O karmieniu cukinii nawozami do wzrostu: środki ludowe, tajemnice pielęgnacyjne

Cukinia to jedno z wczesnych warzyw dojrzewających, które dobrze przystosowują się do wszelkich warunków klimatycznych, które nie wymagają specjalnych warunków uprawy.

Optymalne warunki do uprawy cukinii

Cukinia nie jest rośliną zbyt kapryśną, ale warto rozważyć niektóre cechy jej uprawy.

Miejsce do sadzenia powinno być słoneczne, gdyż niedostateczne oświetlenie zmniejsza plon ponad 10-krotnie ze względu na pojawienie się na roślinie „kwiatów jałowych” – kwiatów męskich i pyłku bezpłodnego.

Wygląd

Odległości sadzenia między cukinią – do 70 cm, aby uniknąć samozacienienia; w tym samym celu usuwa się jedną trzecią liści rośliny.

Uwaga! Brak światła wpływa na smak owoców, zapobiegając gromadzeniu się cukru i składników odżywczych.

Cukinia jest rośliną ciepłolubną. Aby nasiona wykiełkowały, temperatura musi wynosić co najmniej 15 stopni, a dla pełnego wzrostu rośliny – co najmniej 20 stopni; w przeciwnym razie squash się nie rozwinie. Szczególnie ważne jest ciepło podczas kwitnienia i owocowania; w temperaturach poniżej 10 stopni jajniki nie tworzą się w pełni. W chłodne dni warzywo potrzebuje schronienia.

Roślina wymaga żyzności i składu gleby. Najbardziej odpowiednie dla niego są gliny piaszczyste i gliny lekkie. Przeciwwskazane są gleby ciężkie i podmokłe, a także świeże wapnowanie.

Uwaga! Jeśli cukinia jest sadzona w gliniastej glebie, która unosi się w deszczowe dni, potrzebuje łóżka o wysokości do 25 cm.

Sadzenie warzyw powinno odbywać się z zachodu na wschód i układać je ze spadkiem na południe.

Do sadzenia krzewów w otwartym terenie wybierają czas, w którym kończą się wiosenne przymrozki, zwykle pod koniec maja. Jeśli chcesz uzyskać wczesne zbiory owoców, squash sadzi się w szklarni.

Eksperci zalecają sadzenie sadzonek na zeszłorocznej pryzmie kompostu.

Dbając o cukinię, musisz:

Poluzuj glebę po każdym podlewaniu, przestań rozluźniać się w okresie owocowania; chwasty chwastów tylko w młodych krzewach, gdy rosną, nie ma potrzeby chwastów; Usuń duże dolne arkusze, które zakłócają oświetlenie i wentylację; Jeśli roślina jest uszkodzona przez szkodniki, natychmiast użyj środków do ich zwalczania.

Uwaga! Cukinia choruje na choroby grzybowe z powodu nadmiernej wilgoci i zimna. Pierwszą oznaką uszkodzenia może być zażółcenie liści rośliny.

Sadzonki cukinii karmi się po 14 dniach, jeśli gleba jest pożywna, i raz na 7 dni, gdy używa się zakupionej gleby torfowej, naprzemiennie różnymi rodzajami nawozów. Tylko pod tym warunkiem sadzonki rosną zdrowo i stają się silniejsze.

Nawóz do cukinii podczas sadzenia aplikuje się do dołka, kompostu lub humusu stosuje się do 2 kg na jeden krzew i popiołu drzewnego – do 30 g na roślinę. Warzywo otrzymuje kolejną porcję dodatkowego pożywienia po tym, jak krzewy przystosują się w nowym miejscu i zaczną rosnąć, na żyznej glebie – tylko w okresie kwitnienia.

Górny opatrunek z jesionu drzewnego

Nawożenie cukinii na otwartym polu jest ważnym punktem przy uprawie tego warzywa; odbywa się to do trzech razy w okresie wegetacji.

Jak karmić sadzonki cukinii

Tak samo jak w przypadku roślin dorosłych, ale porcja nawozu jest o połowę mniejsza.

Środki ludowe są tańszymi i bezpieczniejszymi nawozami dla cukinii.

Napar z wiadra wody i 1/2 litra puszki obornika. Dodaj 1 litr środków na krzak. Warto dodać obornik – a cukinia zaczyna rosnąć z nową energią, opryskując naparem ze skórek cebuli. Potrafią nie tylko skutecznie i tanio karmić warzywo, ale także zapobiegać chorobom, infekowane drożdżaki przyciągają zapylacze – owady. Produkt przygotowywany jest z 30 g drożdży, pół szklanki cukru pudru i 3 litrów ciepłej wody. Po fermentacji roztwór rozcieńcza się wiadrem wody i stosuje do podlewania krzewów. Drożdże można zastąpić chlebem. Możesz również dodać jod, do 10 kropli na wiadro.

Myśląc o tym, co warto karmić cukinią dla wzrostu, możesz zastosować metodę ludową opartą na użyciu roztworu popiołu drzewnego. Proporcje – 1 łyżka. l. na krzaku. Popiół z cukinii można stosować na sucho, wystarczy posypać go pod rośliną.

Dla roślin przydatny jest napar ziołowy sporządzony z posiekanych resztek roślinnych i chwastów z dodatkiem drożdży. Po kilkudniowej fermentacji należy uzyskać roztwór koloru słabej herbaty.

Uwaga! Nie zaleca się jednoczesnego stosowania obornika z wapnem. Lepiej to robić o różnych porach roku. Na przykład jesienią rozsyp wapno na śniegu, a wiosną wypełnij glebę materią organiczną.

Superfosfat i siarczan potasu jest częścią nawozów mineralnych, stosuje się go w ilości do 80 gramów na 1 m2.

Hodowcy warzyw zalecają stosowanie nitrofosforanu jako nawozu podczas sadzenia cukinii na otwartym terenie, którego jedną łyżkę stołową rozpuszcza się w wiadrze z wodą. Możesz go zastąpić specjalnymi lekami Effekton, Agricola, Ross Buton, Kemira.

Lek Effekton

Wprowadzenie składników odżywczych zapewni własnoręcznie przygotowana mieszanka superfosfatu, którą pobiera się w ilości 30 g, a kwas borowy – 1 g. Karmimy opryskując liście warzyw lub podlewając u nasady.

Uwaga! Superfosfat z różowym roztworem nadmanganianu potasu jest używany w ciągu dnia na słońcu.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak nawozić cukinię na otwartym polu, ale czas nawożenia jest nie mniej ważny:

Pierwsze karmienie sadzonek – gdy pojawia się trzeci liść; preferencja – nawożenie azotem; Stosowanie nawozów podczas kopania gleby do stałego sadzenia: na 1 metr kwadratowy azotanu amonu do 20 g można go zastąpić superfosfatem lub siarczanem potasu; Następny górny opatrunek podczas owocowania należy dodać więcej magnezu i potasu.

Krajowe odmiany cukinii mają następujące cechy:

Mają wyższą wartość odżywczą niż obce; z dużą ilością witamin, cukru, pektyny; Bardziej odpowiednie do uprawy w warunkach klimatycznych naszego kraju; W prezentacji, pod względem grubości miąższu, wąskiej skórki i wielkości komory nasiennej, są gorsze od obcych odmian;

Wybierając miejsce do uprawy cukinii, nie zapominaj, że:

Najlepszymi poprzednikami są kapusta, pomidory, rośliny strączkowe, rośliny okopowe i cebula; Nie można sadzić warzyw w ogrodzie po jakichkolwiek uprawach z rodziny dyniowatych; Roślina wraca na swoje pierwotne miejsce nie wcześniej niż po 5 latach.

Jeśli te zasady będą przestrzegane, warzywo będzie lepiej rosło, jego liście nie żółkną, a kwiatów będzie mniej.

Cukinia należy do roślin dyni, w przeciwieństwie do swoich odpowiedników jest bardziej odporna i bezpretensjonalna. Wiedząc, jak nawozić cukinię i obserwując czas nawożenia, możesz zebrać imponujące zbiory.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy