Melon to jagoda, owoc lub warzywo

Niewiele jest osób, które nigdy w życiu nie próbowały soczystego miąższu melona, ​​nie podziwiały jego wyrazistego smaku i aromatu. Teraz można go znaleźć na półkach supermarketów o każdej porze roku. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak dojrzewa melon, jak rośnie. Dlatego pozostaje pytanie: czy melon jest jagodą czy owocem? A może warzywo?

Melon to obcokrajowiec pochodzący z gorących krajów azjatyckich . W ludowych tradycjach kultur Środkowej i Azji Mniejszej zajmuje zaszczytne miejsce: na jej cześć odbywają się uroczystości, jest szeroko reprezentowana w folklorze i kuchni lokalnej. Jej uprawa w tych rejonach trwała wieki, gdyż początkowo była to roślina bardzo przeciętna , przez co nikt nie chciał jej jeść. Jednak dzięki wieloletniej selekcji mającej na celu poprawę jej smaku, ludzie mogli cieszyć się wyjątkowym smakiem.

Melon to jagoda, owoc lub warzywo

Charakterystyka Nic dziwnego, że melon jest uważany za owoc . Ma kształt okrągły lub owalny (są jednak również serpentyny, ale zdarza się to bardzo rzadko). Kolor skórki jest najbardziej „owocowy” – od jasnożółtego do brązowozielonego. Duże okazy melona ważą 15-18 kg. Cokolwiek by nie powiedzieć – owoce są jasne, słodkie i pachnące. Czy to nie jest owoc? Rzeczywiście, jeśli przyjmiemy, że owoce są soczyste, słodkie owoce roślin, to bez wątpienia należy do nich melon. To interesujące.  Rekord piękności o wadze 200 kg został podniesiony przez australijskiego rolnika w 2009 roku. Z drugiej strony należy do jednorocznych roślin zielnych, których łodygi pełzają po ziemi, znajdując się z czułkami jako akceptowalne wsparcie , aw soczystej miazdze jest wiele nasion, podobnie jak jagoda, weź przynajmniej agrest lub truskawki.

 

Niektóre odmiany melonów mają bardzo wyraźne prążki i przypominają nieco agrest. Więc do czego odnosi się melon? W rzeczywistości wszystko jest o wiele bardziej interesujące. Towarzyszu ogórków melonowych? Nie tylko towarzysz. Ze wszystkich cech botanicznych melon jest bliskim krewnym ogórka , a razem pochodzą z rodziny dyni. Istnieją oznaki nepotyzmu. Melon, jak ogórek : długa liana łodygi z dużymi liśćmi i czułkami; podobny kształt liścia; kształt i kolor kwiatów są podobne: na jednej łodydze melona mogą znajdować się kwiaty zarówno męskich (słupkowate), jak i żeńskie (pręcikowe) żółte kwiaty; korzenie są długie, rozgałęzione i mocne; miąższ zawiera wiele podłużnych nasion.

 

Należy o tym pamiętać . Melon to kultura melona, ​​gatunek z rodzaju ogórek, rodzina dyni. Owoc melona nazywany jest dynią. Oznacza to, że z botanicznego punktu widzenia melon można słusznie nazwać warzywem , jak nazywają go na przykład dynią. Księżniczka Melon Melon jest kapryśny i wymaga większej uwagi i troski. Aby wyhodować słodkie i aromatyczne owoce, potrzeba dużo ciepła i słońca. Jednocześnie zasolenie gleby nie jest dla niej ważne, nawet susza nie jest straszna, najważniejsze jest to, że jest ciepła, lekka i niezbyt wilgotna: zwiększona wilgotność doprowadzi do tego, że owoce staną się wodniste i bez smaku. Będą pasować tylko do pasz dla zwierząt.

 

Obecnie uprawa melona jest praktykowana wszędzie . Dzięki ciężkiej pracy hodowców, którzy przez szczepienie dynią stworzyli nowe, odporne na zimno odmiany, melon rośnie nawet. Przy odpowiedniej pielęgnacji i podlewaniu zaczyna kwitnąć w środku lata, a dojrzewanie owoców następuje w sierpniu lub wrześniu , w zależności od odmiany i warunków wzrostu. Plon z jednego winorośli melona sięga od dwóch do sześciu dyń.

Odmiany W wielowiekowej historii uprawy tej rośliny powstało bardzo wiele odmian . Istnieje ponad 300 odmian samego melona turkmeńskiego, a na liście są również uzbeckie, krymskie, astrachańskie i tak dalej. Oto te, które dobrze zakorzeniły się w warunkach Środkowego pasa : wczesne dojrzewanie Zoryanka, Kopciuszek, Bajka – wystarczą dwa miesiące po posadzeniu, aby dojrzewały; odmiany w połowie sezonu melonów szklarniowych – Assol, Zlato Scythians, Galilei, dojrzewają 80 dni po posadzeniu. Niemniej jednak melony turkmeńskie i uzbeckie, cokolwiek powiesz, są prawdziwymi nośnikami specjalnego smaku melonów uprawianych w suchym azjatyckim upale (od +35). Są wypełnione jasnym światłem słonecznym i dosłownie pachną bukietem aromatów miodu. Szczególnie znane są turkmeńskie odmiany Gulyabi, Vakharman, Garrygyz (typ jesienno-zimowy), uzbeckie torpedy melonowe Mirzachulskaya i Raduzhnaya.

 


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy