Jak sadzić i uprawiać wczesne sadzonki ziemniaków, końcówki

Ziemniaki to najczęściej spotykane warzywo na naszym stole. Jego użycie nie ogranicza się do pierwszego i drugiego dania. Jest stosowany w nadzieniach i deserach, robi się z niego skrobię itp.

Opis

Ziemniak należy do roślin bulwiastych z rodziny Solanaceae. Łodyga jest nagi, może osiągnąć wysokość do 1 m.

Liście pierzaste sporadycznie mają ciemnozielony kolor.

Kwiaty są trzech rodzajów: białe, fioletowe i różowe. Owoce są trujące i mają zaokrąglony kształt.

Do gotowania używa się bulw roślin, które rosną na końcach podziemnych pędów lub rozłogów.

Owoce i wegetatywne części rośliny zawierają trującą substancję – solaninę. Ma na celu ochronę krzewu przed infekcją bakteryjną i uszkodzeniem przez niektóre rodzaje owadów.

W rolnictwie stosuje się trzy rodzaje reprodukcji:

Sadzonki ziemniaków

Sadzenie nasion jest stosowane w ostatnich latach, ponieważ ogrodnicy uzyskali dostęp do nasion odmian. Ta metoda pozwala uzyskać czysty bulion ziemniaczany.

Najczęstszym sposobem są bulwy. Jednak nie wszystkie regiony mogą korzystać z tej opcji. Jeśli lato jest bardzo gorące lub odwrotnie, bardzo zimne, sadzonki ziemniaków pomogą uzyskać dobre zbiory. Jeśli posadzisz warzywo w ten sposób w suchym regionie, roślina będzie miała czas na zapuszczenie korzeni, zanim wilgoć wyparuje z gleby. A w zimnych regionach metoda ta skróci czas rozwoju rośliny na otwartym polu.

Uprawa ziemniaków przez sadzonki jest również wykorzystywana w celu uzyskania wczesnych zbiorów ziemniaków, na przykład w ten sposób można uzyskać ziemniaki w regionie moskiewskim już w lipcu.

Zastanów się, jak samodzielnie wyhodować wczesne ziemniaki przez sadzonki.

Sadzonki ziemniaków

Aby przygotować sadzonki, musisz najpierw przygotować bulwy do sadzenia.

Scena 1. Przygotowanie bulw

Najpierw musisz kupić lub wybrać (jeśli są domowe ziemniaki) zdrowe, nawet średniej wielkości bulwy z dużą liczbą oczu i wypuścić je do kiełkowania. Ziemniaki kiełkują od połowy marca do kwietnia.

Bulwy układa się w jednej warstwie w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, umieszcza się na podłodze lub w pudełkach.

Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, kiełki będą cienkie i mocno wydłużone. To nie jest najlepsza opcja lądowania. Kiełki powinny być małe, zielone i mocne, aby trudno było oderwać oko od bulwy.

Porośnięte bulwy

Również dzięki światłu w bulwie wytwarzana jest solanina, dzięki której bulwa przeznaczona do sadzenia będzie miała dobrą odporność na różne choroby i gryzonie.

Dodatkowo przed sadzeniem do dezynfekcji ziemniaki można traktować słabym roztworem nadmanganianu potasu.

Ważny! Zielone bulwy są trujące i nie można ich używać do jedzenia.

Kiełkowanie przeprowadza się w ciągu 20-40 dni, w zależności od warunków kiełkowania i stanu bulw.

Etap 2. Przygotowanie doniczek do sadzenia

Najpierw przygotowujemy glebę. Aby przygotować glebę na 2 wiadra ziemi, weź 1 wiadro piasku i próchnicy lub obornika.

Do tej mieszaniny dodaje się 1 litr popiołu i 20 g superfosfatu.

Możesz również użyć gleby składającej się z ziemi ogrodowej, torfu i piasku.

Do uprawy sadzonek używamy doniczek torfowych 75×75 mm, doniczek, butelek plastikowych z odciętą szyjką lub skrzynek. Następnie wypełnij je w 2/3 przygotowaną glinianą mieszanką.

Doniczki torfowe

Etap 3. Sadzenie ziemniaków w pojemniku

W każdej doniczce należy posadzić kiełkującego ziemniaka i posypać go ziemią, piaskiem lub trocinami. Możesz użyć nie całej bulwy, ale oka ziemniaka.

Aby przygotować taki materiał siewny, należy pokroić ziemniaki na kostki o wymiarach 10 mm x 10 mm x 10 mm, które zawierają po 1 oczku. Plasterki muszą trochę wyschnąć przed sadzeniem.

Następnie, podobnie jak bulwy, oczy sadzi się w przygotowanych pojemnikach.

Jeśli sadzonki muszą rosnąć w pudełkach, bulwy układa się w ziemi w odległości około 3 cm.

Zaleca się rozlać bulwy po posadzeniu roztworem humatu sodu (1 łyżka stołowa na 5 litrów wody).

Aby sadzonki rozwijały się normalnie, wilgotność musi wynosić 80-85%. Dlatego podesty okryte są folią. Folia ma za zadanie zatrzymać wilgoć i stworzyć określony mikroklimat w doniczkach. Nie jest usuwany, dopóki nie pojawią się pierwsze zielone liście.

Przykryj folią

Po kilku dniach pojawia się pierwsza sesja. Po wzroście sadzonek o 2-3 cm nadszedł czas na karmienie. Aby przygotować nawóz, musisz wziąć 2-3 łyżki. nitroammofos i rozcieńczyć w 10 litrach wody.

W ciągu pierwszych 10 dni konieczne jest utrzymanie temperatury w zakresie 18-20 ° C. Aby to zrobić, możesz zainstalować pudełka z sadzonkami w mieszkaniu lub w domu pod baterią.

Jest to konieczne, aby oczy się obudziły i pojawiły się kiełki. Następnie temperaturę obniża się, aby kiełek okazał się mocny i nie miał możliwości rozciągnięcia.

Jeśli kiełek zacznie się rozciągać, sadzonki należy wynieść do chłodniejszego i jaśniejszego miejsca.

Etap 4. Sadzenie sadzonek w ziemi

Około połowy maja sadzonkę można sadzić w ogrodzie. Do tego czasu doły lub rowy do sadzenia powinny być gotowe, w zależności od tego, jak wolisz uprawiać ziemniaki. Odległość między otworami – 30-45 cm, między rzędami – 0,5 m.

Lądowanie w ziemi

Na teren budowy należy wybrać otwarte, oświetlone miejsce. Jeśli woda gruntowa zbliża się do powierzchni, najlepiej sadzić sadzonki na grzbietach. Ponadto ziemniaki nie lubią rosnąć na kwaśnych glebach. Jeśli masz właśnie takie miejsce, to w tym przypadku jesienią grunt należy odkwaszać dodając mąkę wapienną lub dolomitową. Ich ilość zależy od kwaśności gleby.

Aby wyhodować wczesne ziemniaki, należy wlać do dziury 1 litr próchnicy lub zgniłego obornika, 2 łyżki. popiół, 1 łyżeczka. nitroammophoska i 1 łyżeczka. superfosfat. Po zapłodnieniu należy je wymieszać z ziemią. W przypadku ziemniaków późniejszych ilość nawozu można nieznacznie zwiększyć. Teraz możesz sadzić sadzonki w przygotowanej mieszance gleby.

Sadzonki można sadzić w rabacie ogrodowym, gdy osiągną wysokość około 10-15 cm.

Bulwę należy przykryć glebą o grubości około 8-10 cm w zależności od wysokości sadzonek. Aby wiosenne przymrozki nie wpływały na lądowanie, jest chroniony od góry materiałem pokrywającym.

Uwaga! Szacuje się, że uprawa ziemniaków przez sadzonki zwiększa plony o 40%.

Aby zwiększyć plon, musisz kilka razy (co najmniej trzy) wyrzucać krzaki w sezonie.

Ważnym warunkiem uzyskania dobrych zbiorów jest terminowe karmienie roślin, dlatego konieczne jest karmienie naszych nasadzeń kilka razy w sezonie. Pierwsze karmienie przeprowadza się przed pierwszym hillingiem. Aby przygotować roztwór roboczy, weź 0,5 litra dziewanny lub 1 łyżeczkę. mocznik, rozpuść je w 10 litrach wody i wlej 1 litr pod krzak. Dwa tygodnie później przeprowadza się drugie karmienie.

Wymagane jest również pielenie i podlewanie. Ziemniaki podlewamy co najmniej 2 razy w sezonie. Jeśli lato jest suche, podlewanie wykonuje się częściej.

W okresach suszy podlewanie powinno być obfite.

Choroby i szkodniki ziemniaków

Podczas uprawy ziemniaków z sadzonkami nasadzenia mogą zostać uszkodzone przez różne choroby grzybowe, zakaźne, a także owady i mikroorganizmy.

Choroby grzybowe

Zaraza późna

Jedną z najniebezpieczniejszych chorób jest zaraza, która dotyka zarówno ziemniaki, jak i pomidory. Należy do kategorii chorób grzybiczych. Objaw – pojawienie się brązowych plam na liściach. W bulwach dotknięte obszary są gęstsze niż inne i mają brązowy kolor.

Korzystne warunki do jej rozwoju:

Rozprzestrzenia się przez zanieczyszczoną glebę.

Środki zapobiegawcze:

nie pobieraj materiału siewnego z porażonych roślin; nie zezwalaj na uprawę ziemniaków w tym samym miejscu lub po pomidorach; zakażone rośliny należy spalić iw żadnym wypadku kompostować;

Dla informacji objawem jest pojawienie się małych guzków na bulwach, które stopniowo powiększają się. Nie ma jeszcze lekarstwa na tę chorobę. Dotknięte rośliny są niszczone. Ziemniaki nie są uprawiane na zakażonym obszarze przez 3-4 lata.

Szkodniki ziemniaka

Stonka ziemniaczana jest jednym z najczęstszych szkodników krzewów ziemniaczanych. Nie tylko same chrząszcze są niebezpieczne do sadzenia, ale także larwy, które niszczą nasadzenia z dużą prędkością.

Innym niebezpiecznym szkodnikiem jest chrząszcz i jego larwa wireworm. Na obszarze zaatakowanym przez wireworm bulwy są przekłute małymi czarnymi dziurami, co psuje liczbę i wygląd ziemniaków.

Z pomocą sadzonek można uzyskać szybki i wysoki plon ziemniaków nawet w zimne lub odwrotnie, bardzo gorące lata.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy