Krzew Tamarix – opis gatunków i odmian – pocvetam.ru

Tamariks lub, jak to się nazywa, krzew Grebenchuk to piękna roślina, którą podziwia wielu ogrodników.

Krzew Tamarix wyróżnia się bogatą paletą odcieni, przez wielu przypomina zdobienia koralikowe, dlatego inna nazwa rośliny to Beadnik.

Nazwa rośliny mówi o jej pochodzeniu – po raz pierwszy odkryto ją w pobliżu rzeki Tamariz, położonej w Pirenejach (współczesna nazwa rzeki to Timbra). Na świecie znanych jest co najmniej 75 jego gatunków, które rosną na rozległym terytorium od południowej Europy po Indie.

Tamarix to niezwykle piękny i bezpretensjonalny krzew

Chryzantemy białe, żółte – opis gatunków i odmian

Krzew Grebenshik ma drobne, niebieskawo-zielone liście. Kwiaty rośliny tworzą racemiczne kwiatostany, które mogą być różowe lub białe. Do momentu otwarcia pąków kwiatowych krzew wygląda tak, jakby był gęsto pokryty koralikami.

Kwitnienie Tamarix jest bardzo atrakcyjne dla pszczół, ponieważ roślina jest doskonałą rośliną miodową.

Opieka nad Grebenczukiem nie jest trudna – jest odporny na suszę, doskonale dostosowuje się do zanieczyszczonych gazem dużych miast. Nawet najbardziej leniwy ogrodnik poradzi sobie z krzewem Tamarix sadząc i pielęgnując roślinę.

Tamarix to doskonała dekoracja do ogrodu, osobistej działki i każdego innego terytorium

Zgodnie z opisem krzew Tamarix ma wiele odmian i trzy główne typy:

Czteroramienny krzew Tamarix w ogrodnictwie można znaleźć w regionach takich jak region moskiewski, Ural, a nawet Syberia. W naturze roślina rośnie na Krymie i na terytorium Kaukazu. Można go również zobaczyć w Republice Białorusi.

Odmiana ta charakteryzuje się wyjątkowo bujną koroną, składającą się z łukowatych pędów z czerwonawą korą. Roślina ma jasnozielone liście, które znajdują się wzdłuż całej łodygi. Tamarix z czterema łodygami jest łatwy w pielęgnacji, dlatego często jest używany do ozdabiania letnich domków i miejskich krajobrazów.

Tamaryks czteroramienny

Rozgałęziony Tamarix często rośnie na brzegach rzek, jezior i płycizn. Nie jest zbyt dużym krzewem o zielonej lub niebieskawej korze i wąskich, szydełkowatych liściach. Kwiaty tej odmiany mają różowy odcień. Rozgałęziona Tamarix kwitnie od czerwca do września, dlatego roślina ta jest często szeroko stosowana jako element dekoracyjny w projektowaniu krajobrazu.

Rozgałęziony Tamarix jest bardzo bezpretensjonalny, można go uprawiać na każdym rodzaju gleby. Pomimo tego, że roślina jest stosunkowo odporna na mróz, jej zimowanie (szczególnie w regionach północnych) powinno wiązać się z organizacją dodatkowego schronienia.

Rozgałęziona Tamarix

Luźny Tamarix wygląda jak rozłożyste drzewo, które w sprzyjających warunkach rośnie na wysokość pięciu metrów. Kora rośliny jest zielonkawa lub szaro-szara. Liście charakteryzują się jajowatym kształtem. Kwiaty rośliny są różowe, zebrane w dość bujne pędzle. Okres kwitnienia trwa około dwóch miesięcy. Luźna Tamarix ze względu na szczególnie wysoką zimotrwalość doskonale nadaje się do uprawy w regionach o surowych zimach.

Krzew pigwy japońskiej – opis roślin i owoców

Po zakupie sadzonek Tamarix ważne jest, aby prawidłowo sadzić je w otwartym terenie. Najlepiej sadzić roślinę wczesną wiosną.

Nie ma specjalnych wymagań dotyczących gleby do sadzenia Tamaryków. Roślina czuje się równie dobrze na każdej glebie. Nawet ciężka gleba gliniasta nadaje się na krzewy. Podczas sadzenia w takiej glebie zdecydowanie zaleca się dodanie próchnicy i torfu.

Tamarix jest bezpretensjonalny na ziemię

Wybierając miejsce do sadzenia, należy wziąć pod uwagę taką właściwość Grebenshchika, jak nietolerancja na stojącą wilgoć. Jednocześnie wilgotność jest w rozsądnych granicach, podobnie jak promienie słoneczne, które roślina kocha.

Aby krzew rozwijał się bez problemów i zaczął zachwycać niesamowicie pięknymi kwiatami, ważne jest, aby go prawidłowo sadzić. Wymaga to następujących kroków:

  • Wykop dziurę w ziemi, której rozmiar będzie dwa razy większy niż gliniana kulka wewnątrz pojemnika.
  • Wymieszaj glebę z kompostem i humusem.
  • Wlej niewielką ilość mieszanki gleby na dno otworu.
  • Rada! Optymalnym miejscem do sadzenia Tamaryków będzie dobrze oświetlony teren, który nie jest zalewany wiosną.

    Rozmnażanie Tamarix odbywa się najczęściej w jeden z następujących sposobów:

    Zaleca się ścinanie roślin jesienią, aż do nadejścia mrozów. Jako sadzonki należy wykorzystać młode, ale już zdrewniałe gałęzie. Są cięte na sadzonki o długości od 10 do 15 cm i umieszczane w pojemniku z ciepłą wodą, aż uformują się korzenie.

    Tamarix można rozmnażać na różne sposoby.

    Kiedy pojawią się korzenie, roślinę przesadza się do mieszanki piasku i torfu, a następnie przykrywa czapką i umieszcza w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Możesz sadzić roślinę na otwartym terenie w maju lub czerwcu.

    Rozmnażanie nasion nie jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem na uzyskanie sadzonek. Jednak w niektórych przypadkach jest używany.

    Ważny! Po dojrzewaniu nasiona Tamarix zachowują żywotność tylko przez cztery miesiące, więc należy je sadzić, gdy są świeże.

    Aby przygotować materiał do sadzenia, wykonaj następujące kroki:

    upewnij się, że w pojemniku są otwory drenażowe;

  • umieścić nasiona w glebie na głębokość 1 cm w odległości od 3 do 4 cm od siebie;
  • gdy wysokość sadzonek wynosi 5 cm, posadź je w oddzielnych filiżankach;
  • uprawiać sadzonki, utrzymując temperaturę pokojową i umiarkowaną wilgotność przez dwa lata.
  • Nasiona Tamarix

    W otwartym terenie roślinę można sadzić wiosną w trzecim roku.

    Jak każda inna roślina, Tamarix wymaga opieki.

    W pierwszych dniach po posadzeniu roślinę należy podlewać z dużą intensywnością, stopniowo zmniejszając ilość podlewania. Uprawiana Tamarix nie wymaga regularnego nawilżania. Ponadto nadmiar wilgoci może mu zaszkodzić. Krzewy potrzebują wody tylko podczas długich okresów suszy, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

    Jeśli krzew jest sadzony na żyznej glebie, nie wymaga specjalnego karmienia. Wystarczy tylko w środku wiosny nawozić go mieszanką kurzego obornika, dziewanny i popiołu.

    Podczas kwitnienia roślina nie wymaga wiele pielęgnacji, ale okresowe podlewanie jej nie zaszkodzi, szczególnie przy suchej pogodzie. Jeśli lato jest chłodne i deszczowe, lepiej nie przeszkadzać kwitnącej Tamarix.

    Uwaga! Nadmierne nasiąkanie wodą doprowadzi do pojawienia się zgnilizny korzeni.

    Po kwitnieniu należy przyciąć Tamarix. Wszystkie wyblakłe i zwiędłe kwiatostany oraz pędy, które zdołały się rozciągnąć, podlegają usunięciu. Podczas przycinania należy dążyć do uzyskania maksymalnej stabilności krzewu. W takim przypadku roślina nie musi być przywiązana do podpór.

    Przygotowanie rośliny do zimy powinno rozpocząć się mniej więcej w tym samym czasie co pierwsze przymrozki. Pierwszym krokiem jest staranne ściółkowanie obszaru w pobliżu łodygi. Jako ściółkę można użyć torfu lub zwykłych opadłych liści.

    Gdy temperatura powietrza stale spada, krzew jest zginany do podłoża, mocowany i izolowany specjalnym materiałem okrywającym lub świerkowymi łapami.

    Ostatnio Tamarix jako roślina ozdobna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród ogrodników. Świetnie prezentuje się z bylinami glebowymi, kompozycjami krzewiastymi i po prostu posadzona na trawniku.

    Ponieważ roślina nie wymaga dużej konserwacji, jest idealna do tworzenia idealnego projektu krajobrazu. Niesamowite paciorkowe kwiaty tej rośliny będą prawdziwą ozdobą każdego ogrodu.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy