O sadzeniu i pielęgnacji bulwiastej begonii w domu, rośnie

Jak rozmnażać bulwiastą begonię w domu Jak trzymać bulwy begonii do wiosny w domu

Bulwiasta begonia znana jest ze swoich wspaniałych kwiatów. Odświeżają przestrzeń, tworząc atmosferę komfortu i przytulności. Poznawszy tajniki pielęgnacji, obserwując warunki sadzenia w ziemi, każdy hodowca będzie mógł w niedalekiej przyszłości zdobyć uroczą roślinę. Jak wyhodować ten kwiat, opisano w artykule.

Jak prawidłowo sadzić bulwę begonii w doniczce

Sadzenie kwiatu w ziemi nie jest trudne, zajmie to minimum czasu. Wszystko, czego potrzeba, to zorganizować odpowiednie warunki dla kwiatu: wystarczające oświetlenie, terminowe podlewanie, przestrzeganie reżimu temperaturowego. Procedura sadzenia jest prosta.

Przygotowanie bulw

Przed posadzeniem bulw w ziemi należy je przygotować w specjalny sposób. Najpierw musisz oczyścić zgniłe kiełki z cebulek. W przypadku bulw o dużych rozmiarach, od 6 cm i więcej, zaleca się podzielić ją na pół. Do sproszkowania kawałków używa się węgla drzewnego.

Po drugie, obrane cebulki należy umieścić w roztworze grzybobójczym, aby uniknąć wzrostu grzybów. Trzymaj w nim bulwy przez 30 minut. W przypadku braku dostępnego środka grzybobójczego, odpowiednie jest stężenie nadmanganianu potasu 1%, które zawsze znajduje się w domowej apteczce. Trzymaj w różowym roztworze przez 40-45 minut – ten czas wystarczy do dezynfekcji.

Jak prawidłowo sadzić bulwę begonii w doniczce

Uwaga! Wszystkie czynności wykonywane przy użyciu żarówek muszą być ostrożne. Pod żadnym pozorem nie upuszczaj ani nie miażdż bulw.

Proces sadzenia bulw

Umieść pojemnik, w którym żarówka zostanie posadzona na palecie. Jest to konieczne, ponieważ początkujący begonie wymagają częstego i obfitego podlewania. Ułóż dno z drenażem z kamieni, keramzytu. Wylej ziemię na wierzch. Powierzchnia gleby powinna sięgać 3-4 cm od krawędzi pojemnika do sadzenia. Zrób wgłębienie na środku, posadź cebulę.

Każda bulwa begonii składa się z dwóch części: wypukłej i wklęsłej. Wypukłą część umieszcza się w ziemi. Wklęsłe – pozostaje na powierzchni. Jedna trzecia bulwy powinna być widoczna. Wraz z pojawieniem się kiełków posyp tę część ziemią.

Pielęgnacja kiełków

Po posadzeniu bulwy w glebie konieczne jest zwilżenie gleby wystarczającą ilością wody. Umieść pojemnik do lądowania w jasnym, słonecznym miejscu, unikając bezpośredniego światła słonecznego.

Kilka zaleceń dotyczących wykonania tego zadania:

doniczkę najlepiej umieścić na wschodzie lub zachodzie, przy silnym słońcu należy zasłonić zasłonę lub poziome rolety w oknie. Jako opcję zacienienia mogą działać inne rośliny domowe znajdujące się w pobliżu, które nie zostaną uszkodzone przez bezpośrednie działanie promieni słonecznych; jeśli pojemnik znajduje się na południowym parapecie, należy go odsunąć od okna bliżej krawędzi; zgodność z reżimem temperatury: zalecany znak to 20-22 С ° w pomieszczeniu, nie wyżej … Warto pamiętać, że begonia bulwiasta pochodzi z krajów tropikalnych. Do jego wzrostu i rozwoju wymagana jest umiarkowana wilgotność i światło.

Podlewaj roślinę z umiarem, aby gleba pozostała umiarkowanie wilgotna. Warto unikać nadmiernego wnikania wody na cebulkę: może to doprowadzić do jej gnicia i śmierci całego kwiatu. Pierwsze pędy pojawiają się po pięciu do siedmiu dniach. A po 15-20 dniach możesz już podziwiać dwa lub trzy liście, które się pojawiły. Miesiąc później powstają pierwsze kwiaty, spotykające się z nadejściem wiosny.

Dodatkowe informacje. W przypadku planowania sadzenia rośliny na otwartej glebie, na przykład na działce ogrodowej, należy to zrobić miesiąc po wzroście pierwszych pędów. W przypadku ewentualnych przymrozków warto na chwilę przesadzić begonię do doniczki średniej wielkości (średnica 35-30 cm). Kiedy mrozy są całkowicie wykluczone – możesz przeszczepić kwiat na otwarty teren.

Sadzenie begonii na zewnątrz

Jak wspomniano powyżej, sadzenie rośliny na działce ogrodowej jest możliwe tylko wtedy, gdy jest pewne, że nie ma mrozu. W centralnej części kraju – koniec maja-początek czerwca.

Już w lutym doświadczeni ogrodnicy zalecają kupowanie cebul. Powinieneś je kupować tylko od zaufanego producenta. Zdrowe bulwy nie powinny być uszkodzone ani spleśniałe. Tylko taki materiał do sadzenia pozostanie do czasu zejścia na ląd w chłodnym pomieszczeniu.

Sadzenie begonii na zewnątrz

Przygotuj cebulę przed sadzeniem. Aby to zrobić, musisz umieścić bulwy oczyszczone z martwych korzeni w roztworze grzybobójczym na pół godziny. Proporcje należy wyjaśnić, czytając instrukcję narzędzia.

Jeśli kwiat ma już korzenie na powierzchni, do sadzenia idealnie nadaje się płytka doniczka z drenażem na dnie. Kruszony kamień, keramzyt, cegła mogą służyć jako drenaż. Wcześniej musisz posmakować glebę minerałami. Możesz kupić gotową ziemię w specjalistycznym sklepie. Do samodzielnego przygotowania gleby należy wymieszać glebę liściastą, torf, próchnicę, piasek. Nie ma potrzeby zagęszczania gleby.

Jeśli sadzi się kilka roślin na raz, należy zachować między nimi odstęp 10 cm.Jak wspomniano powyżej, część wklęsła należy posadzić w ziemi. Trzeci jest wypukły – pozostaje na powierzchni, wkrótce pojawią się na nim kiełki.

Nie ma potrzeby kiełkowania rośliny poprzez tworzenie dla niej warunków szklarniowych. Powinna nastąpić szybka adaptacja do środowiska. Miejsce na kwiat wybiera się z wystarczającą ilością światła, bez bezpośredniego światła słonecznego. Nie wymaga przeciągów i temperatury od 15 do 17 ° C.

Do adaptacji begonii stosuje się prostą, sprawdzoną metodę: każdego dnia kwiat jest wyprowadzany na otwartą przestrzeń (balkon, ogród).

Bardziej energochłonną metodą jest sadzenie na rabacie kwiatowym przy użyciu innego materiału okrywowego. Również skuteczny sposób. Dobrze nadaje się dla tych, którzy mieszkają w pobliżu miejsca sadzenia.

Miejsce półcieniste bez wiatru jest idealne do lądowania. Glebę należy poluzować, dodać składniki odżywcze.

Uwaga! Tworząc projekt krajobrazu ogrodowego, warto wziąć pod uwagę rodzaj kwiatu. Każdy gatunek ma swoje własne charakterystyczne cechy.

Sadząc kilka begonii z rzędu, należy zachować odległość między krzakami. W przypadku dużych krzewów odległość powinna wynosić 30 cm, dla średnich – 20, dla małych – 15.

Domowa pielęgnacja bulwiastej begonii

W przypadku begonii opieka bulwiasta w domu nie jest szczególnie kłopotliwa, obejmuje:

Po posadzeniu begonie należy odpowiednio pielęgnować. W okresie wegetacji krzewy uwielbiają nawadnianie wczesnym rankiem. Warto pamiętać, aby na żarówki nie dostawała się woda. Podlewaj roślinę dookoła.

Od późnej wiosny do połowy jesieni begonia cieszy się obfitym, bujnym kwitnieniem. Do krzewów wymagane są podpory, aby zapobiec pękaniu pędów. W okresie kwitnienia umiarkowane podlewanie.

Pamiętaj, aby zastosować do gleby przydatne nawozy mineralne. Użyj również organicznych. Przyczynia się to do prawidłowego rozwoju rośliny i dużej liczby pąków kwiatowych. Wystarczająco dużo do 3 opatrunków na sezon.

Domowa pielęgnacja bulwiastej begonii

Jak rozmnażać bulwiastą begonię w domu

Roślina ma małe nasiona. Sprzedawane są w specjalnej skorupce, która rozpuszcza się podczas sadzenia. W przypadku nasion domowych zaleca się zmieszać je z piaskiem. Wysiew jest konieczny w lutym, bez użycia drenażu, gleby odżywczej. W takim przypadku kwiat będzie miał czas, aby zadowolić się uroczym kwitnieniem już w pierwszym miesiącu lata. A w październiku żarówka jest całkowicie uformowana. Zamknij pojemnik do lądowania folią, utrzymując ogólną temperaturę pomieszczenia na poziomie 25 stopni. Po dwóch tygodniach powstają pierwsze pędy. Kiedy pojawi się kilka liści, sadzonki należy umieścić w osobnych, wcześniej przygotowanych doniczkach.

Jeśli uciekniemy się do podziału bulwiastego, duże bulwy w wieku dwóch lub więcej lat będą musiały zostać podzielone na części nożem. Posyp powierzchnię kawałka węglem, a następnie umieść go w pudełkach z ziemią.

Najbardziej pracochłonną metodą rozmnażania bulwiastej begonii są sadzonki. W przypadku tej metody wiosną lub jesienią cebulki należy odkręcić z rośliny matecznej. Aby wyleczyć „ranę”, posyp węglem drzewnym. W celu szybszego pojawienia się korzeni organizowane są warunki szklarniowe. Kiełek umieszczony w ziemi przykrywa się od góry plastikową butelką. Już miesiąc później w takich warunkach pojawią się korzenie. Teraz można przenieść pojemnik do sadzenia. Następna jest zwykła opieka.

Jak trzymać bulwy begonii do wiosny w domu

Wraz z nadejściem okresu jesiennego warto ograniczyć podlewanie i nawożenie. Część rośliny nad ziemią umiera. Kiedy wszystkie liście opadną i pozostaną tylko gałęzie, należy odciąć wierzchołki. Po dwóch tygodniach możesz wykopać cebulki na okres uśpienia.

Jak trzymać bulwy begonii do wiosny w domu 1

Umieść torfowiec, mech lub torf w pojemnikach do zimowania. Żarówki doskonale przetrwają ten okres. Przechowuj je w ciemnym i suchym miejscu w temperaturze nie wyższej niż 5 ° C. Pamiętaj, aby mieć oko na żarówki. Co najmniej dwa razy zimą należy usuwać gnijące i wysuszone bulwy.

Krzewy wyhodowane z nasion zachowują liście i pędy w pierwszym roku. Przed pierwszym przymrozkiem należy je wykopać, umieścić razem z glinianą bryłą w skrzynkach o wysokości 15 cm Wybrać dobrze oświetlone pomieszczenie o temperaturze nie wyższej niż 15 ° C. Wilgotność gleby należy monitorować przez całą zimę. Gdy zrobi się ciepło, krzewy będą aktywnie rosły. Przed sadzeniem w otwartym terenie umieść je w pojemnikach do sadzenia i dostosuj rośliny do warunków wzrostu w ogrodzie.

Bulwiasta begonia, sadzenie i pielęgnacja w domu jest prosta, więc można ją nazwać nie kapryśną rośliną. Znając wszystkie zawiłości sadzenia i dalszej uprawy begonii bulwiastej, możesz wyhodować wspaniałą roślinę, która zachwyci Cię obfitym kwitnieniem i jasną zielenią.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy