Jeśli róże dały pędy na łodydze w wazonie, jak sadzić pędy w domu w doniczce

Róża to bardzo piękny i szlachetny kwiat, ale koszt sadzonek do uprawy w domu lub ogrodzie jest dość wysoki. Czasem w prezentowanym bukiecie wyrastają róże w wazonie, co robić w takiej sytuacji? Czy można sadzić taki kwiat w doniczce do uprawy w domu i jak to zrobić poprawnie? Doświadczeni ogrodnicy nauczyli się sadzić róże w doniczkach, uprawiając je z małych sadzonek.

Czy można wyhodować nowy kwiat z pędu na róży

Jeśli róża wyrosła na łodydze, jak sadzić ją w doniczce? Pojawienie się pędów nie gwarantuje udanej uprawy. Do sadzenia potrzebne są korzenie, które zapewnią przetrwanie. Ale powinieneś wiedzieć, że zagraniczne odmiany róż zapuszczają korzenie znacznie gorzej niż lokalne rośliny przystosowane. Jedną z bardziej uprawianych odmian jest chińska odmiana róży ozdobnych.

Róża w doniczce

Uwaga! Jeśli bukiet róż stoi w wazonie dłużej niż miesiąc i nie blaknie, oznacza to chemiczną obróbkę kwiatów. Taki odrost nie zapuści korzeni w doniczce, ponieważ będzie wymagał silnego karmienia chemicznego.

Najskuteczniej rozwijają się letnie kiełki. Jeśli róża ma gałęzie z liśćmi, lepiej sadzić je od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Próby uprawy róż zimą mogą się nie udać ze względu na brak naturalnego światła, nieodpowiednią temperaturę i wilgotność.

Drzewo pieniędzy – jak sadzić potomka w domu

Róża wyrosła w wazonie, jak sadzić – musisz to rozgryźć krok po kroku. Przede wszystkim, aby wybrać i wyciąć cięcie do ukorzenienia, należy je dokładnie zbadać. Musi spełniać kilka wymagań:

  • pobyt bukietu w wazonie nie powinien przekraczać 1 miesiąca;
  • łodyga łodygi powinna być świeża, zielona, ​​nie przyciemniona;
  • na łodydze nie powinno być pęknięć i ran;
  • środkowa część łodygi służy do hodowli;
  • na uchwycie powinny znajdować się co najmniej 2-3 pąki;
  • pąki powinny być dobrze porośnięte, jasnozielone.
  • Aby uzyskać dobre cięcie, zaleca się użycie sekatora lub dobrze naostrzonego noża. Instrumenty poddawane są wstępnej dezynfekcji.

    Sadzonki róż

    Optymalna długość cięcia to 25-30 cm, na którym pozostają nie więcej niż trzy pąki. Dolną część należy przyciąć pod kątem 45 stopni w odległości co najmniej 1 cm od dolnego pąka, a od góry przycinać prosto. Nadmiar liści i kolców jest usuwany. Miejsca nacięć należy traktować woskiem lub nadmanganianem potasu.

    Powstałą łodygę umieszcza się w pojemniku, do którego wlewa się wodę o temperaturze pokojowej, miesza się ze stymulatorem wzrostu korzeni. Najpopularniejsze preparaty to Epin i Kornevin. W roztworze pęd jest przechowywany przez 10-12 godzin przed sadzeniem.

    Najlepszą opcją do ukorzeniania jest wybór osobnej doniczki dla każdego cięcia. Jeśli nie jest to możliwe, można sadzić kilka pędów w jednym pojemniku, zachowując między nimi odległość co najmniej 8-10 cm.Wymagane jest obecność otworów na dnie pojemnika. Zapewni to odprowadzenie nadmiaru płynu podczas podlewania. Najbardziej odpowiednie są te wykonane z gliny lub ceramiki.

    Gleba musi być specjalnie zaprojektowana do uprawy róż. Możesz go przygotować samodzielnie, biorąc dwie części ziemi ogrodowej, dwie części kompostu i jedną część dobrze wypłukanego piasku. Możesz również dodać trochę mchu lub torfu, aby gleba była oddychająca.

    Sadzone sadzonki

  • Garnek jest wstępnie traktowany roztworem manganu i suszony.
  • Na dnie układa się drenaż, który stanowi 20-25% objętości doniczki.
  • Glebę wylewa się na wierzch, wstępnie kalcynuje w piekarniku.
  • Łodyga jest zanurzana w roztworze Kornevin.
  • Sadzenie w doniczce odbywa się na głębokości 2-3 cm.
  • Podlewanie odbywa się, trochę posypane suchą ziemią na wierzchu.
  • Plastikową butelkę lub słoik kładzie się na uchwyt, aby uzyskać efekt cieplarniany.
  • Ważny! Przez pierwsze 14 dni po posadzeniu doniczkę z sadzonkami należy trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego i przeciągów.

    Butelkę wyjmuje się po wykiełkowaniu pierwszych liści z pąków. Po ukorzenieniu sadzonek w doniczce możesz później sadzić je na otwartym terenie w kraju. Istnieją również sposoby na kiełkowanie kawałka ziemniaków lub w torbie.

    Kiełkujące sadzonki ziemniaków

    Jak sadzić orchideę: przykłady w doniczce iw domu

    Pielęgnacja sadzenia polega na okresowym podlewaniu, opryskiwaniu, utrzymywaniu wymaganej temperatury. Do nawadniania odpowiednia jest zwykła woda osiadająca w temperaturze pokojowej lub woda mineralna bez gazu. Latem podlewanie odbywa się, gdy gleba wysycha. Może to być codziennie lub co 1-2 dni. Zimą podlewanie jest wymagane nie częściej niż raz na 8-10 dni. Oprócz podlewania róża uwielbia okresowe opryskiwanie z butelki z rozpylaczem.

    Dodatkowe informacje! Po podlaniu po chwili wylej płyn z patelni. Wszystko, co jest potrzebne, jest wchłaniane przez glebę. Nadmiar płynu należy wylać, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zgnilizny korzeni.

    Opryskiwanie róży

    Nawożenie następuje latem, kiedy uprawa kwitnie. Opatrunek górny może być korzeniem lub opryskiwaniem. Nawozy można kupić w wyspecjalizowanych sklepach, w sprzedaży są złożone preparaty. Wiosną, gdy roślina się budzi, należy dodać azot. Potas pomaga przedłużyć kwitnienie. Po zakończeniu fazy kwitnienia należy zastosować nawozy w celu utrzymania i rozwoju systemu korzeniowego.

    Nawozy do róż

    Ważny! Dobrze podlej roślinę przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu. Pomoże to uniknąć poparzenia systemu korzeniowego.

    Odczyty temperatury i wilgotności w domu są bardzo ważne dla pielęgnacji roślin. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu wynosi 50-60%. Zimą podczas ogrzewania powietrze wysycha, dlatego konieczne jest codzienne spryskiwanie kwiatu wodą o temperaturze pokojowej.

    Temperatura powietrza latem nie powinna przekraczać 22-24, a zimą nie mniej niż 15 stopni. Jeśli to możliwe, doniczkę można wynieść na przeszklony balkon lub do chłodniejszego pomieszczenia. W przypadku ich braku konieczne jest codzienne wietrzenie, jednocześnie zapobiegając przedostawaniu się zimnego powietrza do samego procesu.

    Nawilżacz do roślin

    Fuksja w doniczce na ulicy – jak dbać iw jakiej donicy sadzić

    Łatwo jest rozpoznać po wyglądzie, czy nastąpiło zakorzenienie. Łodyga nie powinna być sucha ani poczerniała, powinny pojawić się na niej nowe pędy. Jeśli po 3-4 tygodniach liście na rączce zaczęły się zwijać lub wysychać, oznacza to, że nie doszło do ukorzenienia. Przyczyny tego mogą być różne:

  • niewłaściwa dystrybucja składników odżywczych do tworzenia korzeni, która występuje, gdy sadzonki mają wiele nowych pąków i liści. Aby korzenie mogły kiełkować, należy odciąć liście;
  • nadmierne podlewanie lub brak drenażu może prowadzić do gnicia sadzonek;
  • temperatura w pomieszczeniu jest za niska. Do zakorzenienia powinien wynosić + 20-24;
  • rozwój szkodliwych mikroorganizmów i gnicie kultury z powodu nieprzestrzegania wstępnej dezynfekcji pojemnika do sadzenia;
  • zbyt mały pojemnik do sadzenia może doprowadzić do śmierci cięcia;
  • brak piasku i próchnicy w składzie powoduje, że gleba jest zbyt gęsta i ogranicza jej przepuszczalność powietrza;
  • brak wietrzenia doprowadzi do tego, że rączka „dusi się” pod plastikowym pojemnikiem.
  • Aby dowiedzieć się, jak zrobić sesję z róży i posadzić ją w domu, musisz zrozumieć niektóre niuanse. Odbywa się to poprzez ukorzenienie sadzonek i prawdopodobnie pod pewnymi warunkami. Zanim zaczniesz rozmnażać, musisz ostrożnie wybrać łodygę do rozmnażania – mocną jasnozieloną z rozwijającymi się pąkami.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy