Miód gryczany: jak określić naturalność w domu, smak i kolor

Gryka jest jedną z roślin miododajnych; pszczoły bardzo aktywnie zbierają nektar z białych lub różowawych kwiatów. Pszczelarze odpowiedzialnie przygotowują się do rozpoczęcia jego kwitnienia i transportują ule bliżej nasadzeń. Z 1 hektara można pozyskać nawet 80 kg najcenniejszego miodu. Gryka jest z powodzeniem uprawiana w centralnych regionach , na południu, a także w Baszkirii i Ałtaju.

Jak sprawdzić miód gryczany pod kątem naturalności

Kupując miód (bardzo popularny produkt pszczelarski) należy wymagać atestu zgodności, zwłaszcza jeśli kupowany jest z rąk lub w miejscach nieprzeznaczonych do takiego handlu.

Miód gryczany

Mimo dużej zawartości różnych mikroelementów i innych użytecznych dla człowieka substancji, wciąż istnieje szansa na samodzielne ustalenie, czy ta kompozycja jest podróbką. Jest sposób, który czasami pomaga – użycie specjalnego chemicznego ołówka, który reaguje z wodą i zmienia kolor na ciemnoniebieski lub fioletowy. Dlatego obecność H2O w produkcie można łatwo określić.

Różnice między prawdziwym miodem gryczanym a podróbką

Jeśli kupiłeś miód gryczany, jak samemu określić jego naturalność? Wystarczy mały słoiczek, aby to uporządkować i sprawdzić autentyczność.

Jak sprawdzić miód pod kątem naturalności w domu

Aby obiektywnie ocenić, jaki rodzaj substancji jest przed Tobą, powinieneś przeprowadzić kilka eksperymentów. Oto kilka domowych metod, które pomogą klientom znaleźć najlepszą opcję:

Zanurz kawałek chleba w masie i odczekaj około 10 minut. Następnie wyjmij i sprawdź. Jeśli chleb stracił swój kształt i zmiękł, oznacza to, że jest to zwykły zagęszczony syrop, bo ten kawałek na pewno stwardnieje w prawdziwym produkcie. 1 łyżeczkę miodu gryczanego rozcieńczyć w pół szklanki ciepłej wody destylowanej. Wysokiej jakości produkt rozpuści się całkowicie, bez pozostałości. Jeśli coś zostanie w nim zmieszane, powstała mieszanina będzie niejednorodna. Aby to zweryfikować, dodaj trochę alkoholu etylowego – płyn stanie się mętny, w przeciwieństwie do prawdziwego roztworu, który nadal będzie przezroczysty. Wyjątkowo można rozważyć reakcję naturalnego miodu spadziowego z drzew iglastych, do tego samego roztworu miodu i wody dodać kilka kropel aptecznej nalewki jodowej. Z jej pomocą można łatwo określić obecność skrobi – płyn nabierze niebieskawego zabarwienia, a obecność kredy w kompozycji łatwo rozpoznać po occie stołowym. Wówczas kilka jej kropel spowoduje pojawienie się bąbelków, na warstwę badanej słodkiej substancji należy wsypać skrobię. Podróbka na pewno się pokaże – nastąpi reakcja, prawdziwy miód pozostanie neutralny.

Ważny! Jednym z warunków zakupu dobrego miodu jest zasada. Nie można go kupić bez zapoznania się z atestem zgodności lub paszportem weterynaryjno-sanitarnym pasieki. Produkt złej jakości może wywołać silną reakcję alergiczną lub zaostrzenie chorób przewlekłych.

Metody kontroli domowej mogą nie zawsze dokładnie pokazać, czy miód jest naturalny, czy nie. Niedoświadczonej osobie trudno jest znaleźć prawdziwy miód, lepiej go kupić w dużych wyspecjalizowanych sklepach lub punktach sprzedaży w lokalnych towarzystwach pszczelarskich.

Jaki miód gryczany

Fałszer niskiej jakości może nabyć osoba niezaznajomiona z aromatem i smakiem prawdziwego miodu gryczanego. Konieczne jest uwzględnienie jego spójności i przejrzystości, które mogą się zmieniać w czasie. Najciekawsze jest to, że na pierwszy rzut oka dla niedoświadczonego nabywcy dodatki mogą poprawić smak produktu, ale pogorszą jakość, unikalne właściwości i będą miały szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Kupując miód gryczany, jak ustalić, czy jest podróbką? Po prostu – musisz wiedzieć, jak powinno być i jak powinno wyglądać.

Miód gryczany ma wyraźne bogactwo

Czasami trzeba wybrać miód gryczany z innych produktów wysokiej jakości. Aby ich nie pomylić, musisz znać smak, zapach, kolor innych cennych odmian. Fałszerkę można łatwo ustalić, wystarczy samodzielnie lub w warunkach laboratoryjnych zidentyfikować obecność substancji, które nie powinny znajdować się w produkcie naturalnym. Może to być syrop cukrowy, rozpuszczona kreda, kwas cytrynowy i inne składniki, które mogą wpływać na smak, a także niektóre chemikalia wpływające na kolor.

Uwaga! Łatwo odróżnić miód gryczany od miodu łąkowego, który również czasami ma brązowawe zabarwienie. Miód gryczany ma wyraźne bogactwo.

Kolor

Odmiana gryki ma kolor ciemnobrązowy lub czerwonawy. Może nawet być brązowa, zależy to od tego, czy pszczoły zbierały nektar z jednego (jest to niezwykle rzadkie) czy z kilku upraw. To jej najważniejsza różnica w stosunku do równie popularnej lipy, lekkiej, z wyraźnym bursztynowym odcieniem. Często zdarza się, że drobne inkluzje nektaru pozyskiwane przez pszczoły z innych roślin kwitnących wokół pól gryki mogą nieznacznie zmienić jego podstawowy kolor.

Smak

Miód ma przyjemny, zazwyczaj słodki, wręcz cierpki smak, czasami powodujący lekkie pieczenie lub ból w gardle. W ten sposób przejawiają się jego właściwości antybakteryjne, związane z właściwościami rośliny gryki, której kwiaty od zawsze były szeroko stosowane w medycynie ludowej.

Odmiana gryki charakteryzuje się bardzo szybką krystalizacją. Jak sprawdzić, czy coś jest nie tak z miodem? Po 3 miesiącach od zbioru pojawia się na nim rodzaj białej „łuski” – warstwa słodkich kryształków, co oznacza, że ​​produkt ten jest naturalny, szybko zaczyna gęstnieć i jest kandyzowany zimą, czasem wcześniej, w listopadzie.

Zapach

Aromatu takiego miodu nie można pomylić z żadną inną odmianą. Przede wszystkim jest to rozpoznawalny aromat miodowy: miód pachnie gryką, a raczej kwiatami. Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z ich zapachem, wystarczy skupić się na dobrze znanej owsiance gryczanej.

Jak rozpoznać podróbkę

Zimą konsystencja gryki, w przeciwieństwie do kwiatów lipy czy akacji, powinna być gęsta

W określaniu naturalności miodu zaangażowane są specjalne laboratoria. W ich arsenale istnieją różne metody naukowe, badania prowadzone są na nowoczesnym sprzęcie i umożliwiają zbadanie dostarczonej próbki według 20 parametrów. Można nawet sprawdzić substancję pod kątem obecności w niej pozostałości leku, którym pszczelarz mógłby leczyć chore pszczoły. Nie da się tego sprawdzić samemu.

Ważny! Zimą konsystencja odmian gryki, w przeciwieństwie do kwiatów lipy czy akacji, powinna być gęsta. Jeśli pozostaje płynny, oznacza to, że z jakiegoś powodu jest przegrzany. W konsekwencji kompozycja straciła już wszystkie swoje cenne właściwości, stała się niebezpieczna dla zdrowia ze względu na zwiększoną zawartość oksymetylofurfuralu, który w niewielkich ilościach może powodować paraliż mięśni i skurcze, negatywnie wpływając na układ nerwowy.

Nawet naturalny przysmak bez dodatków może być złej jakości. Dzieje się tak, gdy substancja jest niedojrzała, to znaczy nie ma właściwości przydatnych dla ludzi i szybko zaczyna fermentować i uwalniać gaz.

Przy prawidłowym przechowywaniu naturalny miód gryczany jest prawdziwym magazynem witamin. Łatwo się cukrować, jeśli zostanie umieszczony w czystym, suchym i chłodnym pomieszczeniu na kilka miesięcy. Należy wykluczyć wszelkie zapachy. Używany pojemnik musi być wyposażony w szczelną pokrywę.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy