O sadzeniu cukinii na sadzonki: przygotowanie warunków do uprawy

Za optymalny okres sadzenia cukinii na sadzonki uważa się przedział od połowy marca do połowy maja, sadzenie odbywa się w oparciu o regionalne cechy klimatu. Możesz sadzić sadzonki na otwartym łóżku po około pięciu tygodniach. Odpowiedni okres do sadzenia sadzonek w gruncie rozpoczyna się pod koniec maja i trwa do połowy czerwca. W tym czasie rośliny będą mogły dobrze zakorzenić się na miejscu. Ale najważniejszą rzeczą, którą należy się kierować, są cechy klimatyczne regionu.

Cukinia na sadzonki: kiedy sadzić

Nie zaleca się sadzenia materiału do sadzenia później niż ustalony termin, ponieważ pozostały czas kalendarzowego sezonu letniego nie wystarcza na pełny rozwój rośliny.

Na terenie środkowej strefy naszego kraju prace siewne prowadzone są w następujących okresach kalendarzowych:

aby zebrać wczesne zbiory, cukinię wysiewa się od 20 kwietnia do połowy maja, a warzywa, które będą konserwowane i przechowywane, wysiewa się od połowy do końca lipca.

Sadzonki cukinii

Aby poprawnie określić czas sadzenia sadzonek cukinii w danym regionie , należy zapoznać się z prognozą pogody, która zostanie ustalona w następnym miesiącu, w szczególności ze wskaźnikiem temperatury powietrza.

Ważny! Sadzonki można sadzić zarówno w warunkach szklarniowych, jak i na otwartym grzbiecie przy temperaturze dziennej 20 ° C, a nocnej 19 ° C.

Przygotowanie nasion

Przed kiełkowaniem materiał siewny należy utwardzić. Aby to zrobić, niekiełkowane nasiona należy przechowywać w lodówce przez 12 godzin, po czym taką samą ilość czasu należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Przeprowadzenie zabiegów hartowania zapewni materiałowi nasadzeniowemu większą odporność na działanie czynników negatywnych.

Przede wszystkim nasiona sadzenia są chronione przed bakteriami i zarodnikami. Zalać wrzątkiem na 5 godzin, a następnie pozostawić w zimnej wodzie na 5 minut. Następnie zalej mieszanką aloesu i soku Kalanchoe w równych proporcjach.

Ważny! Materiał siewny zakupiony na rynku lub z rąk musi zostać w ten sposób przetworzony, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zanieczyszczenia upraw na terenie.

Aby poprawić właściwości jakościowe materiału nasadzeniowego, nasiona należy kiełkować. Na dno płytkiego talerza kładzie się wacik, na który należy ułożyć ziarna, następnie przykryć tym samym materiałem i zwilżyć wodą.

Wybór pojemnika na sadzonki

Zaleca się sadzenie każdego ziarna dyni w osobnej doniczce. Najlepszą opcją jest sadzenie w szklance torfowej, którą następnie umieszcza się w glebie wraz z rośliną.

Zalecana średnica pojemnika do sadzenia to 8 centymetrów, wysokość to 10 centymetrów.

Ważny! Nie zaleca się przeszczepiania cukinii więcej niż jeden raz.

Możesz również sadzić nasiona w kartonowym pudełku lub małym papierowym kubku. Do lądowania możesz użyć niedrogich materiałów dostępnych w artykułach gospodarstwa domowego.

Sadzenie nasion

Jak prawidłowo przygotować glebę

Sadzonki dyni można wyhodować w domu na zwykłej żyznej glebie, zakupić w sklepie lub samodzielnie przygotować. Aby to zrobić, torf w ilości 6 części należy połączyć z 2 częściami kompostu, taką samą ilość darni z dodatkiem części zgniłych trocin do powstałej mieszanki.

Aby wzbogacić glebę w przydatne związki mineralne, do objętości jednego wiadra dodaje się pół szklanki popiołu, superfosfat w ilości 15 g, 10 g siarczanu potasu, 5 g nawozu mocznikowego lub azotanu.

Cechy sadzenia cukinii do sadzonek

Do prawidłowej uprawy cukinii do sadzonek konieczne jest poznanie czasu i cech sadzenia kultury.

Szklanki należy wypełnić wzbogaconą glebą, a następnie zalać jasnym roztworem nadmanganianu potasu lub wrzącą wodą. Sadzonki cukinii sadzi się na głębokość 2 cm, nie ma potrzeby pogłębiania. Posadzone nasiona są pokryte ziemią.

Zanim rośliny wykiełkują, należy je przykryć folią celofanową, optymalna temperatura wewnątrz „szklarni” to 20 ° C. Gdy pojawią się kiełki, temperaturę należy obniżyć o około 2 ° C, materiał sadzeniowy należy przechowywać w takich warunkach przez cztery dni. Średnia temperatura przed lądowaniem na otwartym łóżku powinna wynosić 19 ° C.

Ważny! Jeśli nie zapewnisz swoim roślinom wystarczającej ilości światła słonecznego, rozciągną się i staną się zbyt długie i słabe.

Innym sposobem jest hodowanie sadzonek w skrzynkach pokrytych trocinami. Spodnia część pokryta jest materiałem foliowym, na który układana jest 10-centymetrowa warstwa parowanych trocin. Powierzchnia gleby jest wyłożona bruzdami w odległości 4 cm, z których dno pokryte jest niewielką ilością kompostu.

Roślina jest bezpretensjonalna w pielęgnacji

Materiał siewny wysiewa się w odstępach co 3 cm Sadzenie zbiera się, gdy na pędach pojawią się liście liścienia. Na godzinę przed przesadzeniem rośliny ze szklarni do ziemi należy ją podlać. Korzenie należy ostrożnie usunąć z podłoża, unikając deformacji.

Jak dbać o sadzonki

Podczas pielęgnacji materiału do sadzenia nie są wymagane złożone środki agronomiczne. Nasadzenia uprawiane na parapecie od strony południowej nie wymagają dodatkowego oświetlenia. Rośliny umieszczone po stronie północnej muszą mieć dodatkowe oświetlenie.

Lądowiska po stronie wschodniej i zachodniej powinny mieć 12 godzin światła dziennego. Konieczne jest kontrolowanie stanu powietrza wpadającego przez okno, ponieważ masy zimnego powietrza mogą przyczynić się do śmierci młodego wzrostu.

Podlewanie

Podlewanie materiału do sadzenia odbywa się, gdy gleba wysycha. Nie należy dopuścić do nagłych zmian temperatury wody, które mogą negatywnie wpłynąć na stan młodych pędów.

Uwaga. Nie nadmiernie zwilżaj gleby. Na jeden zbiornik do sadzenia wystarczy nawadnianie 100 ml wody na pięć dni. W czasie upałów cukinię podlewamy co trzy dni. Nie musisz spryskiwać sadzonek. Poluzowanie gleby jest również opcjonalne.

Jak nawozić cukinię

Pierwsze nawożenie sadzonek dyni odbywa się 10 dni po pojawieniu się pędów. Aby nawozić jedno sadzenie, konieczne jest przygotowanie słabo stężonego roztworu dziewanny (50 ml). Możesz również rozpuścić jedną łyżeczkę mocznika w litrze wody lub rozcieńczyć 2-gramową dawkę „Bud” w tej samej ilości wody.

Rada. Po 10 dniach nawozy są ponownie stosowane. Aby go przygotować, musisz dodać pół łyżki nitrofoski do litra wody. Opatrunek wierzchni nakłada się na każde sadzenie w ilości jednej łyżki stołowej na pojemnik.

Lądowanie na otwartym terenie odbywa się, gdy pojawiają się 2 arkusze.

Jak wybrać miejsce

Miejsce sadzenia cukinii powinno być słoneczne i spokojne. Przed nimi zaleca się uprawiać ziemniaki, kapustę dowolnej odmiany, coś z roślin strączkowych, czosnek. Unikaj obszarów, w których rosły dynie, ogórki i dynie.

Jak przygotować ziemię

Teren jest przygotowywany na długo przed zasadzeniem materiału do sadzenia. Jesienią glebę należy nawozić dziewanny, dodać 35 g superfosfatu i 20 g dressingu potasowego. Ilość każdego składnika jest podana na 1m2.

Przygotowanie terenu

Wykopaną ziemię pozostawia się na zimowanie. Po stopieniu się śniegu gleba jest poluzowana, do 1m2 wprowadza się 20 g saletry amonowej, następnie należy wykopać ziemię. Gleba piaszczysta wzbogacona jest trocinami i suchą gliną, gliniastą – kompostem i piaskiem rzecznym.

Jak sadzić sadzonki na otwartym grzbiecie

Na tydzień przed przesadzeniem na otwarty teren sadzonki należy poddać zabiegowi hartowania, polegającego na trzymaniu doniczek na słońcu przez cały dzień i umieszczaniu ich w ciepłym pomieszczeniu na noc.

Sadzonki cukinii rosną szybko, co wymaga sadzenia ich w odpowiedniej odległości od siebie.

Ważny! Minimalna odległość między krzakami powinna wynosić 75 centymetrów.

Przed sadzeniem każdą studzienkę wypełnia się łyżką substancji organicznej zmieszanej z ziemią. Możesz użyć zakupionego gotowego podłoża. Do każdego dołka dodaje się również litrową dawkę Agricoli.

Dobrą porą na przeszczep cukinii jest poranek w pochmurny dzień. W upalny dzień lepiej sadzić sadzonki wieczorem. Szklanki torfowe z sadzonkami sadzi się w glebie z pogłębieniem do pierwszych liści.

Wokół ukorzenionego sadzenia glebę należy zagęścić. Kiedy robi się zimno, sadzonki przykrywa się tkaniną lub folią, rano należy je usunąć.

Ważny! Warunkiem wstępnym jest terminowe usuwanie chwastów i spulchnianie gleby. Do podlewania cukinii używaj ciepłej wody.

Raz w tygodniu cukinię nawozi się obornikiem drobiowym, którego proporcje składników wynoszą 3 litry obornika na 10 litrowe wiadro wody.

Duże liście należy odciąć. Zbiór – w miarę dojrzewania owoców.

Przestrzegając zasad uprawy i czasu sadzenia cukinii do sadzonek, możesz zebrać bogate zbiory pysznej cukinii.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy