O przesadzaniu żonkili po kwitnieniu na otwartym polu (kiedy można sadzić)

Dlaczego żonkile potrzebują przeszczepu po kwitnieniu?

Wraz z nadejściem zimy, jeden z pierwszych zaczyna kwitnąć, przekształcać klomby i zachwycać żonkile wiosennym kwitnieniem. To rozkoszne delikatne kwiaty z żółtym sercem i mlecznobiałymi lub słonecznie żółtymi płatkami. Jednak w końcu ich kwitnienie się kończy. A wkrótce po więdnięciu warto zastanowić się, kiedy przesadzić żonkile po kwitnieniu.

Daty i czas trwania kwitnienia żonkili

Trudno nazwać specyficzny okres kwitnienia żonkili. Zależy to od odmiany i strefy klimatycznej, w której rośnie roślina.

W regionach o trudnych warunkach temperaturowych kwiaty pojawią się nieco później niż okres ustalony dla odmiany, natomiast na terenach południowych, ze względu na ciepły klimat, żonkile mogą zakwitnąć wcześniej.

Przybliżony czas pierwszego kwitnienia w ogrodzie ulicznym przedstawiono poniżej:

Najwcześniejsze podgatunki żonkili kwitną na przełomie marca i kwietnia. To Thalia, Crackington. Pod koniec kwietnia Mount Hood, Ice King, Rosie Cloud, Spelbinder będą zachwycać pięknem swoich kwiatów. Na początku maja kwietniki ozdobione będą różowym szampanem, różowym żonkilem, tet-a-tête. W połowie maja prym wiodą żonkile żółte i poetyckie. , Gay Challenger.

Kiedy przesadzać żonkile po kwitnieniu

Czas kwitnienia żonkili od 10 do 21 dni. Ten wskaźnik zależy również od odmiany. W każdym razie do końca czerwca z reguły nie ma już kwitnących żonkili.

Co robić po wyblaknięciu żonkili

Po zwiędnięciu roślina nadal rośnie w kwietniku, gromadząc składniki odżywcze niezbędne do zimowania. Liście są przewodnikiem światła słonecznego, które zasila roślinę niezbędną energią zgromadzoną na zimę. Nie warto przycinać liści przez kolejne 60-90 dni po kwitnieniu – powinno ono samo wyschnąć lub nabrać brązowego odcienia.

Ważny! Podlewanie należy przerwać po zakończeniu kwitnienia.

Wraz z nadejściem jesieni musisz karmić. Aby to zrobić, warto kupić nawozy rozpuszczalne i stosować je zgodnie z instrukcją (np. Terrasol Lux, Meister-Agro, Fertika, Good power).

Po wyschnięciu liści żarówka nie przechodzi w okres uśpienia, nadal oddycha i odżywia się. Dlatego po wykopaniu cebuli nie należy ich przechowywać dłużej niż 60 dni, w tym czasie należy je sadzić.

Dlaczego żonkile potrzebują przeszczepu po kwitnieniu?

Przesadzanie żonkili po kwitnieniu odbywa się tak, aby nadal kwitły obficie i gęsto. Coroczny przeszczep nie jest wymagany. Z tego powodu roślina słabnie, nie zakwitnie przez kilka lat po posadzeniu.

Dlaczego żonkile potrzebują przeszczepu po kwitnieniu?

W celach reprodukcyjnych, dzieląc gniazda cebulek, przeszczep należy przeprowadzać co 2-3 lata, gdy główna bulwa tworzy pędy – dzieci. Różne podgatunki kwiatu tworzą od 2 do 5 niemowląt w jednym sezonie.

Informacje dodatkowe: Przeszczep należy wykonywać co 3-6 lat. W tym czasie gleba pod żonkilami staje się niewystarczająca i traci składniki odżywcze.

Znaczny spadek liczby pędów kwiatowych, zmniejszenie wielkości kwiatostanów, naloty owadów, infekcja chorobami to oznaki, które sygnalizują, że żonkile potrzebują przeszczepu.

Kiedy zacząć sadzić po kwitnieniu

Następnie należy posortować, posortować uszkodzone, zgniłe, zakażone okazy. Gdy materiał nasadzeniowy jest całkowicie suchy, należy odciąć korzenie i oddzielić dzieci od cebulki matki. Następnie cebulki żonkila należy przechowywać w ciemnym, wilgotnym miejscu (dobrym wyborem byłaby piwnica lub piwnica).

Ważny! Do przechowywania nie używać polietylenu. Najlepiej sprawdzają się drewniane pudełka.

Po umieszczeniu materiału do sadzenia w magazynie należy zapewnić dostęp do świeżego powietrza, a także regularnie sprawdzać, czy nie ma zgniłych cebul. Jeśli zostaną znalezione, należy je natychmiast wyrzucić i zbadać pod kątem zakażenia w sąsiednich okazach, które miały kontakt z uszkodzonymi.

Uwaga! Po uszkodzeniu procesów potomnych podczas separacji należy je potraktować popiołem drzewnym. Pozwoli to uniknąć gnicia i zepsucia. Uszkodzone okazy należy przechowywać oddzielnie od zdrowych.

Najbardziej odpowiedni okres do sadzenia cebul to koniec sierpnia – początek września. W każdym razie sadzenie należy wykonać na miesiąc przed pierwszymi przymrozkami, aby sadzonki miały czas na zapuszczenie korzeni i nie cierpiały z powodu niskich temperatur.

Jeśli nie udało się dotrzymać terminu, miejsce sadzenia należy ściółkować suchymi opadłymi liśćmi lub trocinami o warstwie około 10-15 cm.

Procedura sadzenia żonkila

Przed sadzeniem, aby uniknąć gnicia, cebulki należy traktować słabym roztworem nadmanganianu potasu (nadmanganianu potasu) o lekko różowym kolorze. Aby chronić się przed atakami szkodników i robaków, do przetwarzania musisz użyć Karbofos. Aby to zrobić, rozcieńczyć 1 ml leku w litrze wody i namoczyć materiał do sadzenia przez 30-40 minut. Po tym zabiegu cebulki żonkila należy dokładnie wysuszyć.

Procedura sadzenia żonkila

Lepiej jest wybrać nowe, wypoczęte terytorium do lądowania. Lepiej jest powstrzymać się od siewu w tym samym miejscu. Z biegiem lat gleba się wyczerpała, pędy będą się pogarszać – taki przeszczep nie doprowadzi do niczego dobrego. Pamiętaj, że żonkile wolą miejsca słoneczne lub lekko zacienione.

Rozmiar otworu mierzy się za pomocą samej najdłuższej żarówki. Średnio jego głębokość powinna wynosić około 20 cm, dno posypane piaskiem (do drenażu), humusem i 1 łyżką. łyżka dressingu mineralnego. Cebulę umieszcza się w otworze dnem do dołu, posypuje warstwą gleby na wierzchu, lekko zagęszcza ruchami dociskającymi.

Każdy egzemplarz należy posadzić w odległości 10-15 cm od poprzedniego. Następnie grunt należy wyrównać, aby deszcz i woda roztopiona nie gromadziły się w zagłębieniach i nierównościach. Woda z dużą ilością wody, szczególnie przy suchej pogodzie.

Dodatkowe informacje: Cebule zawierają trującą, alkaloidową narcyzę, która jest niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Dlatego wszystkie prace należy wykonywać w gumowych rękawicach.

Porady i wskazówki od doświadczonych kwiaciarni

Eksperci zalecają:

Sadzenie w temperaturze okrywowej 8-10 ° C. Przygotuj glebę wcześniej. W ciężkiej glebie gliniastej dodać mieszankę torfu ściółkowego z piaskiem. Zbyt kwaśną glebę należy wapnować dodając mączkę kostną, kredę lub wapno. Przedwczesne wyjęcie cebul z ziemi i słabe wysychanie to przesłanki do pojawienia się chorób. Jeśli sadzony materiał został przykryty na zimę, to po stopnieniu śniegu schron należy natychmiast usunąć, pozostawiając niewielką warstwę ściółki ok. zobacz Nie tylko cebulki są trujące w roślinie, ale także liście, które zawierają trujący alkaloid – likarynę. Dlatego z tymi kwiatami należy obchodzić się ze zwiększoną dokładnością, wszelkie prace ogrodowe należy wykonywać w gumowych rękawicach, cebulki można sadzić nie tylko w otwartym terenie, ale także w doniczkach.

Nie można wyobrazić sobie wiosny bez kwitnących olśniewająco białych lub jasnożółtych kwiatów. Oznaczają koniec zimnej pory roku i nadejście ciepła. Ale aby ta wieloletnia roślina z rodziny amarylis cieszyła się kwitnieniem z roku na rok, powinieneś wiedzieć o podstawowych zasadach techniki rolniczej.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy