O odmianie bakłażana Valentina f1: opis, technologia rolnicza do uprawy odmiany

Bakłażany są uważane za kapryśne warzywa, które wymagają stałej opieki, wymagają jakości gleby i warunków środowiskowych.

Ale selekcja nie stoi w miejscu, regularnie pojawiają się nowe odmiany różnych warzyw, w tym bakłażana. W tym artykule opiszemy walentynkową hybrydę bakłażana, jej główne cechy, a także niuanse sadzenia i uprawy.

Historia powstania odmiany

Ta odmiana hybrydowa została stworzona przez specjalistów holenderskiej firmy Monstano Holland pod koniec ubiegłego wieku. Ale w naszym kraju hybryda Valentine pojawiła się dopiero w 2007 roku – wtedy została wpisana do rejestru państwowego. Od tego roku wcześnie dojrzewające bakłażany Valentina są zalecane do uprawy w szklarniach, szklarniach i na otwartym polu w całej . Odmiana polecana do uprawy w małych gospodarstwach.

Bakłażan Valentine

Pierwsze dojrzałe owoce pojawiają się na krzakach dwa miesiące po posadzeniu sadzonek na rabatach, dlatego hybryda ta zaliczana jest do bakłażana wcześnie dojrzewającego.

W większości regionów krzewy bakłażana tej odmiany uprawia się w warunkach szklarniowych lub w szklarniach. I tylko w regionach południowych krzewy te dobrze rosną w łóżkach na otwartym polu.

Głównymi pozytywnymi cechami tej odmiany jest jej wysoka odporność na zmiany warunków atmosferycznych, a także fakt, że pąki i kwiaty nie opadają w deszczową, chłodną pogodę, ale dobrze formują jajniki, a owoce mimo chłodu dobrze się rozwijają.

Uprawa w szklarni

Krzewy tej hybrydy są wysokie, średnio rozłożyste. Liście duże, owalne, w warunkach szklarniowych dorasta do 1,1 m, w terenie otwartym ok. 0,8 m.

Dojrzałe bakłażany mają kształt gruszki – podłużne, kolor gęstej skórki jest ciemnofioletowy. Jeden owoc waży ok. 300 g. Długość owoców osiąga 22-25 cm, średnica ok. 5 cm Miąższ średniej gęstości, kolor biały z żółtym odcieniem, bez goryczy.

Uwaga! Owoce rosną mniej więcej tej samej wielkości i dobrze się prezentują.

Owoce dojrzewają w drugiej dekadzie lipca. Odmiana wyróżnia się dość wysokim plonem – na metr kwadratowy zbiera się ponad 3 kg dojrzałych owoców.

Roślina dobrze znosi transport, nie tracąc walorów handlowych, w chłodnych warunkach zachowuje dobrą jakość – do 30 dni bez utraty smaku.

Dojrzałe owoce służą do przyrządzania przekąsek, dań na ciepło, a także do przetworów.

Dojrzałe owoce służą do przyrządzania przekąsek i ciepłych posiłków.

Ponieważ odmiana jest hybrydowa, jej nasiona nie nadają się do dalszej uprawy, dlatego co roku trzeba kupować nowe.

Cechy sadzenia i pielęgnacji bakłażana

W większości regionów naszego kraju sadzonki bakłażana są najpierw uprawiane w domu, a tylko uprawiane mocne sadzonki sadzi się na otwartym terenie.

Sadzonki sadzi się w połowie marca. Wskazane jest wcześniejsze wykiełkowanie nasion, aby sadzonki pojawiły się szybciej. Okres wzrostu sadzonek od wykiełkowania do pełnoprawnych sadzonek wynosi około 1,5 miesiąca.

Nasiona bakłażana

Sadzonki z 4-5 trwałymi liśćmi sadzi się na otwartym terenie.

Ważny! Sadzi się również sadzonki kwitnące, ale w tym przypadku kwiaty mogą spaść w okresie aklimatyzacji.

Przesadzanie na otwarty teren należy przeprowadzić nie wcześniej niż w drugiej dekadzie maja, kiedy gleba dobrze się nagrzeje. Ale najpierw po przesadzeniu lepiej jest zbudować szklarnię nad młodymi krzewami bakłażana, aby chronić rośliny przed zimnem wiosennym.

Sadzonki przesadza się do wcześniej przygotowanych otworów, których odległość powinna wynosić co najmniej 0,5 m.

Dalsza pielęgnacja krzewów polega na regularnym podlewaniu co najmniej raz na 3 dni. Powinieneś także poluzować glebę wokół bakłażana i usunąć chwasty. Opatrunek górny przeprowadza się co 10-12 dni, naprzemiennie nawozami organicznymi i mineralnymi.

Bakłażan z sadzonek

Główne pozytywne cechy hybrydy Valentine to:

Hybryda praktycznie nie ma wad. Można tylko zauważyć, że co roku trzeba kupować nasiona.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy