Kiedy sadzić groszek na otwartym terenie w regionie moskiewskim: daty siewu, uprawa

Groch wyróżnia się nie tylko wartościami odżywczymi, których nie można kwestionować, ale także innymi zaletami. Można go uprawiać na prawie każdej glebie. Ponadto, podobnie jak wiele innych roślin strączkowych, wzbogaca glebę, na której rośnie, w związki azotu. Nawet początkujący ogrodnik może uprawiać groch; nie wymaga więcej uwagi niż inne rośliny odporne na zimno. Wystarczy zapoznać się z niektórymi cechami kultywacji tej kultury.

Wybór odmian

Jednym z głównych warunków przyszłych zbiorów jest właściwy wybór odmiany. Nauka poczyniła ogromne postępy w rozwoju hodowli. A teraz nie jest łatwo zrozumieć różnorodność nasion, które oferuje rynek.

Całą tę ogromną różnorodność odmian można warunkowo podzielić na dwa obszary – łuskanie i cukier.

Odmiany grochu łuskowego charakteryzują się małym wzrostem i twardymi zaworami strąkowymi. Te strąki nie nadają się do jedzenia, ale sam groszek jest bardzo słodki. Dojrzały groszek zawiera dużo skrobi, więc suchy groszek dobrze się gotuje.

Dojrzały groszek

Ponadto odmiany są podzielone według okresu dojrzewania:

odmiany wczesne: Sphere, Misty, Alpha. Szczególnie wyróżnia się odmiana Vera. Okres wegetacji trwa tylko 50 dni, a wśród późnych odmian rozpowszechniona jest odmiana Voskhod.

W przypadku grochu cukrowego charakterystyczne jest, że jadalny jest nie tylko groszek, ale także strąki strąków. Te odmiany są bardzo poszukiwane przez ogrodników, chociaż wymagają większej uwagi. Są bardziej narażone na choroby i szkodniki niż groszek. Wymagają bardziej komfortowych warunków pod względem żyzności gleby, ciepła i wilgotności.

Najbardziej rozpowszechnione wśród ogrodników z regionu moskiewskiego były następujące odmiany:

wśród odmian o średnim okresie dojrzewania: przysmak moskiewski, Zhegalova 112; wśród późniejszych odmian bardziej popularna jest niewyczerpana 195.

Trudno wymienić najlepszą spośród wszystkich odmian.

Groch w otwartym polu

W każdej kategorii są liderzy. Najczęściej ogrodnicy interesują się słodkimi i owocnymi odmianami.

Jak i kiedy sadzić groszek w regionie moskiewskim

Groch uwielbia ciepło, nie toleruje cienia i silnych wiatrów. Kiedy nadchodzi czas sadzenia grochu w otwartym terenie w regionie moskiewskim, tydzień przed tym czasem musisz wybrać odpowiednie miejsce i przygotować ziemię. Groch nie potrzebuje dużo nawozów, jesienią można ograniczyć się do niewielkiego dodatku nawozów mineralnych. Jeśli gleba na miejscu jest bardzo uboga, przed wykopaniem można dodać niewielką ilość kompostu lub humusu.

Każdego roku czas sadzenia grochu w regionie moskiewskim może się zmieniać w jednym lub drugim kierunku.

Kiedy najkorzystniejsze jest sadzenie grochu w otwartym terenie na przedmieściach? Sezon letni należy rozpocząć, gdy ziemia odpowiednio się nagrzeje. Chociaż groch może wytrzymać krótkotrwałe przymrozki, dla przyjaznych sadzonek potrzebna jest ciepła gleba. Zwykle dzieje się to wiosną, w trzeciej dekadzie kwietnia. Są jednak wyjątki.

Ciekawe wiedzieć! Kalendarz księżycowy 2018 zaleca wysiew grochu od 23 do 26 kwietnia i odradza się to 29-30 kwietnia.

Możesz siać suchy groszek bezpośrednio do przygotowanej gleby. Ważne jest, aby podłoże było ciepłe i wilgotne. Jednak ogrodnicy wolą je moczyć przed siewem grochu.

Nasiona grochu moczy się w słabym roztworze kwasu borowego. Jeden gram proszku wystarczy na pół wiadra wody. Temperatura roztworu powinna wynosić około czterdziestu stopni. Do namoczenia wystarczy – 5-8 minut; nie zaleca się dłuższego trzymania nasion w roztworze. Przetwarzając nasiona, uratujesz korzenie przed larwą ryjkowca guzowatego.

Ważny! Groszek dobrze sobie poradzi tam, gdzie w zeszłym roku rosły psiankowate i krzyżówki. Dobra opcja to również dynia, ogórek, cukinia. Wysoce niepożądane jest sadzenie w miejscu, w którym rosły fasola, orzeszki ziemne, soczewica.

Wysokość grochu zależy od gleby, ale nie należy jej podnosić powyżej 20 cm. Na lekkiej glebie piaszczystej nie jest to wcale konieczne. Na krótko przed nadejściem terminu siewu grochu w regionie moskiewskim ogród będzie musiał zostać wykopany, wyrównany grabiami i na końcu podlewany. W dniu siewu na łożu wykonuje się bruzdy o głębokości około 3 cm, odległość między rowkami wynosi około 20 cm, a szczelina między groszkiem wynosi około 10 cm.

Groszek w ogrodzie

Ważny! Wybierając miejsce do uprawy grochu, należy upewnić się, że głębokość wód gruntowych wynosi co najmniej 1,5 metra.

Pierwsze pędy będą widoczne za tydzień. Kiedy staną się jednolite, można poluzować ziemię wokół nich, ale należy to zrobić ostrożnie, aby nie złapać młodego wzrostu.

Dalsza pielęgnacja nie wymaga od ogrodnika wiele czasu, a polegać będzie na ochronie sadzonek, regularnym pieleniu i podlewaniu.

Ochrona ptaków

Ochrona ta jest potrzebna głównie wczesnym pędom, rosnące rośliny stają się mało interesujące dla ptaków. Niektórzy ogrodnicy używają sieci rybackich do kryjówek.

Podlewanie i karmienie

Sadzenie grochu

Kiedy sadzić fasolę w otwartym terenie w regionie moskiewskim

Groch nie toleruje dobrze letnich upałów, dlatego przy braku deszczu wymaga obfitego podlewania. W tym przypadku system nawadniania kropelkowego jest idealny. Czasami podlewanie łączy się z górnym dressingiem, który składa się z jednej łyżki stołowej nitroammofoski rozcieńczonej w wiadrze z wodą. Przydatne jest przykrywanie podlanej ziemi trocinami, posiekaną słomą lub trawą.

Gdy sadzonki trochę wzrosną, należy poluzować glebę między rzędami, a samą roślinę należy unieść.

Wiązać

Tę operację należy wykonać, zanim wyjdą pierwsze kwiaty. Projekt podwiązki jest dość prosty i składa się z trzech kroków.

Kołki są instalowane w odstępach około metra od siebie, a między nimi rozciągany jest drut lub mocna wiązka.

Doświadczeni ogrodnicy zamiast drutu lub wiązki umieszczają na kołkach metalową siatkę z wystarczająco dużą komórką.

Związana roślina będzie odpowiednio wentylowana, co zapobiegnie jej gniciu.

Żniwny

W zależności od odmiany groszek zaczyna kwitnąć 30 do 40 dni po wysianiu. Miesiąc później możesz rozpocząć zbiory. Codzienne zbieranie grochu stymuluje jego dalszy wzrost. Okres zbioru grochu może trwać od jednego miesiąca do półtora.

Uwaga! Aby uzyskać jak najbogatsze zbiory, musisz uszczypnąć górę łodygi. Dzięki tej prostej czynności na łodydze powstają pędy boczne. W przyszłości wierzchołki tych pędów można również uszczypnąć.

Trudno o roślinę bardziej użyteczną w płodozmianie niż roślina z rodziny motylkowatych. Jednak musi minąć co najmniej pięć lat przed zasianiem grochu w tym samym miejscu.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy