O karmieniu gęsi w domu: rodzaje paszy, jaką trawę można podać

Gęsi to drób, bezpretensjonalny w opiece. Przy odpowiednio zorganizowanej treści stają się doskonałą pomocą w gospodarstwie, a nawet mogą być opłacalne. Pomimo tego, że gęsi to głównie ptaki roślinożerne, odpowiednio dobrana dieta pomoże poprawić jakość i ilość mięsa. W tym artykule szczegółowo omówiono karmienie gęsi w domu.

Co możesz karmić gęsi

Wymagania żywieniowe gęsi różnią się od innych drobiu. W naturze ich naturalne warunki to pastwiska w pobliżu stawu. W domu gęsi mogą jeść karmę suchą, mokrą lub mieszaną. Najprostszą i najbardziej budżetową opcją jest rustykalne jedzenie.

Co gęsi jedzą w domu:

warzywa – rośliny okopowe i ich wierzchołki, rośliny dyni i kapusty – do 1 kg;

Gęsi

Sucha karma jest używana, gdy podaż pozostałych dwóch rodzajów żywności jest ograniczona. W tym celu zmielone zboża są używane w równych proporcjach. Preferowana jest karma mokra, jest to mieszanka zbożowa rozcieńczona wodą lub odtłuszczonym mlekiem. Mieszankę podaje się przez kilka godzin, a następnie dodaje się do niej posiekane warzywa i zioła. Warunkiem karmienia gęsi jest obecność czystej wody, piasku i małych kamieni. Potrzebne są również dodatki w postaci mączki mięsno-kostnej lub rybnej, drożdży paszowych, tłuszczu roślinnego i soli.

Jak karmić gęsi latem

Okres letni jest najbardziej korzystny dla hodowli gęsi. Jeśli w pobliżu znajduje się pastwisko ze zbiornikiem, jest to idealne rozwiązanie. Gęsi uwielbiają skubać trawę, którą znajdują pod ich stopami. Jedna dorosła gęś potrzebuje 2 kg świeżej trawy dziennie, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na zieleń.

Zaleta wypasu jest oczywista – to poważna oszczędność pieniędzy i wysiłku na karmienie. W stawie lub rzece ptak zjada małe owady, robaki i inne małe ptactwo wodne. Latem gęsi karmione są raz wieczorem. Ptaki przyzwyczajają się do reżimu i same wracają do domu na wieczorne karmienie. Gęsi mogą żerować na pastwisku, dopóki nie spadnie śnieg.

Gęsi wypasane

Jeśli wypas nie jest możliwy, będziesz musiał skosić trawę i zapewnić warzywa. Pasza zielona na jednego ptaka będzie potrzebować 0,7 kg, warzywa – 0,5 kg, mączka z trawy – 0,3 kg. Wielu początkujących rolników interesuje możliwość dawania gęsi owsa. Owies należy podawać gęsi, a także pszenicy, prosom (gotowanym na parze lub mielonym), groszkowi mielonemu lub gotowanemu, makuchom i mączce. Ponadto do diety należy dodać kredę, sól kuchenną, piasek, kamień muszlowy. Są potrzebne do spełnienia wymagań mineralnych i poprawienia trawienia.

Jaką trawę jedzą gęsi:

zielone zboża – żyto, owies, trawa pszeniczna, tymotka, wiechlina, ostropest;

Trawa gęsia

Mieszanka paszowa

Latem wieczorem, a zwłaszcza zimą, gęsi potrzebują pokarmu białkowego; dobrym wyborem jest mieszanka paszowa. Pasze łączone dzielą się na typy, w zależności od wieku ptaka: dla małych piskląt (1-3 tygodnie), dorosłych piskląt (od 4 do 8 tygodni) i dorosłych (od 8 tygodni). Skład mieszanki paszowej jest zbliżony do dziennej dawki każdego wymaganego składnika. Uwalnia właściciela od konieczności wyliczania norm i uzupełniania dawki pokarmowej zgodnie z potrzebami ptaków. Jest to jednak całkiem wykonalne zadanie, z którym poradzi sobie nawet początkujący rolnik.

Dzienna porcja dla dorosłej gęsi:

Pokarm dla gęsi

Potrzeby gęsi przed złożeniem jaj są nieco inne.

Samica potrzebuje dziennie około 500-550 g pokarmu składającego się z następujących składników:

Ważny! Młode zwierzęta należy karmić do 7 razy dziennie. Na jedną pisklę w wieku od wyklucia do trzech tygodni potrzeba 50 g karmy, do pięciu tygodni – 220 g, do 7 tygodni – 300 g, do 9 tygodni – 340 g.

Przybliżony skład paszy dla jednego pisklęcia:

ryba (lub mięso i kości) i mąka ziołowa – po 5 g;

Karmienie piskląt

Wielu właścicieli jest zainteresowanych tym, czy gęsi mogą otrzymać chleb. Jeśli to nie jest stary, spleśniały kawałek, który pozostał ze stołu mistrza, możesz. Ale dla gęsi to bardziej przysmak niż zbilansowana dieta. Można je karmić zwierzętami zarówno namoczonymi, jak i wysuszonymi.

Gęsi nie należy karmić świeżym żytem, ​​gdyż powoduje ona choroby przewodu pokarmowego drobiu. Żyto powinno leżeć co najmniej trzy miesiące, po czym nadaje się do karmienia gęsi.

Czego nie można karmić gęsi

Dorośli sami określają, jaką trawę mogą jeść, ale osoby w pierwszych tygodniach życia jedzą to, co im podano. Dlatego masa ziołowa przygotowana dla piskląt gęsich nie powinna zawierać trujących ziół. Należą do nich: jaskry, bieluń, psianka (w tym ziemniaki), lulek, piołun, wilczomlecz, gorczyca polna, rzepak, ambrozja. Ponadto gęsi nie jedzą pospolitych chwastów: komosy ryżowej, kalmarów, turzyc i kurzych łapek.

Chwasty, których nie należy karmić gęsi

Ponadto trawy podawanej gęsi nie należy traktować środkami chemicznymi:

nawozy (mocznik, związki miedzi, fosfor);

Oznaki zatrucia – odmowa jedzenia, przebarwienia błon śluzowych, drgawki. Ptak zatacza się, wygląda na przygnębionego, ma ochotę wymiotować. W przypadku stwierdzenia objawów należy wykluczyć z diety pokarm, który mógł spowodować zatrucie, aby obficie podlać ptaka. W razie potrzeby przepłucz żołądek.

Ważny! Nie karm też ptaka spleśniałą lub zakwaszoną paszą. Spożywanie zbyt płynnego pokarmu może spowodować zatkanie przewodów nosowych. Jeśli wyciśniesz zacier w dłoni i puścisz, to przy odpowiednim stężeniu powinien się rozpaść.

Jak karmić gęsi w celu zwiększenia masy ciała

Głównym produktem pozyskiwanym w hodowli gęsi jest mięso. Aby była smaczna, połowa diety powinna stanowić pokarm zielony. Reszta może składać się z pokruszonych zbóż, roślin strączkowych, ciasta, warzyw. Rośliny strączkowe są paszą wysokobiałkową; po wprowadzeniu do diety gęsi zaczynają dobrze przybierać na wadze. Podczas karmienia gęsi groszkiem lub soczewicą fasolę należy najpierw ugotować.

Gęsi w klatkach

Przy intensywnym tuczu w ciągu 10 tygodni można podnieść gęś o wadze około 5 kg. W tej chwili sensowne jest ograniczenie aktywności ruchowej ptaka. W tym celu gęsi są trzymane w klatkach z otworami zapewniającymi swobodny dostęp do karmnika. Metoda wymaga od właścicieli dużego wysiłku, czasu, przestrzegania diety przez cały okres karmienia. Jednak inwestycja zwraca się bardzo szybkim wzrostem. Ta metoda działa szczególnie dobrze w gospodarstwach komercyjnych. Do użytku osobistego może być zbyt uciążliwe.

Uwaga! Pokarm zielony podaje się w dużych ilościach rano i wieczorem. Ponadto w karmnikach zawsze powinna znajdować się namoczona zacier. Po zjedzeniu poprzedniej porcji natychmiast podaje się następną. W okresie karmienia jedna gęś zjada około 15 kg paszy.

Niektórzy rolnicy stosują wymuszone karmienie przed ubojem. W tym celu ugniata się mąkę pszenną lub kukurydzianą, otręby, jęczmień, sól. Powstałe ciasto zwija się w małe kulki i suszy. Dwa razy dziennie zanurza się w wodzie 3-5 kulek, po czym po kolei wstrzykuje się do ust gęś i popycha ją wzdłuż przełyku, głaszcząc ją wzdłuż szyi. W ten sposób możesz karmić ptaka orzechami i owocami. Tak karmiona gęś staje się bardzo delikatna i smaczna.

Wskazówki dla gospodyń domowych

Pasza fabryczna może nie być dostępna dla początkujących rolników lub właścicieli ogródków.

Siano dla gęsi

Jak karmić gęsi w domu latem i zimą bez stawów, porady gospodyń wiejskich powiedzą:

Do karmienia gęsi można użyć małych, nieodpowiednich gotowanych ziemniaków. Tylko Ty nie możesz dać gęsi kiełków kiełkujących ziemniaków. Możesz uczyć pisklęta gęsie jedzenia surowych ziemniaków. Aby to zrobić, należy go umyć z brudu i zmiażdżyć. Od 10 dnia życia dodawać do zacieru nie więcej niż 10% objętości paszy.Odpady pozostałe po ugotowaniu można wykorzystać do karmienia gęsi. Najpierw należy je ugotować i zmielić, a następnie dodać do wilgotnego zacieru.Aby przygotować witaminowe siano, trawę zbiera się w okresie kwitnienia i suszy w cieniu. We wsi wykorzystywane są do tego strychy, na których układane są zasłony. Trawa układa się na nich cienką warstwą. Suszone w ten sposób siano zachowuje najwięcej witamin. Przechowuj go w ciemnym miejscu, aby zebrać nasiona roślin, które jedzą gęsi. Najbardziej odpowiednimi nasionami do tego celu są szczaw koński, komosa ryżowa, koniczyna, pokrzywa, groszek mysi i proso z kurczaka. Dojrzałe nasiona zbiera się, miele i dodaje do głównej paszy. Te materiały pomogą nakarmić ptaka zimą.

Wybór pokarmu dla gęsi w domu jest ogromny, to ptaki prawie wszystkożerne. Wypas, odpady kuchenne i ogrodowe, niespełniające norm warzywa i owoce – wszystko pójdzie dobrze. Najważniejsze, aby nie zapominać o bezpieczeństwie ptaka: cała pasza musi być świeża, bez śladów pleśni, zgnilizny i pestycydów. Wtedy gęsi będą się dobrze rozwijać i przybierać na wadze, nie zajmując zbyt dużo czasu rolnikowi.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy