O jabłku kolumnowym Zielony szum: opis odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Wiele osób uwielbia jabłka. W związku z tym nie jest zaskakujące, że jabłonie w naszym kraju występują na większości działek ogrodowych. W ostatnich latach ogrodnicy coraz częściej wybierają oryginalne odmiany kolumnowe.

Jabłonie kolumnowe to stosunkowo nowy rodzaj kultury, ale bardzo interesujący. Często takie rośliny sadzi się na miejscu nie tylko w celu uzyskania przyzwoitych zbiorów, ale także ze względów estetycznych. Na przykład kolumnowa jabłoń Green Noise często znajduje zastosowanie w projektowaniu krajobrazu.

Historia stworzenia

Jabłoń Zielony szum pojawił się na rynku ogrodniczym stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko zyskał duże zainteresowanie. Rozwój odmiany został przeprowadzony przez specjalistów z VNIISPK miasta Orel. Kultura jest zalecana do sadzenia w centralnej i wielu innych regionach . Zielony hałas odnosi się do konsumpcji wczesną zimą. Ogrodnicy szczególnie cenią tę jabłoń za jej niesamowicie smaczne owoce i reprezentacyjny wygląd.

Opis odmiany

Apple Green Noise to kochająca światło odmiana jabłek, z którą poradzi sobie nawet najbardziej doświadczony ogrodnik. Drzewo jest średniej wysokości i ma bogate zielone liście.

Jabłoń Zielony szum (kolumnowy)

Główną cechą Green Noise są duże i soczyste owoce. Jedno jabłko waży średnio około 200 gramów. Kolor owoców jest zielonkawy z żółtym odcieniem. Jednocześnie prawie na całej powierzchni występuje jasny różowawy rumieniec. Owoce mają słodko-kwaśny smak z bogatym aromatem miodu. Miąższ jest gęsty i soczysty. Z jednego drzewa możesz zebrać około dziesięciu kilogramów zbiorów. W przypadku podniesienia technologii rolniczej na wyższy poziom wskaźnik ten można zwiększyć co najmniej dwukrotnie.

Okres owocowania jabłoni Green Noise nie jest najdłuższy. To średnio około 15 lat. Po wygaśnięciu wskazanego okresu produktywność kultury zaczyna bardzo gwałtownie spadać. Wynika to z wysychania formacji owocowych. Ale sama roślina nie umiera w tym samym czasie i jest w stanie żyć przez kilkanaście lat. W związku z tym doświadczeni ogrodnicy, aby uzyskać wysokie plony bez przerwy, wolą okresowo (mniej więcej raz na 10 lat) całkowicie odnawiać ogród.

Ważny! Uprawa nie zapyla samoczynnie, więc do uzyskania plonu jabłka potrzebny jest zapylacz. Odpowiednie są do tego wszelkie odmiany jabłek o podobnym okresie kwitnienia.

Do sadzenia eksperci zalecają wybór rocznych sadzonek kultury. Pomimo tego, że nie wyglądają zbyt przekonująco na tle dwuletnich okazów, takie sadzonki zakorzeniają się w nowym miejscu znacznie lepiej i szybciej.

Lądowanie

Sadzenie powinno odbywać się wczesną wiosną, przed pęcznieniem pąków i wypływem soków. Otwór do sadzenia jest zwykle przygotowywany z wyprzedzeniem (nawet jesienią). Pierwszym krokiem jest zapewnienie drenażu. Zwykle jest wykonany z dużego pokruszonego kamienia. Usuniętą glebę z dołu do sadzenia należy wymieszać z dowolnym nawozem organicznym i kompozycją fosforowo-potasową. Mieszanka dla każdego drzewa powinna zawierać co najmniej 4-5 kg ​​materii organicznej i około 80-90 g superfosfatu i siarczanu potasu. Nie będzie zbędne dodawanie do kompozycji 250 gramów popiołu drzewnego.

Sadzenie jabłoni

Podczas umieszczania materiału do sadzenia w dołku, korzenie należy traktować bardzo ostrożnie, unikając zginania pojedynczych korzeni. Po napełnieniu rośliny do około połowy należy ostrożnie ubić glebę i wlać do otworu pół wiadra wody o temperaturze pokojowej. Po bezpiecznym wchłonięciu całej wilgoci w ziemię można kontynuować sadzenie. Po ostatnim napełnieniu sadzonki gleba pozostanie ponownie, aby zagęścić wokół pnia i przywiązać roślinę do podpory. Ostatnim krokiem jest uformowanie otworu o bokach 2-3 cm wokół pnia i dodanie wody. Zużycie wody na każdą sadzonkę waha się od 1 do 2 wiader, w zależności od wieku materiału sadzeniowego. Po podlaniu roślinę należy ściółkować.

Top dressing

Bez odpowiedniej ilości nawozu jest mało prawdopodobne, aby jabłoń kolumnowa Green Noise była w stanie zapewnić przyzwoite zbiory. Nawozy są integralną częścią pielęgnacji roślin. Biorąc pod uwagę specyfikę struktury systemu korzeniowego kultury, bardziej wskazane jest nałożenie górnego opatrunku w postaci stałej bezpośrednio na powierzchnię gleby, a następnie nawadnianie (bez użycia strumienia ciśnienia).

W każdym sezonie wegetacyjnym należy wykonać trzy dodatkowe opatrunki:

pierwsze nawożenie wykonuje się około miesiąca po posadzeniu, drugie karmienie w okresie kwitnienia rośliny, trzecie nawożenie konieczne jest w okresie zawiązywania jajników.

Nawożenie nawozami mineralnymi

Pierwszy opatrunek górny zwykle zawiera materię organiczną: humus lub kompost. Wymagane jest nakładanie na obwód korony w ilości 4-5 wiader. Ważne jest, aby nie zapomnieć o ściółkowaniu rośliny po karmieniu i dokładnym podlewaniu. Drugie karmienie odbywa się za pomocą tuka fosforowo-potasowego. 1 drzewo będzie wymagało 80 g superfosfatu i 50 g chlorku lub siarczanu potasu. Mieszankę tę można zastąpić mocznikiem w ilości 250-300 g. Ostatni nawóz można podzielić na dwa zastosowania: w połowie lipca ponownie wprowadzany jest mocznik, a kilka tygodni później – mieszanka fosforowo-potasowa lub nawóz złożony.

Ważny! Każdemu nawożeniu powinno towarzyszyć wysokiej jakości podlewanie i ściółkowanie.

Oprócz powyższego zaleca się posypanie popiołu na obwodzie korony. Ponieważ system korzeni jabłoni kolumnowej Green Noise jest mały i płytki, roślina bardzo dobrze reaguje na każde dokarmianie dolistne roztworami pierwiastków śladowych, produktów biologicznych i wywarów ziołowych. Do końca lipca całe karmienie powinno zostać zakończone.

Podlewanie

Uprawiając plon, należy pamiętać, że jest to terminowe, regularne i wystarczające podlewanie, które zapewnia soczystość miazgi owocowej. Dostarczanie wystarczającej ilości wilgoci do systemu korzeniowego drzewa musi być monitorowane ze szczególną starannością przez cały sezon wegetacyjny. Opis samej procedury podlewania powinien wyglądać mniej więcej tak. Tworzy się małe boki (około 2 cm wysokości), aby zatrzymać wilgoć. Każda roślina zużywa 1 lub 2 wiadra wody.

Konieczność podlewania należy określać na podstawie głębokości wysychania gleby. Jeśli warstwa suchej gleby ma około 4 cm, czas podlać jabłonie.

Podlewanie jabłoni

Jeśli na terenie znajduje się system nawadniający, najlepiej podlewać w bruzdach między rzędami sadzenia.

W szczególnie suche lata można zastosować zraszanie, które należy wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem po zachodzie słońca. Na stosunkowo lekkich glebach podlewanie jest wymagane od 2 do 3 razy w ciągu tygodnia.

Ważny! W sierpniu należy stopniowo przerywać podlewanie rośliny, aby w następnym roku mogła uformować pąki kwiatowe i przygotować się na zimę.

Regulacja obciążenia

Aby Green Noise mógł przynosić dobre plony, należy regulować poziom stresu rośliny. Roślinę należy wcześniej przygotować do systematycznego owocowania. Faktem jest, że jeśli 1-2-letnie drzewo wyda owoce z pełną mocą, drzewo zostanie osłabione, a następnie nie będzie można nawet marzyć o stabilnym owocowaniu i dużej liczbie jagód.

W pierwszym roku wszystkie jajniki należy usunąć bez wyjątku. Po roku można pozostawić kilka jajników. W kolejnych latach eksperci zalecają dwa przerzedzania: podczas kwitnienia i podczas tworzenia się jajników. Przy pierwszym przerzedzeniu jajników pozostaje dwa razy więcej niż planowany zbiór, a przy drugim, gdy grona zawiążą owoce, na każdym z nich pozostaje nie więcej niż dwa.

Przycinanie

Przycinanie kolumnowej jabłoni

Przycinanie jabłoni kolumnowych nie jest wymagane ze względu na cechy odmianowe, ponieważ pędy boczne nie powstają w kulturze podczas normalnego rozwoju. Ale mogą wystąpić awarie, a roślina zaczyna aktywnie wytwarzać pędy boczne.

W takim przypadku możesz zachować kształt kolumny na jeden z dwóch sposobów:

usuń wszystkie boczne gałęzie na dwa pąki (możesz zacząć od drugiego roku życia rośliny); uformuj koronę w postaci kandelabra (2-3 pnie).

Odmiana Green noise ma zarówno swoje niewątpliwe zalety, jak i kilka oczywistych wad.

Pierwsza obejmuje:

Odmiana ma kilka wad, ale są one dość poważne: wysoki koszt sadzonek i krótki okres owocowania.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy