O morwie w regionie moskiewskim: uprawa i pielęgnacja, którą odmianę wybrać

Morwa lub morwa to popularna roślina najczęściej występująca w południowej . Jego ciemne lub białe owoce (z zewnątrz bardzo podobne do jeżyn) są cenione przez ogrodników za doskonały smak i ogromną ilość składników odżywczych. Eksperci nie potrafią dokładnie nazwać ojczyzny morwy. W naturze występuje w różnych częściach świata – w Ameryce Południowej i Północnej, na południu Europy, w Azji Wschodniej. najlepiej uprawiać tę kulturę ogrodową na terenie Południowego Okręgu Federalnego. Jednocześnie dobre zbiory można uzyskać znacznie dalej na północ. Na przykład w regionie moskiewskim z powodzeniem uprawiano ostatnio morwy.

Dorosłe drzewo morwy to wysokie i potężne drzewo. Jego wysokość może być różna, ale zwykle co najmniej 3-4 m. Niektóre mogą dorastać nawet do 15 m. Dlatego wskazane jest sadzenie sadzonek tej kultury ogrodowej z dala od innych mniej wysokich roślin. W przeciwnym razie reszta w ogrodzie odczuje dyskomfort z powodu bliskości drzewa morwy (nie będą miały wystarczającej ilości słońca, wody i składników odżywczych). Owoce tej rośliny są małe: średnio ich długość dochodzi do 3 cm.W warunkach klimatycznych regionu moskiewskiego zaleca się uprawę odmian morwy białej. Główną zaletą tego gatunku morwy jest dobra zimotrwalosc. Ale drzewa o czerwonych i czarnych owocach najlepiej sadzić tylko w południowej , ponieważ cierpią z powodu mroźnych i surowych zim, ale jednocześnie są odporne na suszę.

Morwa w regionie moskiewskim: rośnie i pielęgnuje

Uprawa morwy w regionie stołecznym ma swoje własne cechy. Klimat regionu moskiewskiego jest daleki od sprzyjającego tej południowej roślinie. Przed hodowlą ważne jest przede wszystkim, aby wybrać odmianę, która nie tylko będzie dobrze rosła, ale także zapewni obfite zbiory w regionie moskiewskim.

Ważny! Wybierając odmianę morwy do uprawy w rejonie Moskwy i na pasie centralnym, należy zwrócić uwagę na jej zimotrwalosc. Odmiany muszą koniecznie wytrzymać mrozy do -30 ° C.

Morwa w regionie moskiewskim

Ostatnio hodowcy wyhodowali kilka odmian morwy, dobrze przystosowanych do uprawy w regionie moskiewskim.

Morwa Vladimirskaya (czerwona) sprawdziła się dobrze. Jest to wysokie i mocne drzewo dorastające do 6 m. Korona rośliny jest szeroka i daje wiele pędów bocznych. Owoce tej odmiany są bardzo słodkie i aromatyczne, mają ciemnofioletowy kolor. Same jagody nie są zbyt duże, do 3 cm długości. Główne zalety tej odmiany to dobra zimotrwalosc i samozapylenie.Inną dobrą odmianą dla regionu moskiewskiego jest morwa czarna baronowa. Opis odmiany mówi, że drzewa mają ciekawy i piękny kształt w postaci kuli. Dobrze rośnie na każdej glebie, nawet ubogiej. Jednak w celu uzyskania większego plonu nadal zaleca się nawożenie gleby przed sadzeniem, wypełnienie jej kompostem i nawozami mineralnymi. Owoce odmiany są większe – do 4 cm długości. Są soczyste, czarne. Ale szybko się psują (zaleca się przechowywanie ich nie dłużej niż 12 godzin). Główną wadą tej odmiany jest to, że owoce nie mogą być transportowane na duże odległości. Ponadto Czarna Baronowa nie może pochwalić się dobrym samozapyleniem, odmiana jest częściowo samozapylająca. Dlatego w celu uzyskania bogatych zbiorów zaleca się sadzenie w pobliżu innych odmian zapylających. Jednocześnie ten typ morwy ma również ogromną zaletę w uprawie w rejonie moskiewskim – ma wysoki stopień mrozoodporności, Morwa Smuglyanka dobrze rośnie również w rejonie Moskwy. Jest mrozoodporna i dostosowana do lokalnego klimatu. Ale odmiana morwy należy do odmian o białych owocach. Ceniony przede wszystkim za dobre samozapylenie. Drzewa są bardzo wysokie i rozłożyste. Same jagody nie są małe w odmianie – do 4 cm długości. Owocnikuje stale, bez przerwy. Plony są również obfite. Nie potrzebuje dodatkowych odmian zapylających.

Ponadto w klimacie regionu moskiewskiego dobre plony dają morwa odmiany Ostryakovskaya, a także miód biały, czarny książę i ukraiński. Wszystkie dobrze znoszą niskie temperatury zimą, mają wysokie plony i są całkowicie mało wymagające dla gleby.

Morwa w regionie moskiewskim: kiedy i jak sadzić

Morwa biała: rośnie i pielęgnuje na środkowym pasie

Wiele upraw ogrodowych w Moskwie najlepiej sadzić wiosną, a morwa nie jest wyjątkiem. Sadzenie wiosną pozwala młodej roślinie zakorzenić się i przystosować latem do lokalnych warunków pogodowych. W regionie moskiewskim sadzonki morwy sadzi się na przełomie kwietnia i maja, w zależności od temperatury powietrza.

Ważny! Niepożądane jest sadzenie morwy jesienią w regionie moskiewskim. Sadzonki nie będą miały czasu na zakorzenienie się, w rezultacie rośliny kochające ciepło mogą zamarznąć wraz z nadejściem chłodów.

Drzewo morwy to potężna i wysoka roślina, więc musisz wybrać wystarczająco duży i dobrze oświetlony obszar w ogrodzie. Ta uprawa ogrodnicza nie jest bardzo wymagająca na glebach, ale nie powinna być sadzona na bagnistym gruncie. Nie lubi też wód gruntowych znajdujących się w pobliżu powierzchni gleby. Na morwy najlepiej nadają się zbocza lub niewielkie wzniesienia. Należy pamiętać, że muszą koniecznie być południowe.

Uwaga! Morwa najlepiej rośnie i owocuje na glebach piaszczysto-gliniastych lub gliniastych. Ale nie należy rozpaczać, jeśli gleba na miejscu jest lekko zasolona. W takim przypadku musisz dodać pewną ilość żyznej gleby, nawozów mineralnych i drenażu, ponieważ to długa stagnacja wody źle wpływa na rośliny.

Wcześniej należy przygotować dół do sadzenia sadzonek morwy. Do sadzenia wiosennego lepiej zrobić dziurę jesienią w październiku. Otwór do lądowania jest wystarczająco głęboki (o 50 cm), jego szerokość powinna wynosić co najmniej 60 cm Pozostaje górna żyzna warstwa ziemi, a dolna jest usuwana. Zamiast tego do dołu wprowadza się bardziej odżywczą glebę (trawiasta próchnica, kompost, torf). Konieczne jest dodanie do otworu nawozów mineralnych. Będziesz potrzebował 50 g mocznika, 100 g superfosfatu i 60 g potasu. Nawozy są dobrze wymieszane z glebą.

Wskazane jest sadzenie młodego drzewa w warunkach Moskwy i regionu, aby pogłębić kołnierz korzeniowy. Jednak nie musisz też bardzo głęboko sadzić roślin. Wystarczy, aby szyjka korzeni wystawała na 5-7 cm Po posadzeniu młodą morwę należy obficie podlać. Wlej 2 wiadra wody (20 l) na jedną roślinę. Następnie krąg pnia jest mulczowany. Zapobiegnie to szybkiemu odparowaniu wilgoci z gleby. Jako ściółkę można wykorzystać ziołową próchnicę, kompost, torf, a także trociny, wióry, a nawet ziemię. Zaleca się również zainstalowanie mocnego kołka obok drzewa, do którego należy przywiązać posadzoną sadzonkę. Ta procedura ochroni roślinę przed silnymi wiatrami.

Morwa w regionie moskiewskim. Sadzenie i odejście.

Jeśli nie można sadzić sadzonki na wiosnę, to podczas sadzenia w okresie jesiennym w roku należy je bezwzględnie ściółkować. W takim przypadku warstwa ściółki powinna być gruba, ponieważ uchroni to system korzeniowy przed niskimi ujemnymi temperaturami. Podczas sadzenia jesiennego pnie sadzonek są również chronione przed gryzoniami. Są owinięte solidnym materiałem (siatka, papa, kawałki linoleum).

Uwaga! Sadzonki należy sadzić jesienią nie później niż na miesiąc przed początkiem stabilnej mroźnej pogody.

Pierwsze 2-3 lata, podobnie jak wiele innych drzew i krzewów owocowych, nie wymagają karmienia. Podczas sadzenia do dołka wprowadzono nawozy mineralne, ich młoda roślina wystarczy na kilka lat wzrostu. Jednak dopiero w pierwszych latach po posadzeniu sadzonki należy obficie podlewać.

Ważny! Morwa to kultura kochająca wilgoć. Przy braku wody roślina nie będzie dobrze rosła lub może nawet przestać rosnąć.

Przez pierwsze 3 lata młode rośliny podlewamy raz na 2 tygodnie. Wlej 2-3 wiadra wody na każdą roślinę. Podlewanie roślin jest obowiązkowe przed kwitnieniem (morwa zaczyna kwitnąć w połowie maja), bezpośrednio po kwitnieniu, po zbiorze owoców oraz obficie pod koniec sezonu – na początku października. Jeśli mocno pada, nie przeprowadza się nawadniania. Ale w suche lato szybkość podlewania może wzrosnąć do 5 wiader na drzewo.

Od czwartego roku zaczynają karmić drzewo morwy. Aby uzyskać dobry wzrost i owocowanie, drzewa wymagają co najmniej 2 nawozów na sezon. Pierwsze nawożenie morwy przeprowadza się wczesną wiosną. Na skorupie lodowej należy rozsypać nawozy mineralne. O tej porze roku (wczesna wiosna i wczesne lato) wszystkie rośliny potrzebują azotu. Na 1 m² gleby rozsypuje się 40-50 g mocznika (karbomidu).

Uwaga! Mocznik można zastąpić azotanem amonu, ale będzie potrzebował 2 razy więcej – 80-100 g na 1 m2 gleby. Po raz drugi w tym sezonie drzewa należy dokarmiać w sierpniu (pierwsza połowa miesiąca). W tej chwili rośliny potrzebują superfosfatu i potasu. Te nawozy pomogą morwy przygotować się do sezonu zimowego i poradzić sobie z zimnem.

Przez całe lato trawa jest koszona w kręgu pnia. Jednocześnie nie zaleca się całkowitego odsłonięcia gleby pod drzewami. Będzie dobrze, jeśli będzie to darń. Przy suchej i upalnej pogodzie darń nie pozwoli na szybkie odparowanie wilgoci, aw zimnych porach roku posłuży jako „ciepły koc” dla drzewa. Ważne jest również przygotowanie rośliny do zimowania. Ta kultura jest południowa i ciepłolubna, więc może umrzeć w ostre zimy.

Jak przycinać i rozmnażać

Morwa to wysoka roślina. Dlatego wielu ogrodników próbuje we wczesnych latach nadać mu kształt krzewu. Przycinanie morwy odbywa się wczesną wiosną. Konieczne jest dokładne sprawdzenie nasadzeń i usunięcie wszystkich suchych, a także podejrzanych gałęzi. Podczas przycinania sanitarnego usuwa się również chore gałęzie, ponieważ to w nich hibernują szkodniki. Takie gałęzie są wyjmowane z ogrodu i spalane. Wiosną powinno również powstać drzewo morwy w rejonie Moskwy. Łodyga rośliny ma wysokość do 2 m. Zabieg ten ochroni rośliny przed silnymi mrozami i ułatwi ogrodnikom opiekę nad uprawą.

Możesz samodzielnie rozmnażać drzewo morwy przez szczepienie. Należy to jednak robić wyłącznie na początku lata (od czerwca do pierwszej połowy lipca). To w tym okresie roku kultura intensywnie rozwija pędy.

Ważne jest prawidłowe cięcie i nawożenie morwy.

W przypadku sadzonek wybierane są tylko pędy z bieżącego roku. Gałązki są podzielone na kilka sadzonek, tak aby każda miała długość 15–20 cm. Pożądane jest, aby każdy kawałek miał 5-7 pąków. Gotowe sadzonki są trzymane w roztworze korzeniowym przez kilka godzin, a następnie sadzone na żyznej glebie. Ważne jest, aby sadzonki nie były sadzone na słońcu; lepiej nadają się obszary o koronkowym odcieniu. Warto również zwrócić uwagę na to, że na każdej warstwie są 2 liście, ale należy je przeciąć na pół.

Sadzonki są obficie podlewane i upewnij się, że gleba nie wysycha. Przy dobrym podlewaniu jesienią warstwy tworzą rozwinięty system korzeniowy.

Ważny! Nie zaleca się ich przesadzania na stałe jesienią; lepiej odłożyć tę pracę do wiosny, a wraz z nadejściem ciepłej pogody sadzić sadzonki w niezbędnych miejscach na terenie.

Na zimę młode sadzonki należy przykryć słomą lub przykryć innym materiałem.

Jeśli zastosujesz się do powyższych zaleceń, nie powinno być problemów z sadzeniem roślin. Rośnie dobrze nie tylko na południu kraju, morwa będzie owocować co roku nawet w regionie moskiewskim, jeśli odmiana zostanie wybrana prawidłowo!


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy