Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

Wieloletni kwiat lawendy to wiecznie zielony krzew o wąskich ozdobnych srebrzystych liściach i kwiatach zebranych na uszach. Roślina w ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie, nie jest trudno o nią dbać. Jej obecność z pewnością sprawi, że do ogrodu odwiedziły motyle i pszczoły. Bardzo ważne jest, aby dzięki tym owadom można było zwiększyć plon owoców. Poniżej znajdują się najważniejsze zasady uprawy pachnącej rośliny.

Lawenda kwitnie od czerwca do października. Rośliny mają zwarty krzew, osiągają wysokość 45-50 centymetrów. Zgrabny kształt krzewu można uzyskać poprzez odpowiednie przycinanie. W projektowaniu krajobrazu krzew służy do:

  • obramowanie ścieżek, łóżek;
  • zagospodarowanie terenu tarasów i balkonów;
  • dekoracja ogrodów.

Lawenda dobrze komponuje się z różami i może być również uprawiana w doniczce. Intensywny zapach rośliny przyciąga pszczoły, trzmiele, motyle oraz odstrasza komary i mszyce.

Nie wszystkie odmiany lawendy mogą wytrzymać surowy klimat i mroźne zimy. Zwykle roślina jest uprawiana w regionach południowych. Sadząc i uprawiając lawendę w obwodzie leningradzkim w obwodzie moskiewskim, powinieneś zadbać o dobre schronienie zimowe. Według opinii ogrodników lawendę można uprawiać na Uralu, na Syberii, jednak w tych regionach krzew często zamarza, więc gwarantuje się, że lepiej jest uprawiać go jako roślinę doniczkową. W warunkach syberyjskich warto otwierać lawendę ze schroniska zimowego po 15 maja. Tydzień po otwarciu roślina zacznie pączkować, jeśli pogoda będzie ciepła.

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

Wybór miejsca

Czy ważne jest, aby wiedzieć, gdzie lawenda rośnie najlepiej? Konieczne jest wybranie stanowiska słonecznego. Im jaśniejszy obszar, tym lepszy kwiat i zapach. To główny warunek, który należy spełnić decydując się na zakup pachnącego i ozdobnego krzewu.

Wybór roślin

Wybierając dowolną roślinę, należy zwrócić uwagę na jej wygląd. Upewnij się, że krzak:

  • nie choruje;
  • nie uszkodzone przez szkodniki.

Zwykle sprzedają lawendę wąskolistną (łac. Lavandula angustifolia). Ta roślina lepiej nadaje się na nasze zimy, ale wymaga schronienia, z wyjątkiem regionów południowych.

Sadzenie lawendy

Roślina potrzebuje:

  1. słoneczne miejsce;
  2. dobrze przepuszczalne, przepuszczalne podłoże;
  3. preferowana jest gleba o dużej zawartości wapnia, zaleca się utrwalenie zbyt kwaśnej gleby kredą lub dolomitem.

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

Jeśli roślina ma być sadzona na słabo przepuszczalnej glebie, w doniczce warto ułożyć drenaż z kawałków połamanych płytek. Ta roślina wieloletnia nie lubi mokrej ziemi i przeciągów. Do sadzenia lepiej wybrać odmiany odporne na mróz. Półkrzewy sadzi się w odstępach 30-40 cm.

Przycinanie

Jednym z głównych sposobów pielęgnacji lawendy w ogrodzie jest przycinanie. Coroczne przycinanie sprawi, że roślina obficie zakwitnie i zachowa swój właściwy kształt. Jest to konieczne do uprawy. Brak przycinania sprawia, że ​​krzewy szybko tracą swój atrakcyjny wygląd, rośliny w środku są nagie, gałęzie pełzają po ziemi. Ważne jest, aby wiedzieć, jak i kiedy przycinać lawendę, aby co roku obficie kwitła i miała przyjemny, zwarty kształt.

Czas przycinania

Lawenda śliwkowa 2 razy w roku i do wyboru 3 czasy przycinania:

  1. Wiosna;
  2. lato;
  3. spadek.

Oto sekrety przycinania lawendy:

  1. Młode, nierozwinięte pędy przecina się o połowę w pierwszym roku wzrostu. Takie przycinanie spowoduje bujny rozwój krzewu, obfitość nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę.
  2. Pierwszy termin przycinania to wczesna wiosna – od trzeciej dekady marca do początku kwietnia, najlepiej w ciepły i słoneczny dzień. Jest to bardzo ważne dla zachowania prawidłowego kształtu krzewu i zapobiegania tworzeniu się w buszu tzw. Łysego gniazda. Wiosenne cięcie usuwa wszystkie pędy uszkodzone zimą, chore, połamane, gwałtowne lub uszkodzone gałęzie. Resztę przycina się tak, aby nadać roślinie jej zwykłą gęstą formę, stymulując powstawanie nowych pędów.
  3. Lawendę należy przycinać regularnie co roku, aby uniknąć nadmiernego krzewienia. Rośliny uformowane systematycznie będą zwarte i gęste, a zatem mniej podatne na szkodliwe działanie śniegu. Ale to nie uratuje krzewu przed uszkodzeniem, zwłaszcza jeśli jest stale pokryty śniegiem.
  4. Drugi termin przycinania to lato, od lipca do września, kiedy krzew kwitnie. Przycinanie polega na przycinaniu rozkładających się pąków. To pobudza roślinę do ponownego kwitnienia. Latem lawendę zbiera się do suszenia – wtedy, gdy kolor kwiatów jest już widoczny, ale zanim w pełni rozwiną się. Bukiet suszonej lawendy świetnie pachnie w szafie, szufladzie, odstraszając ćmy.
  5. Trzeci semestr to późne lato, wczesna jesień (połowa września). Pod koniec lata, zaraz po kwitnieniu, należy odciąć kwiatostany lawendy o 7 cm fragmentami pędów. Ta operacja może być wykonana zamiast sprężynowej. Cięcie jesienne wzmacnia roślinę i przygotowuje ją do zimy. Impreza odbywa się w ciepły, pochmurny dzień bez opadów. Nie spóźnij się z jesiennym przycinaniem, ponieważ młode pędy mogą zostać uszkodzone przez mróz.

Ważny! Silne przycinanie lawendy wiosną niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia pąków, które dopiero zaczynają rosnąć. W rezultacie kwitnienie będzie znacznie słabsze. Dlatego operacja jest częściej zalecana jesienią. Jeśli jednak zapomniałeś o przycinaniu jesienią, powinieneś wydać go wiosną.

Jak przycinać lawendę?

Wiosną i jesienią młode, niedojrzałe pędy są odcinane, przecinając je na pół. Ostrożnie odetnij łodygi, aby nie odciąć pąków, które rozprzestrzeniają się bardzo wolno i słabo. Zbyt niskie cięcie pędów przyczynia się do obumierania wieloletniej części krzewu. Odcinając gałązki, tworzą krzak w kształcie kuli. Taki kształt zapewnia dostęp powietrza do wewnętrznej powierzchni krzewu z każdej strony, co zapobiega kiełkowaniu wewnętrznych gałęzi i zapewnia wystarczające doświetlenie wszystkich pędów.

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

Przycinanie letnie ma na celu odcięcie wyblakłych kwiatostanów. Po lub nawet podczas kwitnienia wszystkie kwiatostany są odcinane wraz z bezlistnymi łodygami. Powoduje to lepsze zagęszczenie i inicjuje ponowne kwitnienie w tym samym sezonie. Zmniejszając pędy kwiatostanów, starają się zachować kształt koła.

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

Jeśli krzew jest bardzo zaniedbany lub stary, możesz wykonać przycinanie przeciwstarzeniowe. W tym celu pędy są radykalnie odcinane, nawet do 1/3 długości. Ta operacja jest zwykle wykonywana co 4-5 lat na wiosnę. Poprawia kondycję krzewu, zapobiega odsłanianiu gałęzi.

Formowanie roślin powinno rozpocząć się po posadzeniu. Młode, nierozwinięte krzewy przecina się na pół. To da wiele nowych pędów u podstawy. Kolejne przycinanie odbywa się wiosną przyszłego roku.

Ważny! Jeśli sadzonki zostaną zakupione podczas kwitnienia, wszystkie kwiaty należy usunąć po posadzeniu. Ta procedura promuje ukorzenienie sadzonek.

Nawożenie i zimowanie

Wiosną krzewy należy nawozić warstwą kompostu o grubości 3 cm, aby roślina lepiej znosiła przymrozki, warto rozlać lub posypać liśćmi naziemną część krzewu. Po pierwszych przymrozkach korony posypuje się słomą lub listowiem.

Reprodukcja

Lawenda rozmnaża się na 2 sposoby:

  1. warstwowanie;
  2. posiew.

Nasiona lawendy należy przygotować do siewu. Nasiona lepiej kiełkują w niskich temperaturach. Możesz użyć 2 metod siewu:

  1. Jesienią nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu (miejsce siewu należy chronić przed mrozem).
  2. Wczesną wiosną wysiewa się nasiona, które zostały wcześniej rozwarstwione lub schłodzone.

Nowe rośliny można łatwo uzyskać z sadzonek. W tym celu na wiosnę należy ugiąć niektóre z najniższych pędów do ziemi, zabezpieczyć w ziemi kawałkiem zakrzywionego drutu i posypać żyzną glebą. Ziemia wokół powinna być zawsze lekko wilgotna. Pędy sadzonek przywiązuje się do patyka, nowa roślina od samego początku rośnie pionowo. Jesienią, gdy pędy lawendy się zakorzenią, sadzonki należy ostrożnie wykopać.

Cechy uprawy w doniczce

Ta popularna roślina ogrodowa jest często sadzona w doniczkach na balkonach i tarasach. Uprawa i pielęgnacja lawendy w doniczce w domu różni się nieco od uprawy w ogrodzie, na wsi. Poniżej zastanowimy się, jak uprawiać lawendę na balkonie, cechy zimowania rośliny w doniczce, które odmiany są najlepsze dla kultury doniczkowej.

Do sadzenia lawendy w doniczkach na balkonie wybierz słoneczne, przewiewne miejsce z ekspozycją południową lub zachodnią. W zacienionych miejscach lawenda słabo kwitnie, łodygi są zbyt rozciągnięte.

Wybór gleby

Gleba do lawendy powinna być:

  1. płodny;
  2. dobrze przepuszczalny;
  3. łatwo;
  4. lekko zasadowy lub obojętny (pH 6,0-7,0);
  5. bogaty w wapń.

Może to być gleba uniwersalna pod rośliny ogrodowe, zmieszana z piaskiem w stosunku 1: 1 lub gotowe podłoże lawendowe.

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

Wybór puli

Doniczki lawendowe muszą spełniać określone wymagania:

  • być głęboki, ponieważ krzew ma głęboki, silny system korzeniowy;
  • posiadają u dołu otwory zapewniające odpływ nadmiaru wody z podłoża;
  • na dnie doniczki umieszczona jest warstwa drenażowa z keramzytu, kamieni, grubego żwiru.

Jak dbać?

Lawenda uprawiana w pojemnikach, doniczkach na balkonach, tarasach jest bardziej wymagająca do podlewania niż na zewnątrz. Wymagane jest systematyczne, ale umiarkowane podlewanie, w zależności od warunków pogodowych – 1-2 razy w tygodniu. Wodę dodaje się w małych ilościach tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Nie pozwól jednak, aby gleba nadmiernie wyschła lub stwardniała. Powierzchnię gleby można pokryć ozdobnym żwirem lub drobnym kruszywem, aby ograniczyć nadmierne wysychanie podłoża w upalne, słoneczne letnie dni.

 

Przycinanie

 

Przycinanie jest koniecznością w przypadku lawendy doniczkowej. Brak przycinania sprawia, że ​​krzewy szybko tracą atrakcyjny wygląd, rośliny są w środku nagie, pełzające po ziemi.

Przycinanie odbywa się w 2 etapach:

  1. Wiosną (marzec-kwiecień) pędy przecina się na pół. Przecinając łodygi, tworzą kulisty kształt, który zapewnia równomierny dostęp powietrza do wnętrza krzewu z każdej strony oraz dobre doświetlenie wszystkich pędów. Przycinane są tylko rośliny zielone, pozostawiając nienaruszoną część drzewiastą, która powoli się regeneruje.
  2. Od czerwca do sierpnia, w okresie kwitnienia, kwiatostany kwitnące są regularnie odcinane. Umożliwi to dalsze kwitnienie lawendy. Podczas odcinania kwiatostanów należy starać się zachować kulisty kształt buszu. Średnio po 5-6 latach krzew traci swój atrakcyjny wygląd, wtedy trzeba go radykalnie odciąć.

Nawóz

Od kwietnia do lipca co 2 tygodnie krzewy nawozimy nawozami zakwaszającymi. Należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta, unikając nadmiernej aplikacji preparatów, gdyż przekarmiona roślina traci swój aromat.

Zimowanie

Lawenda doniczkowa ma większe wymagania termiczne niż uprawiana w glebie. Potrzebuje ochrony zimą. Jesienią (najlepiej w październiku) doniczkę przenosi się do jasnego, chłodnego pomieszczenia na zimowanie. Zimą konieczne jest ciągłe utrzymywanie umiarkowanej wilgotności gleby i temperatury powietrza w zakresie 5-10 ° C.

Po zimowaniu w chłodnym pomieszczeniu (koniec kwietnia – początek maja) roślina zaczyna twardnieć. Utwardzanie wiąże się z przyzwyczajeniem krzewu do zmiany środowiska pod względem temperatury i przeciągów (wiatr). Okres hartowania wynosi 10-14 dni. Przez pierwsze kilka dni doniczki są wystawiane na świeże powietrze przez 3 godziny dziennie, stopniowo wydłużając ten czas. Nieustannie stawiają doniczki na balkonie na środkowym pasie po 15 maja, kiedy znika niebezpieczeństwo mrozu. W różnych regionach data jest dostosowywana w zależności od warunków pogodowych.

Możesz zostawić lawendę na balkonie na zimę, ale zdecydowanie musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. Przed schroniskiem ostatnie podlewanie odbywa się na początku października. Doniczki należy umieścić w miejscu chronionym przed wiatrem na izolacyjnej warstwie z grubej tektury lub styropianu. Ściany donicy i rośliny szczelnie owinięte są słomianą matą, grubą agrowłókniną lub innym materiałem izolującym od wiatru i mrozu. Po zimie schronisko jest usuwane na początku kwietnia, a następnie podlewane. Tak więc tylko lawenda wąskolistna hibernuje.

Odmiany lawendy doniczkowej

Do sadzenia w doniczce na balkonie lepiej wybrać niewymiarowe odmiany lawendy wąskolistnej, łatwiej jest poradzić sobie ze wspaniałością rośliny.

Poniższa tabela przedstawia odmiany lawendy wąskolistnej, idealne do uprawy w doniczkach.

Nazwa i zdjęcie odmiany Wysokość krzewu, cm Kolor kwiatów Okres kwitnienia
Hidcote niebiesk

iLawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

40-60 niebieski Lipiec-wrzesień
Dwart niebieski

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

30-40 Jasny fiolet Czerwiec-wrzesień
Rosea

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

40-60 Liliowy Lipiec-wrzesień
Dama

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

40 purpurowy Czerwiec-wrzesień
Ellagance Pink

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

30-40 różowy Czerwiec-październik
Mini niebieski

Lawenda: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz

dwadzieścia fioletowo-niebieski Czerwiec-wrzesień

Hidcote Blue to najbardziej odporna odmiana.

Oprócz lawendy wąskolistnej, lawenda francuska (Stechad) jest idealna do uprawy w doniczkach. Różni się od typowego kwiatostanu wąskolistnego. Na szczycie kłosków wyrastają długie płatki, których odcień może różnić się od odcienia kwiatów na dnie kłoska. Krzew charakteryzuje się zwartym wzrostem i niewielkimi rozmiarami (40-60 cm wysokości), dlatego szczególnie polecany jest do uprawy w doniczkach, pojemnikach. Kwitnie wiosną (maj-kwiecień), powtarza kwitnienie jesienią (wrzesień-październik). Roślina jest wrażliwa na mróz i jest uważana za jednoroczną, chociaż czasami z powodzeniem zimuje.

Korzystanie z lawendy

Kwiaty lawendy rozwijają się w czerwcu i roślina może kwitnąć nieprzerwanie do października. Ten krzew ma wiele walorów dekoracyjnych i praktycznych. Pokrojone kłoski suszy się w ciemnym, wentylowanym miejscu.

Opcje aplikacji:

  • suszone bukiety ozdobią wnętrza pokoi, zwłaszcza tych urządzonych w stylu prowansalskim i shabby chic;
  • zapach lawendy koi, łagodzi stres, pomaga zasnąć;
  • napar z kwiatów ma właściwości dezynfekujące, służy do płukania jamy ustnej, gardła;
  • w szafie wieszane są pęczki suszonych kłosków, odstraszając ćmy;
  • doniczki lub suszone bukiety ustawione na balkonie odstraszają komary.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy