Kalendarz ciąży i wycielenia krowy według daty inseminacji (terminy, tabela, harmonogram)

Narodziny cielęcia to ważne wydarzenie dla hodowcy. Musisz się do tego wcześniej przygotować. Wiele trzeba zrobić, aby cielę urodziło się zdrowe. W takim przypadku plan przygotowań zależy od przewidywanej daty urodzenia. W artykule zostaną omówione metody stosowane do określenia, kiedy krowa się urodzi.

Zasady hodowli i opieki

Krowa ma cyklicznie powtarzający się cykl płciowy. Harmonogram składa się z następujących części:

W przypadku, gdy krycie następuje w okresie owulacji, następuje ciąża. Średnio trwa 285 dni. W praktyce możliwe są niewielkie odchylenia od tego okresu. Uważa się za normalne, gdy okres ciąży trwa od 285 do 300 dni.

Krowa i cielę

Na pewnym etapie zaczyna się ciężarna krowa. Od teraz musi przestrzegać specjalnych zasad, aby wycielenie zakończyło się sukcesem.

Ważne jest, aby poprawnie określić dzień premiery. W tym przypadku jednym z najprostszych sposobów ustalenia tego jest to, że musisz liczyć siedem i pół miesiąca od momentu poczęcia.

Konieczne jest kontrolowanie faktu ciąży bydła. Jeśli spodziewa się cielaka, zwykle od samego początku ciąży jest dodatkowo karmiona. Na początku piątego miesiąca mleczność krów stopniowo spada.

W tym samym czasie musisz zmienić dietę zwierzęcia. Od tego momentu krowę należy karmić wyłącznie suchym drewnem.

Uwaga! Konieczne jest kontrolowanie ilości produkowanego mleka. Jak tylko spadnie poniżej czterech litrów, dojenie należy przerwać. Odnowienie będzie możliwe dopiero po urodzeniu cielęcia.

W przypadku krów, które charakteryzują się wysoką produkcją mleka, zatrzymanie doju następuje nieco inaczej. Gdy mleczność na dzień wynosi cztery litry, liczba udojów zmniejsza się do dwóch dziennie. Wtedy ilość otrzymywanego mleka będzie się nadal zmniejszać. Zatrzymanie dojenia jest wymagane dopiero po spadku wydajności mleka do jednego litra.

Zwyczajowo wodowanie rozpoczyna się około 70 dni przed spodziewaną datą wycielenia. Krowa żywiąc się suchym drewnem reguluje skład niezbędnych witamin i minerałów, które otrzymuje.

Karmienie krów

W tym czasie nie wolno podawać zwierzęciu zielonej trawy ani koncentratów paszowych. Krowa jest nadal wyprowadzana na pastwisko, jednak czas tam spędzany jest stopniowo skracany.

Jeśli start wypada w najgorętszy okres lata, krowa nadal jest wyprowadzana na pastwisko. Kiedy uruchamia się zimą, może działać przez trzy lub cztery godziny.

Ważny! Gdy do wycielenia pozostały dwa tygodnie, krowę należy szczególnie uważać. Okres ten jest najważniejszy w procesie przygotowań do narodzin cielęcia. W tym czasie w szczególności należy zadbać o czystość boksu, usunąć obornik i zdezynfekować podłogę. Zaleca się również traktowanie kopyt 2% roztworem kreoliny.

Kazachska białogłowa rasa krów (charakterystyka)

Aby poznać przybliżoną datę urodzenia cielęcia, możesz ją obliczyć za pomocą następującego wzoru:

(Data wycielenia) = ((Dzień miesiąca) + 11) / (Liczba miesięcy – 3)

W rozważanym wzorze stosuje się następujące oznaczenia:

data wycielenia – cielę ma urodzić się w tym dniu; dzień miesiąca to dzień miesiąca, w którym miało miejsce zapłodnienie; numer miesiąca jest równy liczbie porządkowej miesiąca od początku roku (styczeń to jeden, luty – dwa itd.).

Podajmy przykład obliczenia. Powiedzmy, że 15 września zapłodniono krowę. W takim przypadku wzór jest stosowany w następujący sposób:

(Data wycielenia) = (15 + 11) / (9 – 3) = 28/6

Na podstawie obliczeń według tego wzoru uzyskano, że wycielenie nastąpi około 28 czerwca.

Czas wycielenia krowy po inseminacji

Możliwa jest sytuacja, gdy pierwsza kwota przekroczy liczbę dni w miesiącu. W takim przypadku liczbę należy zmniejszyć o wskazaną kwotę.

Przykład. Jeśli zsumujemy liczby 25 i 11, wynik wyniesie 36. Od tego należy odjąć 30 (liczbę dni w miesiącu) i zapisać wynik odejmowania.

Liczba dni w różnych miesiącach jest różna, ale pamiętaj, że jest to data przybliżona, a nie dokładna.

Oprócz zastosowania podanej tu formuły istnieje inny sposób. W takim przypadku kalendarz wycielenia służy do określenia żądanej daty.

Kalendarz ciąży i wycielenia krów

Określając spodziewaną datę urodzenia cielęcia, będziesz potrzebować tabeli – kalendarza wycielenia krów do daty inseminacji. W takim przypadku nie ma potrzeby wykonywania obliczeń przy użyciu jakichkolwiek formuł.

Tabela wycieleń i inseminacji dla krów składa się z czterech kolumn. Pierwszy i trzeci to miesiąc i dzień, w którym odbyła się inseminacja. Kolumny druga i czwarta wskazują miesiąc i dzień, w którym spodziewane jest wycielenie.

Kalendarz ciąży

Kiedy spojrzysz na kalendarz ciąży krów, zobaczysz, że nie wskazuje on żadnych dat inseminacji, a tylko te, które przypadają na pierwszy, jedenasty i trzydzieści dni. Odbywa się to tak, aby rozmiar tej tabeli nie był zbyt duży.

Ponadto należy pamiętać, że trudno jest dokładnie przewidzieć datę wycielenia za siedemdziesiąt dni, tabela wskazuje to z dokładnością do dziesięciu dni. Dlatego nie jest konieczne wskazanie wszystkich możliwych dat, kiedy mogło dojść do inseminacji.

Uwaga! W celu skorzystania z tej tabeli należy w pierwszej lub trzeciej kolumnie znaleźć miesiąc i przybliżoną najbliższą ze wskazanych dat, w których miała miejsce inseminacja. Następnie w tej linii w kolumnie kalendarza wycielenia, która znajduje się po prawej stronie, zostanie wskazana data spodziewanego urodzenia cielęcia.

Kalendarz wycielenia

Poniżej znajduje się tabela, za pomocą której można określić datę urodzenia cielęcia.

Tabela terminów dostaw

Wartości w nawiasach dotyczą lat przestępnych. Jeśli liczba jest określona bez nawiasów, oznacza to rok, który nie jest rokiem przestępnym.

Jak rozwija się płód

Po zapłodnieniu cielę jeszcze nie istnieje. Zarodek rozwija się stopniowo, aż do narodzin.

Tak to działa:

W ciągu pierwszego miesiąca zaczynają się tworzyć różne części ciała: oczy, usta. W tym momencie zamiast skóry widać sieć naczyniową. Zarodek waży nie więcej niż jeden gram, drugi miesiąc to czas, w którym zaczynają powstawać narządy życiowe. W tym samym czasie zaczyna się pojawiać łożysko. Zwiększa się rozmiar i waga zarodka. Pod koniec tego miesiąca wielkość może osiągnąć 8 cm, waga dochodzi do 20-30 g. W trzecim, czwartym i piątym miesiącu tworzą się jądra, zaczynają rosnąć rogi. Po zakończeniu piątego miesiąca zarodek można już nazwać cielakiem, przez następne trzy miesiące następuje aktywne tworzenie się narządów wewnętrznych i zaczyna rosnąć wełna.

Rozwój płodu

285 dni po poczęciu rodzi się cielę.

Porady & Triki

Dla każdej krowy sporządzany jest indywidualny kalendarz wycielenia, w zależności od tego, kiedy została wyhodowana. Jeśli wszystko zostanie wykonane zgodnie z obowiązującymi zasadami, pozwoli to uzyskać jak najbardziej produktywny okres laktacji.

Siedem dni przed dostawą:

Więzadła zlokalizowane u nasady ogona i przy miednicy zaczynają opadać. Jednocześnie wymię należy przykryć płynem przypominającym trochę syrop cukrowy (siarę). Latem krowa stara się nie przebywać w stadzie, szukając ustronnego miejsca. Jeśli nie będziesz się nią opiekować, może urodzić cielę w jednym z tych zacisznych zakątków.

Uwaga! Gdy do wycielenia pozostaje tylko dzień, zwierzę staje się szczególnie niespokojne.

Ważne jest, aby monitorować pojawianie się tych objawów, aby wiedzieć, kiedy dokładnie nastąpi wycielenie.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy