Następnie sadzić ogórki, których uprawy są dobrymi poprzednikami

Ogórki to bardzo wymagająca uprawa. Jeśli nie zaspokoisz potrzeb tej rośliny, nie możesz liczyć na duże zbiory. Ponadto są podatne na różne choroby, szkodniki je uwielbiają. Więc nie jest łatwo uprawiać zieleninę. Ale przy odpowiedniej pielęgnacji rolnictwo przyniesie smaczne owoce, zadowoli szybki rozwój, wysokie plony.

Zasady sadzenia ogórków

Roślina dobrze się zakorzenia i owocuje w glebie piaszczysto-gliniastej, którą nawozimy organicznym nawozem. Dobrze będzie przygotować glebę do sadzenia, mieszając ją ze świeżym obornikiem, po czym można sadzić ogórki. Optymalna proporcja to 10-12 kg na metr kwadratowy gruntu.

Ostrożnie aplikuje się również nawozy mineralne. Pierwszy opatrunek pogłówny przeprowadza się wczesną wiosną, w pierwszej lub drugiej dekadzie marca, następnie raz w tygodniu aplikuje się nawozy.

Ogórki

Rolnictwo uwielbia dużo światła słonecznego, dlatego należy sadzić je w miejscach dobrze oświetlonych, chronionych przed przeciągami i wiatrem. Ogórek będzie się rozwijał wolniej i wolniej owocował, jeśli gleba jest bardzo podmokła. Podlewanie należy wykonywać, gdy wierzch gleby jest dobrze wysuszony. Woda przeznaczona do podlewania warzyw powinna być ciepła.

Ważny! Zimna woda, szczególnie w upalne dni, wywołuje pojawienie się mikropęknięć w głównej łodydze rośliny, przez które patogeny dostają się do łodygi.

Kultura nie toleruje nagłych zmian temperatury, jest rośliną niezwykle ciepłolubną. Dlatego wysiew nasion na otwartym terenie w centralnej odbywa się w ostatniej dekadzie maja, aw części północnej – na początku czerwca. Jeśli na glebie nadal występuje zagrożenie przymrozkami, zaleca się przykrycie miejsc wysiewu nasion folią lub agrowłóknem. Kiedy zagrożenie minie, taśmę należy usunąć.

Warto od razu zdecydować o sposobie zejścia na ląd. Sadzonki dadzą pierwsze zbiory szybciej niż wysiane nasiona. Jednak siewna metoda sadzenia zapewni mocniejszy system korzeniowy, bardziej utwardzoną roślinę i wysoką odporność na niektóre rodzaje chorób. Możesz także siać nasiona w szklarni. To ochroni roślinę przed nieoczekiwanymi mrozami.

Sadzonka

System korzeniowy ogórka wymaga stałej cyrkulacji powietrza, dlatego glebę należy poluzować. Rozluźnienie gleby przeprowadza się po każdym zawilgoceniu gleby. Nie należy dopuścić do pojawienia się twardej skórki na ziemi, ponieważ ogórek będzie się rozwijał wolniej.

Uwaga! Korzenie rośliny znajdują się bardzo blisko powierzchni, dlatego poluzowanie należy wykonać płytko, na głębokość około 4-5 cm.

Ta uprawa nie wymaga hilling.

Nawozy należy stosować z umiarem. Jeśli nawóz zawiera zbyt dużo azotu, owoc będzie azotanem. Roślina potrzebuje pierwszego karmienia dwa tygodnie po posadzeniu, drugie – na początku formowania się owoców, pod koniec formowania się pierwszych owoców, można ponownie nakarmić ogórek. Jako nawozy stosuje się azotan wapnia i nawozy fosforowe.

Płodozmian i zielony nawóz

Prawie każdy ogrodnik słyszał o takim określeniu jak płodozmian. Konieczne jest przerwanie gleby od tych samych nawozów. Rzeczywiście, sadząc tę ​​samą roślinę w jednym miejscu przez kilka lat, gleba wydziela te same składniki odżywcze. W związku z tym, jeśli w przyszłym roku zasadzisz w tym miejscu kolejną uprawę, gleba przywróci składniki odżywcze zużyte w zeszłym roku.

Płodozmian

Siderata poprawia skład organiczny gleby, zapobiega rozwojowi chwastów na glebie. Rozluźnia glebę na małej głębokości. Stosuje się je do gleby wyłącznie w ramach płodozmianu. Jeśli tak je posadzisz, może to uszkodzić glebę.

Siderata wymaga dokładnych badań, niektóre z nich nie są również sadzone po innych uprawach. Na przykład zielony nawóz, taki jak musztarda, nie powinien rosnąć na obszarze, na którym w zeszłym roku rosła rzodkiewka lub kapusta. Siderates obejmują następujące uprawy:

Płodozmian

Niektóre warzywa można również uznać za zielony nawóz: groszek, fasola, kapusta, rzodkiew, rukiew wodna itp. Nie są ze sobą kompatybilne pod względem płodozmianu. Oznacza to, że jeśli zasiejesz kapustę po rzepaku, nie przyniesie to żadnej korzyści glebie. Gleba będzie nadal uwalniać składniki odżywcze z tej samej grupy. Siderata do nawożenia gleby substancjami odżywczymi można porównać do kompostu lub obornika. Pozbywają się gleby szkodliwych bakterii, które wywołują choroby, zatykają chwasty. Kultura jest zasilana nawozami mineralnymi, które są następnie przekształcane w formę, którą mogą przetwarzać warzywa.

Następnie posadź ogórki

Sadzenie ogórków po ogórkach w tych samych łóżkach jest niepożądane. Ogórki można sadzić w ich pierwotnym miejscu nie wcześniej niż po 3 latach, ponieważ pobierają dużo składników odżywczych z gleby. Po nich warto sadzić ziemniaki lub pomidory, ponieważ do wzrostu tych roślin potrzebne są zupełnie inne składniki odżywcze, gleba nie jest wyczerpana. Kulturę można również przeplatać z cebulą lub czosnkiem.

Ważny! Okolica z cebulą uratuje cię przed taką chorobą, jak bakterioza. Cebula chroni również owoce przed przędziorkami.

Zasadniczo wszelkie warzywa można sadzić po cebuli i czosnku, po prostu nie zezwalaj na ponowne sadzenie oryginalnych upraw.

Po ogórkach dozwolone jest sadzenie:

Ogórki

Rzodkiew posadzona między rzędami ogórków zapewni większy rozmiar zelentów. Nawiasem mówiąc, sąsiedztwo z ogórkami jest również przydatne w przypadku fasoli. Rośliny strączkowe sadzi się na obwodzie ogórków.

Zaleca się przemianę marchwi z ogórkami, ponieważ mają one różne choroby, różne szkodniki wpływają na kultury.

Kukurydza dobrze komponuje się z ogórkiem, zaleca się sadzenie ich w pobliżu. Kukurydza sześciokrotnie zwiększa plon ogórków i wydłuża żywotność rzęs ogórkowych. Z kolei kukurydza również daje więcej. Przed sadzeniem kukurydzy należy ją wykiełkować. Dzieje się tak, aby łodygi kukurydzy wyprzedzały łodygi ogórka podczas wzrostu. Ogórek będzie można uformować bezpośrednio na kukurydzy, nie trzeba ich wiązać. Owoce ogórka będą wisieć na łodygach kukurydzy, dzięki czemu warzywa nie będą miały kontaktu z ziemią i nie gniją.

Ogórki

Ale sąsiedztwo ogórków i ziemniaków jest przeciwwskazane. Te dwie uprawy uciskają się nawzajem, sadzone obok siebie nie przyniosą przyzwoitych zbiorów. Ponadto ogórki nie mogą współistnieć z różnymi aromatycznymi ziołami.

Nie dogadują się też z pomidorami, ponieważ te dwie uprawy mają różne systemy nawadniania. Pomidory mają głęboki system korzeniowy, dlatego potrzebują więcej podlewania, a ogórki nie tolerują nadmiaru wilgoci. Dlatego ważne jest, aby sadzić te dwie rośliny z dala od siebie.

Ogórki najlepiej owocują w okolicy po kapuście. Szpinak i sałata wzmacniają korzenie ogórka i zapobiegają gniciu i odparzeniom.

Dla wygody wszystkie informacje przedstawiono w tabeli:

Można sadzić po ogórkach Można sadzić przed ogórkami Możliwość sąsiedztwa Kapusta + Rośliny strączkowe + Pomidory + – Ziemniaki ++ Cebula + Papryka + Dynia – Arbuz – Kukurydza – ++ Koper +++ Buraki +++ Cukinia — Rzodkiew ++ Melon–

Sadzenie upraw w przyszłym roku po ogórkach

Zasada płodozmianu polega na naprzemienności wierzchołków i korzeni. Oznacza to, że w miejscu, w którym rosły rośliny o płytkim systemie korzeniowym, konieczne jest sadzenie roślin, których system korzeniowy dobrze wnika w ziemię. Po ogórkach najbardziej opłaca się sadzić rośliny okopowe i powinny one być mniej wymagające pod względem warunków i składu gleby.

Sadzonka

Warto również pomyśleć o tym, co zasadzić po zażądaniu ogórków na następny rok. Ogórki są idealnymi prekursorami ogrodowymi do upraw takich jak:

Możesz także sadzić pomidory. Jeśli posadzisz rośliny strączkowe po ogórkach, przyniosą one nie tylko dobre i wysokiej jakości zbiory, ale także odżywi glebę do dalszego sadzenia innych roślin i warzyw.

Istnieją dwa sposoby wzbogacenia gleby:

Podlewanie

Pierwsza metoda polega na usunięciu i wymianie około 25 cm wierzchniej warstwy gleby. Następnie glebę należy zdezynfekować i dopiero potem nawozić na zimę.

Zgodnie z drugą metodą nawozy zielone sadzi się w pierwszej dekadzie września. Samodzielnie nawożą glebę, dezynfekują ją, przywracają te witaminy i minerały, które gleba dała do wzrostu ogórków. Te pożyteczne rośliny są koszone w połowie października, ale ścięta trawa nie jest zbierana, ale mieszana z wykopaną ziemią.

Ogórki są bardzo wymagające na glebie, na której rosną. Desperacko potrzebują także komfortowych warunków wzrostu. Dzięki odpowiedniemu podejściu do planowania upraw na miejscu, wiedząc, po jakich uprawach można sadzić ogórki, rolnik może stale cieszyć się dużymi i wysokiej jakości zbiorami, które można wykorzystać do konserwacji na zimę, przygotowywania sałatek itp. Ponadto, dzięki terminowemu planowaniu, nie musisz myśleć o tym, co zasadzić po ogórkach w przyszłym roku, aby jeszcze bardziej nie zubożać gleby.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy