Najlepsze odmiany Phlox Paniculata: jak sadzić i pielęgnować

Bylina paniculata floks lub floks paniculata to roślina o wysokiej łodydze o wysokości od 40 cm do 1,5 m, która zaczyna kwitnąć latem i rzuca kwiaty do jesieni. Zgodnie z opisem kolory mogą być bardzo różnorodne – biały, żółty, różowy, czerwony, liliowy, fioletowy, łososiowy i inne. Płatki mogą być jednolite lub stanowić połączenie dwóch odcieni. Kwitnienie nie jest jednoczesne, co pozwala roślinie długo pozostawać w pełnym rozkwicie, ciesząc oko i dekorując kwietnik.

Ciekawy! Każdy kwiat trwa około 10 dni.

Biologiczne cechy Phlox Paniculata

Po kwitnieniu w miejscu wiechy tworzą się strąki nasion. Kiedy nasiona są w pełni dojrzałe, najpierw liście, a następnie łodygi zaczynają żółknąć i wysychają. Wraz z nadejściem zimy nadziemna część rośliny obumiera.

Odmiana Orange Perfection

Uwaga! Potężny system korzeniowy składający się z cienkich korzeni pozostaje pod ziemią, co dość dobrze znosi zimowanie. Ale im starsza roślina, tym mniejsza jest jej odporność na mróz. Dlatego wskazane jest podzielenie buszu w czasie.

Dziś, dzięki pracom hodowlanym, odmiany floksów wiechowatych wyróżniają się najróżniejszymi kolorami i rozmiarami kwiatów. Niektóre z nich są szczególnie atrakcyjne i duże.

Floks niebieski wygląda nietypowo, jak odmiana Blue Boy, która ma zwiększoną zimotrwalosc i wysoki współczynnik reprodukcji. Odmiana ma średnią wysokość.

Odmiana Gzhel wyróżnia się również zachwycającym niebieskim kolorem. Charakteryzuje się nie monochromatycznym kolorem każdego płatka, ale płynnym przejściem od jaśniejszego odcienia niebieskiego do bardziej nasyconego.

Genialna odmiana

Odmiana Kapelka ma niebiesko-liliowe odcienie dużych kwiatów.

Dla tych, którzy chcą mieć jasny pomarańczowy lub łososiowy odcień kwiatu, warto wybrać taki rodzaj jak: Arbuz lub Orange Perfection.

Kwiaty śnieżnobiałe, zebrane w bardzo gęste skupiska kwiatostanów na floksie paniculata – Tiara.

Uwaga! Aby ozdobić swój ogród kwiatami, bardzo niezwykłymi roślinami, zaleca się zakup odmiany Genius. Jego kwiaty to płatki długości nitki, które tworzą puszyste kwiatostany o niebiesko-fioletowym odcieniu.

Phlox Paniculata może mieć oryginalne kolory. Takie odmiany wyglądają elegancko i efektownie.

Jeśli chcesz uzyskać wariant typu bicolor, czyli połączenie dwóch kolorów, powinieneś zwrócić uwagę na odmiany:

  • Peppermint Twist – ma białe płatki, z różowym paskiem pośrodku biegnącym od środka do krawędzi;
  • Odmiana Europa ma białe płatki, ale środek kwiatu jest różowy – wygląda jak wizjer.
  • Odmiana Floks Europa

    Phlox paniculata variegated (Phlox paniculata Variegata)

    Floks barwny ma kolorowe zielenie, łącząc nie tylko odcienie zieleni (od najjaśniejszego do najciemniejszego), ale także białe lub mleczne plamy, z reguły rozrzucone wzdłuż krawędzi blaszki liściowej.

    Wykorzystanie Phlox Paniculata w projektowaniu krajobrazu

    Floks Drummond: rośnie z nasion, kiedy sadzić

    Różnorodność odmian, kolorów i kształtów kwiatostanów i kwiatów we floksie pozwala dobrać go do niemal każdej kompozycji krajobrazowej. Kolejną spektakularną atrakcją tej rośliny jest dość długie kwitnienie.

    Floks służy do tworzenia rabat kwiatowych, zjeżdżalni krajobrazowych, krawężników, mixboardów, ścieżek obrzeżowych, tablic na trawnikach.

    Pomimo tej wielofunkcyjności zakładu należy wziąć pod uwagę jego pewne cechy:

  • takie rośliny należy wybrać w kompozycji, która zastąpi się w kwitnieniu. Liliowiec i duża hosta dobrze komponują się z floksem;
  • jeśli miejsce jest podwyższone lub jest wzgórzem, lepiej wybrać niewymiarowe odmiany;
  • należy wybrać dobrze oświetlone obszary, ponieważ kwiaty rośliny wymagają dużej ilości światła słonecznego.
  • Floks w projektowaniu krajobrazu

    Co musisz wiedzieć o hodowli floksów

    Ta roślina może się rozmnażać na kilka sposobów. Oprócz nasion może produkować potomstwo poprzez sadzenie lub podział kłącza.

    Sadzonki można wykonywać przez cały rok, o ile występuje część rośliny z szypułką.

    Do tego procesu nadają się zarówno korzenie, jak i łodygi oraz liście.

    Ważny! Jeśli wybrano sadzonki łodyg, lepiej je wziąć w okresie tworzenia pąków. To przyspieszy proces rootowania.

    Cięcie liśćmi najlepiej wykonywać w pierwszej połowie lata. Do sadzonek wybiera się mocne łodygi, bez oznak uszkodzenia przez chorobę. Weź tylko część, która nie miała czasu na usztywnienie. Każdy uchwyt powinien mieć dwie części węzłowe. Dolne liście należy usunąć bez dotykania pąka. Górne należy przeciąć na pół, aby zmniejszyć utratę wilgoci.

    Rozmnażanie floksa panikulującego przez podzielenie kłącza

    W przypadku tej metody konieczne jest usunięcie krzaka z ziemi. Podziel go na oddzielne części, wybierając tylko mocne kłącza. Ponadto korzenie należy podzielić na części około 5 cm, tak aby cienkie czułki korzeni pozostały na dolnym końcu.

    Ponadto w przypadku obu opcji hodowlanych musisz:

  • przygotować pudełko z ziemią lub odpowiednim obszarem na otwartej przestrzeni;
  • sadzonki lub kłącza sadzić w dobrze nawilżonej glebie, uprzednio wykonując w niej dołki grubym kołkiem według wzoru 8 na 8 cm;
  • Zaleca się sadzenie sadzonek z korzeniami w osobnym pojemniku i dopiero wiosną, gdy zakorzenią się w otwartym terenie, sadzić je na otwartym terenie.
  • Ponieważ floks jest „kameleonem”, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę miejsce lądowania. W końcu kwiaty mogą zmieniać kolor w zależności od ilości światła słonecznego. Powinieneś natychmiast wybrać obszary, które nie mają naturalnego lub sztucznego odcienia.

    Rośliny będą również dobrze reagować na lekko wilgotną glebę. Nie powinieneś wybierać miejsca z wysokim występowaniem wód gruntowych, ponieważ potężny system korzeniowy w tym przypadku będzie gnić przez cały czas.

    Uwaga! Rośliny nie tolerują słabej gleby. Dlatego, jeśli gleba jest wystarczająco uboga, należy najpierw zastosować wszystkie niezbędne nawozy – wielozłożone dodatki, humus, darń liściową, gruboziarnisty piasek rzeczny, torf, wapno. Konieczne jest okresowe dodawanie materii organicznej – kwiaty zareagują na nią obfitym kwitnieniem i powrotem zielonej masy. 

    Często materiał do sadzenia kupuje się w specjalnych szkółkach. Sprzedawany jest w specjalnych pojemnikach lub plastikowych torebkach. W tym samym czasie kłącza są podzielone i mają na sobie małą grudkę ziemi.

    Taki materiał nasadzeniowy można sadzić na otwartym terenie, dodając wczesną wiosną mieszaninę trocin i torfu.

    Dostępny jest inny sposób sadzenia floksów – nasiona. W otwartym terenie ziarno wysiewa się jesienią.

    Dodatkowe informacje! Obie opcje są dość skuteczne i proste, ponieważ roślina nie jest wymagająca i trudna w technologii uprawy.

    Zakład jest skromny, dlatego nie będzie sprawiał kłopotów właścicielowi, ale nadal będzie wymagał spełnienia minimalnych warunków zatrzymania.

    Zanim roślina przetrwa zimę, należy ją odpowiednio przyciąć. Pędy są maksymalnie skracane, pozostawiając zaledwie kilka centymetrów nad ziemią. W tym przypadku grzyby i różne infekcje bakteryjne nie gromadzą się między dwoma sąsiednimi pędami. W takim przypadku proces mulczowania staje się wygodniejszy i wydajniejszy.

    Ważny! Jeśli chodzi o podwiązkę, przeprowadza się ją tylko w przypadku wysokich odmian. W przeciwnym razie, przy wietrze lub ulewnym deszczu, roślina po prostu spadnie na ziemię, a czasami może nawet się oderwać. 

    Przycinanie strumieniem

    Aby floks mógł przetrwać zimę, należy go przyciąć jak najkrócej, pozostawiając nie więcej niż 5 cm nad ziemią, przykryć ściółką, tak aby warstwa była wystarczająco gęsta. Do ściółki można również dodać nawozy, dzięki czemu roślina będzie zimowała jeszcze lepiej, a wiosną zadowoli Cię obfitym wzrostem.

    Floks rośnie na prawie każdej glebie, z wyjątkiem bagiennej i bardzo ubogiej w składniki odżywcze.

    Dlatego, aby zapewnić prawidłowy wzrost kwiatu, gleby niezbyt odżywcze należy po prostu nawozić materią organiczną i okresowo stosować odpowiednie rodzaje opatrunków.
    Jeśli chodzi o podlewanie, powinno być optymalne – aby zapobiec stagnacji wilgoci w glebie, ale jednocześnie nie wysuszyć gleby.

    Uwaga! Jeśli jesień jest sucha, należy ją podlać do końca października – w ten sposób roślina może z powodzeniem zimować.

    Aby gleba była jak najbardziej odpowiednia dla wzrostu rośliny, należy ją aplikować dwukrotnie w okresie intensywnej wegetacji i kwitnienia.

    Wiosną używany jest azot. Jest wprowadzany do gleby w postaci nawadniania, gdy tylko pędy wzniosą się 10 cm nad glebę. Aby to zrobić, rozcieńczyć 1 łyżkę mocznika w 10 litrach wody.
    Zanim floks wyrzuci pąki, do gleby należy dodać humus w połączeniu z popiołem i złożonymi nawozami mineralnymi.

    Górny opatrunek ze strumienia panikulatu

    Jak tylko wszystkie łodygi zostaną obcięte jesienią, musisz ściółkować materią organiczną i popiołem. Jak widać z powyższego, pielęgnacja floksów jest dość prosta.

    Należy jednak pamiętać, że istnieją również choroby roślin.

    Najczęściej ta uprawa ogrodowa jest atakowana przez:

    Ważny! Jeśli floks jest dotknięty wirusem nicieni lub różnorodności, lepiej wyciągnąć i spalić krzak. 

    W przypadku mączniaka prawdziwego i grzybów warto posadzić sadzonki siarczanem miedzi, fungicydem lub nalewką z czosnku.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy