceae lub Asteraceae, hodowcom kwiatów znanych jest 7 gatunków bylin. Zgodnie z kształtem kwiatu ratibid nazywany jest meksykańskim kapeluszem (sombrero) i nie jest na próżno, ponieważ pochodzi z Meksyku.

Rodzimą krainą kwiatu Ratibida jest kontynent amerykański, jego północne i środkowe terytorium, zwane preriami, co oznacza faliste równiny. W naturze rośnie na polanach, nieużytkach, wzdłuż dróg. Ludzie nazywali to echinaceą preriową. Uprawiany od XIX wieku. W naszych regionach jest to rzadkie.

Opis odmian wyhodowanych na bazie czystej Ratibida columnifera

Niewiele jest znanych odmian tej rośliny, a te opisane poniżej zasługują na szczególną uwagę.

Ratibida the Fair – Gość prerii

Kapelusz meksykański Ratibida to łatwo rozpoznawalna roślina z oryginalnymi kwiatostanami w kształcie meksykańskiego kapelusza. Duże kwiaty o średnicy do 8 cm mają trzcinę (5 pręcików i 1 słupek). Kolor kwiatów: żółto-czerwony, brązowo-czarny.

Uprawiana w ogrodach, na trawnikach. W formie ciętej (bukiety) jest przechowywany dłużej niż tydzień. Kwitnienie jest długie i obfite, kończy się wraz z nadejściem przymrozków.

Ważny! Do uprawy preferowane są miejsca słoneczne.

Ratibida columnar Conflover dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych i mało zacienionych.

Popularną odmianą jest Yellow Cheyenne z jasnożółtymi płatkami. Dobrze znany jest również podgatunek zwany pięknym. Wyróżnia się ciemnoczerwonymi płatkami z żółtymi paskami wzdłuż krawędzi.

Rosnący meksykański kapelusz kolumnowy z nasion szczurów

Ratibida Sombrero jest rozmnażana przez nasiona, sadzonki i sadzonki.

  • Na przygotowanej glebie układa się płytkie rowki.
  • Kwiaciarnie chętniej sięgają po kolumnowe sadzonki ratibidu. Aby uzyskać sadzonki, nasiona wysiewa się w środku zimy, a raczej w lutym.

    Do siewu przygotowuje się kubki torfowe, aby nie uszkodzić sadzonek podczas zrywania i przesadzania. Kubki wypełnione są wilgotną i lekką mieszanką gleby składającą się z:

    Ważny! Nasiona są lekko wciskane w glebę, a pojemnik przykrywa się folią lub szkłem. Uprawy trzymane są w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Po około 2 tygodniach schronienie jest usuwane, a sadzonki otrzymują dużo jasnego światła słonecznego, ale nie bezpośredniego, ale rozproszonego.

    Ratibida jest w stanie rozmnażać się przez samosiew, to znaczy bez sadzonek. Nie dopuść do niekontrolowanego wzrostu rośliny kwiatowej. Konieczne jest oderwanie dojrzałych kwiatostanów wraz z początkiem więdnięcia kwiatów.

    Warunki i zasady uprawy są dość proste. Rośliny coloniform ratibida nie są wymagające na glebach, dobrze tolerują zarówno ciepło, jak i zimno, a kwitnienie trwa długo.

    Uprawa ratibidu

    Nasiona wysiewa się późną jesienią lub wczesną wiosną, aż do całkowitego rozmrożenia podłoża.

    Do siewu jesiennego nasiona nie wymagają specjalnego przygotowania.

    Ważny! Siew w okresie wiosennym przeprowadza się dopiero po obowiązkowym specjalnym przygotowaniu nasion pod wpływem zimna i wilgoci (rozwarstwienie) przez 4 tygodnie.

    Po 2 tygodniach nasiona kiełkują. Po pojawieniu się dwóch liści należy je zanurkować i przesadzić do oddzielnych pojemników. Na 2 tygodnie przed sadzeniem sadzonek na otwartej przestrzeni należy zacząć je utwardzać poprzez codzienne przenoszenie na świeże powietrze w miejscu chronionym przed przeciągami i deszczem. Czas trwania procedur powinien być stopniowo wydłużany.

    Kwiat szczurów nie przeżywa w glebie, w której występuje stagnacja wody, dlatego wymagany jest drenaż. Jakość gleby i brak wilgoci mają niewielki wpływ na rozwój róży.

    Utwardzone sadzonki meksykańskiej odmiany kapelusza ratibide, wyhodowane z nasion, przesadza się na otwarty teren około połowy maja. Za najlepszy czas na przesadzenie sadzonek uważa się pochmurny dzień lub wieczór. Odległość między roślinami powinna wynosić co najmniej 20 cm – 25 cm.

    Ważny! Krzewy są usuwane razem z grudą ziemi, a rosnące w kubkach torfowych są nimi sadzone. 

    Ratibida to niezwykła roślina

    Po kwitnieniu, przygotowaniu rośliny na zimę, część ziemi jest odcinana prawie do poziomu gleby. Nasiona można oddzielić od wysuszonych, przyciemnionych rdzeni

    Cechy pielęgnacji roślin w otwartym polu

    Dbanie o ogród kwiatowy ratibide nie jest trudne. Wystarczy kilka procedur:

    Do sadzenia roślin zaleca się stosowanie ciepłych, odpowiednio nasłonecznionych obszarów. Dozwolony jest jasny odcień.

    Kwiaty wymagają podlewania tylko w przypadku długotrwałej suszy.

    Ważny! Używana jest woda, która osiadła, ogrzana na słońcu. Przy częstych opadach podlewanie roślin nie jest konieczne. Zwykle mokra gleba jest poluzowana i odchwaszczona.

    Aby zapobiec szkodliwym owadom, można spryskać słabymi roztworami fungicydów.

    Do uprawy kwiatów nadaje się dobrze oświetlony lub lekko zacieniony obszar. Pożądane jest, aby gleba była gliniasta.

    Odmiana ratibide jest glebami odpornymi do lekko kwaśnych, lekko zasadowych lub lekko zasolonych. Przygotowanie terenu ogranicza się do kopania i dodawania 1 szklanki popiołu drzewnego i 1 wiadra kompostu na każdy metr kwadratowy gleby.

    Roślina ma kłącze kranowe zdolne do pobierania składników odżywczych z głębin. Dlatego karmienie nie jest wymagane. Ziemia zawierająca wystarczającą ilość składników odżywczych stymuluje szybki wzrost liści, co zniechęca do kwitnienia. Oznacza to, że nie powinieneś dać się ponieść górnemu opatrunkowi.

    Ratibida jako dekoracja na nieatrakcyjnym miejscu

    Pierwszy rok życia krzewów nie charakteryzuje się gwałtownym kwitnieniem, tylko niektóre róże kwitną w bardzo gorące lato zbliżające się do jesieni.

    Wielu hodowców kwiatów uprawia takie rośliny jak jednoroczne. Jeśli ratibid jest uprawiany jako roślina wieloletnia, konieczne jest wykopywanie krzewów co 2 lata na początku wiosny i podzielenie kłącza na części. Ponieważ korzenie są bardzo długie i delikatne, procedura jest bardzo trudna.

    Ważny! Musisz wykazać się maksymalną uwagą i cierpliwością, aby nie uszkodzić korzenia.

    Kolumna Ratibida jest używana w projektach krajobrazowych. Jest rozpoznawany w masywnych nasadzeniach ze względu na specjalny kształt dużego żółtego kwiatu. Posiada pędy metrowe.

    Inny gatunek zwany Red Midnight wyróżnia się ciemnoczerwonymi kwiatami.

    Cheyenne Yellow jest popularna wśród hodowców ze względu na żółte płatki.

  • pośrodku jest brązowy cylinder;
  • składa się z ogromnej liczby małych kwiatów;
  • mocno zakrzywione płatki znajdują się wokół cylindra.
  • Dzikie róże kwitną w maju, ich okres kwitnienia jest krótki. Pod koniec maja – czerwca róże ogrodowe zachwycają kwiatami. Gatunki te kwitną przeważnie raz, z pewnymi wyjątkami.

    W okresie kwitnienia róże wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W tym czasie pędy są przycinane, nadając określony kształt i aktywując uśpione pąki.

    Kupując róże, należy dokładnie zbadać stan łodyg i pędów. Doświadczeni ogrodnicy przeszczepiają rośliny z doniczek po kwitnieniu. Zwykle rośliny nie znoszą łatwo tego okresu adaptacji. Pierwsze dwa tygodnie są najtrudniejsze, a nawet można zaobserwować utratę liści.

    Ważny! Po dostosowaniu róża szybko rośnie.

    Kolumnowy Ratibida z natury

    Podczas wzrostu mogą pojawić się problemy z liśćmi – stracą one swój dekoracyjny efekt. Wynika to z faktu, że młodzież, do której należy róża, musi być aktualizowana w odpowiednim czasie, czyli co 1-2 lata.

    Ratibidu jest odporny na owady i choroby, dzięki czemu jest łatwy w uprawie.

    Długotrwałe deszcze mogą powodować gnicie. W takiej sytuacji uszkodzone rośliny należy usunąć, a glebę potraktować specjalnym roztworem fungicydów.

    Ważny! Przy wysokiej wilgotności może pojawić się mączniak prawdziwy. Występuje przez białawy nalot na roślinach. W takim przypadku krzaki należy potraktować roztworem sody oczyszczonej lub fungicydem zawierającym siarkę. Silnie dotknięte rośliny są niszczone. 

    Takie objawy można wyrazić w zmianie wyglądu, na przykład utracie koloru, zażółceniu liści. Dzieje się tak przy niewystarczającej dbałości o dodatki chemiczne w glebie.

    W wyniku niewłaściwego podlewania mogą pojawić się mszyce.

    Niewłaściwe miejsce lądowania powoduje wiele awarii. Należy zachować szczególną ostrożność podczas ostrych długoterminowych wahań warunków pogodowych.

    Róże zasługują na uwagę, jaką poświęcają im hodowcy kwiatów. Wyhodowanie takiego piękna w ogrodzie, na działce jest w pewnym stopniu równoznaczne z poprawą poczucia własnej wartości, wniesieniem radości do życia.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy