Jak sadzić porzeczki wiosną z sadzonkami:

Porzeczki należą do kategorii specjalnych gatunków roślin, a najbardziej odpowiednim okresem do sadzenia jest jesień. W tym czasie gleba w pobliżu krzewu w końcu osiada, co przyczynia się do lepszego dojrzewania owoców. Ale jeśli mieszkaniec lata z jakiegoś powodu jest zainteresowany sadzeniem go wiosną, ta opcja jest również możliwa pod pewnymi warunkami.

Wszystkim, którzy chcą zrozumieć, jak organizowane jest sadzenie porzeczek wiosną z sadzonkami, zalecamy uważne przeczytanie materiałów tego artykułu.

Podnieś czas i miejsce

Okres sadzenia porzeczek wiosną powinien spełniać jeden warunek – należy to zrobić jak najwcześniej (najlepiej zaraz po stopieniu się śniegu). Zwykle wybiera się do tego koniec kwietnia lub początek maja, kiedy ziemia już zaczyna gnić pod wpływem ciepła, nasycona wilgocią. Żaden inny miesiąc nie będzie w stanie stworzyć odpowiednich warunków do sadzenia sadzonek w glebie.

Zaletą wyboru tego czasu jest to, że system korzeniowy rośliny zasadzonej w gruncie nie będzie w stanie zamarznąć w gruncie już ogrzanym przez słońce (jak to bywa jesienią).

Sadzenie porzeczek wiosną z sadzonkami

Najważniejszym warunkiem wczesnego sadzenia tej kultury jest kompetentne podejście do wyboru miejsca dla niej. Przed sadzeniem porzeczek wiosną przede wszystkim należy zadbać, aby wybrany obszar spełniał następujące wymagania:

Miejsce na sadzonki porzeczek z reguły wybiera się po słonecznej i dobrze osłoniętej stronie terenu; Ponieważ porzeczki preferują wilgoć, gleba w tej części ogrodu nie powinna być bardzo sucha.

Przed sadzeniem porzeczek w granicach wybranej strefy ważne jest również, aby wiedzieć, z jakimi uprawami można je bez szkody umieścić w sąsiedztwie. Wśród roślin owocnych, obok których nie zaleca się sadzenia porzeczek, jest zbliżony w swojej klasie agrest. Niepożądane sąsiedztwo można wytłumaczyć faktem, że na obie te uprawy jednocześnie może wpływać ćma agrestowa (choroba ta dotyczy w dużej mierze liści i owoców porzeczki).

Cebula, truskawki, czosnek i jabłonie to wszystko doskonale akceptowalne otoczenie czarnej porzeczki.

Cebula i porzeczki rosną obok siebie

Funkcje lądowania (instrukcje)

Przygotowanie sadzonek

Zwyczajowo sadzi się porzeczki w postaci sadzonek, a najlepiej, jeśli mają dwa lata. Aby zapewnić pewne kiełkowanie w normalnych warunkach, taka sadzonka musi mieć co najmniej trzy korzenie szkieletowe. Bezpośrednio przed sadzeniem należy go wyjąć z pojemnika i dokładnie zbadać system korzeniowy.

Nie powinien mieć żadnych śladów uszkodzeń (pęknięć i nacięć), co gwarantuje pewne kiełkowanie tego krzewu.

Dodatkowe informacje. Z punktu widzenia prostego ogrodnika-amatora wygodniej jest sadzić porzeczki w postaci sadzonek.

W tym przypadku roślina uprawiana zgodnie ze wszystkimi zasadami (bez względu na to, jaki to będzie: biały lub czerwony) wydaje owoce, których cechy są prawie identyczne z jagodami z macierzystego krzewu.

Dlatego sadzenie w łodydze jest wygodną opcją dla tych ogrodników, którzy mają do dyspozycji krzewy porzeczki przetestowane pod względem plonu. Rozmnażając je tą metodą, mają gwarancję wysokiej jakości młodego wzrostu i nie ryzykują popełnienia błędów przy zakupie niesprawdzonych kiełków.

W przypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu sadzonek porzeczek podczas ich sadzenia należy kierować się zasadami omówionymi poniżej.

System korzeniowy sadzonki porzeczki

Warunki lądowania

Badając pytanie, jak prawidłowo sadzić porzeczki na wiosnę, należy przestrzegać następujących zaleceń, które można uznać za plan krok po kroku:

Aby posadzić porzeczki w wybranym miejscu, musisz wykopać dołki o głębokości około 40 cm i szerokości nie większej niż 50 cm;

Ważny! Liczba dołków musi ściśle odpowiadać liczbie sadzonek, ponieważ w każdym z nich można posadzić tylko jedną.

W przypadku, gdy gleba nie była wcześniej nawożona, do dołków dodaje się do 8 kg obornika (humusu), około 60 gramów soli potasowej i 100 gramów superfosfatu w granulkach; następnie do każdego z nich należy wlać co najmniej 10 litrów woda, która musi być całkowicie wchłonięta; Bezpośrednio podczas sadzenia sadzonka jest umieszczana w dołku na niewielkim nachyleniu, po czym jej korzenie są ostrożnie przykrywane pochyloną glebą; W trakcie sadzenia w ziemi należy również upewnić się, że kołnierz korzeniowy procesu znajduje się na głębokości około 6-7 cm.

Eksperci od sadzenia porzeczek i wytyczne zalecają przestrzeganie powyższych zasad, ponieważ stanowią one najlepszy wskaźnik dla tak ważnej cechy, jak przetrwanie kiełków. Pod koniec sadzenia sadzonki gleba w otworze wokół niej musi być lekko ubita, bezpiecznie mocując ją w tym miejscu.

Uwaga! Nie zapomnij natychmiast po tym spryskać go wodą z 5-litrowego pojemnika.

Optymalna odległość od jednego dołka do drugiego odgrywa ważną rolę podczas sadzenia i zależy bardziej od konkretnej odmiany porzeczek. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami czarną odmianę należy sadzić w taki sposób, aby rząd z rzędu znajdował się co najmniej 2 metry dalej; jednocześnie musi znajdować się co najmniej 1,5 metra od sąsiednich krzewów w jednej linii.

Rozważając, jak sadzi się czerwoną lub białą porzeczkę, te same wymagania będą wyglądać następująco: sadzonki tych odmian należy sadzić w odległościach między rzędami około 1,5 metra. A z sąsiedniej sadzonki w jednej linii każdy krzak powinien znajdować się w odległości co najmniej 1,25 metra.

Prawidłowo posadzone rzędy porzeczek

Metoda zagnieżdżania

Oprócz opisanej powyżej bezpośredniej metody sadzenia sadzonek istnieje jeszcze jedna metoda zwana gniazdowaniem i zapewniająca dobry wynik (obfite owocowanie którejkolwiek ze znanych odmian porzeczek).

Dodatkowe informacje. Sadzonki sadzone tą metodą są w stanie wyprodukować do 2 kg jagód z każdego krzewu po 2 latach.

Dobrze znane zalecenie dotyczące sadzenia sadzonek w ten sposób jest następujące:

Najpierw należy zaznaczyć obszar gleby wybrany do sadzenia w postaci regularnego trójkąta o bokach o długości około 25-30 cm; Następnie w jego rogach należy przygotować dołki o określonej już wielkości i posadzić po jednej sadzonce w każdym z nich; Sekwencyjne rozmieszczenie takich stref sadzenia zaoszczędzi na obszarze zajętym do sadzenia; Kolejną taką samą kombinację wykonuje się w pewnej odległości od pierwszego trójkąta ( nie bliżej niż 25 cm od sąsiedniego gniazda ).

Ważny! Niezależnie od schematu sadzenia porzeczek, staraj się chronić jego delikatny system korzeniowy, ponieważ wszelkie uszkodzenia z pewnością wpłyną na przyszłe ukorzenienie i wzrost.

Pielęgnacja kiełków

Zanim zaczniesz pielęgnować kiełki porzeczki, przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że kolejność pielęgnacji zależy od obszaru sadzenia i charakterystycznych dla niego warunków klimatycznych. Rozważmy tylko niektóre regiony , w których osobliwości sadzenia tej kultury są najwyraźniej widoczne (te działania, jeśli jest to pożądane, można przedstawić jako instrukcję pielęgnacji).

W regionie moskiewskim, a także w regionie Wołgi, opieka nad krzewami ogranicza się do ich niezawodnej ochrony na zimę poprzez zginanie gałęzi do ziemi i przykrywanie ich środkami pomocniczymi. W tej formie krzewy dobrze znoszą zimną pogodę i zachowują ledwie zarysowane pędy. Wraz z nadejściem wiosny należy je otwierać i podlewać ciepłą wodą przynajmniej raz na 10 dni.

Jednocześnie konieczne jest spryskanie krzewów środkami ochronnymi rozpuszczonymi w wodzie, chroniącymi je przed chorobotwórczymi bakteriami i drobnymi owadami. Po wykonaniu wszystkich tych zabiegów będzie można przystąpić do czynności związanych z formowaniem kiełków (ich sanitarne cięcie).

Opryskiwanie krzewów porzeczki

Ponieważ na Syberii i na Uralu wiosna przychodzi późno, przesadzanie sadzonek porzeczek w tych miejscach najlepiej przenieść na jesień. Wraz z nadejściem wiosny przeprowadza się z nimi te same procedury (opryskiwanie i przycinanie), przeprowadzane nawet przed pęknięciem pąków.

Typowe błędy w pielęgnacji tej rośliny to:

Źle dobrany okres uwolnienia krzewu ze schronienia, co może doprowadzić do gnicia; Późne przycinanie, które może spowodować rozwój chorych pędów i pojawienie się szkodników w całym buszu; Należy również unikać nadmiernego nawożenia i nadmiernego podlewania w okresie pielęgnacji nasadzonych krzewów.

Podsumowując, zauważamy, że postępując zgodnie z zaleceniami podanymi w tej recenzji, każdy ogrodnik amator będzie mógł wiosną prawidłowo sadzić sadzonki porzeczek. A doświadczenie samodzielnego sadzenia i pielęgnacji tej rośliny z pewnością nadejdzie z czasem.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy