O odmianach fiołków Le: le-zlata, le-christina, le-lena, le-bogdan, le-konopushka

Indoor Saintpaulias zaskakuje szeroką paletą kolorów swoich kwiatów. Pewna kapryśność fiołków nie powstrzymuje amatorskich hodowców kwiatów i profesjonalnych hodowców. Liczba wielbicieli tej pięknej rośliny stale rośnie.

Elena Lebetskaya, hodowca z Winnicy, zaczęła tworzyć nowe odmiany w 2000 roku. Obecnie fiołki Lebiecka (LE) mają ponad 250 odmian. Zadziwia wyobraźnię różnorodnością kolorów i kształtów kwiatów. W kolekcji znajdują się odmiany o płatkach od najprostszych do frotte, z falistymi, frędzlami i karbowanymi brzegami. Wśród nich są monochromatyczne iz obecnością kresek, kresek i plam, otoczone obwódką i zabarwione plamami kontrastowych odcieni. Liście przyciągają uwagę aksamitnymi, czystymi odcieniami zieleni o różnym nasyceniu. Rozety różnorodnych gatunków fascynują rysunkami i kolorowymi plamami na prześcieradłach.

Kolorowa parada kwitnących świętych paulii

Fiołki Usambara, pochodzące z górzystych regionów wschodniej Tanzanii, stały się protoplastą wszystkich fiołków domowych. Będąc w Europie, otrzymali nazwę Saintpaulia od nazwiska odkrywcy kwiatu, barona Waltera Saint Paul. Wiele osób błędnie klasyfikuje Saintpaulia jako fiołki leśne. Saintpaulia należy do rodziny Gesneriaceae. Jest to niska roślina zielna o liściach zebranych w rozety. Kudłate zaokrąglone liście znajdują się na krótkich ogonkach.

Kwiaty tworzące pędzle mają różny kształt:

  • Półpełne – mają kilka słabo rozwiniętych płatków na środku kwiatu, dzięki czemu kwiat jest bardziej obszerny.
  • Terry – płatki są ułożone w kilku rzędach.
  • Zwykle w pędzelku jest do 7 kwiatów, obecnie powstały hybrydy do 100 kwiatów. W kulturze szeroko rozpowszechniona jest fioletowa saintpaulia (uzambar) – to jeden gatunek, wszystkie istniejące formy są jego hybrydami.

    Wśród fiołków domowych wyróżnia się 5 rodzajów w zależności od kształtu kwiatu:

  • „Miska” – płatki są rozdzielone, pączek nie otwiera się całkowicie i zachowuje swój kształt podczas kwitnienia.
  • „Osa” przypomina cyklamen, 2 górne płatki są krótkie, wygięte do tyłu, 3 dolne – skierowane w różnych kierunkach i prawie rozcięte, co jest nietypowe dla Gesnerievów.
  • „Bell” – ciemnoniebieski o fioletowym odcieniu kwiaty w postaci dzwoneczków z falistymi krawędziami płatków.
  • „Bratki” – 4 duże płatki uniesione do góry i 1 – opuszczone.
  • „Gwiazda” – duże, jasne pąki bzu w kształcie gwiazdy z jasną obwódką wzdłuż konturu.
  • Wśród odmian z selekcji Eleny Lebetskiej można wyróżnić zarówno proste w kształcie monochromatyczne kwiaty, jak i te, które fascynują grą kolorów i otoczone są frędzlami lub kontrastującym odcieniem lamówki. Każdy na swój sposób jest piękny i godny uwagi. Odmiany o wielokolorowym kolorze mają dwa lub więcej kolorów, odmiany fantasy różnią się tym, że na głównym tle są paski, pociągnięcia jaśniejszego lub ciemniejszego odcienia niż główny.

    Struktura korzeni jest taka sama dla wszystkich odmian. Pędy i ogonki liściowe mogą mieć różną wysokość. Gniazda wyróżniają się rozmiarem:

    W zależności od wielkości kwiatu Saintpaulia dzieli się na grupy:

  • Wielkokwiatowe mają kwiaty od 4 do 6 cm.
  • Szczególnie rośliny wielkokwiatowe przekraczają 6 cm średnicy.
  • Ciekawy! Kwiaty drobne, ale urocze w odmianie Caramelka. Odmiana LE Bogdana ma bardzo duże białe kwiaty z fioletowym okiem.

    Najpopularniejsze odmiany zawierają do 7 kwiatów. Odmiana Caramelka nie błyszczy liczebnie, ale przyciąga wyrafinowaniem swoim różowym kolorem. W Kristinie nieliczne z nich pokryte są blaskiem pełnych kwiatów. Niedawno wyhodowane hybrydy zaskakują dużą liczbą kwiatów, ich liczba sięga stu. Odmiana White Camellia wyróżnia się bujnie kwitnącą czapką z dużą ilością kwiatów.

    Czułość i czystość białej kamelii

    Oprócz monochromatycznych istnieje ogromna różnorodność kolorów:

  • Graniczy – mają obramowanie wzdłuż krawędzi płatków, których kolor różni się od głównego.
  • Fantazja – mają płatki pokryte pociągnięciami, rozpryskami, kropkami kontrastowych odcieni.
  • Cętkowany – z kontrastującą plamką na płatku.
  • Chimery – kontrastujące promienie przechodzą od środka do krawędzi płatka.
  • Zachwyt wywołuje odmiana White Camellia, której śnieżnobiałe kwiaty otoczone są pstrokatą biało-zieloną rozetą liści. Godność odmiany polega na tym, że kwiaty nie tracą koloru i kształtu przez cały okres kwitnienia. Fioletowy lotos zdobywa podwójne różowe kwiaty, które kształtem przypominają róże.

    Istnieje ogromna liczba odmian o jednokolorowych płatkach, w których ich piękno podkreśla obecność obramowania o kontrastowym kolorze. Kwiaty jednobarwne odmian LE Grazia białe dzwonkowate, liliowe LE Magnetto fioletowo-liliowe z frędzlami wyglądają efektownie. LE Igor jest fioletem typu „bratki” z 4 dużymi jasnoniebieskimi płatkami, otoczonymi białą falistą obwódką, przypominającą odmianę Summer Twilight z wyboru Moreva. Fiolet LE Noir należy do form barwnych. Jego proste i półpełne duże gwiazdy kwiatowe uderzają fioletowo-fuksjowym kolorem i falistą białą obwódką.

    Surowe wyrafinowanie fioletu LE Noir

    Zaskakująca jest niezwykłość wielobarwnych płatków odmian Lebetskaya. Fioletowy LE Zlata (Zlata) uderza biało-żółtymi lub złotymi kwiatami w postaci falistych gwiazd z cienką, zmienną niebieską obwódką wokół krawędzi płatka. Równomierna rozeta ma lekko faliste zielono-białe liście. Odmianę LE Elegance wyróżniają podwójne białe „bratki” z falistymi płatkami, na dolnych – jasne karmelowo-różowe plamki. Barwne liście odmiany Lena dodają uroku półpełnym i podwójnym płatkom o niebiesko-zielonych odcieniach. Apoteoza kolorów odmiany Winter Surprise nikogo nie pozostawi obojętnym: lekko faliste płatki jasnoróżowego koloru są zabarwione pociągnięciami i paskami delikatnych fioletowych tonów.

    Zimowy poranek na płatkach odmiany Winter Surprise

    Violet Le – opis, odmiany i cechy odmian

    Przy dobrej pielęgnacji fiołki kwitną prawie przez cały rok: do 8-9 miesięcy. Kwitnienie Saintpaulias nie jest związane z porą roku, zależy głównie od stworzonych dla niego warunków wzrostu. Najobficiej kwitnie wiosną i latem. Trudno przewidzieć, kiedy dokładnie zakwitnie roślina. Fiołki wyhodowane z liści mogą kwitnąć w ciągu 8 miesięcy, niektóre potrzebują całego roku, czasami będą musiały poczekać półtora roku. Istnieją odmiany ( hodowla Sorano ), które kwitną przez cały rok:

  • Emerald Pink z mnóstwem jasnych koralowo-różowych kwiatów z jasnozieloną obwódką.
  • Anastasia, lekkie kwiaty z błękitnymi akwarelowymi płatkami, z ciemnymi pasmami, z falistymi brzegami.
  • Do rozmnażania fiołków stosuje się metody wegetatywne:

    Violet Ek – opis, odmiany i cechy odmian

    Metoda nasion jest dość długotrwała i pracochłonna; jest zwykle stosowana do hodowli przez profesjonalnych hodowców kwiatów. W domu sadzonki są używane do uzyskania nowych kopii. Ostrym nożem odcina się liść zdolny do tworzenia korzeni przybyszowych, cofając się od blaszki liściowej o 2,5-3,5 cm Sadzonki umieszcza się w pojemniku z wodą i przenosi do ciepłego, jasnego miejsca. Przykryj plastikowym kubkiem lub plastikową torbą, aby stworzyć środowisko szklarniowe. Zwykle po 2-3 tygodniach pojawiają się pierwsze korzenie, a sadzonki są przeszczepiane w ziemię. Kiedy pęd osiąga 4-5 cm wysokości, fiołek zapuścił korzenie i zaczął rosnąć, liść rodzicielski zostaje odcięty. Do rozmnażania różnorodnych form sadzonki są pobierane z drugiego rzędu, młode i mocne, łatwiej się ukorzeniają. W takim przypadku wybiera się najbardziej zielone liście rozety.

    Ważny! Jeśli liście przy pojawiającej się rozecie są białe, należy poczekać, aż zazielenią się, a dopiero potem oddzielić się od cięcia.

    Istnieją odmiany, których nie można rozmnażać przez sadzonki z liści, ponieważ nie zachowują swoich cech rodzicielskich. W tym przypadku stosuje się sadzonki szypułek, wybierając najsilniejsze i najzdrowsze. Następnie postępują jak w przypadku zwykłych sadzonek, czekając na pojawienie się korzeni. W niektórych odmianach powstają pędy boczne – pasierbów, są one usuwane i ukorzeniane jak zwykłe sadzonki.

    W trosce o różne gatunki i odmiany obowiązują ogólne zasady. Wszelkie nieprawidłowości w pielęgnacji senpolii prowadzą do pogorszenia wyglądu, a nawet braku kwitnienia. Pozytywnego wyniku w uprawie kwiatów można oczekiwać, jeśli będą przestrzegane określone zasady. Roślina reaguje na:

    Kwiaty

    Aby uniknąć zbrylania gleby, należy ją poluzować między podlewaniami. Temperatura 19-24 ° C jest uważana za komfortową dla kwiatu. Fiolet jest rośliną kochającą światło, ale podobnie jak większość zwierząt domowych nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Lepiej jest umieścić go w odległości 0,5 m od okna. Podlewanie odbywa się nie więcej niż 2 razy w tygodniu, biorąc pod uwagę wilgotność powietrza. W takim przypadku należy upewnić się, że woda nie spadnie na punkt wzrostu i liście. Wygodna stanie się konewka z długą wylewką bez przegródki. Możesz wlać wodę na patelnię, po 20 minutach pozostała woda zostanie spuszczona. W okresie aktywnego wzrostu, co pół miesiąca, kwiat karmiony jest słabym roztworem złożonych nawozów mineralnych dla Saintpaulias.

    W kolekcji E. Lebetskaya duże miejsce zajmują różnorodne formy, które wyglądają imponująco nawet bez kwiatów, ze względu na obecność plam, plamek innych odcieni na zielonych liściach. Są to miejsca na blaszkach liściowych, w których nie ma chlorofilu, zamiast niego znajdują się inne barwniki: karoten, ksantofil i inne. Podczas ich uprawy są pewne subtelności. Aby zachować oznaki różnorodności, podejmuje się wysiłki w celu zmniejszenia ilości chlorofilu i uwolnienia innych pigmentów, aby zmienić kolor liści.

    Ważny! Aby uniknąć utraty różnorodności, należy utrzymywać temperaturę niższą niż w przypadku innych gatunków, 16-20 ° C. W wyższych temperaturach bakterie wiążące azot aktywnie rozwijają się w glebie, a ilość zawartego w niej azotu wzrasta. W związku z tym wzrasta ilość chlorofilu, co prowadzi do pojawienia się zielonego koloru liści.

    Przy stosowaniu nawozów z tego samego powodu wyklucza się nawozy zawierające azot – przyczyniają się one do produkcji chlorofilu. Różnobarwne fiołki dobrze reagują na sztuczne oświetlenie, dlatego można je ułożyć na dolnych półkach półek, gdzie jest chłodniej.

    Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne nie różnią się od pielęgnacji innych form rośliny.

    Po zobaczeniu uroczych Saintpaulias, każdy na zawsze staje się ich wielbicielem i chętnie wyhoduje nowy, niezwykły kształt i kolor, różnorodność atrakcyjnego kwiatu.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy