Kiedy należy zrywać dolne liście kapusty, a kiedy nie?

Kapusta

Rola dolnych liści w formowaniu główki

Prawidłowe dojrzewanie główki jest zasługą składników odżywczych zawartych w dolnych liściach. Po odcięciu główka kapusty zaczyna je ponownie wyrastać, dlatego jej wzrost zostaje czasowo wstrzymany. Dodatkowo powłoka woskowa na zewnątrz arkuszy stanowi warstwę ochronną przed chorobami i szkodliwymi mikroorganizmami.

Dlaczego są usuwane?

Poniżej znajduje się lista powodów, dla których liście kapusty są powszechnie usuwane. Ujawniane, gdy usunięcie jest uzasadnione i kiedy można się bez niego obejść.

Zapobieganie i leczenie chorób

Proces obumierania roślin w bakteriozie naczyniowej rozpoczyna się od dolnych liści. Niektórzy ogrodnicy błędnie uważają, że po odcięciu dna kapusty choroba ustąpi. Ale tak nie jest. Ponadto choroba może przenosić się na pobliskie główki kapusty. Dlatego chora roślina musi zostać zniszczona.

Usuwanie liści jako środek zapobiegawczy może sprawić, że zdrowa kapusta będzie bardziej wrażliwa.

Zapobieganie rozmnażaniu szkodników

Pasożyt, taki jak mucha kapuściana lub szufelka, przyczepia swoje jaja na zewnątrz liści. Gdy zostanie znaleziony szkodnik, zaatakowane części rośliny naprawdę lepiej odciąć i zniszczyć. Ale ten środek nie wystarczy, rośliny należy dodatkowo spryskać środkami do zwalczania szkodników. Agrofit jest idealny.

Nie warto wcześniej pozbywać się liści, ponieważ wtedy szkodnik może złożyć jaja na innej części głowy.

Przedłużanie dojrzewania wczesnych odmian

Niedoświadczeni ogrodnicy próbują spowolnić dojrzewanie wczesnych odmian, odrywając dolne liście. Ale ta metoda jest błędna, ponieważ kapusta przestaje rosnąć, traci składniki odżywcze i staje się bardziej podatna na choroby i szkodniki.

Lepiej po prostu wziąć główkę kapusty, pociągnąć ją do siebie, a następnie obrócić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu przestanie otrzymywać wilgoć, ale przez długi czas zachowa swoje właściwości w ogrodzie.

Pociągnij ostrożnie, aby nie wyrywać korzeni z ziemi.

Zapobieganie próchnicy

Jeśli ziemia wokół główki kapusty jest nadmiernie nawilżona, może rozpocząć się gnicie dolnych liści. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się procesu gnicia na całą główkę kapusty, prawidłowe będzie usunięcie dolnych liści.

Zapobieganie pękaniu

Aby główka kapusty nie przejrzała i nie pękała, można odciąć dolne liście, gdy tylko osiągnie optymalną dojrzałość. Pomoże to jednak spowolnić proces tylko na krótki czas.

Z luźną strukturą główki kapusty

Główka kapusty staje się luźna, jeśli roślinie brakuje składników odżywczych i nadal gromadzi je w dolnych liściach. W tym przypadku oderwanie może pomóc w prawidłowym rozmieszczeniu substancji. Ale bardziej przydatne będzie terminowe nawożenie .

Na przyrost masy ciała

Inną częściowo błędną opinią jest to, że usunięcie dolnych liści może zwiększyć rozmiar głowy. Wręcz przeciwnie, jeśli usuniesz główkę kapusty wraz z dolnymi liśćmi na krótko przed pełną dojrzałością, to będzie ona rosła i rozwijała się dzięki nagromadzonym substancjom nawet po zebraniu z ogrodu. Możesz liczyć na przyrost masy ciała nawet o 15%. Zasada działa tylko wtedy, gdy główka kapusty osiągnie pełną dojrzałość.

U niektórych gatunków dolne liście zużywają nagromadzone substancje, wyczerpując w ten sposób rezerwy. Struktura główki kapusty staje się mniej gęsta, a liście mniej chrupiące.

Czy warto usuwać dolne liście z kapusty w celu zwiększenia masy główki kapusty, możesz dowiedzieć się oglądając prezentowany film:

Z ciasnym dopasowaniem

Jeśli główki kapusty są sadzone zbyt blisko siebie, przerost dolnych liści może zakłócać normalny wzrost i utrzymanie sąsiednich roślin. W takim przypadku można usunąć największe dolne arkusze.

Kiedy usunąć?

Zewnętrzne liście najlepiej usuwać nie wcześniej niż pod koniec sierpnia. W tej chwili nie są już tak ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju główki kapusty.

Jeśli zauważono oznaki uszkodzenia szkodników, procedurę można przeprowadzić wcześniej.

Należy to zrobić przy suchej i słonecznej pogodzie, aby miejsce przeprowadzki mogło wyschnąć.

Zasady usuwania

Istnieją 2 podstawowe zasady:

  • Stopniowość. Nie usuwaj wszystkich liści na raz, może to negatywnie wpłynąć na roślinę. Lepiej usuwać 1 arkusz tygodniowo, gdy miejsce cięcia wyschnie.Możesz usunąć nie cały arkusz, ale na przykład połowę. Dzieje się tak, jeśli przeszkadzają w pielęgnacji roślin.
  • Precyzja. Nie zaleca się odrywania liści, należy je starannie odciąć, aby nie zaszkodzić roślinie. Miejsce cięcia powinno być dobrze zdezynfekowane, a następnie pokryte popiołem drzewnym. To ochroni przed zakażeniem chorobami.

    Jeśli liście nie zostaną prawidłowo usunięte, można zwabić szkodniki.

Korzystanie z oskubanych liści

Jeśli pocięte liście są zdrowe i nie zwiędły, można je karmić żywym inwentarzem. Zawierają wiele pożytecznych witamin, które są niezbędne jesienią, kiedy paszy jest coraz mniej. Nadaje się do karmienia kóz, ptaków, królików.

Czy usunąć liście z kalafiora i kapusty pekińskiej?

Powszechnym błędem jest przekonanie, że po obcięciu dolnych liści widelce do kalafiora lepiej się formują. Ale bez nich wzrost warzyw spowalnia, ponieważ występuje brak składników odżywczych, których jest wiele w dolnej części. Można również usunąć liście, aby osłonić główkę kapusty przed jasnym słońcem w okresie wiązania. Alternatywą jest użycie liści rabarbaru lub liści łopianu.

W kapuście pekińskiej zewnętrzne liście są tak delikatne jak cała główka kapusty. Ze względu na zgromadzone w nich użyteczne substancje roślina rośnie i rozwija się. Usunięcie jest ważne tylko wtedy, gdy zaczęły blaknąć lub zgniły. Ale to się rzadko zdarza. Kapusta pekińska zwykle dobrze rośnie bez ekstremalnych środków i daje kilka zbiorów w sezonie.

Zalety i wady zabiegu

Podsumowując, istnieje kilka pozytywnych aspektów:

  • Ochrona. Zabieg pozwala chronić kulturę przed uszkodzeniem przez szkodliwe owady.
  • Przedłużenie życia. Gdy dolne liście zaczną gnić i więdnąć, odcięcie ich pomaga przedłużyć okres przydatności do spożycia warzyw. Dodatkowo warzywo nabiera prezentacji.
  • Opieczętowanie. Po usunięciu liści główki kapusty stają się ciaśniejsze. Ale w tym przypadku procedurę należy przeprowadzić 2-4 tygodnie przed zbiorem, w zależności od odmiany kapusty.

Ale powinieneś również zwrócić uwagę na wady procedury:

  • Utrata termoregulacji. Dzięki dolnym liściom kontrolowany jest reżim temperaturowy i optymalny poziom wilgotności. Ich utrata sprawia, że ​​główka kapusty jest bardziej podatna na wpływ czynników negatywnych.
  • Podatność na wpływy zewnętrzne. Górne liście chronią główkę kapusty przed słońcem i zanieczyszczeniami.
  • Naruszenie naturalnego rozwoju. Zwykle do dojrzewania główki kapusty potrzebne są dolne liście. Jeśli ten proces zostanie naruszony, może nastąpić nieprawidłowa dystrybucja składników odżywczych lub ich całkowita utrata. Roślina obumiera lub nie osiąga optymalnych rozmiarów.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy