Jak samodzielnie wyhodować zdrowe sadzonki warzyw

Jak samodzielnie wyhodować zdrowe sadzonki warzyw

Dobrej jakości sadzonki warzyw uprawiane zgodnie ze wszystkimi zasadami to pierwszy krok do uzyskania wysokich plonów. W artykule podpowiemy jak przygotować mieszankę gleby, dobrać odpowiednie pojemniki, przygotować nasiona, rozważyć podstawowe techniki rolnicze, których należy przestrzegać przy uprawie sadzonek.

Idzie wiosna, co oznacza, że ​​parapety mieszkań miejskich i domów prywatnych zazielenią się od sadzonek. Od połowy lutego najbardziej zagorzali ogrodnicy rozpoczynają „święty rytuał” siewu sadzonek.

Uprawa warzyw przez sadzonki ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Po pierwsze, w glebie ogrodowej żyją wszelkiego rodzaju owady i patogeny różnych chorób, dlatego jeśli posadzisz nasiona bezpośrednio w ziemi, wiele z nich może po prostu umrzeć. Praktyka pokazuje, że uprawa roślin z sadzonek pozwala uzyskać zbiory 2-3 tygodnie wcześniej. Cóż, w regionach północnych generalnie niemożliwe jest uprawianie niektórych roślin przez siew w otwartym terenie.

Specjalnie wyposażone szklarnie i szklarnie, które mogą być ciepłe i zimne, są uważane za idealne pomieszczenia do uprawy sadzonek warzyw. Tutaj każda kultura rośnie we własnym przedziale, w którym utrzymywane są dla niej optymalne warunki – temperatura, wilgotność, oświetlenie. Parapety naszych mieszkań miejskich są oczywiście dalekie od takich idealnych warunków. Jeśli jednak zastosujesz się do nie tak skomplikowanych zasad, możesz wyhodować zdrowe sadzonki w mieszkaniu w mieście. Aby to zrobić, konieczne jest odpowiednie przygotowanie mieszanki gleby, przygotowanie nasion w specjalny sposób i wybranie niezbędnych pojemników.

Metody przygotowania odżywczej mieszanki glebowej

Najlepszą podstawą do przygotowania mieszanki gleby (substratu) dla sadzonek jest ziemia darniowa, której nigdzie raczej nie kupisz. Możesz go włączyć ogród , a co najważniejsze – w lesie lub na łące, a najcenniejsze w tym sensie będą tereny, na których rośnie koniczyna lub inne wieloletnie rośliny pastewne, np. lucerna.

Najlepiej jest zbierać darń przez całe lato. W tym celu odcina się warstwę darni (grubość: 6–12 cm, szerokość: 25–30 cm, długość: 35–40 cm). Te warstwy są ułożone gdzieś w zacienionym miejscu, tak aby przylegały do ​​trawy. Idealnie byłoby rozwarstwić je dziewanny i pozostawić do ponownego gotowania na 2-3 lata. Ale możesz go również użyć następnej wiosny. Aby to zrobić, dodaj półlitrową puszkę popiołu drzewnego, jedną łyżeczkę superfosfatu i jedną łyżeczkę siarczanu potasu do wiadra tak przygotowanej darni. Wszystko to jest dobrze wymieszane i nawilżone, i należy to zrobić tydzień przed sadzeniem nasion. Na dzień przed sadzeniem przygotowane podłoże umieszcza się w pojemnikach, wyrównuje i zagęszcza, po czym podlewa ciemnofioletowym roztworem nadmanganianu potasu, który w ciągu jednego dnia da glebie wszystkie substancje przydatne dla roślin. Dobrze,

Jeśli nie masz przygotowanej gleby darniowej, możesz przygotować mieszankę gleby do sadzonek, korzystając z prostszych przepisów:

  • Opcja pierwsza – wiadro ziemi z ogrodu miesza się z wiadrem próchnicy i dodaje się dwa litry popiołu drzewnego, dobrze wymieszane.
  • Opcja druga – na jedną część torfu weź dwie części próchnicy, trochę piasku, wymieszaj i dodaj 0,5 litra popiołu do wiadra z podobną mieszanką.
  • Opcja trzecia (najprostsza) – kupują gotowe podłoże w specjalistycznym sklepie, a dziś można kupić mieszankę gleby osobno dla każdej konkretnej uprawy.

Jak prawidłowo przygotować nasiona

Powszechnie wiadomo, że to, co sadzisz, będzie rosło. Przy uprawie sadzonek wysokiej jakości stosowanie zdrowych nasion jest jednym z głównych warunków sukcesu. Gdzie lepiej kupić i na co zwrócić uwagę kupując wysokiej jakości nasiona, szczegółowo opisaliśmy w artykule„Planowanie ogród warzywny: decydujących o nasadzenia, wybierając nasiona.

Należy zauważyć, że przygotowanie nasion zajmie ci co najmniej trzy dni. Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć każde nasiono – określić jego wielkość, dokładność, symetrię i wybrać tylko te, które „obiecują” mocne i zdrowe rośliny. Następnie należy przetworzyć nasiona w roztworze nadmanganianu potasu, który zapobiegnie rozwojowi wielu niebezpiecznych chorób. Następnie nasiona należy „nakarmić”, czyli umieścić w pożywce, z której najbardziej dostępnym i skutecznym jest roztwór popiołu drzewnego (jedna łyżka stołowa na litr wody). Aby to zrobić, nasiona umieszcza się w woreczku z bibułką i przetrzymuje w roztworze przez 12 godzin, następnie zanurza w czystej wodzie i pozostawia w ciepłym miejscu na jeden dzień, nie ma potrzeby wcześniejszego płukania nasion.

Następnie zaleca się utwardzenie – nasiona przetrzymuje się w temperaturze plus 1-2 stopnie (poniżej – to niemożliwe!) Przez 48 godzin i okresowo spryskuje się wodą, aby torebki nie wysychały. Do tych celów można wykorzystać dowolne odpowiednie miejsce – lodówkę, podłogę podziemną, taras. Po schłodzeniu sadzenie odbywa się natychmiast na przygotowanym wcześniej podłożu. Więcej o przygotowaniu nasion do uprawy sadzonek przeczytasz w artykule„Przygotowanie nasion do siewu .

Wybór pojemników do uprawy

Aby wyhodować zdrowe sadzonki na parapecie, należy wybrać dwa rodzaje pojemników – pudełka do kiełkowania i pojedyncze kubki do uprawy po zerwaniu.

Skrzynka sadzonkowa musi być sztywna, aby zapobiec przemieszczaniu się mieszanki gleby i uszkodzeniu systemu korzeniowego sadzonek. Powinien być nieprzezroczysty i mieć wystarczającą liczbę otworów drenażowych, aby nadmiar UV i stojąca woda nie uszkodziły korzeni.

Kubki rosnące po zerwaniu powinny mieć odpowiedni rozmiar dla każdej uprawy. Praktyka pokazuje, że sadzonki, które rosły przez długi czas w małych pojemnikach, znacznie gorzej zakorzeniają się w otwartym terenie.

Dziś na rynku towarów do ogrodu-ogrodu istnieje szeroki wybór różnego rodzaju pojemników do uprawy sadzonek. Mogą to być doniczki torfowe, tabletki torfowe, kasety o różnych rozmiarach i przeznaczeniu. Ponadto do tych celów możesz użyć najbardziej ekonomicznej opcji – różnych plastikowych słoików z produktów mlecznych, tetrapacków i tym podobnych. Wszystko zależy od twoich pragnień i możliwości. Aby uzyskać więcej informacji na temat zalet i wad różnych pojemników, zobacz artykuł„Jak rozwijać Sadzonki warzyw siebie .

Przygotowaliśmy więc mieszankę gleby i nasiona, wybraliśmy niezbędne pojemniki – czas zacząć sadzić. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym zasadom techniki rolniczej przy uprawie sadzonek najpopularniejszych roślin warzywnych.

Uprawa sadzonek pieprzu

Głównym niuansem przy uprawie sadzonek papryki jest to, że kultura ta nie toleruje zbyt dobrze żadnego przeszczepu, zachoruje i znacznie opóźnia wzrost po tej operacji. Dlatego sadzonki pieprzu są uprawiane bez zrywania, w tym przypadku siew nasion luzem w jednym pojemniku jest niedopuszczalny.

Do uprawy sadzonek tej kultury idealne są doniczki torfowe lub plastikowe kubki, w których nasiona wysiewa się indywidualnie dla każdej rośliny. Do każdego pojemnika najlepiej wysiać 2-3 nasiona, a po wykiełkowaniu pozostawić jeden z najsilniejszych i najzdrowszych kiełków. Gdy sadzonki osiągną odpowiedni wiek, należy bardzo ostrożnie, bez naruszania systemu korzeniowego, przeszczepić roślinę do większego pojemnika – dla dorosłej sadzonki optymalna objętość doniczki to 1 litr.

Po wysianiu nasion pojemniki umieszcza się w ciepłym miejscu (temperatura nie niższa niż 25 stopni) i przykrywa szkłem lub folią. Pozwala to znacznie skrócić czas pojawienia się. Po pojawieniu się sadzonek doniczki ustawia się na najbardziej oświetlonym parapecie – papryka jest bardzo wybredna, szczególnie na etapie sadzenia. Brak światła prowadzi do spowolnienia rozwoju roślin. Aby sadzonki nie wyciągały się, zaleca się zastosowanie dodatkowego oświetlenia – długość godzin dziennych powinna wynosić co najmniej 14 godzin. Jak prawidłowo zorganizować dodatkowe oświetlenie opisano w artykule„Ogród warzywny na parapecie. Uprawiamy ogórki, pomidory i różne rodzaje papryki .

Optymalna temperatura do uprawy sadzonek pieprzu wynosi od 19 do 26 stopni, a przy słonecznej pogodzie dopuszczalna jest temperatura 30. System korzeniowy tej rośliny jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Jeśli parapet jest zimny, należy go zaizolować, a do nawadniania używać tylko ciepłej wody (30–35 stopni). Podlewanie sadzonek pieprzu powinno być umiarkowane, ponieważ gleba wysycha.

Podlewanie należy łączyć z opatrunkiem. Jeśli podłoże jest pożywne, do tych celów można użyć dostępnych środków. Odpowiednie są zużyte liście herbaty – jedną szklankę zalać 3 litrami gorącej wody, pozostawić na 4-5 dni, przefiltrować i podlać sadzonki. Można wziąć skorupkę 10 jajek, zmielić, zalać wrzątkiem, odstawić na tydzień, przecedzić i podlać. Papryka bardzo lubi popiół drzewny, można ją po prostu wsypać do doniczek 1-2 razy przez cały okres wegetacji (na 2-3 pojemniki wystarczy łyżeczka). Należy to zrobić ostrożnie, aby popiół nie spadł na liście i łodygi młodej rośliny. Do opatrunku górnego można użyć specjalnie opracowanych nawozów do uprawy sadzonek pieprzu, które są sprzedawane w wyspecjalizowanych sklepach.

Sadzonki gotowe do sadzenia powinny mieć od 8 do 12 liści, ich wiek powinien wynosić 60–70 dni od momentu wzejścia. Sadzonki papryki sadzi się na otwartym terenie od 25 maja do 5 czerwca, w zależności od warunków pogodowych.

Uprawa sadzonek pomidorów

Uprawę sadzonek pomidorów należy rozpocząć od końca stycznia. W okresie styczeń-luty na sadzonki wysiewa się nasiona odmian późno dojrzewających, w połowie marca – średnio i wcześnie dojrzewające.

Zaleca się wcześniejsze napełnienie pojemników suchą przygotowaną mieszanką gleby, wylewając ją tak, aby do górnej krawędzi pozostały dwa lub trzy centymetry. Gleba jest dobrze nawilżona, przykryta folią lub szkłem i przechowywana przez jeden dzień – w tym czasie wilgoć będzie równomiernie rozłożona w całej objętości.

Przygotowane wcześniej nasiona układa się na powierzchni w rzędach pęsetą, pozostawiając 3 cm między rzędami i 2 cm między nasionami. Następnie nasiona prasuje się na głębokość 1 cm (w tym celu wygodnie jest użyć tępy ołówek), a otwory są wypełnione. Następnie za pomocą sprayu rośliny dokładnie zwilża się, przykrywa polietylenem i umieszcza w ciepłym miejscu (temperatura 23-26 stopni). Należy pamiętać, że jeśli nie posiałeś nasion wystarczająco głęboko, to z powodu wysychania liścienie nie będą w stanie uwolnić się od skórki, a to znacznie spowalnia wzrost sadzonek. W takim przypadku sadzonki potrzebują pomocy – konieczne jest zwilżenie skórki i ostrożne usunięcie jej pęsetą.

Gdy kiełki pojawią się razem, folia jest usuwana, a pojemniki przenoszone do dobrze oświetlonego miejsca, w którym temperatura wynosi 12-15 stopni w ciągu dnia i 8-10 stopni w nocy. Sadzonki pomidorów dobrze zakorzeniają się przez 5-7 dni. Następnie temperaturę należy zwiększyć do 20-25 stopni i bardzo pożądane jest zorganizowanie dodatkowego oświetlenia (godziny dzienne co najmniej 14 godzin). Optymalna wilgotność powietrza do uprawy sadzonek pomidorów wynosi 65–70%, wskaźnik ten można łatwo osiągnąć, umieszczając obok baterii wiadro z wodą.

Gdy sadzonki wytwarzają 1–2 prawdziwe liście, należy je zbierać do pojedynczych doniczek o wielkości nie mniejszej niż 6 cm sześciennych. Zapewni to młodej roślinie wystarczającą przestrzeń życiową i zapobiegnie wyrywaniu się sadzonek. Po zerwaniu gleba wokół rośliny jest dobrze ściśnięta i obficie podlewana, doświetlanie przerywane jest na 4-5 dni, a temperatura jest utrzymywana na poziomie 20 stopni. Dodatkowe oświetlenie zostanie wznowione szóstego dnia.

Sadzonki pomidorów potrzebują dobrego pożywienia dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pierwszy opatrunek górny jest zalecany dziesięć dni po zerwaniu, drugi – 2 tygodnie po pierwszym. Do tego świetnie nadają się wszelkie gotowe złożone nawozy lub napar z gnijących odchodów ptaków. W tym celu jedną część obornika wylewa się trzema częściami wody i nalega na 2-3 dni, powstałą mieszaninę rozcieńcza się wodą w stosunku 1:10, a sadzonki podlewa. Opatrunek górny łączy się z podlewaniem, po czym przeprowadza się lekkie poluzowanie gleby. Sadzonki pomidorów są podlewane oszczędnie, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia gleby.

Sadzonki pomidorów gotowe do sadzenia w otwartym terenie muszą mieć co najmniej 60 dni. Pomidory sadzi się w ogrodzie pod koniec maja – początek czerwca, kiedy mija zagrożenie niskimi temperaturami. Na tydzień przed przesadzeniem zaleca się spryskanie roślin 5% roztworem siarczanu miedzi. Zapobiegnie to rozwojowi niebezpiecznych chorób grzybiczych.

Uprawiamy sadzonki kapusty

Określono czas siewu nasion kapusty dowolnej odmiany na sadzonki, koncentrując się na fakcie, że nasiona kiełkują w ciągu 7-10 dni, a co najmniej 45 dni powinno minąć od pojawienia się sadzonek do powstania sadzonek dorosłych. Z tego wynika, że ​​konieczne jest rozpoczęcie siewu 55-60 dni przed sadzeniem sadzonek w otwartym terenie.

Cechą rosnących sadzonek tej kultury jest to, że po wzejściu sadzonek przez 6-10 dni należy je przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 6-7 stopni. W przeciwnym razie sadzonki mocno się rozciągną, a czasami mogą nawet umrzeć. Tydzień po pojawieniu się sadzonek temperaturę podnosi się do 15 stopni w dzień i 12 w nocy.

Kiedy sadzonki utworzą dwa prawdziwe liście, są kłujące, pogłębiając rośliny do poziomu liści liścieni. Jeśli korzenie są zbyt długie, należy je ścisnąć jedną trzecią ich długości i równomiernie rozłożyć w glebie. Dla każdej rośliny objętość pojemnika powinna wynosić co najmniej 6-7 centymetrów sześciennych.

Sadzonki kapusty podlewa się umiarkowanie wodą o temperaturze pokojowej; po podlaniu wskazane jest dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Należy zauważyć, że nadmierne podlewanie i wysoka wilgotność mogą prowadzić do rozwoju chorób grzybiczych sadzonek.

Konieczne jest dwukrotne karmienie sadzonek. Pierwszy – po pojawieniu się drugiego prawdziwego liścia, drugi raz – 15 dni przed zejściem na stałe miejsce. Do tych celów można użyć nawozów uniwersalnych (lub specjalnie zaprojektowanych do uprawy sadzonek kapusty). W tym przypadku napar z ptasich odchodów, który jest używany do sadzonek pomidorów, może służyć jako wspaniały górny opatrunek.

Uprawiamy sadzonki cukinii i ogórków

Uprawy te wyróżniają się stosunkowo krótkim okresem wegetacji, dlatego najwygodniej jest je uprawiać przez bezpośredni siew do ziemi. Jeśli jednak chcesz zbierać 2-3 tygodnie wcześniej, zaleca się robić to przez sadzonki. Ważne jest, aby pamiętać, że wiek dorosłej sadzonki cukinii i ogórka nie powinien przekraczać 30 dni, w przeciwnym razie rośliny bardzo słabo zakorzenią się i zajmują dużo czasu po posadzeniu.

Uprawiając sadzonki, powinieneś wiedzieć, że te uprawy są negatywnie powiązane z przeszczepami, dlatego sadzonki ogórka i cukinii uprawia się bez zrywania. Przygotowane nasiona sadzi się w osobnych kubeczkach o pojemności co najmniej 10-12 centymetrów sześciennych na głębokość 2-3 cm, dobrze podlewa i umieszcza w ciepłym miejscu (25-28 stopni) aż do pojawienia się pędów. Lepiej jest zasiać 2-3 nasiona w każdej doniczce, a następnie zostawić najlepszy i najsilniejszy kiełek. Następnie doniczki przenosi się do dobrze oświetlonego miejsca, w którym utrzymuje się temperaturę 18-22 stopni.

Podlewaj sadzonki szpiku i ogórka ciepłą wodą (22-25 stopni), gdy górna warstwa ziemi wyschnie. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do opóźnień w podlewaniu lub przelewania, ponieważ może to prowadzić do gwałtownego spadku ciśnienia w łodygach i ich pękania.

Pierwsze karmienie przeprowadza się tydzień po pojawieniu się pędów, drugie – dziesięć dni po pierwszym. W razie potrzeby rośliny można karmić 2-3 dni przed sadzeniem w stałym miejscu. Do „karmienia” ogórków i cukinii idealny jest napar z dziewanny lub ptasich odchodów (przygotowanych jak na sadzonki pomidorów), można również zastosować uniwersalne lub specjalne gotowe nawozy.

Warunki uprawy sadzonek upraw melonów (melon, arbuz, dynia) praktycznie nie różnią się od rosnących sadzonek dyni i ogórka.

Hartowanie sadzonek

Warunki panujące w pomieszczeniu, w którym rosną sadzonki oraz warunki panujące na otwartym polu znacznie się od siebie różnią. Aby rośliny nie chorowały i szybko rosły po przesadzeniu, sadzonki dowolnej kultury muszą być utwardzone, to znaczy przyzwyczajone do warunków stałego miejsca wzrostu.

Zaleca się rozpoczęcie utwardzania 15–20 dni przed sadzeniem. Aby to zrobić, konieczne jest ograniczenie podlewania i, jeśli pozwala na to pogoda, wyjmowanie pojemników z sadzonkami na zewnątrz lub na otwartym balkonie – najpierw na jedną lub dwie godziny, a następnie stopniowo wydłużając czas przez cały dzień. Pomoże to przyzwyczaić młode rośliny do jasnego światła, niższych temperatur i negatywnych skutków wiatru.

W pierwszych dniach zabiegu konieczne jest zabezpieczenie sadzonek przed bezpośrednim nasłonecznieniem i przeciągami, również stopniowo zwiększając wpływ tych negatywnych czynników. Możesz wynieść pojemniki na zewnątrz, jeśli temperatura powietrza wynosi co najmniej 10-15 stopni. 3-4 dni przed sadzeniem w otwartym terenie zaleca się pozostawić sadzonki na zewnątrz i na noc, a jeśli spodziewane jest zimno, przykryć rośliny papierowymi czapeczkami lub zastosować inne konstrukcje ochronne.

Podsumowując powyższe, można wyróżnić następujące podstawowe zasady uprawy sadzonek warzyw:

  • Aby uzyskać optymalny plon, należy używać nasion o sprawdzonej jakości. Nasiona muszą być odpowiednio przygotowane przed sadzeniem.
  • Do uprawy sadzonek najlepiej nadaje się mieszanka gleby przygotowana z ziemi darniowej, próchnicy, torfu i popiołu drzewnego.
  • Garnki i filiżanki powinny mieć wystarczającą pojemność i mieć dobre otwory drenażowe.
  • Aby uniknąć rozwoju chorób grzybiczych, sadzonki dowolnej kultury w fazie pierwszego prawdziwego liścia należy spryskać roztworem odtłuszczonego mleka (1 szklanka mleka, 1 litr wody, 2-3 krople jodu).
  • Przestrzeganie optymalnej temperatury i warunków świetlnych, odpowiednie podlewanie pozwoli wyhodować zdrowe, mocne sadzonki.
  • Młode rośliny muszą być utwardzone co najmniej dwa tygodnie przed sadzeniem, w przeciwnym razie zapuszczą korzenie na długi czas, a czasami mogą umrzeć po przesadzeniu.

Uważne przestrzeganie tych niezbyt skomplikowanych zasad pozwoli każdemu, nawet zupełnie niedoświadczonemu ogrodnikowi, wyhodować zdrowe sadzonki.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy