O sadzeniu bakłażanów w otwartym terenie: minimalna temperatura, w której można sadzić

W krajach Azji Południowo-Wschodniej od dawna uprawia się bakłażany. Ojczyzną rośliny są Indie, a zaczęto je uprawiać w XVII wieku. Popularność niebieskich owoców przypisuje się nie tylko wyśmienitemu smakowi, ale także zdolności do normalizacji pracy serca i obniżenia poziomu cholesterolu.

Bakłażany należą do upraw psiankowatych, ale w porównaniu z innymi są najbardziej ciepłolubne, bardziej kapryśne i mają własne niuanse uprawy. Najważniejsze pytanie brzmi: kiedy sadzić bakłażany w ziemi.

Jak bakłażany sadzi się na otwartym terenie

W większości regionó możliwa jest tylko metoda sadzenia oberżyny. Podczas wysiewu sadzonek bakłażana zaleca się stosowanie księżycowego kalendarza sadzenia na określony rok. Wysiew planowany jest na luty – marzec, aby przesadzić sadzonki w wieku 60-70 dni. Kiedy sadzić bakłażany na otwartym terenie, zależy od warunków pogodowych i lokalnego klimatu.

Warzywa boją się mrozu i przeciągów, więc bakłażany można sadzić w ziemi, gdy nie ma zagrożenia powrotu nocnych przymrozków. W przypadku bakłażanów minimalna temperatura w stanie ustalonym wynosi w nocy + 15 ° С. Zwykle takie warunki powstają od końca maja do połowy czerwca.

Ważny! Na 14 dni przed sadzeniem młode rośliny zaczynają twardnieć i przyzwyczajają je do działania światła słonecznego: są wyprowadzane w chłodne miejsce (balkon, weranda) na 2-3 godziny, po czym stopniowo czas się wydłuża. Przed przesadzeniem sadzonki można już pozostawić w chłodzie na cały dzień.

Sadzonki gotowe do przesadzenia powinny mieć 15-20 cm wysokości, 5-7 liści i kilka pąków. Naturalnie sadzonki bakłażana powinny mieć zdrowy wygląd. Dobre wyniki odnotowuje się przy uprawie sadzonek w doniczkach torfowych: podczas przesadzania korzenie sadzonki nie są uszkodzone, młoda roślina szybko się przystosowuje i zaczyna owocować wcześniej.

Uprawa bakłażanów w otwartym polu

Przed przesadzeniem konieczne jest przygotowanie gleby. Bakłażany preferują gleby lekkie, obojętne i nawożone, dobrze rosną na glinach gliniastych i piaszczystych. W przypadku, gdy gleba jest „ciężka”, jest „rozjaśniana”: jesienią podczas kopania dodaje się torf i próchnicę, miesza się z trocinami, piaskiem lub siekaną słomą.

Sadzonki bakłażana w domu

Torf, gleba gliniasta i trociny są mieszane w gleby piaszczyste. Jeśli na miejscu znajduje się gleba torfowa, wykopuje się ją glebą darniową i próchnicą. Ważne jest również wcześniejsze przemyślenie płodozmianu:

Najlepszymi poprzednikami są pestki dyni – ogórki, melony, dynie, można sadzić po cebuli, kapuście i roślinach strączkowych.Na terenie po innych psiankach bakłażany nie będą dobrze rosły. Rośliny z tej samej rodziny mają te same potrzeby i choroby.

Do przygotowanego dołka należy dodać humus i popiół.

Gleba w kubku jest dobrze nawilżona, dzięki czemu sadzonkę można łatwo usunąć, zachowując glinianą grudkę. Sadzonkę umieszcza się w otworze do sadzenia wypełnionym wodą na głębokość ok. 10 cm, kołnierz korzeniowy pogłębia się o 1,5-2 cm Po przesadzeniu glebę należy ubić i trochę ściółkować.

W pierwszych dniach po przesadzeniu sadzonki muszą być zacienione, nawet jeśli były już przyzwyczajone do słońca. Dzięki temu rośliny szybko przetrwają stres, zakorzenią się i zaczną się rozwijać.

W regionach o ciepłym klimacie można sadzić nasiona bezpośrednio w ziemi, gdy temperatura gleby osiągnie + 15 ° C. Nasiona kiełkują i są nieco suszone, po czym wysiewa się je w rzędach, początkowo przy użyciu folii osłonowej łóżek.

Zasady lądowania

Pierwszym krokiem jest ustalenie, kiedy można sadzić młode sadzonki bakłażana na otwartym terenie. Najlepsza opcja polega na dokładnym przestudiowaniu prognozy pogody, ponieważ w centralnej , nawet pod koniec lata, istnieje duże prawdopodobieństwo nocnych przymrozków. A próba sadzenia roślin w zamarzniętej ziemi jest całkowicie skazana na całkowitą porażkę.

Sadzenie bakłażana w otwartym terenie

Jeśli planujesz sadzić sadzonki bakłażana w łóżkach, musisz zadbać o schronienie. Możesz użyć filmu, ciągnąc go po łukach. Młode sadzonki przetrzymywane są w schronisku przez całą dobę, a później, gdy się nagrzeje, to tylko w nocy.

Miejsce do sadzenia wybierane jest w sposób słoneczny, bez przeciągów, jesienią wykopuje się redliny i dodaje mocznik i superfosfat. Wiosną dodaje się humus i popiół, można dodać chlorek potasu Schemat sadzenia: dla odmian wysokich – 50 cm między roślinami, 60 cm między rzędami; dla odmian niskich odpowiednio o 10 cm. Zwykłe sadzenie polega na umieszczeniu 3-6 roślin na 1 m2. metr.

Temperatura, jaką bakłażany mogą wytrzymać na otwartym polu w dzień iw nocy, determinuje charakterystykę ich technologii rolniczej. Najlepsza temperatura do życia bakłażanów wynosi + 25-28 ° C. W + 20 ° C wzrost roślin zostaje zahamowany. Biorąc pod uwagę ciepłolubność kultury i chłodne lato na większości terytorium naszego kraju, sensowne jest przeszczepienie bakłażanów do szklarni z poliwęglanu.

Materiał szklarniowy ogrzewany na słońcu zatrzymuje ciepło w nocy. Daty przesadzania przesunięto na początek połowy maja. Szklarnię należy wietrzyć, aby uniknąć przegrzania i rozwoju grzybów. Okna i drzwi należy otwierać z jednej strony, aby uniknąć powstania przeciągu. Przygotowanie gleby i technika sadzenia sadzonek w szklarni nie różni się od otwartego terenu.

Rada! Bakłażany rosną intensywnie w szklarni, dlatego kołki należy przygotować do ich podwiązki.

Dbanie o bakłażany jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku pomidorów lub ogórków: należy przestrzegać reżimu podlewania i karmienia, zwalczania chwastów i szkodników.

Podlewanie bakłażanów w otwartym polu

Podlewanie

Bakłażan to kultura kochająca wilgoć. Brak wilgoci z pewnością wpłynie na życie roślin i produktywność: rośliny zaczną zrzucać pąki i jajniki.

Podlewaj roślinę codziennie, rano lub wieczorem. Rzadkie i obfite podlewanie prowadzi do podlewania gleby, co prowadzi do chorób i depresji. Do nawadniania lepiej jest używać ciepłej wody (+ 25 ° С). Podlewanie zimną wodą spowalnia wszystkie procesy życiowe roślin.

Pierwszy raz sadzonki podlewamy 2-3 dni po przesadzeniu, drugi raz – obficie po 4 dniach. Następnie przechodzą do normalnego trybu nawadniania.

Top dressing

Ukorzenione sadzonki są karmione po raz pierwszy po pół miesiąca. Stosuje się roztwór azotanu amonu, superfosfatu i chlorku potasu. Sadzonki dobrze reagują na karmienie organiczne: roztwór obornika lub obornika z dodatkiem nitrofoski. Azot jest potrzebny do tworzenia zielonej masy we wczesnych stadiach.

Nawożenie i karmienie bakłażanów

Drugie karmienie przeprowadza się, gdy owoce są uformowane przy użyciu tych samych nawozów z dodatkiem popiołu drzewnego.

Po 14 dniach karmią się po raz trzeci.

Ważny! W przypadku bakłażanów ważna jest długość dnia: około 12 godzin. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, należy zastosować dodatkowe oświetlenie. Jeśli dzień trwa dłużej, wskazane jest rozważenie zaciemnienia.

Powstawanie krzewów

Tworząc krzak, uszczypnij od góry. Odbywa się to, gdy roślina osiąga 30 cm. Na głównej łodydze pozostawia się 4-5 najsilniejszych pędów, resztę usuwa się.

Dodatkowa opieka

Podczas całego sezonu wegetacyjnego należy regularnie spulchniać glebę i usuwać chwasty, pamiętając, że korzenie roślin znajdują się w górnych warstwach gleby.

Hilling to ważna procedura, która wspomaga wzrost korzeni przybyszowych i poprawia odżywienie krzewu.

Gleba pod krzakami jest ściółkowana torfem, słomą, sianem. Ma to na celu zatrzymanie wilgoci i zapobieganie wzrostowi chwastów.

Aby uniknąć spadania kwiatów i jajników, rośliny traktuje się kwasem borowym trzy razy w sezonie.

Bakłażany mają kwiaty biseksualne i są zdolne do samozapylenia. Jeśli ruch powietrza jest niewielki (szczególnie w szklarniach), krzewami należy regularnie wstrząsać, aby pyłek opadał na słupki. Nie można wykluczyć udziału owadów, które „odwiedzają” kwiaty bakłażana: są to pszczoły i trzmiele.

Ściółkowanie słomy

Obserwuje się tworzenie małych i brzydkich owoców:

Kiedy sadzić kapustę na otwartym terenie w regionie moskiewskim

Podobnie jak wszystkie rośliny uprawne, bakłażany są podatne na różne choroby i atak pasożytów:

Zagęszczone nasadzenia, niskie temperatury i nadmierna wilgoć prowadzą do rozwoju czarnej nogi. Jest to choroba grzybicza, która atakuje szyjkę korzeni i prowadzi do śmierci młodych roślin. Dzięki przestrzeganiu technologii podlewania i sadzenia można uniknąć tej choroby.Wszystkie części rośliny są podatne na powstawanie czarnych plam, gdy pojawiają się na nich czarne plamy z żółtą obwódką, które powiększają się. Do walki z chorobą stosuje się leki „Zaslon” i „Fitoflavin”, porażone rośliny niszczone, jesienią po zbiorach spalane wierzchołki, wirus choroby mozaikowej przenoszony jest przez glebę i nasiona, dlatego przed sadzeniem należy je zdezynfekować. Choroba objawia się wzorami na liściach i żółtymi plamami na owocach. Zainfekowane rośliny należy zniszczyć, resztę potraktować „Cyrkonem” lub „Fitosporyną”. Szara zgnilizna to grzyb, co zwykle wpływa na umierające części rośliny. Ale przy skokach temperatury i nadmiernym podlewaniu zdrowe krzewy również mogą zachorować. Biała zgnilizna rozwija się przy nadmiernym podlewaniu, podlewanie zimną wodą pogarsza chorobę. Grzyb atakuje łodygę, na której pojawia się biały nalot, staje się wodnista, a fitofluoroza jest problemem wszystkich psiankowatych. Ta choroba grzybicza powoduje utratę liści i śmierć roślin. Silna poranna rosa w łóżkach, długotrwałe deszcze, wysoka wilgotność w szklarni, nagłe zmiany temperatury są przyczyną rozwoju choroby. Wysoka wilgotność i brak oświetlenia prowadzą również do rozwoju wewnętrznej martwicy owoców. Owadów pasożytniczych na bakłażana, mszyce, przędziorki, mączliki i Colorado pluskwa. Owady żywią się sokami roślinnymi lub obgryzają liście, jajniki i owoce. W prawie wszystkich przypadkach jeśli środki zwalczania agrofaga nie zostaną podjęte na czas, rośliny umrą. Do niszczenia pasożytów i do celów profilaktycznych zaleca się stosowanie specjalnych preparatów, które są dozwolone w domkach letniskowych. Istnieje wiele popularnych metod eksterminacji pasożytów, które wykluczają użycie chemii.

Uwaga! Doświadczeni ogrodnicy doskonale zdają sobie sprawę z naparu do opryskiwania roślin dotkniętych owadami. Aby go przygotować, należy polać wodą liście mniszka lekarskiego, łuski cebuli i czosnku. Powstałą mieszaninę należy nalegać przez co najmniej 6 godzin, a następnie dodać do roztworu mydła do prania.

Bakłażan rośnie bardzo wolno, szczególnie w początkowym okresie wegetacji. Zbiór powinien być na etapie dojrzałości technicznej: owoce mają silny połyskliwy połysk, są łatwe do krojenia, a nasiona nie ciemnieją. W przypadku większości odmian, nawet we wczesnym okresie dojrzewania, etap ten występuje po 85-100 dniach. Ale możesz rozpocząć selektywną zbiórkę po 40 dniach życia rośliny. Owoce zebrane zbyt wcześnie będą miały gorzki smak. Brązowy kolor owocu wskazuje, że jest przejrzały.

Bakłażany stają się ospałe i miękkie podczas przechowywania

Każdy krzew, przy odpowiedniej pielęgnacji, może wyprodukować 10-20 bakłażanów. Jednocześnie istnieje zależność – im mniejsze owoce, tym są większe. Musisz usuwać bakłażany co 5 dni, w przeciwnym razie dojrzałe owoce nie pozwolą na następne dojrzewanie. Owoce kroi się sekatorami, aby nie zerwać całego pędu. Czasami pod koniec sezonu na krzakach pozostają duże jajniki. Takie rośliny można przesadzać do doniczek i czekać, aż owoce dojrzeją w domu.

Rada! Krzewy, które mają niedojrzałe owoce, można wykopać i powiesić za korzenie w ciepłym pomieszczeniu. Owoce dojrzeją.

Zebrany plon jest używany natychmiast, ponieważ bakłażany nie dojrzewają, podobnie jak pomidory, a podczas przechowywania stają się powolne i miękkie. Możesz przez jakiś czas zachować świeże owoce, tworząc dla nich specjalne warunki.

Ważny! Pod wpływem światła w bakłażanach tworzy się solanina, która nadaje owocowi goryczkę i jest szkodliwa dla zdrowia. Zaleca się przechowywanie owoców w ciemnym miejscu.

Po zapoznaniu się z technikami rolniczymi i przestrzeganiu wszystkich zasad uprawy „niebieskich” owoców, możesz wyhodować dobre zbiory wysokiej jakości i zdrowych warzyw. Ich użycie jest możliwe na świeżo, bezpośrednio po usunięciu płodu. Ale najczęściej są używane w spacji. Bakłażan można przechowywać do zimy. Aby to zrobić, należy je wysuszyć lub zamrozić.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy