Jak zrobić łuk dla róż: wymiary, instrukcje, materiały do ​​budowy

Łuki do pnących róż to świetna dekoracja do ogrodu czy dziedzińca. Można je kupić w specjalistycznym sklepie, wykonać na zamówienie lub wykonać ręcznie ze złomu.

Łuk na róże – krótki opis, dekoracja ogrodu

Łuki do róż pnących są zwykle konstrukcjami prostokątnymi i półkolistymi o wysokości 2 metrów. Sklepienia są nie tylko okazją do urozmaicenia krajobrazu, ale także ciekawym rozwiązaniem problemu długich falistych roślin.

Łuk z różami – wyjątkowy dodatek do kompozycji krajobrazowej w ogrodzie

Knot podlewanie fiołków – jak to zrobić samemu

Najpierw tworzony jest obraz przyszłego łuku, dobierane są optymalne wymiary, a dopiero potem kupowane są niezbędne materiały i narzędzia.

Rysunek to rysunek produktu na papierze w zmniejszonej formie, ale z dokładnymi parametrami. Uwzględnia się wysokość i szerokość łuku wzdłuż podstawy, a także odległość między jego prętami.

Głównymi materiałami do prac łukowych mogą być:

  • Drewno, które najczęściej wzmacniane jest elementami rdzeniowymi, dodatkowo zabezpieczane jest środkami chroniącymi przed wilgocią.
  • Metal: pręty i kołki o okrągłej średnicy, drut.
  • Trwałe i odporne na temperaturę plastikowe tuby.
  • Do wybranej podstawy dobierane są odpowiednie narzędzia konstrukcyjne:

  • Piła lub wyrzynarka do obróbki drewna.
  • Spawarka, jeśli łuk jest metalowy.
  • Elementy mocujące. Gwoździe i deski służą do manipulacji drewnem, dociski są wybierane jako mocowania do łuków metalowych, klej przeznaczony jest do konstrukcji plastikowych.
  • Na początku pracy bardzo ważne jest sporządzenie dokładnego rysunku projektowego

    Właściwy dobór materiałów jest kluczem do wysokiej jakości produktu, który będzie służył przez wiele lat.

    Jeśli łuk dla róż jest wykonany z metalu, musisz zaopatrzyć się w grube pręty na główną część produktu i części łączące. Zaleca się, aby średnica zbrojenia wynosiła około 12 mm, w zależności od rodzaju profilu lub o gładkiej powierzchni; długość pręta zależy od pożądanego rozmiaru łuku. Do łączenia części potrzebujesz 10 elementów metalowych o długości 100-120 cm i średnicy nie większej niż 10 mm.

    Ważny!  Metal należy zagruntować lub pomalować, można użyć emalii przeciwko korozji.

    Oprócz metalowych prętów do łączenia elementów łukowych potrzebny będzie miękki drut, na przykład aluminium.

    W tej konstrukcji powszechne jest również stosowanie plastikowych zacisków. Są to mocne, ale elastyczne krawaty, które bez większego wysiłku pozwalają pewnie zamocować pożądany obszar. Najlepiej wybrać zaciski, które są przezroczyste lub powtarzają kolor ramy.

    Prętom metalowym można nadać pożądany kształt nie tylko za pomocą giętarki do rur lub maszyny, ale także ręcznie.

    W pierwszej kolejności należy przygotować, aby następnie zgiąć zbrojenie. Szablon jest utworzony z metrowej liny. Obliczenia wymaganego rozmiaru łuku należy przenieść na wolny obszar za pomocą liny. Wierzchołek półkola i podstawa są oznaczone kołkami wbijanymi w ziemię. Zgodnie z wykonaną próbką są prowadzeni w procesie tworzenia podstawy ramy.

    Instrukcje krok po kroku, jak zginać pręt

    Etapy samodzielnego gięcia konstrukcji ręcznie:

  • Jedna krawędź jest dodatkowo zaciśnięta w imadle. Aby zgiąć, wejdź na koniec rury, podczas gdy druga krawędź stopniowo podnosi się. Obie części pręta powinny znajdować się na tym samym poziomie.
  • Wygięty pręt jest porównywany z próbką.
  • Rada!  Aby uzyskać lepsze mocowanie, koniec pręta jest wkopany w ziemię.

    Ostatnim etapem pracy jest montaż łuku w odpowiedniej kolejności i zamocowanie elementów.

    Jak złożyć konstrukcję – instrukcje krok po kroku

    Aby zamontować podwójny łuk, należy połączyć pręty za pomocą kilku metalowych pierścieni. Z kolei pierścienie są mocowane do ramy za pomocą drutu i nylonowych opasek. Następnie należy wykonać otwory w ziemi o głębokości do 0,5 metra i włożyć w nie zbrojenie, biorąc pod uwagę odległość między podstawami prętów. Przed lub po zebraniu wszystkie elementy konstrukcyjne należy zagruntować.

    Do tworzenia łuków używa się różnych materiałów.

    Cechy elementów mocujących bez spawania

    Jak opisano w powyższych instrukcjach, do łuku nie użyto żadnego spawania technicznego ani specjalnych narzędzi. Wewnątrz konstrukcji znajdują się pierścienie, również wykonane ze zbrojenia, ale o mniejszej średnicy. Mocowane są za pomocą zacisków i elastycznego drutu. Alternatywnym sposobem łączenia fragmentów nie są pierścienie, ale metalowe elementy. Ale w tym drugim przypadku wiązanie nie zadziała, więc będziesz musiał spawać je do łuku.

    Istnieje wiele sposobów umieszczenia konstrukcji w ogrodzie – wybór właściciela. Istnieją trzy popularne opcje.

    Zaraz po wejściu do domu lub na dziedziniec z pewnością zdobi sklepienie róż. Dekorując bramę, należy pamiętać, że łuk powinien być dość wysoki i szeroki, aby można było pod nim przejść, nawet jeśli kwiaty rosną. Powinien również mieć estetyczny wygląd i harmonijnie komponować się z ogrodzeniem.

    Jeśli w ogrodzie jest oddzielna ścieżka, na jej początku można zainstalować podobną kopułę. Bardziej oryginalną opcją jest ułożenie łuków wzdłuż całej alei: tradycyjnie są one tego samego rozmiaru i są umieszczone równolegle do siebie, w równej odległości.

    Za pomocą kopuły łukowej można w inteligentny sposób podzielić strefę podmiejską, na przykład na ogród warzywny i miejsce relaksu. W strefie rekreacyjnej nie tylko jasny łuk kwiatowy będzie wyglądał ekologicznie, ale także ławka lub pełnoprawna altana z dachem.

    Uwaga! Bardziej opłacalne jest wytwarzanie modeli składanych, ponieważ pozwalają one na zmianę położenia łuku.

    Przykłady łuków do róż wykonanych ręcznie

  • W kształcie – prostokątny, zaokrąglony, w kształcie serca itp.
  • Pod względem złożoności łuki mogą być pojedyncze lub podwójne, wielopoziomowe z przejściami.
  • Z różnych rodzajów podpór – drewniane, metalowe lub z polipropylenu.
  • Kolory to połączenie białego lub neutralnego łuku z czerwonymi pąkami, różowe kwiaty pasują do niebieskich podpór, pastelowe kwiaty dobrze prezentują się na tle ciemnych ramek.
  • Ciekawe rozwiązania projektowe – łuk z altaną, brama łukowa, aleja ze sklepieniem róż itp.
  • Najbardziej funkcjonalne łuki są składane lub przenośne

    Domowe produkty w kraju zawsze wyglądają bardziej kreatywnie niż zakupione. Jeśli łuk ogrodowy dla róż będzie elementem projektowania krajobrazu, przy jego wykonywaniu ważne jest, aby zdecydować się na materiały wyjściowe i wybrać odpowiednie narzędzia, a także posiadać odpowiednie umiejętności praktyczne.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy