Jak zachować begonię zimą do wiosny w domu

Z powodu braku oświetlenia kwiaty rozciągają się, a z powodu braku wilgoci w powietrzu liście wysychają. Dlatego roślina potrzebuje specjalnego podejścia w zimnych porach roku.

4 ważne kroki w pielęgnacji begonii bulwiastej zimą

Jest bardzo kochająca. Późną jesienią rozpoczyna okres uśpienia. Trwa od listopada do lutego. W tym okresie konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, która pomoże zachować bulwy do wiosny i pozwoli roślinie w pełni przygotować się do przyszłego kwitnienia.

Opieka nad begonią jesienią polega na przygotowaniu się do zimy, zaczyna się we wrześniu. Begonia zrzuca liście, łodygi wysychają powoli. Ta cecha begonii bulwiastej wymaga pewnej opieki po przejściu na emeryturę:

  1. Podlewanie. Wydawaj raz na 10 dni. Konieczne jest ciągłe sprawdzanie wilgotności gleby. Nie wolno dopuścić, aby ziemna śpiączka całkowicie wyschła.

Ważny!
Gleba powinna być lekko wilgotna przez całą zimę – nie mokra! Od tego zależy stan bulw.

  1. Najlepszy opatrunek. Nie prowadź.
  2. Przenosić. Nie ma potrzeby prowadzenia.
  3. Ogrzewanie. Pojemnik z bulwą należy zaizolować – zawinąć w szmatkę lub włożyć do kartonu, nadaje się również drewniane pudełko z pogniecionymi gazetami.

Jak prawidłowo wykopać cebulki begonii na zimę

Bulwy begonii wykopuje się wczesną jesienią – przed nadejściem nocnych przymrozków, przy suchej pogodzie, wraz z grudką ziemi, wkłada się do pudełka z torfem. Roczne bulwy mogą pozostać z zielonymi liśćmi na zimę. Nie trzeba ich ścinać i sztucznie wprowadzać w stan hibernacji. Takie bulwy umieszczamy w chłodnym i oświetlonym miejscu. Rzadko trzeba podlewać. Dbamy jednak o to, aby podłoże było zawsze lekko wilgotne.

W kolejnych latach, jesienią, begonia sama zaczyna przygotowywać się do zimy. Do października wygasa cała część nadziemna. Musi zostać wycięty i usunięty. Bulwy przechowuje się w piwnicy lub pozostawia w domu. Jeśli begonia bulwiasta rosła na otwartym polu, bulwy należy wykopać wczesną jesienią. Jeśli begonia wyrosła w doniczce w domu, nie trzeba jej wykopywać z doniczki.

Notatka!
Konieczne jest stworzenie najbardziej komfortowych warunków w okresie odpoczynku. Przed przechowywaniem konieczne jest rozlanie bulw nadmanganianem potasu lub fungicydem. Zwłaszcza te, które rosły na ulicy.

Jak zachować begonię bulwiastą od zimy do wiosny?

Warunki przechowywania bulw begonii:

  • Optymalna temperatura w pomieszczeniu to +15… +16 stopni.
  • Oświetlenie jest słabe.
  • Wilgotność powietrza 60–70%. Jeśli wilgotność jest niska, bulwy szybko wysychają, a następnie nie wrócą. Jeśli jest wysoki, rozpocznie się proces gnicia, a także będziesz musiał pożegnać się z bulwami.

Teraz powiedzmy, jak trzymać begonię w doniczce na zimę:

  1. Umieść garnek po północnej stronie. W takim przypadku musisz stworzyć ochronę przed ciepłym powietrzem z baterii wykonanych z tektury lub innego materiału.
  2. Przy balkonie często znajduje się okno z parapetem. Jest mało światła, a zimą jest całkiem chłodno. Garnek możesz postawić przy drzwiach balkonowych.
  3. Jeśli loggia jest izolowana, jest to również dobre miejsce do zimowania doniczki z bulwami begonii. Upewnij się, że temperatura powietrza na balkonie nie spadnie poniżej +14 stopni. W silnych mrozach możesz wnieść doniczkę do pokoju i umieścić ją w pobliżu balkonu.
  4. Przechowywanie w piwnicy lub piwnicy. To jest najczęstszy sposób. Bulwy układa się w pudełkach, posypuje suchym torfem lub piaskiem. Okresowo musisz sprawdzać bulwy i usuwać zgniłe.

Ogrzewana szklarnia zimowa to najlepsza opcja do przechowywania roślin. Niestety nie każdy to ma.

5 ważnych zasad pielęgnacji begonii z korzeniami zimą

Begonie o włóknistych korzeniach (wiecznie kwitnące, ozdobne gatunki liściaste) nie mają okresu uśpienia. Mogą kwitnąć przez cały rok. Po prostu zdarza się to trochę rzadziej zimą niż latem. Ale potrzebują też trochę opieki w zimie:

  1. Temperatura. Dobrze rosną w normalnej temperaturze pokojowej.
  2. Dodatkowe oświetlenie. Zimą pożądane jest, aby zapewniały dodatkowe oświetlenie. Najlepiej stosować profesjonalne fitoświetlówki. Lepiej nie używać zwykłych żarówek, ponieważ bardzo wysuszają powietrze. Zaleca się przestawienie doniczek na południowe okno.
  3. Podlewanie. Jest regularna i umiarkowana, ale nieco rzadsza niż latem. Możesz określić, czy wysuszona wierzchnia warstwa gleby w doniczce wymaga podlewania. Jeśli ziemia jest sucha, podlewaj. Podlewamy tylko ciepłą, osiadłą wodą.
  4. Wilgotność. Chroń liście begonii przed suchym, gorącym powietrzem z akumulatora. W przeciwnym razie liście begonii wyschną, a roślina straci swój dekoracyjny wygląd. Obok akumulatora można postawić miskę z wodą. Również wodę w pojemniku można umieścić w pobliżu rośliny. Okresowo możesz spryskać powietrze w pobliżu rośliny. Raz w tygodniu wskazane jest zorganizowanie ciepłego prysznica i spryskanie liści.
  5. Najlepszy opatrunek. Zimą nie karmimy rośliny, jeśli nie kwitnie. Jeśli begonia kwitnie , można ją nakarmić dowolnym uniwersalnym nawozem. Dawka jest przyjmowana dwa razy mniej niż zalecana. Opatrunek górny przeprowadza się nie częściej niż dwa razy w miesiącu.

Jesienią i zimą begonie nie są rozmnażane. Bardzo źle się zakorzeniają. Zasadniczo wszystkie sadzonki gniją i znikają. Dlaczego begonii nie należy zostawiać na zewnątrz? Ta tropikalna roślina nie przetrwa mrozu. Dlatego begonie bulwiaste i z korzeniami należy wykopać na zimę z otwartego terenu, a doniczki wnieść do domu.

 

Jak zachować kwitnącą begonię do wiosny?

Ta spektakularna, wieloletnia uroda od dawna cieszy się zainteresowaniem hodowców. Opracowano wiele odmian. Na ulicy jest uprawiany jako roślina jednoroczna, aw domu kwiat będzie rósł przez kilka lat.

Jesienią, przed nadejściem chłodów, wykopują najpiękniejsze i najpotężniejsze krzewy wiecznie kwitnącej begonii do dalszego rozmnażania i dekoracji wnętrz. Najmniejszy mróz pokona wszystkie krzaki. Jeśli doniczka z kwiatkiem była na zewnątrz przez całe lato, przetwarzamy krzew begonii ze szkodników i chorób i wprowadzamy go do domu. Mieszkanie jest doskonałym schronieniem zimowym dla takiej begonii. Z łatwością zimuje i nie ustępuje. Dla takich begonii doskonale sprawdzają się okna wschodnie, południowe i południowo-zachodnie.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji kwiatów:

  1. Przycinanie. Zaleca się przycinanie sanitarne i formacyjne, ponieważ w okresie letnim rośnie wiele nowych pędów. Przede wszystkim usuwa się złamane i rosnące wewnątrz krzewu pędy. Jeśli są wysokie pędy, można je skrócić o jedną trzecią.
  2. Wietrzenie. Zimą należy zadbać o to, aby podczas wietrzenia na roślinę nie dostawało się lodowate powietrze z okna. Liście są bardzo delikatne i od razu zamierają z zimna. Konieczna jest również ochrona korzeni rośliny przed wychłodzeniem przed zimnym parapetem. Musisz włożyć pod garnek piankę lub coś innego. Liście należy również chronić przed gorącym powietrzem z akumulatorów.
  3. Temperatura. Optymalna temperatura zimą wynosi od +20 do +25 stopni. Doskonale tolerują temperaturę pokojową. Temperatury poniżej +12 stopni są uważane za krytyczne dla takiej begonii.
  4. Podlewanie. Umiarkowane, gdy ziemista śpiączka wysycha. Używamy ciepłej, osiadłej wody. Okresowo konieczne jest spryskanie rośliny i zaaranżowanie ciepłego prysznica w łazience.
  5. Najlepszy opatrunek. Jeśli roślina kwitnie (a najczęściej kwitnie), konieczne jest karmienie jej raz w miesiącu. W tym celu możesz użyć dowolnego uniwersalnego nawozu do kwiatów. Stężenie powinno być nieco niższe niż zalecane.
  6. Oświetlenie. Powinno być dobrze. Jeśli w pomieszczeniu panuje ciemność, konieczne jest uzupełnienie oświetlenia specjalnymi fitolampami, jest to ważny element pielęgnacji begonii.

Teraz już wiesz, co zrobić z begonią i jak trzymać ją w domu na zimę. Życzymy samych sukcesów!


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy