Jak uprawiać begonię w domu z nasion: wybór gleby, doniczka, jak podlewać, pielęgnacja

Wśród roślin domowych begonię wyróżnia wielkość liści i atrakcyjny wygląd podczas kwitnienia. Rozmnaża się prosto i nie wymaga skomplikowanych manipulacji przy wyjściu. Wielu hodowców uprawia w domu begonie z nasion i otrzymuje zdrową roślinę, która służy jako dekoracja w domu.

Kultura begonii charakteryzuje się atrakcyjnymi kwiatostanami i jest podzielona na dużą liczbę odmian i podgatunków. Wybierając odmianę do rozmnażania nasion, należy zwrócić uwagę na:

  • Begonia liściasta – rzadko używana do rozmnażania przez nasiona. Zakupiony w specjalistycznym sklepie i wykorzystany do dalszego kiełkowania.
  • Do rozmnażania nasion najczęściej stosuje się odmiany bulwiaste. Charakterystyczną cechą są duże pąki. Roślina może kwitnąć przez długi czas.
  • Begonia krzewiasta – można rozmnażać różnymi metodami, w tym nasionami.
  • Produkcja begonii z nasion

    Begonia wyhodowana z nasion nie traci swoich właściwości i szybko kiełkuje do dalszych przeszczepów na stałe miejsce.

    Begonia z nasion w domu wymaga przestrzegania dat sadzenia. Czas może się różnić w zależności od rodzaju nasion. Jeśli nasiona zostaną zakupione w specjalistycznym sklepie, sadzi się je nieco później, ponieważ materiał do sadzenia przeszedł już wstępne przygotowanie. Jeśli używa się nasion domowych, begonie sadzi się w połowie stycznia.

    Wybór nasion do sadzenia w ziemi

    Ważny! Aby ułatwić proces siewu, nasiona miesza się z drobnym piaskiem i równomiernie rozprowadza po powierzchni gleby.

    Odwieczna begonia, której sadzonki pojawiają się w ciągu 15 dni po posadzeniu, wymaga starannej pielęgnacji. Po wschodzie małe pędy zmniejszają intensywność wzrostu i na chwilę zamrażają. Ważne jest, aby podczas podlewania nie uszkodzić cienkich pędów.

    Begonia kiełkuje po posadzeniu

    Roślinę begonię zawsze kwitnącą w domu i ogrodzie

    Begonia wiecznie kwitnąca to popularna roślina, która wymaga odpowiedniej wielkości doniczki, aby wyrosnąć z nasion w domu. Do sadzenia używa się małych pojemników. W przyszłości roślina zostanie przeszczepiona na stałe miejsce. Jako pojemnik do sadzenia nasion można użyć:

    Wybór pojemności

    Uwaga! Doniczka powinna być szeroka, ale nie głęboka. Przyspieszy to proces kiełkowania i ułatwi utrzymanie roślin.

    Uprawa begonii bulwiastej w domu z nasion wymaga wstępnego przygotowania gleby. Gleba do sadzenia jest kupowana w specjalistycznym sklepie lub przygotowywana samodzielnie. Aby stworzyć własną formułę, musisz:

  • wymieszać część ziemi liściastej i połowę torfu i piasku;
  • przesiej powstałą mieszaninę, aby nie było grudek i napełnij pojemnik.
  • Dodatkowe informacje! Nasiona begonii są małe, więc nie sadzi się ich zbyt głęboko, w przeciwnym razie kiełki będą pojawiać się bardzo długo.

    Aby uzyskać szybkie pędy, ważne jest, aby obserwować cechy podczas siewu. Konieczne jest sadzenie nasion w ziemi na płytkiej głębokości. Nasiona nie należy przykrywać ziemią z góry, może to doprowadzić do śmierci nasion. Do lądowania podano następujące instrukcje krok po kroku:

  • napełnij pojemnik do sadzenia mieszaniną składników odżywczych;
  • dokładnie podlej glebę i pozostaw na kilka minut, aby woda została całkowicie wchłonięta;
  • ostrożnie sadzić nasiona w małych otworach;
  • Zastosowanie folii pozwala stworzyć efekt cieplarniany i przyspieszyć kiełkowanie nasion. Jeśli nasiona kiełkują latem, należy je regularnie usuwać folią i świeżym powietrzem, aby nasiona się nie udusiły.

    Ważne jest, aby wiedzieć!  Siej nasiona w równej warstwie. Zwiększy to liczbę sadzonek. Po pojawieniu się kiełków należy ostrożnie rozrzedzić, pozostawiając najsilniejsze okazy.

    Aby roślina szybko kiełkowała, zaleca się stosowanie specjalnych prasowanych tabletek torfowych. Wykonywany jest następujący algorytm działań:

  • tabletki umieszczono w pojemniku, który nie przepuszcza wilgoci;
  • do pojemnika wlewa się gorącą wodę, aby skompresowany torf zaczął stopniowo pęcznieć;
  • monitorować stan tabletki, w razie potrzeby dodaje się wodę;
  • nasiona umieszcza się na środku spuchniętego torfu;
  • po posadzeniu nasion pojemnik przykryć folią i postawić w nasłonecznionym miejscu.
  • Używanie tabletek torfowych do uprawy begonii

    Aby przyspieszyć proces kiełkowania, konieczne jest uważne monitorowanie stanu mieszanki składników odżywczych i regularne nawilżanie.

    W niektórych przypadkach nasiona nie kiełkują dobrze, a hodowcy nie mogą czekać na kiełki. Na kiełkowanie nasion mogą wpływać następujące czynniki:

  • Nieprawidłowe przechowywanie materiału do sadzenia. W zimnym i mokrym miejscu kiełki mogą się nie pojawić.
  • Niedostateczna wilgotność. Jeśli nie ma regularnego podlewania, gleba wyschnie i nie pojawią się żadne pędy.
  • Nieprawidłowe warunki temperaturowe. Aby nasiona wykiełkowały, konieczne jest umieszczenie pojemnika z kiełkiem na parapecie. Temperatura kiełkowania powinna wynosić co najmniej +25 ℃.
  • Powinieneś wiedzieć!  Długotrwałe przechowywanie nasion może wpłynąć na wzrost kiełków. Nasiona można sadzić nawet przez trzy lata.

    Begonia bulwiasta jest uprawiana z nasion, sadzenie i pielęgnacja materiału do sadzenia nie różni się od innych odmian. Po wykiełkowaniu roślina przesadzana jest do stałego miejsca wzrostu. Wybierz odpowiednią doniczkę przed sadzeniem. Pojemnik powinien być średniej wielkości. Korzenie rośliny są średnio rozwinięte. Korzenie nie powinny być zbyt ograniczone ścianami doniczki. Działania podczas przesadzania rośliny do stałego miejsca wzrostu są następujące:

  • Konieczne jest umieszczenie małych kamyków w przygotowanym pojemniku jako drenaż.
  • Zmieszać w równych proporcjach mieszankę liściastą, torf, piasek i próchnicę. Powstała mieszanka składników odżywczych ściśle przylega do garnka.
  • Usuń sadzonki wraz z glebą i umieść w nowym miejscu.
  • Przesadzanie sadzonek do stałego miejsca wzrostu

    Jeśli używa się kubków torfowych, można sadzić begonie w doniczce razem z pojemnikiem na torf. W przyszłości kubek torfowy rozpadnie się na części.

    Ważny! Nie zaleca się stosowania gleby liściastej na obszarach, na których rośnie dąb lub wierzba. Taka gleba może zawierać garbniki, które negatywnie wpływają na wzrost rośliny.

    Co zrobić, jeśli nasiona begonii nie kiełkują?

    Jeśli nie pojawiają się kiełki, pojemnik z sadzonkami umieszcza się w cieplejszym miejscu, a system nawadniania jest regularnie monitorowany. W niektórych przypadkach kiełki mogą się nie pojawiać z powodu złej jakości nasion. W takim przypadku zaleca się sadzenie nowych nasion i przykrywanie folią. Nawet jeśli nasiona nie kiełkują w całości, możesz zanurkować i zostawić najsilniejsze sadzonki.

    Podczas uprawy begonii ważne jest przestrzeganie zasad podlewania. Cechy:

  • po posadzeniu podlewanie należy przeprowadzać przez opryskiwanie z butelki z rozpylaczem;
  • opryskiwanie kiełków nie jest zalecane, ponieważ może to prowadzić do oparzeń i żółtych plam;
  • konieczne jest podlewanie rośliny co trzy dni;
  • latem garnek z rośliną umieszcza się na patelni z wodą; korzenie samodzielnie wchłoną wymaganą ilość płynu.
  • Przed użyciem woda jest chroniona, a dopiero potem używana do nawadniania.

    Begonia jest uprawiana na różne sposoby. Nasiona pozwalają uzyskać dużą liczbę sadzonek bez uszczerbku dla wydajności. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał do sadzenia i przestrzegać wszystkich zasad sadzenia w ziemi.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy