Jakie kwiaty można sadzić w klombach z różą: towarzysze w ogrodzie kwiatowym dla róż

Prawdopodobnie każdy miłośnik kwiatów, który ma taką możliwość, marzy o urządzeniu na swojej stronie luksusowego ogrodu różanego. Królowa królestwa flory może z łatwością ozdobić każdą klomb. Aby jednak uniknąć wielu poważnych problemów, a jednocześnie zadbać o największe piękno miejsca, trzeba dokładnie wiedzieć, co zasadzić obok róż, jak zadbać o cały ten blask. Przydatne będzie bardziej szczegółowe omówienie tego problemu.

Oczywiście, zanim zorientujesz się, z którymi roślinami łączone są róże, musisz dokładnie zdecydować, gdzie będzie znajdować się klomb. Jest to ważne zarówno od strony dekoracyjnej, jak i praktycznej.

Bardzo ważny jest właściwy dobór roślin.

Wybierając odpowiednie miejsce, należy upewnić się, że jest wystarczająco słonecznie – róże nie lubią zacienionych obszarów i słabo na nich rosną, często chorują, a szkodniki w tym przypadku pojawiają się znacznie częściej.

Jednocześnie pożądane jest, aby kwietnik był chroniony przed wiatrem, zwłaszcza z północy. Możesz postawić go od strony południowej domu, garażu lub innego budynku, a także nasadzeń. Wreszcie konieczne jest, aby to miejsce było dobrze widoczne – najlepiej byłoby, gdyby było widoczne z niemal każdego miejsca na podwórku iz domu. W końcu różowy kwietnik to szykowna dekoracja, którą chcesz nieustannie podziwiać.

Uwaga! Przy kształtowaniu ogrodu ważne jest, aby sporządzić szczegółowy schemat – pozwoli ci to dokładnie zdecydować, co chcesz uzyskać i nie odbiegać od planu w przyszłości.

Teraz warto zdecydować, które kompozycje do róż najlepiej dopełnią wyrafinowanie i piękno tej królowej ogrodu. Istnieją dwie opcje projektowania. Rośliny mogą podkreślać piękno krzewów róż lub służyć jako tło dla nich. Oba rozwiązania można nazwać sukcesem. Oczywiście wybór, z którymi łączone są róże, powinien opierać się na preferowanej opcji.

Co sadzić obok hortensji i przed nią „u stóp”

Wielu ekspertów uważa, że ​​wysokie rośliny mogą być świetnymi towarzyszami dla róż w ogrodzie kwiatowym. Natychmiast przyciągają wzrok do klombu, a potem uwaga zwraca się na róże. Najważniejsze, że nie ma ich zbyt wiele – w przeciwnym razie róże zostaną po prostu utracone na ich tle. Niektóre zboża, takie jak chiński miskant, mogą być dobrym rozwiązaniem. Jeśli mówimy o ziołach, to trawa trzcinowa, niebieska molina i spartina będą świetnie wyglądać w zestawieniu z różami.

Inni eksperci od projektowania ogrodów różanych i kwietników uważają, że róże dobrze współpracują z drzewami iglastymi, takimi jak filary i tuja. Ponadto pozostają zielone przez cały rok, co oznacza, że ​​ogród będzie atrakcyjny zimą, gdy róże są w stanie uśpienia.

Innym dobrym rozwiązaniem są wysokie byliny o pięknych kwiatach. Powinny jednak skupić się nie tylko na różach, ale także z powodzeniem łączyć się z nimi kolorystycznie. Dziewanna i naparstnica są do tego idealne.

Wybierając rośliny w tle, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, która odmiana krzewów róż jest uprawiana. Tak, najlepsi sąsiedzi róż nie są wybierani przypadkowo, ale w wyniku żmudnej pracy.

Pomocny! Aby kwietnik był piękny przez cały rok, zaleca się sadzenie na nim kwiatów o różnych okresach kwitnienia.

Rośliny o małych kwiatach, takie jak szałwia, astrantia, lawenda, katrana, heuchera lub gipsówka są idealnym wyborem.

  • Jeśli róże są wysokie, rośliny w tle powinny znajdować się poniżej poziomu kwiatów z przodu.
  • Jeśli krzaki są niskie, sąsiadów należy umieścić z tyłu, aby ich kwiaty były wyższe.
  • Wreszcie, w przypadku krzewów średniej wielkości można połączyć obie opcje, sadząc rośliny w tle zarówno z tyłu, jak iz przodu.
  • Tak, jest to bardziej kłopotliwe – musisz majstrować, aby zdecydować, co możesz zasadzić obok róż, ale wynik będzie po prostu świetny.

    Jak zrobić mixborder z różami i innymi kwiatami

    Wielu właścicielom gruntów zdarza się uprawiać eleganckie mixborders wokół swojego domu lub letniego domku, łącząc róże z innymi kwiatami. Cóż, to świetne rozwiązanie – można osiągnąć to, że strona wygląda świetnie od maja do sierpnia, a nawet września. Ale w tym przypadku do wyboru idealnych partnerów należy podchodzić szczególnie poważnie – tutaj nie ma drobiazgów i nie może być.

    Wygląda świetnie

    Prawidłowe ułożenie róż w kolorystyce i odcieniach

    Powinieneś dowiedzieć się, czym posadzić róże w okolicy. Bardzo ważne jest, aby kwiaty znajdujące się w pobliżu zostały z powodzeniem połączone w kolorze. Na przykład białe róże z niebieskimi kwiatami stworzą bardzo odważny, ale pełen wdzięku duet.

    Ale niebieskie kwiaty na tle bordowych róż wyglądają szczerze brzydko, zdradzając brak smaku ogrodnika. Na szczęście hodowcy stworzyli setki różnych odmian róż, aby znaleźć idealne połączenie. Tutaj jest tylko kilka zasad:

  • Idealne kolory najlepiej łączyć, ale różne odcienie – doskonale się uzupełniają.
  • Nie uprawiaj roślin z zimnymi i ciepłymi płatkami w pobliżu.
  • Odcienie mogą kontrastować ze sobą, ale nie mogą być przytłumione.
  • Zasady są dość proste. Ale pamiętając o nich, możesz łatwo zdecydować, co zasadzić różami, aby z powodzeniem połączyć sąsiadów, czyniąc stronę tak atrakcyjną i wyrafinowaną, jak to tylko możliwe. A do tego wcale nie trzeba być profesjonalną kwiaciarnią – wystarczy wyczuć smak.

    Dość często miłośnicy kwiatów zastanawiają się, co posadzić między różami, aby uzyskać piękne tło. I w tej sytuacji delphinium może być doskonałym rozwiązaniem. Z jednej strony zajmuje stosunkowo mało miejsca i wymaga niewielkiej ilości składników odżywczych bez dużego osuszania gleby. Z drugiej strony jest to wysoka roślina, która doskonale uzupełni średnich lub niskich sąsiadów.

    Najważniejsze jest tutaj dobranie odpowiednich odmian, aby kwiaty z powodzeniem wyzwalały lub uzupełniały się nawzajem, a nie kolidowały. Jednak zostało to już wspomniane powyżej.

    Prawdziwe arcydzieło ogrodu

    Jedną z głównych zalet powojników jest to, że kwitną mniej więcej w tym samym czasie, co krzewy róż. Dzięki temu mogą się doskonale uzupełniać. Jeśli wybrane zostaną róże z miniaturowymi kwiatami, powojniki powinny również mieć małe pąki. Ale w przypadku odmian wspinaczkowych najlepiej nadają się sąsiedzi z dużymi kwiatami.

    Nie można zapominać o kolorach, odcieniach płatków. Generalnie kompozycja klasyczna – niebieskie powojniki rosnące obok jasnoróżowych róż wyglądają idealnie. Ale białe mogą w ogóle uzupełniać każdą odmianę. Żółte róże najlepiej komponują się z ciemnofioletowymi i fioletowymi powojnikami.

    Dla wielu czytelników, a nawet doświadczonych kwiaciarni, to połączenie może wydawać się dziwne. Rzeczywiście, jak mogą współistnieć zwykłe winogrona i królowa klombów? Jeśli jednak przyjrzeć się sprawie, taka okolica okazuje się skuteczna, a nawet przydatna.

    Oczywiście winogrona należy sadzić w tle, zapewniając odpowiednie wsparcie. Przy minimalnej konserwacji (regularne podlewanie, nawożenie) będzie to solidna zielona ściana. Na takim tle róże w dowolnym kolorze (ale najlepiej nadają się blady róż lub jasnoczerwony) wyglądają po prostu nieporównywalnie.

    Fakt! We Włoszech i Francji wielu hodowców otacza swoje działki krzewami róż, aby chronić je przed wieloma szkodnikami.

    Ponadto winogrona dość często padają ofiarą różnych szkodników owadzich, na przykład mszyc, przędziorków, chrząszczy liściowych, owadów łuskowych i robaków. A róże często stają się ostoją dla biedronek, których główną dietą są wymienione powyżej szkodniki. Dlatego ta okolica jest nie tylko wdzięczna – może być po prostu zbawienna.

    To wspaniała roślina – z jednej strony zaskakująco bezpretensjonalna, z drugiej – bardzo piękna, z bujnymi kwiatostanami. W centralnej najlepiej nadają się krzaczaste niewymiarowe odmiany – są nie tylko piękne, ale także łatwo tolerują mroźne zimy. Ponadto kwitną prawie przez całe lato, dzięki czemu ożywią miejsce – nawet gdy zakwitną róże, floksy będą nadal zachwycać oczy właścicieli.

    Dobrze komponuje się z floksem

    Nawiasem mówiąc, można również sadzić floksa z wieloma innymi roślinami wieloletnimi – na przykład z astrami i goździkami. To połączenie można nazwać bardzo udanym – taki kwietnik nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a przy odpowiednim doborze sąsiadów wygląda po prostu świetnie.

    Dalsza pielęgnacja róż w kwietniku i mixborder

    Oczywiście, aby kwietnik lub mikser zachwycały pięknem i wyrafinowaniem przez cały ciepły sezon, rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

    Bluszcz ogrodowy zimozielony mrozoodporny – jak sadzić w ogrodzie

    Przede wszystkim, jak wspomniano powyżej, konieczne jest, aby wszystkie kwiaty otrzymywały wystarczającą ilość światła słonecznego, a także były chronione przed wiatrem. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, liście będą małe, blade, a same rośliny będą wydłużone i brzydkie. Kwiaty, jeśli się pojawią, będą nieliczne i niezbyt atrakcyjne.

    Uwaga! Klomb nie powinien być nadmiernie zagęszczony – między mieszkańcami rozpocznie się rywalizacja o światło słoneczne, będą się dławić.

    Nie zapomnij także o regularnym podlewaniu. Nie jest konieczne zbyt częste nawadnianie kwietnika (wystarczy raz na 7-10 dni), ale bardzo obficie, aby ziemia była nasycona na dużą głębokość. Jednocześnie musisz zadbać o drenaż. Róże uwielbiają wilgotną glebę, ale nie mokrą – może to prowadzić do gnicia systemu korzeniowego i śmierci rośliny. Jest to szczególnie ważne w regionach z glebami gliniastymi, które są słabo przepuszczalne dla wody i często padają.

    Wreszcie, opatrunek górny powinien być wykonywany regularnie.

  • Wiosną, gdy pąki zaczną puchnąć, należy zastosować nawożenie azotowe – dzięki nim liście będą duże, bogato zielone.
  • Latem do zwiększenia liczby i wielkości kwiatów potrzebny jest potaż. Należy je przynosić co miesiąc, podczas gdy roślina kwitnie, ale zatrzymywać się na początku lub końcu sierpnia, aby krzewy zaczęły przygotowywać się na rychłe nadejście jesieni.
  • W połowie i pod koniec sierpnia do gleby należy aplikować nawozy fosforowe – wzmocnią one system korzeniowy, pozwolą krzewowi z łatwością przetrwać mroźną zimę.
  • Róża dobrze komponuje się z wieloma pionowymi drzewami iglastymi, takimi jak kulista tuja, szmaragd i brabancja. Musisz tylko upewnić się, że tuje nie rosną i nie dławi sąsiadów. Niektóre odmiany jałowca mogą być dobrym wyborem, o ile nie rosną szybko.

    Ale połączenie róż z zachodnią tują jest uważane za idealne – nie tłumi pięknego kwiatu i nie przeszkadza w rozwoju jego systemu korzeniowego – po prostu leżą na różnych głębokościach i nie konkurują o składniki odżywcze i wilgoć.

    Doskonały efekt daje uprawa róży z roślinami zielnymi, takimi jak bławatek, werbena, aromatyczna lewkoja i pudrowa szałwia. Z jednej strony nie są zbyt wysokie, dzięki czemu nie zasłaniają widoku obserwatora pięknych krzewów róż. Z drugiej strony wszystkie mają drobne kwiatuszki, które doskonale wyeksponują królową kwietnika, podkreślając jej wyrafinowanie i atrakcyjność.

    Każdy może to stworzyć

    Zapamiętaj! Dolna część krzewów nie jest zbyt piękna – nisko kwitnące trawy doskonale zamaskują tę wadę.

    Wreszcie wszystkie te rośliny są jednoroczne. Jeśli ta kombinacja się znudzi, nie musisz tracić energii na pozbycie się sąsiadów – możesz po prostu poczekać do końca sezonu, a w przyszłym roku posadzić bardziej odpowiednie rośliny.

    Nie trzeba dodawać – róża to prawdziwa królowa kwietnika. Ale nie zapominaj, że król jest zawsze otoczony przez swoją świtę. Tak więc zapominanie o odpowiednich sąsiadach wyraźnie nie jest tego warte – w połączeniu z nimi Twoje ulubione krzewy będą mogły pokazać się w całej okazałości.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy