Jak uprawiać fuksję w domu: zasady sadzenia i pielęgnacji

Zimowanie rośliny: jak przygotować kwiat na zimną porę roku

Fuksja to jeden z najpiękniejszych kwiatów domowych. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na uprawę tej konkretnej rośliny, ponieważ zaskakuje swoim pięknem, a także wymaga minimum wysiłku, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Jeśli lubisz fuksję, uprawa i pielęgnacja w domu powinna być odpowiednio zorganizowana.

Jak uprawiać fuksje?

Fuchsia łączy rodzaj wiecznie zielonych krzewów należących do rodziny cypryjskiej. W naturze rośnie w środkowej i południowej części Ameryki. Istnieje ponad 100 gatunków tej rośliny. Jego jasne kwiaty w różnych odcieniach różu, czerwieni i fioletu wyglądają bardzo dekoracyjnie. Kształtem kwiatostany przypominają kanaliki, są proste i podwójne. Roślina owocuje również jadalnymi owocami. Te cechy sprawiły, że fuksja jest bardzo popularna wśród hodowców kwiatów. Naukowcy wyhodowali ponad 2000 mieszańców tego krzewu, które są uprawiane w warunkach wewnętrznych.

Ważne jest, aby natychmiast po zakupie kwiatu zapewnić wszystkie niezbędne warunki do wzrostu i rozwoju fuksji. Każda fuksja wymaga jasnego rozproszonego światła. Kwiat najlepiej umieścić po zachodniej lub wschodniej stronie. Ciepło w ciągu dnia może być szkodliwe dla rośliny, ale poranne lub wieczorne słońce z pewnością będzie korzystne. W okresie kwitnienia zabrania się przestawiania lub obracania rośliny, ponieważ kwiaty spadną.

W czasie upałów kwiat dobrze czuje się tylko na loggii lub balkonie, gdzie będzie chroniony przed bezpośrednim działaniem słońca. Jeśli nie ma możliwości sadzenia w otwartym terenie, do uprawy fuksji zaleca się użycie dużej ceramicznej doniczki. Ten pojemnik jest chroniony przed ciepłem, dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy roślin.

Pąki biało-czerwone fuksja

Jaśmin madagaskarski: pielęgnacja i uprawa w domu

Wielu początkujących interesuje się tym, jak prawidłowo wyhodować fuksję. Zwykle kwiat rozmnaża się przez nasiona lub wegetatywnie. W większości przypadków stosuje się rozmnażanie wegetatywne, ponieważ pozwala to znacznie uprościć opiekę, poza tym młode sadzonki rosną szybciej, kwitną wcześniej.

Możesz odciąć sadzonki, które będą łodygowe lub wierzchołkowe, w dowolnym dogodnym czasie, począwszy od wiosny. W takim przypadku możesz je ciąć przez całe letnie miesiące. Najważniejsze jest to, że na pędach pojawiają się zdrowe pąki, a częściowo zdrewniałe łodygi wnikają w ziemię. Zielone sadzonki nie nadają się do uprawy roślin.

Fuksja na parapecie

Czasami sadzonki są ukorzenione jesienią lub zimą. W takim przypadku ważne jest, aby zapewnić dodatkowe doświetlenie rośliny oraz utrzymać optymalny poziom temperatury i wilgotności w okresie letnim.

Sadzonki są zawsze cięte ostrym, czystym nożem. Następnie liście są usuwane z istniejących pędów i pozostaje tylko górna para liści.

W następnym etapie ukorzenienie rośliny jest obowiązkowe. Możesz użyć jako podłoża:

Przygotowane pojemniki należy wypełnić podłożem i umieszczonymi w nim sadzonkami. Następnie odpowiednio zadbaj o swoją domową roślinę. Po 1-2 tygodniach korzenie będą widoczne na sadzonkach. Można je przesadzać do oddzielnych małych doniczek. Czasami sadzenie odbywa się w dużym pojemniku, na przykład ampelous fuksja potrzebuje dużej doniczki.

Uwaga! Regularne odnawianie kwiatów jest niezbędne do kwitnienia i pomyślnego wzrostu roślin. Standardowe okazy rosną i pozostają piękne dłużej niż inne. Jednak aktywne przycinanie rośliny pozostaje obowiązkowe, jest to konieczne do tworzenia nowych pąków.

W niektórych przypadkach nie jest możliwe użycie pociętego pędu w kolorze fuksji w formie cięcia. W takiej sytuacji do uprawy nadają się liście fuksji. Duże zdrowe liście odcina się ogonkami, po czym zakopuje się centymetr w mokrym perlicie. Zaleca się stworzenie warunków szklarniowych i codzienne opryskiwanie rośliny, aby w pobliżu podstawy ogonka pojawiły się miniaturowe rozety. Gdy staną się wystarczająco silne, można je oddzielić od liści i posadzić w osobnych doniczkach.

Opieka nad młodą sadzonką będzie taka sama, jak w przypadku dorosłej rośliny. Ważne jest, aby prawidłowo odtworzyć kwiat.

Cechy sadzenia nasion fuksji

Fuksja – rozmnażanie przez sadzonki w domu

Ważne jest, aby zrozumieć, że fuksja jest rozmnażana za pomocą nasion, jeśli to konieczne. Jednak roślina nie odziedziczy cech rodzicielskich, więc opcja uprawy jest odpowiednia tylko dla osób zainteresowanych eksperymentami hodowlanymi. Planując przeszczepienie rośliny w ten sposób, należy starać się unikać samozapylenia rośliny i zapobiegać zapylaniu przez owady. Aby to zrobić, pamiętaj o usunięciu pylników, zanim kwiat zakwitnie. Na piętno słupka wskazane jest nałożenie pyłku rośliny rodzicielskiej, po czym zakłada się specjalną osłonę chroniącą przed owadami. Pokrowiec jest wykonany z papieru lub tkaniny i mocowany pod kwiatkiem nitkami. Dojrzałe owoce można ostrożnie pokroić, aby usunąć nasiona. Nasiona należy pozostawić do wyschnięcia na kilka dni.

Wysiew nasion może odbywać się tylko na wilgotnym podłożu. Są ułożone na ziemi, bez pogłębiania się lub zasypiania z ziemią.

Pojemnik jest umieszczony wewnątrz w środowisku podobnym do szklarni. Sadzonki powinny pojawić się za kilka tygodni. Po 1,5-2 miesiącach sadzonki są zbierane. Po kolejnych kilku miesiącach młoda roślina jest przeszczepiana do oddzielnych doniczek. Sadzonki należy stopniowo przyzwyczajać do warunków środowiskowych, ponieważ niedostosowana roślina umrze w normalnych warunkach.

Fuchsia: pielęgnacja roślin

Różnorodny hibiskus Coopera: opieka domowa

Roślina może zachować naturalną sezonowość rozwoju (roślinność czynna, kwitnienie, odpoczynek zimowy) tylko wtedy, gdy jest odpowiednio uprawiana. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o fuksję.

Temperatura i oświetlenie

Latem roślina będzie się dobrze czuła w umiarkowanie ogrzewanym pomieszczeniu lub w ogrodzie, czasem na zewnątrz, na otwartym polu. Optymalna temperatura to 16-24 stopnie. Jeśli temperatura jest niższa, rozwój z pewnością spowolni, a nowe pąki będą tworzyć się rzadziej, ponieważ zimny trzask oznacza początek okresu uśpienia. Negatywny wpływ na kwiat mają również temperatury powyżej 25 stopni, ponieważ roślina może zrzucić pąki, liście mogą stać się małe i blade, a ryzyko szkodników i chorób może wzrosnąć.

Fuksja w ogrodzie

W upalne dni, kiedy nie można ochronić rośliny przed wysokimi temperaturami powietrza, należy zadbać o następujące prawidłowe działania:

Brak światła prowadzi do następujących niekorzystnych zmian:

Podlewanie

Od wczesnej wiosny do jesieni należy zapewnić regularne obfite podlewanie. Stopniowo zmniejsza się w okresie zimowym, przed rozpoczęciem okresu uśpienia. Należy pamiętać, że prawidłowe podlewanie jest szczególnie ważne w przypadku roślin kwitnących. Jeśli fuksja odpoczywa i masowe kwitnienie dobiegło końca, glebę należy nawilżać mniej więcej raz w tygodniu. Zimą roślinę należy podlewać nie więcej niż 2 razy w miesiącu.

Rada! Do nawadniania należy używać osiadłej wody.

Nawozy

Zwykle jest to prawie niemożliwe bez karmienia. Zimą opatrunek górny nie jest wymagany, ale w okresie wegetacji przyczyniają się do tworzenia dużej liczby pąków, szybkiego powrotu do zdrowia po kwitnieniu. Od drugiej połowy marca na znaczeniu zyskują nawozy. W większości przypadków stosuje się złożone mieszanki do upraw kwiatowych.

Okres po przeszczepie jest zawsze ważny. Zaleca się rezygnację z wszelkich nawozów, niezależnie od ich składu, na około miesiąc. Zasada ta dotyczy również młodych sadzonek, które należy ukorzenić.

Do aktywnego tworzenia zielonej masy pożądane jest stosowanie nawozów o wysokiej zawartości azotu. Do prawidłowego kwitnienia stosuje się złożone nawozy z potasem i fosforem. Podczas uprawy fuksji w ogrodzie wskazane jest regularne stosowanie materii organicznej (obornik, zielone nawozy, kompost).

Rada! Należy pamiętać, że nawozy można nakładać tylko na lekko wilgotne podłoże. Opatrunek dolistny przeprowadza się tylko z tyłu liści.

Możliwe narastające trudności

Domowa fuksja jest odporna na choroby i szkodniki, ale niestety nie na wszystkich. Zdrowe liście powinny być jasnozielone. Żółknięcie wskazuje na chlorozę, która rozwija się na skutek nadmiernego podlewania rośliny lub braku azotu i magnezu. Z zażółceniem między żyłkami liścia można podejrzewać brak manganu, suchych brązowych plam – molibdenu.

Korzenie powinny być białe i krótkie. Zakorzenienie kawałka ziemi jest niepożądane. Jeśli tak się stanie, wymagany będzie wczesny przeszczep. Brak miejsca może negatywnie wpłynąć na rozwój kwiatów. Z tego powodu może pojawić się zgnilizna korzeni, objawiająca się zmianą koloru korzeni – nabierają brązowego odcienia.

Piękna fuksja

Tylko biała mucha może być niebezpiecznym szkodnikiem w mieszkaniu i bardzo trudno ją zobaczyć ze względu na jej rozmiar nie większy niż 2 mm. Jednak ważne jest, aby zobaczyć tego pasożyta w odpowiednim czasie, aby dalej stosować specjalne preparaty, w tym actellic, hangara.

Zimowanie rośliny: jak przygotować kwiat na zimną porę roku

Zima to szczególny czas dla rośliny, ponieważ potrzebuje ona chwilowego odpoczynku. Od tego zależy wzrost i rozwój rośliny w przyszłości. W okresie odpoczynku musisz przestrzegać następujących zasad opieki nad rośliną:

przeniesienie doniczki z kwiatkiem do pomieszczenia, w którym temperatura będzie wynosić do 10-15 stopni;

Ważny! Jeśli istnieje podejrzenie, że fuksja będzie bardzo zimna, doniczka jest izolowana pianką lub umieszczana w pudełku z trocinami.

Nawet początkujący kwiaciarnia może uprawiać fuksję w domu. Wymagania dotyczące uprawy tej egzotycznej rośliny są dość proste, najważniejsze jest karmienie, podlewanie i zapewnienie kwiatowi niezbędnych warunków w okresie spoczynku.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy