O metodach karmienia śliwek przed i po kwitnieniu: nawozy na dobre zbiory

Wiosną, po wyblaknięciu śliwki, należy ją karmić. Jest to konieczne nie tylko do rozwoju samego drzewa, ale także do uzyskania wysokiej wydajności owoców. Wynik wszystkich cykli, które roślina przechodzi przez cały rok, zależy od skuteczności żywienia. Jak należy pielęgnować i karmić wiosną, aby śliwka przyniosła owoce?

W jakim wieku karmić

W pierwszym roku życia drzewka nie ma potrzeby stosowania opatrunku górnego. Należy to zrobić dopiero po całkowitym opracowaniu systemu korzeniowego sadzonki. Proces ten przebiega przez cały sezon wiosenno-letni od momentu zasadzenia uprawy. W tym wieku można karmić tylko wtedy, gdy roślina stępi swój wzrost. Jak karmić śliwkę po kwitnieniu wiosną, aby rosła i rozwijała się, a następnie owocowała?

Wiosenne dokarmianie dotyczy tylko sadzonek, które osiągnęły wiek jednego roku. W tym okresie preferowane jest dokarmianie dolistne. W tym celu mocznik lub lek „Ideal” rozcieńcza się w wodzie, kulturę opryskuje. Robią to na początku czerwca. Zamiast mocznika można również użyć nitrofosforanu. Aby nakarmić jedną sadzonkę, użyj co najmniej trzydziestu litrów roztworu.

Śliwka

Jak karmić po kwitnieniu

Karmienie śliwek wiosną jest możliwe na dwa sposoby:

Metoda korzeniowa polega na aplikacji nawozu bezpośrednio na glebę, na której rośnie sadzonka. Zaprawianie korzeni odbywa się za pomocą suchych nawozów lub roztworów. Wskazane jest stosowanie suchych nawozów w momencie, gdy gleba jest wystarczająco wilgotna. Aby to zrobić, możesz po prostu rozrzucić je na powierzchni gleby. Rozpuszczą się same i dostaną się do gleby. Nawozy rozpuszczone w wodzie aplikujemy na suchą glebę.

Drzewa mogą odżywiać się nie tylko korzeniami, ale także innymi ich częściami. Dzięki temu możliwe jest dokarmianie dolistne drzewka. W tym celu kulturę spryskuje się wodnymi roztworami nawozów. Dzięki tej metodzie żywienia zielona korona rośliny rozwija się jeszcze lepiej. Z tego powodu opryskiwanie należy wykonywać po otwarciu pąków i zazielenieniu liści.

Aby drzewo dobrze rosło i rozwijało się, potrzebuje karmienia. Jak nawozić śliwki wiosną, rozważymy bardziej szczegółowo. Roślina wymaga wprowadzenia:

Musisz dobrze wiedzieć, jak karmić wiśnie i śliwki po kwitnieniu, aby drzewa otrzymały wszystkie te pierwiastki śladowe. Nawożenie azotem jest niezbędne dla uprawy. Ale najlepiej karmić roślinę metodą dolistną. Aby to zrobić, przygotuj roztwór w proporcji dwudziestu gramów mocznika na dziesięć litrów wody. Powstały roztwór należy spryskać odpływem.

Nawożenie śliwek azotem

Nawozy organiczne są niezbędne do rozwoju koron i korzeni. Idealny do karmienia:

Ważne jest, aby wiedzieć! Kompost i obornik muszą być dobrze zgniłe, w przeciwnym razie drzewo otrzyma amoniak zamiast azotu, który jest wytwarzany przez mikroorganizmy w tym nawozie.

Obornik zyskuje skuteczne właściwości po trzech lub czterech latach gnicia. Ponadto, aby roślina otrzymała wszystkie niezbędne pierwiastki śladowe, przygotowuje się mieszankę nawozów. Nawożenie odbywa się według następującego schematu:

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i dodać do gleby. Następnie górna warstwa jest ostrożnie wykopywana, mieszając w ten sposób nawozy z glebą. Tę mieszankę nakłada się na sto metrów kwadratowych ziemi, na której znajdują się sadzonki.

Drzewko śliwkowe

Wiosną nawozimy roślinę mocznikiem. W takim przypadku konieczne jest przestrzeganie kilku zasad:

Po wyrośnięciu śliwki papryki na sto metrów kwadratowych gleby nanosi się dwadzieścia gramów mocznika, po czym wykopuje się wierzchnią warstwę i dopiero w przyszłym roku należy wykonać kolejny nawóz wierzchni. Ale zamiast mocznika ogrodnicy używają humanatu w ilości trzech łyżek stołowych. Ponadto można zastosować dwadzieścia gramów superfosfatu lub siarczanu potasu. Substancje te są rozpuszczane w trzydziestu pięciu litrach wody.

Uwaga. Kalimagnesia dostarcza śliwkom tak niezbędnego pierwiastka śladowego, jakim jest magnez.

Popiół drzewny jest również dobrym nawozem dla tej rośliny. Najczęściej jest używany w następujący sposób:

Przede wszystkim popiół można wsypać na sucho do wcześniej wykopanego rowu. Aby to zrobić, wykopuje się rów w strefie korzeniowej gleby na głębokość piętnastu centymetrów. W jednym takim rowie wsypują co najmniej dwa kilogramy popiołu i wypełniają go ziemią, druga metoda polega na tym, że popiół rozcieńcza się w wodzie i dokładnie miesza. Wokół drzewa wykopuje się płytkie rowki i wlewa się do nich roztwór. Jedno drzewo powinno mieć co najmniej jeden litr nawozu.

Bardzo ważne jest, aby sadzonka otrzymywała węglany. W tym celu stosuje się nawozy w postaci mąki wapiennej lub dolomitu. Są bogate w wapń. W tych substancjach jest skoncentrowany bardziej niż w samym wapnie. Ponadto mąka dolomitowa jest używana znacznie częściej, ponieważ jej cena jest bardziej akceptowalna w stosunku do innych minerałów.

Ważny! Mąka dolomitowa służy nie tylko jako nawóz dla śliwek, ale także pomaga drzewu w walce z różnymi chorobami.

Ci, którzy są zainteresowani tym, czym i jak karmić śliwkę podczas kwitnienia, powinni wiedzieć, że nie warto karmić drzewka w tym okresie.

Kwiat śliwy

Jak karmić podczas owocowania

Gdy śliwki przestaną kwitnąć i całkowicie uformują owoce, drzewa wymagają kolejnego karmienia. Aby je zapłodnić, musisz wziąć:

Rozcieńczyć ten nawóz w dziesięciu litrach wody. To zaszczyt, że jedna kultura będzie potrzebować co najmniej trzydziestu pięciu litrów roztworu roboczego.

Ważny! Każdemu opatrunkowi na wierzchołek drzewa powinno towarzyszyć spulchnianie gleby. Dzięki temu system korzeniowy otrzymuje odpowiednią ilość tlenu.

Oprócz nawożenia śliwek płynnymi mieszankami do gleby wprowadza się próchnicę, wapno lub kredę. W ten sposób zostanie osiągnięty nie tylko wzrost plonu rośliny, ale także zachowanie zdolności do owocowania w przyszłym roku. Takie karmienie powtarza się co roku.

Nawożenie śliwek humusem

Śliwka jest rośliną bardzo kochającą wilgoć, czasami pada bardzo mało przez cały rok. Dlatego podlewanie jest wykonywane, szczególnie przy suchej pogodzie. Gdy tylko na drzewie pojawią się suche, zwinięte liście, jest to pewny znak, że roślina jest spragniona. Rzeczywiście, dzięki takim działaniom roślina zmniejsza obszar parowania wody.

Wczesną wiosną jest wystarczająco dużo wilgoci dla drzewa, więc podlewanie nie jest w tym czasie potrzebne. Jedyną rzeczą, która czasami zmusza do podlewania, jest sucha pogoda w maju. W tym czasie następuje tworzenie się owoców, które wymaga dużej ilości wilgoci. W konsekwencji pod każdą roślinę wlewa się wiele litrów wody (około 50 litrów). W ten sposób owoce staną się soczyste i duże, a pędy również będą aktywnie rosły.

Podlewanie śliwki

Kiedy śliwka kwitnie, gleba nie jest podlewana. W przeciwnym razie kwiaty będą słabo zapylane z powodu wysokiej wilgotności. Latem wykonuje się nie więcej niż cztery podlewania. Ich liczba zależy bezpośrednio od warunków naturalnych. Jeśli lato jest bardziej deszczowe, konieczne będzie odpowiednio mniejsze podlewanie, a odwrotnie, przy bardziej suchej pogodzie kultura jest podlewana częściej i obficie.

W takim przypadku sadzonka jest podlewana raz na tydzień lub dwa tygodnie. W takim przypadku od pięciu do ośmiu wiader wlewa się pod jedno drzewo. To zależy od wieku śliwki. Należy również pamiętać, że gdy roślina ma już owoce, nie jest tak obficie podlewana. Nadmierna wilgoć może spowodować pękanie owoców.

Uwaga! Po całkowitym zebraniu plonu podlewanie odbywa się tylko w przypadku suszy. Ostatni raz śliwka jest podlewana po całkowitym opadnięciu liści. W tym przypadku ta procedura jest całkowicie zatrzymana.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji śliwek w regionie moskiewskim

Uprawa śliwek w regionie moskiewskim, regionie moskiewskim i Uralu praktycznie nie różni się od uprawy w innych regionach. Co więcej, to drzewo jest bezpretensjonalne w opiece nad nim. Mimo to istnieją pewne niuanse, które początkujący ogrodnik musi znać.

Nawóz aplikuje się trzy razy w roku. W takim przypadku karmienie odbywa się w drugim roku życia rośliny:

Wczesną wiosną karmiony jest mocznikiem i siarczanem potasu. Na drzewo zużywa się co najmniej 30 litrów tego roztworu Po zakwitnięciu śliwki i rozpoczęciu tworzenia się owoców nawożenie jest powtarzane. W tym celu stosuje się mocznik i nitrofosforan. Tym razem wodny roztwór będzie potrzebował trochę mniej, czyli dwadzieścia litrów roztworu, po zbiorze jesienią podlewamy wodnym roztworem siarczanu potasu i superfosfatu.

Podlewanie odbywa się w taki sam sposób, jak w każdym innym regionie .

Zapamiętaj! Regularne podlewanie usunie ze śliwy soczyste owoce, które nie pękną po osiągnięciu dojrzałości.

Jeśli podlewanie było więcej niż wystarczające, wskaże to zażółcenie liści, a także wysuszenie górnej części korony.

Wszyscy wiedzą, że karmienie jest bardzo ważnym punktem w pielęgnacji drzew lub krzewów. W takim przypadku konieczne jest zbadanie gleby pod kątem zawartości użytecznych minerałów. Ponadto ważne jest, aby prawidłowo obserwować dawkowanie leków i czas, w którym dozwolone jest stosowanie nawozów. W żadnym wypadku nie należy przedawkować, może to spowodować wysuszenie drzewa.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy