Jak wybrać najlepszy opryskiwacz (opryskiwacz) do swojego warzywnika i ogrodu

Opryskiwacz ogrodniczy przeznaczony jest do efektywnego opryskiwania roślin uprawnych preparatami do zwalczania szkodników. Za pomocą opryskiwacza nawozi się również rośliny.

Niektórzy ogrodnicy używają go do czyszczenia szklarni, sprzętu ogrodowego, okien, płotów i wilgotnych chodników.

Rodzaje opryskiwaczy

Wybierając opryskiwacz ogrodowy, musisz przejść z obszaru leczonego obszaru. Im większy obszar, tym większa musi być objętość zbiornika opryskiwacza, który będzie zawierał substancję chemiczną. W nowoczesnych modelach pojemność zbiornika może wynosić od 2 do 80 litrów.

Urządzenia z kompaktowym zbiornikiem nadają się do małych zadań. W szklarniach najczęściej stosuje się opryskiwacze kompaktowe. W tych opryskiwaczach pojemność zbiornika nie przekracza 1-2 litrów.

Do leczenia całego domku letniskowego zaleca się zabranie opryskiwacza ogrodowego z przestronnym zbiornikiem. Jego objętość może wynosić od 5 do 80 litrów. Takie urządzenia mogą mieć podwozie na kółkach lub mocowanie plecakowe. Ten drugi typ jest bardziej mobilny i kompaktowy.

Przy pomocy opryskiwaczy plecakowych wygodnie jest przetwarzać rośliny na wysokości, bez korzystania z drabin, rusztowań i innych konstrukcji. Urządzenia na kołach wyróżniają się bardziej obszernym zbiornikiem, dzięki któremu obróbka dużej powierzchni będzie szybsza, ponieważ opryskiwacz nie musi być uzupełniany.

Opryskiwacze ogrodowe są klasyfikowane według rodzaju konstrukcji. Oni są:

  • dźwignia ręczna;
  • działanie pompy;
  • ładowalny;
  • benzyna.

Dźwignia ręczna

Ten rodzaj sprzętu ogrodniczego wyposażony jest w mocną pompę umieszczoną w dolnej części konstrukcji. Uchwyt do sterowania urządzeniem znajduje się zwykle po lewej stronie, ale jego położenie można zmieniać, dzięki czemu korzystanie z opryskiwacza ogrodowego jest jak najbardziej komfortowe.

Jak wybrać najlepszy opryskiwacz (opryskiwacz) do swojego warzywnika i ogrodu

Urządzenia dźwigniowe są uważane za niezwykle wygodne, ponieważ bez wyjmowania urządzenia pompuje się do nich ciecz za pomocą dźwigni. Te opryskiwacze mogą mieć zbiornik o pojemności od 12 do 20 litrów.

Pompa

To dobry opryskiwacz do krzewów jagodowych. Wersja pompowa urządzenia obejmuje również ręczne pompowanie cieczy. Ten opryskiwacz zawiera pompę pneumatyczną. Uchwyt do pompowania znajduje się w środku urządzenia, a teleskopowy drążek z niego może przesuwać się 2-3 metry do przodu. Dzięki temu można poradzić sobie nawet z wysokimi drzewami.

Pompa wytwarza w zbiorniku ciśnienie niezbędne do oprysku roślin. Gdy prędkość rozpylania spada, należy wykonać gruntowanie w celu przywrócenia ciśnienia.

Jak wybrać najlepszy opryskiwacz (opryskiwacz) do swojego warzywnika i ogrodu

Główną wadą opryskiwacza ogrodowego z pompą jest częste pompowanie powietrza w celu przywrócenia ciśnienia roboczego. Główną zaletę można uznać za niski koszt w porównaniu z innymi opryskiwaczami ogrodowymi.

Po użyciu opryskiwacza z pompką konieczne jest zmniejszenie znajdującego się w nim ciśnienia powietrza, w przeciwnym razie pozostałości chemiczne mogą dostać się do twarzy po otwarciu pokrywy.

Najpopularniejsze opryskiwacze pompowe o pojemności zbiornika od 5 do 10 litrów. Zwykle są używane na małych obszarach.

Akumulator

Opryskiwacz bezprzewodowy charakteryzuje się wysoką wydajnością i łatwością obsługi. Jest znacznie wygodniejszy niż opryskiwacz dźwigniowy i pompka, ponieważ ciecz w nim pompowana jest sama, dzięki silnikowi elektrycznemu zasilanemu z akumulatora. Istnieje możliwość regulacji ciśnienia roboczego.

Bateria jest zainstalowana w obudowie urządzenia. Jedno ładowanie wystarcza na 5-6 godzin pracy.

Jak wybrać najlepszy opryskiwacz (opryskiwacz) do swojego warzywnika i ogrodu

Opryskiwacze akumulatorowe pomagają oszczędzać chemikalia, ponieważ są wyposażone w opcję rozpylania drobnej mgły. W takich urządzeniach najczęściej instalowane są zbiorniki o pojemności od 9 do 20 litrów.

W okresie zimowym opryskiwacz akumulatorowy należy umieścić w ogrzewanym pomieszczeniu, aby uniknąć uszkodzenia silnika elektrycznego.


Naszym zdaniem jest to najlepsza opcja na zakup opryskiwacza ogrodowego, jeśli posiadasz odpowiednie możliwości finansowe.

Kupując opryskiwacz bezprzewodowy, wskazane jest, aby wybrać model, który zawiera akumulator litowo-jonowy.

Benzyna

Opryskiwacze te wyposażone są w napęd benzynowy o zakresie od 1,4 do 5 l / s. Przy pomocy takiego sprzętu można szybko przetworzyć rośliny w ogrodzie o powierzchni do 1 hektara.

Jak wybrać najlepszy opryskiwacz (opryskiwacz) do swojego warzywnika i ogrodu

Opryskiwacze benzynowe są wyposażone w gruby wysięgnik, który rozpyla ciecz z otworu.

Wadami benzynowego opryskiwacza ogrodowego są jego wysoki koszt, duża waga i niemożność pracy w szklarni.

Na co zwrócić uwagę poza rodzajem opryskiwaczy

Wybierając opryskiwacz należy zwrócić uwagę na takie kryteria jak:

  • objętość zbiornika;
  • waga i sposób noszenia;
  • zakres działania;
  • rozmiar pręta;
  • obecność specjalnego zaworu bezpieczeństwa;
  • producent i koszt.

Objętość zbiornika

Od tego wskaźnika zależy czas działania urządzenia. Opryskiwacz ogrodowy do wysokich bylin powinien mieć pojemność zbiornika od 5 do 10 litrów, dla niskorosłych roślin jednorocznych – od 2 do 10 litrów, do warzyw w szklarniach i na rabatach – od 1 do 5 litrów.

Sposób transportu i waga

Zgodnie ze sposobem transportu opryskiwacze są kołowe, barkowe, plecakowe i ręczne.

Urządzenia ręczne charakteryzują się niewielkimi objętościami i wagą. W tej grupie znajdują się urządzenia pompujące i rozpylacze. Paski naramienne są wyposażone w jeden pasek przerzucony przez ramię.

Plecakowe opryskiwacze ogrodowe są jak plecak. Taka konstrukcja pozwala równomiernie rozłożyć ciężar sprzętu i zabezpieczyć go specjalnymi pasami. Uchwyty plecakowe mogą być wyposażone w pompkę, akumulator, benzynę i spryskiwacze dźwigniowe.

Modele na kółkach są przeznaczone do dużych powierzchni. Wyróżniają się dużą masą i rozmiarem, dlatego są wyposażone w zbiorniki wolumetryczne. Najczęściej jednostki akumulatorowe i benzynowe są wyposażone w rozstaw osi.

Zasięg rozpylania

Wskaźnik ten zależy od pojemności sprzętu. Wersje naramienne i ręczne mogą rozpylać chemikalia z odległości 1 do 2 metrów, wersje na kółkach i plecakowe mogą rozpylać od 1 do 12 metrów.

Długość strumienia determinuje również koszt urządzenia, ale nie należy kupować opryskiwacza bez wcześniejszego przetestowania.

Długość pręta

Drzewa można opryskiwać sprzętem o długości belki 1,5 – 3 metry. Do przetwarzania warzyw i upraw ogrodniczych wystarczy długość 70 cm.

Jak wybrać najlepszy opryskiwacz (opryskiwacz) do swojego warzywnika i ogrodu

Wędki mogą być teleskopowe lub zwykłe, a także z zakrzywionym lub prostym końcem. Modele z ramionami teleskopowymi są wygodniejsze w użyciu. Ponadto pręt musi być wykonany z mocnego stopu metalu.

Zawór bezpieczeństwa

Ta część służy do odprowadzania nadmiaru powietrza ze zbiornika opryskiwacza. Jeśli ta opcja nie jest dostępna, pojemnik może eksplodować z powodu nadciśnienia.

Producent i cena

Koszt opryskiwacza ogrodowego zależy głównie od jakości materiałów, z których jest wykonany, ale liczy się również popularność producenta. Na przykład niemiecka firma Gardena produkuje droższe urządzenia niż firma Sadko ze Słowenii, a jakość produktów jest porównywalna.

Jednocześnie opcje budżetowe są często porównywalne pod względem jakości z drogimi markami. Za najbardziej niezawodne opryskiwacze uważa się Kwazar, Shtil, Solo i Marolex.

Popularne modele

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli opryskiwaczy do sprzętu ogrodniczego. Wśród nich są najpopularniejsze i najbardziej niezawodne urządzenia w swojej klasie.

Budżet

Wśród modeli z grupy budżetowej wyróżniają się następujące opryskiwacze:

Pompa:
Dźwignia (pojemność zbiornika 12 litrów):
  • Beetle Classic OG-112;
  • Palisad Luxe 64781;
  • Marolex Titan.
Do ponownego naładowania:
Benzyna:
  • Champion PS257 (moc 2,5 kW, silnik 3,4 KM, nominalna pojemność zbiornika oprysku 14 l, maksymalny przepływ 3,03 l / min, maksymalny zasięg oprysku 15 m w poziomie);
  • Clever OB-14 (moc 2,13 kW, silnik 2,9 KM, pojemność nominalna zbiornika oprysku 14 l, maksymalny przepływ cieczy 2,4 l / min, maksymalny zasięg oprysku w poziomie 11 m);
  • Patriot PT 415 WF-12 (moc 1,32 kW, silnik 1,8 KM, nominalna pojemność zbiornika oprysku 14 l, maksymalny przepływ cieczy 4 l / min, maksymalny zasięg oprysku 12 mw poziomie).

Klasa premium

Najwyższej jakości urządzenia z segmentu premium:

Pompa:
Dźwignia (pojemność zbiornika 12 litrów):
  • Gardena Comfort 884-20;
  • Stihl SG 51;
  • Tylko 473D.
Do ponownego naładowania:
Benzyna:
  • Stihl SR 420 (moc 2,6 kW, silnik 3,5 KM, pojemność nominalna zbiornika oprysku 13 l, maksymalny przepływ 3,8 l / min, maksymalny zasięg oprysku 12 m w poziomie);
  • Solo 444 (moc 1,5 kW, silnik 2 KM, nominalna pojemność zbiornika oprysku 12 litrów, maksymalny zasięg oprysku w poziomie 10 m);
  • Makita PM7650H (moc 2,7 kW, silnik 3,7 KM, pojemność nominalna zbiornika oprysku 15 l, maksymalny przepływ 2,5 l / min, maksymalny zasięg oprysku w poziomie 16 m).

Opryskiwacze ogrodowe ułatwiają pielęgnację upraw. Za pomocą tego sprzętu możesz szybko zastosować nawozy lub leczyć rośliny lekami od szkodników.

Wniosek
Jeśli powierzchnia działki, która ma być leczona, przekracza 5 akrów, zaleca się zakup akumulatorowego opryskiwacza ogrodowego, jeśli masz odpowiednie możliwości finansowe. Jeśli nie, możesz kupić opryskiwacz ramienny.

Jeśli powierzchnia Twojej działki do przetworzenia przekracza 25 akrów i rosną na niej drzewa i krzewy, zaleca się zakup baterii lub opryskiwacza ogrodowego na benzynę.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy