Kiedy jest najlepszy czas na przeszczep floksa i jak najlepiej to zrobić

Floks to rośliny wieloletnie, które cieszą oko przez dość długi czas. Mogą mieć różne kolory i nie są zbyt kapryśne. Oczywiście mają swoje własne cechy. Artykuł będzie mówił o przesadzaniu tych wspaniałych roślin. Nacisk zostanie położony na najlepszy czas na przesadzenie floksa.

Przeszczep floksów jest obowiązkową procedurą dla ich najlepszego kwitnienia. Rośliny ogrodowe nie mogą rosnąć w tym samym miejscu przez kilka lat. Kwiaty z roku na rok stają się coraz mniejsze i jaśniejsze, a gleba, na której rosną, jest zubożona, a nawet nawozy nie zawsze mogą pomóc. Również długotrwały wzrost kwiatów w tym samym miejscu prowadzi do pojawienia się tam szkodliwych owadów.

Floks

Innym powodem jest zapobieganie różnym niebezpiecznym infekcjom, po zakażeniu kwiaty umrą. Rośliny nie mają wystarczającej ilości przydatnych elementów, dlatego co kilka lat konieczne jest podzielenie dużych krzewów na kilka małych i przesadzenie ich w nowe miejsca. Biorąc pod uwagę, że rośliny te są łatwe do przeszczepienia, nie ma problemów nawet dla początkujących miłośników kwiatów.

Kiedy lepiej sadzić floksa – wiosną lub jesienią

Wielu ogrodników jest zainteresowanych ankietą: kiedy można przeszczepić floks i jak to zrobić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przeszczep floksów przeprowadza się, gdy roślina może lepiej zakorzenić się na nowej ziemi.

Kiedy dokładnie możesz podzielić floks i je zasadzić? Czy można przeszczepić floks w czerwcu, czy lepiej zrobić to we wrześniu? Floks można sadzić wiosną, jesienią, a nawet latem. Letni przeszczep można wykonać w czerwcu, lipcu lub sierpniu, ponieważ wszystkie miesiące letnie są równie gorące.

Ważny!  W przypadku letniego przeszczepu floksów nie należy dzielić, ponieważ jest to trudne dla roślin w okresie kwitnienia.

W przypadku floksa dopuszczalny jest przeszczep jesienią, ale w tym przypadku będzie lepiej, jeśli odbędzie się w pierwszym miesiącu. Wrzesień to wystarczająco ciepły miesiąc, aby korzenie się zakorzeniły. Jednak w centralnej to wiosna jest uważana za najlepszy czas na sadzenie floksa, ponieważ w tym czasie najkorzystniejsze warunki klimatyczne.

Wiosną przeszczep należy przeszczepić w najcieplejszym czasie – koniec kwietnia lub maja. System korzeniowy floksa jest dość odporny na mróz, ale nadal lepiej nie ryzykować.

Wybór i obliczanie materiału do sadzenia floksów

Wybór odmiany rośliny zależy od pożądanego koloru kwiatów, wysokości krzewu i czasu kwitnienia. Liczba zakupionych sadzonek zależy od powierzchni gleby, na której będą rosły. Tak więc na 10 metrów kwadratowych jest około 90 sadzonek.

Powinieneś także określić gęstość sadzenia. Aby zrozumieć, jak sadzić floks, musisz określić wysokość roślin i czas kwitnienia. W przypadku małych krzewów odległość między roślinami powinna wynosić 30-40 cm, a między rzędami około 35-45 cm, w przypadku dużych roślin odpowiednio 50-60 i 40-50 cm.

Odległość między łóżkami

Przesadzanie powojników w inne miejsce jesienią, wiosną lub latem

Im bardziej udana zostanie wybrana witryna, tym lepszy będzie wynik. Floksy uwielbiają wilgoć, dlatego gleba powinna być luźna, bogata w pierwiastki organiczne i wystarczająco wilgotna. Nie należy bać się wilgoci, bo i tak jej nie będzie dużo.

Ważny! Znalezienie wód gruntowych w pobliżu będzie zdecydowanym plusem.

Z tego powodu należy unikać miejsc, w których rosną drzewa lub krzewy, zwłaszcza te z płytkim systemem korzeniowym, ponieważ pochłaniają one dużo wilgoci. Floksy uwielbiają cień, a promienie słoneczne są dla nich niebezpieczne. Widać, że w zacienionych miejscach zimą jest dużo śniegu, który pokrywa rośliny i chroni je przed zamarzaniem.

Najlepszy czas na przeszczep to wieczór, ponieważ w tym czasie nie ma palącego słońca. Pochmurna pogoda w ciągu dnia też jest świetna. Glebę należy najpierw oczyścić z gruzu i korzeni roślin, jeśli tam są, dobrze ją podlać. Wskazane jest namoczenie go wodą na głębokość co najmniej 20 cm, aby floks miał wystarczającą ilość wilgoci.

Następnie musisz karmić glebę różnymi minerałami, aby nadawała się do wzrostu kwiatów, ponieważ zależy to od tego, jak roślina będzie wyglądać i jak zdrowa będzie.

  • Weź wiadro obornika lub kompostu i wymieszaj z 200 g posiekanego popiołu drzewnego.
  • Dodaj 30 g azotanu amonu i soli potasu, a także 50 g superfosfatu.
  • Wszystko to wymieszaj z wykopaną ziemią tak, aby była wymieszana z dressingiem na głębokość co najmniej 15 cm.
  • Rośliny sadzimy w odległości 40-50 cm od siebie. Konieczne jest usunięcie floksów ze starej gleby. Lepiej kopać widłami, ponieważ korzenie są najmniej podatne na uszkodzenia.

    Podział korzeni podczas przeszczepu

    Jeśli nie ma widelców, wystarczy łopata, ale w tym przypadku musisz uważać, aby niczego nie uszkodzić. Korzenie powinny mieć ok. 10 cm długości, jeśli są zbyt duże, można je skrócić. Również u dorosłych roślin łodygi są cięte. Kłącze jest podzielone na kilka małych części, usuwając z niego ziemię.

    Następnie warto wykopać grządkę w zależności od wielkości rośliny i zatopić w nim korzeń, przykrywając 5 cm ziemi. Otwór musi być głęboki, aby korzeń mógł w nim całkowicie wejść, korzenie muszą znajdować się poniżej poziomu gleby. Następnie ziemia będzie musiała zostać dokładnie podlana.

    Uwaga!  Podczas przesadzania wskazane jest odłamanie wszystkich wierzchołków, ponieważ w przeciwnym razie roślina wyda dużo energii na dojrzewanie nasion, ale należy ją przeznaczyć na wzmocnienie korzeni w ziemi.

    Przycinanie blatów

    Należy uważać, aby gleba była wolna od chwastów i zawsze była luźna. Podlewanie roślin jest stale konieczne. Jest to szczególnie ważne w upalne dni.

    Gleba również wymaga ściółkowania. Można to zrobić za pomocą mieszanki humusu, torfu i obornika. Przydatne jest okresowe karmienie ziemi płynnymi nawozami.

    Jeśli nagle niektóre pędy zwiędną, należy je natychmiast usunąć, aby roślina nie marnowała zasobów na ich zachowanie. Jeśli to konieczne, pędy są ściśnięte.

    Powinniśmy również porozmawiać o okresie zimowym. Rośliny niezbyt boją się zimna, ale mimo to mogą nie przetrwać zimy. Dlatego należy zadbać o to, aby zimą były dla nich jak najbardziej komfortowe warunki.

    Schronienie na zimę

    Pierwszym krokiem jest przycięcie pędów do 10-15 cm, tak aby szkodliwe owady nie zimowały na pędach.

    Następnie przetwarzana jest gleba wokół floksa. Przetwarzanie odbywa się tak, aby roślina nie została zainfekowana różnymi infekcjami.

    Po 10-14 dniach gleba jest ściółkowana i dopiero wtedy powstaje schronienie. Wykonany jest z torfu, gałęzi świerkowych, liści itp. Folia jest rozciągnięta od góry i dociskana wzdłuż krawędzi kamieniami lub czymś ciężkim.

    Folia utrzymuje rośliny w cieple i suchości przez całą zimę. W ciepłe dni rośliny należy natychmiast uwolnić, w przeciwnym razie zgniją pod przykryciem i umrą.

    Istnieje wiele błędów, przez które rośliny nie zakorzeniają się dobrze.

    Roślina z uschniętymi pędami

  • Może to być późne usunięcie schronienia podczas wiosennego przeszczepu, co prowadzi do tego, że roślina nie jest w stanie wytrzymać ciepłego i wilgotnego klimatu powstałego pod schronieniem. Ludzie boją się, że roślina zamarznie, ale tak naprawdę nie boi się małych mrozów.
  • Jeśli floks zostanie posadzony zbyt późno, może to prowadzić do tego, że w tym roku po prostu nie mają wystarczająco dużo czasu na adaptację i kwitnienie – to drugi błąd.
  • Trzeci problem to zbyt ciasne dopasowanie. Kiedy rośliny są zbyt blisko, stają się ciasne, brakuje im wilgoci i składników odżywczych, co wpływa na ich kwitnienie.
  • Dodatkowe informacje!  Jeśli w pobliżu roślin znajdują się opadłe lub odcięte zwiędłe pędy, należy je natychmiast usunąć. W końcu mogą powodować niebezpieczne infekcje.

    Ponadto roślina może zachorować, jeśli nie użyjesz gleby i nie potraktujesz floksa chemikaliami w celach profilaktycznych. Płynny opatrunek kałowy jest dobrym rozwiązaniem, ale nie można go stosować na roślinach przeszczepionych w tym roku.

    Jeśli ogrodnik zrobi wszystko dobrze, jego kwiaty mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez 6 lat. Nie możesz być leniwy, jeśli chodzi o ulepszanie domu lub ogrodu, bo to świątynia dla każdego człowieka i musi wyglądać dostojnie.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy