Jak sadzić i uprawiać róże: na wsi, w domu, instrukcje

Róża jest zasłużenie uważana za królową kwiatów. Piękna, wyrafinowana i pachnąca, może ozdobić każdy kwietnik. Nic dziwnego, że wielu właścicieli domów prywatnych i letniskowych chciałoby wiedzieć, jak uprawiać róże, aby urozmaicić swój ogród. Temat jest dość skomplikowany, dlatego należy o nim szczegółowo opowiedzieć, krok po kroku omawiając każdy szczegół.

Po pierwsze, ludzkość gromadziła informacje o tym, jak uprawiać róże od około dwudziestu pięciu wieków. Nawet Herodot, ojciec historii, opisuje greckie ogrody, w których uprawiano między innymi najpiękniejsze róże.

Kwitnące róże – wspaniały widok

Fakt! W XVII wieku w Europie znanych było około trzech tuzinów odmian róż. Dziś ich liczbę mierzy się w tysiącach.

Oczywiście od tego czasu uprawa róż domowych posunęła się naprzód. Ekspertom udało się odkryć setki technik poprawy wyglądu kwiatów, aby wydobyć tysiące odmian hybrydowych. A cały ten blask jest dziś dostępny dla każdego, kto chce uprawiać róże w kraju.

Rosnące wskazówki dla początkujących

Róże – sadzenie i pielęgnacja w otwartym polu dla początkujących

Zanim porozmawiamy o różach, o tym, jak je sadzić i pielęgnować, należy udzielić prostej porady – od razu zdecydować o pożądanym wyglądzie. W końcu dzisiejszy rynek oferuje ogromny wybór. Istnieją zarówno odmiany krzaczaste, jak i pnące, przeznaczone do uprawy w doniczkach i na otwartym polu. Nie wolno nam zapominać o wyglądzie, a także wymaganiach pielęgnacyjnych (jedne są dużo silniejsze, łatwiej znoszą suszę i ataki owadów) i klimacie.

Jeśli na tym etapie nie popełnisz błędów, wszystko będzie znacznie łatwiejsze – róże, pielęgnacja, pielęgnacja i inna praca zamieni się w przyjemność.

Clematis – sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz dla początkujących

Oczywiście wszystko zaczyna się od lądowania. W takim przypadku możesz użyć sadzonek (można je łatwo uzyskać z sadzonek) lub różowego nasienia. Pierwsza opcja jest lepsza – pozwala zaoszczędzić czas i uzyskać dokładnie taki rodzaj, jaki chciałeś.

Optymalny skład gleby to mieszanka piasku, gleby żyznej i próchnicy lub kompostu. Jeśli jednak uprawa jest prowadzona na glebach lekkich, można zrezygnować z piasku. Najpierw należy wykopać kwadratowy otwór o wymiarach około 50×50 cm Wypełnić drenaż na dole. Wystarczy kruszony kamień, keramzyt lub nawet łamana cegła z warstwą ok. 10 cm, po czym dół wypełnia się opisaną wyżej mieszanką – jest pożywna i lekka, co zapewnia szybki rozwój systemu korzeniowego. Bezpośrednio po posadzeniu roślinę należy obficie podlać, aby przyspieszyć zaszczepienie.

Odpowiedni materiał do sadzenia

Sadzonki róż najlepiej sadzić w otwartym terenie na przełomie sierpnia i września. Przy odpowiedniej pielęgnacji roślina może z łatwością zebrać wystarczającą ilość składników odżywczych, aby bezpiecznie przetrwać zimę. Wtedy, wraz z nadejściem ciepłych dni, krzew szybko wyrośnie i już wkrótce zachwyci ogrodnika bogatą zielenią, a po pewnym czasie wspaniałymi kwiatami.

Możesz odmówić nawozów w pierwszym roku po posadzeniu – podłoże odżywcze dostarczy wszystkich przydatnych substancji. Ale w kolejnych latach karmienie będzie musiało odbywać się kilka razy w sezonie. Należy pamiętać o prostych zasadach:

  • Nawozy azotowe stosuje się wiosną, gdy pęcznieją pąki. Do szybkiego wiązania zielonej masy potrzebny jest azot.
  • Nawozy potasowe – cały okres kwitnienia, czyli od końca czerwca do połowy sierpnia. Bez potasu krzewy nie będą miały pąków, a zatem nie będą miały kwiatów.
  • Nawozy fosforowe – od połowy do końca września w celu wzmocnienia systemu korzeniowego przed zimowaniem.
  • Możesz używać zarówno nawozów mineralnych, jak i organicznych. Jeśli ogrodnik uprawiający róże preferuje materię organiczną, wówczas napar ziołowy można zastosować jako nawóz azotowy, a do gleby można dodać potas i fosfor, dodając popiół drzewny.

    Ciekawy! Zapach róż to silny środek przeciwdepresyjny, który doskonale poprawia nastrój.

    Hortensja ogrodowa – sadzenie i pielęgnacja w otwartym polu dla początkujących

    Oczywiście każdy ogrodnik, który chce wiedzieć, jak wyhodować różę, powinien znać wiele sekretnych drobiazgów, w tym te związane z podlewaniem. W pierwszym roku po posadzeniu róże należy podlewać regularnie – 2-4 razy w tygodniu, w zależności od składu gleby (woda piaszczysta wypływa szybciej niż gliniasta) i pogody (w upalne, wietrzne dni krzewy tracą więcej wilgoci). Następnie podlewanie wystarczy raz na 7-10 dni, jeśli nie było ulewnego deszczu. Słabe się nie liczą – moczą tylko wierzchnią warstwę gleby, a system korzeni róż jest zakopany, więc nie będzie w stanie uzyskać wystarczającej ilości wilgoci.

    Podlewanie róży, podobnie jak innych roślin ogrodowych, najlepiej jest rano – do godziny 10. Jeśli zrobisz to później, krople wody spadające na liście mogą spowodować oparzenia słoneczne. Przy porannym podlewaniu woda ma czas na odparowanie bez uszkadzania liści. Podlewanie wieczorem jest możliwe, ale tylko w ciepłe letnie dni – lepiej odmówić jesienią. Zimny ​​nocny wiatr mocno uderza w mokre liście. Mogą stać się czarne i odpaść, jak po mrozie. To prawda, że ​​dotyczy to uprawy na zewnątrz. Jeśli krzewy rosną w szklarni, nie ma tak surowych zasad.

    Opryskiwanie przyniesie korzyści

    Kolejnym bardzo ważnym szczegółem, o którym często zapominają początkujący ogrodnicy decydujący się na sadzenie róż, jest szczypta. Procedura jest dość prosta – wystarczy usunąć pojedyncze pędy, aby uformować koronę o pożądanym kształcie. W końcu każdy ogrodnik lubi zadbane krzewy, nie wydłużone, poskręcane, jakby niedorozwinięte drzewa.

    Ciekawy! Wszystkie współczesne odmiany róż pochodzą od skromnej róży.

    Zabieg można przeprowadzić od pierwszego roku, wtedy silne pędy wyjdą z podstawy krzewu. Następnie należy to przeprowadzać każdej wiosny, wkrótce po tym, jak pąki zaczną puchnąć. Optymalna długość pozostawionych pędów to 20-25 centymetrów. Bardzo ważne jest również terminowe uszczypnięcie wierzchołków silnie rosnących odmian, aby krzew był gęsty i przysadzisty.

    Ale nawet tutaj nie możesz pozwolić, aby wszystko odeszło samo, wykonując w jakiś sposób przycinanie. Przed przeprowadzeniem procedury należy dokładnie zbadać gałęzie. Konieczne jest wybranie łodygi i odcięcie jej około 1-2 cm nad pączkiem, a następnie wyjdą z niej młode pędy.

    Jeśli zimą krzew jest osłabiony lub uszkodzony, pędy prawdopodobnie będą kruche. Pojawiające się na nich pąki należy usunąć, aby gałęzie stały się silniejsze.

    Być może najbardziej frustrującą częścią pracy z krzewami kwiatowymi dla początkujących ogrodników jest przycinanie. Ale jeśli mówimy o różach, opieka na świeżym powietrzu dla początkujących byłaby niepełna bez tej ważnej części.

    Prawidłowe przycinanie jest bardzo ważne

    Przycinanie należy wykonywać wiosną, po przebudzeniu roślin. Głównym celem jest przerzedzenie buszu. Jeśli jest zbyt wiele gałęzi, traci efekt dekoracyjny, a duża liczba pąków doprowadzi do tego, że wiele kwiatów będzie raczej małych i słabo rozwiniętych.

    Podczas pracy z młodymi roślinami (do 5-7 lat) wystarczy lekkie przycinanie. To po prostu usunięcie części młodych procesów – zaleca się pozostawienie nie więcej niż 3-5 na każdym pniu. Pożądane jest samo cięcie pni – wtedy nie będą rosły w górę, ale na boki, pięknie zagęszczając roślinę.

    Stare i zaniedbane rośliny wymagają staranniejszego przycinania. W tym przypadku krzewy są zwykle przycinane na wysokość 10-12 cm nad ziemią. Nie martw się – wystarczy dobrze nakarmić roślinę, a wkrótce odrośnie. Nawiasem mówiąc, jest to świetna okazja do zebrania materiału do sadzenia, jeśli ogrodnik preferuje metodę sadzenia róż.

    Mówiąc także o różach, sadzeniu i pielęgnacji na otwartym polu, nie można przegapić tak ważnej części, jak przygotowanie do zimowania. W końcu Rosja to nie Francja, gdzie krzewy mogą zimować bez schronienia. Większość odmian po prostu nie przetrwa mroźnych dni, gdy temperatura spada do -20 stopni Celsjusza lub nawet niżej. Dlatego ogrodnik musi zrobić wszystko, aby jego ulubiona hybryda i róże herbaciane bezpiecznie przetrwały zimę.

    Przygotowanie rozpoczyna się już w połowie sierpnia – należy zaprzestać nawożenia, z wyjątkiem fosforu, aby nie spowodować dodatkowej fali kwitnienia lub odkładania się nadmiaru zielonej masy. Po pierwszych przymrozkach, które zabiją liście, te ostatnie należy starannie zebrać – można je spalić lub wysłać na pryzmę kompostu. Jeśli nie zostanie to zrobione, wiosną liście mogą zacząć gnić, infekując całą roślinę.

    Ważny! Niektóre odmiany róż mogą zimować bez dodatkowej osłony. Najważniejsze jest, aby zebrać pełne informacje o nich, aby zrobić wszystko dobrze.

    Następnie róże należy przykryć. Odpowiednie są różne materiały, od trocin, dobrze posiekanej suchej trawy lub liści (najważniejsze jest to, że jest sucha i nie zawiera larw szkodników), kończąc na spunboard, lutrasil i agrotex. Najważniejsze jest przykrycie korzeni, a także dolnej części pędów, przynajmniej do wysokości około 5-7 cm.

    Zimą izolację można dodatkowo wzmocnić. Podczas czyszczenia ścieżek ogrodowych delikatnie złóż miękki, luźny śnieg na krzaki. Wtedy z pewnością bez problemu wytrzymają nawet najzimniejsze zimowe dni.

    Róże można przycisnąć do ziemi, aby chronić je przed zimnem

    Wiosną śnieg będzie się stopniowo topił, a mieszkaniec lata będzie musiał usunąć materiał termoizolacyjny. Zaleca się to robić od końca marca do połowy kwietnia, w zależności od klimatu w danym regionie.

    Oczywiście nie da się w jednym artykule opowiedzieć wszystkiego o różach od A do Z. Ale początkujący kwiaciarnia z pewnością znajdzie wiele przydatnych wskazówek, które pozwolą mu nie popełniać błędów i wyhodować wspaniałe krzewy róż.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy