Jakie właściwości ma złoty miód i dlaczego warto go jeść?

мед

Jest mało popularna, ale zdecydowanie zasługuje na zainteresowanie, i to nie tylko ze względu na swój smak – delikatny i słodki, ale również kwaśny, z lekką nutą goryczy. Złoty miód ma również imponujące korzystne właściwości odżywcze.

Pszczoły produkują go z nektaru złotego kamienia, rośliny znanej dziś jako „Jesienna Mimoza”, „Mimoza Północna”. Złota Pszczoła jest od wieków ceniona w medycynie ludowej, była używana przez naszych przodków jako skuteczny środek przeciwzapalny i lek na różne choroby nerek i układu pokarmowego.

Północna mimoza jest również rośliną miododajną. Kwitnie przez kilka miesięcy, ale najbardziej intensywnie – w czasie, gdy pszczoły już zaczynają się przygotowywać do zimy. Dlatego pszczelarze muszą dbać o prawidłowe karmienie owadów, aby uzyskać złoty miód.

Złoty miód – nie jest to najszerzej dostępny produkt, ale zdecydowanie warto go szukać (np. w sklepach internetowych), ponieważ jest to odmiana o niezwykłym smaku i cennych właściwościach odżywczych.

Golden Honey: Wartość odżywcza
W miodzie złotym dominują przede wszystkim cukry proste – fruktoza i glukoza. Dzięki nim jest łatwo trawiony, nie ulega trawieniu, wchłania się w ciągu kwadransa (w przypadku cukru białego proces ten trwa około 2 godzin) i nie ulega fermentacji w przewodzie pokarmowym.

Produkt ten dostarcza wielu cennych składników odżywczych: kwasów organicznych, flawonoidów, substancji białkowych (tzw. inhibitorów), enzymów, a także śladowych ilości witamin, makro- i mikroelementów.

Taki miód szybko uzupełnia deficyt energetyczny i utrzymuje dobry poziom energii przez kilka godzin. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, żółciopędnym i wzmacniającym, miód pozłacany polecany jest do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i żółciowych, stawów, nerek i prostaty. Osoby zmagające się z infekcjami i stanami zapalnymi dróg moczowych powinny korzystać z ich właściwości. Miód Goldilocks ma leczniczy wpływ na układ trawienny, w szczególności sprzyja leczeniu nadżerek i wrzodów w żołądku i dwunastnicy.

Ze względu na wysokie stężenie rutyny (organicznego związku chemicznego z grupy flawonoidów) i kwercetyny (aromatycznego związku z grupy flawonoidów) złota płytka jest przydatna dla układu krążenia: wzmacnia naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi.

Produkt ma działanie antybakteryjne – mocniejsze niż większość popularnych miodów. Wspiera również układ nerwowy, łagodząc stres i poprawiając samopoczucie.

Golden Honey. Jak mam to przechowywać i jeść?

Złoty miód charakteryzuje się jasnożółtym kolorem i lekko cytrynowym, gorzkawym smakiem. Dość szybko krystalizuje się, tworząc pyszny „krem”, który można łatwo rozmazywać na chlebie.

Miód taki powinien być jednak odpowiednio przechowywany. Ze względu na odpowiednio dużą zawartość wody, powinien być w szczelnie zamkniętym naczyniu, umieszczony w miejscu chłodnym (optymalna temperatura – 10-15 stopni), suchym (o wilgotności nie przekraczającej 60%) i bez dostępu światła słonecznego.

Jak używać pozłacanego miodu w kuchni? Na przykład, jako dodatek do chleba, flaczków, naleśników. Jest to składnik pieczenia, na przykład piernik. Miód Golden Rose z mlekiem jest pyszny, ale trzeba pamiętać, że nie może być rozpuszczony w płynach powyżej 40 stopni: prowadzi to do zmniejszenia aktywności antybakteryjnej produktu.

Złota skórka miodu jest również doskonała jako baza dla odżywczych masek. Można go również stosować do kąpieli o działaniu odprężającym, kojącym, odżywczym dla skóry i mięśni. W tym celu należy dodać 300g miodu do kąpieli wodnej w temperaturze około 38 stopni, a następnie zanurzyć się w tym aromatycznym i leczniczym roztworze.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy