Morwa biała: siła zakładu w służbie naszego zdrowia.

 

Nauka potwierdziła lecznicze właściwości morwy białej dopiero w XX wieku, chociaż Chińczycy od dawna ją znali i chętnie używali jej do celów medycznych. Używano go przede wszystkim do przygotowania wlewów przeciwgorączkowych.

Jedwab (morwa) pochodzi z Chin, a w Europie pojawił się w średniowieczu, kiedy zaczęto produkować jedwab. Obecnie jest to rozległa roślina, z której prawie wszystkie części są wykorzystywane do produkcji leków.

Jest to między innymi cenna pomoc w obniżaniu zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Możesz korzystać z zakładu, jak chcesz. Zanim jednak zdecydujesz się posadzić sadzonkę w swoim ogrodzie, dowiedz się, jakie właściwości lecznicze morwy białej sprawiają, że jest ona nieodzownym elementem codziennej profilaktyki i samoopieki.

Owoce morwy białej przypominają strukturą i wielkością malinę lub jeżynę. Mają bardzo słodki smak, ale choć zawierają dużo cukru, są niskokaloryczne i bogate w błonnik. Suszone morwy mogą być przechowywane w sklepach sprzedających produkty ekologiczne. A po świeże owoce i liście można iść do ogrodu lub parku.

Użyteczne właściwości morwy białej
Najbardziej użyteczne składniki aktywne zawarte są w liściach, dlatego tak popularne są napary i herbaty morwowe. Owoce roślin zawierające tłuszcze, białka, węglowodany, błonnik, cukry, kwasy organiczne, pektyny, flawonoidy, garbniki i garbniki mają również właściwości odżywcze.

Ich użycie przyspiesza funkcjonowanie jelit, a także czyni układ odpornościowy bardziej odpornym na choroby i infekcje. Morwa biała wspomaga ochronę wątroby i żołądka. Jego pozytywny wpływ na skórę został również zauważony.

Jedwab zawiera wiele witamin, wśród których warto wymienić grupę B (B1, B2, B3 i B6) oraz witaminę C. Ponadto zawiera liczne minerały: fosfor, wapń i żelazo.

Sok z morwy białej jest nieoceniony w walce z infekcjami dróg oddechowych, a także towarzyszącym im kaszlem i stanami zapalnymi: napój ma działanie przeciwzapalne i korzystnie wpływa na błonę śluzową. Jego użycie ułatwia przewracanie wysokich temperatur.

Morwa biała zmniejsza również ryzyko wystąpienia miażdżycy i choroby wieńcowej serca. Substancje zawarte w jego owocach mogą chronić układ nerwowy przed chorobami Parkinsona i Alzheimera, poprawiać funkcje poznawcze. Istnieją badania, które pokazują, że morwa biała ma właściwości lecznicze, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Stosuje się go do normalizacji metabolizmu węglowodanów i pomaga w odchudzaniu. Ponadto morwa biała ma działanie przeciwgrzybicze.

Morwa biała: zastosowanie
Roślina ta jest używana głównie wewnątrz, ale może być również używana jako kompresor i napary do płukania gardła. Suszone morwy białe są dostępne na rynku jako pojedyncze składniki lub jako mieszanki złożone. Dostępny jest również w postaci tabletek zawierających wyciągi i ekstrakty (głównie z liści). Są też soki morwowe. Jako dodatek do żywności morwa biała może zawierać również inne substancje, takie jak wyciąg z cynamonu, liście smakoszy i chrom.

Działanie rośliny zależy od stężenia substancji czynnych, a najwyższe jest w tabletkach. Dozowanie morwy białej zależy od producenta i należy o tym pamiętać. Średnio zaleca się przyjmowanie do 2 tabletek dziennie. Jeśli mówimy o herbacie z morwy białej, to ilość zależy od tego, czy gotowa herbata jest używana do parzenia (średnio 2-3 saszetki dziennie, parzone przez około 10 minut), czy jednoskładnikowy napar (2-4 g suszonej morwy białej w ciągu dnia).

Jeśli masz swój własny ogród, pomyśl o posadzeniu morwy. Odmiany ogrodowe są mniejsze niż te uprawiane w parkach. Być może zachęci cię fakt, że są to niewymagające „zielone zwierzęta domowe”: mają wystarczająco dużo słonecznej przestrzeni z lekką żyzną glebą. Mulbera jest odporna na zanieczyszczenia i niskie temperatury. Liście pojawiają się w maju, kiedy to są zbierane do samodzielnego suszenia.

Jak robisz herbatę morwową dla diabetyków?
Liście morwy można najpierw wysuszyć, układając je jeden po drugim w dobrze wentylowanym i lekko zaciemnionym miejscu. Do tego celu można również wykorzystać piekarnik.

Weź 100 ml wody na 100 g suchego materiału. Nie należy wylewać wrzącej wody na usuniętą właśnie z ognia morwę. Należy odczekać kilka minut, aż temperatura wody spadnie o 2-3 stopnie. Nalegaj przez 5 minut. Najlepiej pić napój z liści morwy dwa razy dziennie, rano i wieczorem.шелковица


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy