Jak sprawić, by lilie kalii kwitły w domu i ogrodzie: dlaczego słabo rośnie

Calla to jeden z najbardziej eleganckich kwiatów w pomieszczeniach, o lakonicznym wyglądzie i kolorach białym, różowym, fioletowym, szkarłatnym lub fioletowym. Dlatego problem, dlaczego kalia nie kwitnie w domu, jest szczególnie niepokojący dla ogrodników. Przyczyną takiego zachowania mogą być różne okoliczności. Niektóre z nich nie mogą wyrządzić wiele szkody roślinie, ale są też takie, które są śmiertelnie niebezpieczne dla buszu.

Siedliskiem kwiatu są lasy tropikalne Ameryki i Azji Wschodniej, więc na ostrzejszych szerokościach geograficznych mogą pojawić się problemy podczas uprawy go na otwartym polu. W warunkach wewnętrznych, przy odpowiedniej pielęgnacji, lilie calla mogą kwitnąć przez cały rok, przerywając na zimę. Jednak czasami roślina nie kwitnie. Z reguły przyczyną jest niewłaściwa opieka i niekorzystne warunki zatrzymania.

Calla ma elegancki, dekoracyjny wygląd

Jeśli kultura jest uprawiana w pomieszczeniu, powodem, dla którego kalia nie kwitnie, mogą być nieodpowiednie warunki temperaturowe. Krzew potrzebuje ciepłego pomieszczenia. Nagłe zmiany i spadki temperatury negatywnie wpływają na normalny rozwój kwiatu.

  • Niedostateczna wilgotność w pomieszczeniu. Jego wydajność powinna być powyżej średniej. Aby zwiększyć wilgotność w suchym powietrzu, konieczne jest częstsze spryskiwanie rośliny butelką z rozpylaczem.
  • Niewłaściwe lub nieregularne karmienie. Wysoka zawartość azotu w okresie wegetacji pomaga kalii rosnąć liściasto, a nie zawiązywać pąki.
  • Brak przeszczepów, zwłaszcza we wczesnych latach wzrostu kwiatów. Powoduje to zatrzymanie kwitnienia i ogólnie rozwoju lilii kalii. System korzeniowy rośnie, aw doniczce robi się ciasno.
  • Brak naturalnego światła. Z tego powodu fotosynteza i inne naturalne procesy w komórkach roślinnych są spowolnione.
  • Uwaga! W przypadku zakupu dorosłej rośliny możliwe jest, że brak kwitnienia wynika z faktu, że obecnie jest ona w stanie uśpienia.

    Większość powodów, dla których lilie calla nie kwitną w mieszkaniu, jest pośrednio związana z problemami związanymi z uprawą kwiatu na otwartym polu. Najczęstsze problemy to zły wybór lokalizacji i błędy podczas lądowania lub transferu.

  • Często infekcja przenosi się przez zainfekowane narzędzia ogrodowe, co wywołuje pojawienie się chorób. Słaba jakość materiału do sadzenia wpływa również na niemożność ustawienia pąków.
  • Jeśli nieprawidłowo podlewasz krzew lub użyjesz do tego twardej i zimnej wody, możesz nie tylko nie czekać na kwitnienie, ale także całkowicie zniszczyć kwiat.
  • W okresie wegetacji kultura wymaga dodatkowego karmienia. Wybierając miejsce na kwiat, należy wystrzegać się gleby zasadowej, utleniać ją próchnicą lub gnijącym obornikiem.
  • Często po rozmnażaniu metodami wegetatywnymi kalia nie kwitnie. Jest wysoce prawdopodobne, że nastąpiło mechaniczne uszkodzenie systemu korzeniowego lub pędów.
  • Warto zwrócić uwagę na wiek krzewu, być może zakwitnie jeszcze młody.
  • Istnieje wiele powodów, dla których lilie calla nie kwitną.

    Czynniki wywołujące brak kwitnienia

  • Obniżenie wymaganej temperatury lub jej nagłe zmiany.
  • Brak przeszczepów i wymiana gleby w doniczce.
  • Nieprawidłowe dawkowanie nawozów mineralnych, brak składników odżywczych w glebie.
  • Dlaczego rododendron nie kwitnie na zewnątrz w ogrodzie: co robić

    Ważny! Dopiero po zidentyfikowaniu prawdziwej przyczyny braku kwitnienia lilii calla należy rozpocząć leczenie.

    Nie zawsze jest łatwo sprawić, by lilie kalii ponownie zakwitły, zwłaszcza jeśli przyczyna tego zachowania została nieprawidłowo zidentyfikowana. Aby problem nie pojawił się nawet na etapie sadzenia rośliny, konieczne jest wybranie doniczki o odpowiedniej wielkości. Jego średnica powinna być o 5-7 cm większa niż dobrze rozłożony system korzeniowy krzewu.

    Sprzęt do sadzenia należy namoczyć w roztworze dezynfekującym, a narzędzia ogrodowe należy zdezynfekować. Konieczne jest wcześniejsze zbadanie, w jaki sposób lilie kalii rozmnażają się, ponieważ podczas zabiegu zarówno cebulki, jak i pędy krzewów mogą zostać uszkodzone w sposób wegetatywny.

    Uwaga! Jeśli sekcje nie zostaną na czas potraktowane specjalnymi roztworami dezynfekującymi, za ich pośrednictwem roślina może zostać zarażona chorobami zakaźnymi.

    Calla potrzebuje obfitego i częstego podlewania. W okresie aktywnym kwiat podlewamy 2-3 razy w tygodniu. Jesienią podlewanie należy stopniowo ograniczać. Do końca września krzew podlewany jest dwa razy w tygodniu, potem raz. Tyle samo razy kontynuują procedurę aż do wiosny.

    Podlewanie lilii calla wodą z kranu to duży błąd. Jest trudny w składzie, ponieważ zawiera chlor i inne szkodliwe chemikalia. Nie można również używać zimnego ani gorącego płynu. Możesz użyć deszczu lub stopionej wody, ale jeśli nie jest to możliwe, należy pozostawić płyn z kranu na osiadanie przez co najmniej 4 godziny. Dopiero wtedy można nim dokładnie podlać krzak.

    Ważny! Aby osadzić wodę z kranu, wlewa się ją do szerokiego pojemnika, aby umożliwić szybsze odparowanie chloru. W tym samym celu płyn należy okresowo mieszać.

    Zaleca się przeszczepienie krzewu do nowej doniczki na wiosnę.

    Lilie Calla będą dobrze rosnąć i kwitnąć na czas, jeśli zostaną przesadzone do odpowiednio dobranego pojemnika. Konieczne jest przesadzenie rośliny, gdy tylko powiększy się, a stara doniczka stanie się dla niej ciasna.

    Etapowe przeszczepianie do nowego pojemnika:

  • Najpierw musisz zadbać o drenaż, ponieważ lilie kalii bardzo lubią wilgotną glebę. Na dnie pojemnika wylewa się ekspandowane wióry gliniane lub małe kamyki, aby nadmiar wody nie mógł stagnować w glebie.
  • Pożywną i luźną mieszankę gleby przygotowuje się z lekkiej darni, piasku rzecznego, próchnicy i superfosfatu.
  • Drenaż jest pokryty niewielką warstwą podłoża i wyrównany.
  • Sadzonkę umieszcza się w pojemniku i przykrywa ziemią.
  • Lekko dociśnij dłonią i podlej glebę wokół koła pnia.
  • Jest ściółkowany trocinami lub kamykami nieco większymi niż drenaż.
  • Jeśli kalia nie może odpoczywać zimą, najprawdopodobniej nie zakwitnie w wyznaczonym na nią czasie. Czasami sam kwiat nie opuszcza na zimę, ale zamiast tego nadal kwitnie. Nie powinieneś być zadowolony z tego zachowania, ponieważ pąki nie powinny kwitnąć zimą. Każdej jesieni, po zastosowaniu ostatniego nawozu na sezon na lilie ogrodowe, należy dać mu odpoczynek do wiosny. Jeśli roślina nie odpoczywa, należy to zrobić na siłę.

    Najpierw musisz stopniowo obniżać temperaturę i podlewać krzak. W ostatnich miesiącach jesieni ogranicz oświetlenie i przenieś krzew w ciemne miejsce. Temperatura rośliny podczas zimowania nie powinna przekraczać 18 ° C. W tym stanie powinno to być co najmniej 1,5 miesiąca, na wiosnę należy zapłodnić kalię materią organiczną, rozpoczynając procesy życiowe.

    Lilie Calla można karmić nie tylko płynem, ale także granulowanymi nawozami.

    Zanim zastanowisz się nad tym, jak karmić lilie kalii w celu obfitego kwitnienia, musisz dowiedzieć się, jakie nawozy należy zwykle stosować jako opatrunek wierzchni. Są to złożone preparaty mineralne bogate w fosfor, azot, żelazo i potas. Bliżej zbioru pączków zawartość azotu i żelaza należy wykluczyć z nawozów.

    Ważny! Źle zubożoną glebę należy nawozić nawozami organicznymi: humusem, obornikiem, kompostem. Organiczne stosuje się tylko do pierwszego i ostatniego karmienia, a preparaty mineralne – raz w miesiącu.

    Aby nie mieć problemów z uprawą lilii calla, lepiej unikać błędów w opiece.

    Lilie Calla nie zawsze kwitną obficie i terminowo. Istnieje wiele przyczyn takiego zachowania, ale większość hodowców uważa, że ​​problemem jest brak nawozów. Musisz jednak zapoznać się ze wszystkimi powodami, ponieważ niewłaściwe traktowanie może jeszcze bardziej uszkodzić kwiat. Aby całkowicie uniknąć takich problemów, warto odpowiednio wcześnie zadbać o kwiatek i unikać błędów.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy