O sadzeniu i pielęgnacji cukinii na otwartym polu: jak prawidłowo uszczypnąć, co dodać

Cukinia (sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu zostanie opisane w artykule) to roślina z rodziny Pumpkin. Przy odpowiedniej pielęgnacji może wzbogacić właścicieli doskonałymi zbiorami. Uprawy cukinii, których sadzenie i pielęgnacja są bezpretensjonalne, służą do przygotowywania różnych pysznych potraw. Prawdziwi koneserzy umiejętności kulinarnych wiedzą, do jakich warzyw pasuje cukinia. Ze względu na korzystny skład uprawa squasha znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Jak rozwija się tak wspaniała kultura? Który dzień 2018 roku jest najkorzystniejszy w kalendarzu księżycowym do sadzenia cukinii na otwartym terenie?

W jakich ramach czasowych sadzi się sadzonki

Początkujący często zastanawiają się, jak sadzić cukinię na sadzonki bez pomocy z zewnątrz. I w przeciwieństwie do doświadczonych techników rolniczych nie wiedzą, jak dbać o młode warzywa. Z reguły uprawa warzyw na otwartym polu lub w szklarni zajmuje do 30 dni. Takie warunki obowiązują, jeśli przez cały okres nie ma mrozu. W pasie o przeciętnym klimacie technicy rolni mogą obserwować taką pogodę wiosną, pod koniec maja. Dlatego sadzenie kultury squasha przypada na połowę kwietnia (w niektórych regionach na początku miesiąca).

Sadzenie cukinii i pielęgnacja na otwartym polu

Najpopularniejszy jest materiał do sadzenia w postaci nasion. Każdy technik rolniczy powinien wiedzieć, jak sadzić cukinię w otwartym terenie. Aby ziarno wzniosło się bez przeszkód, musisz poczekać, aż termometr pokaże + 12 … + 15 stopni. Jeśli wiosna jest wczesna, nasiona sadzi się 5 maja, jeśli późno – po 20 liczbach.

Ważny! Warto pamiętać, że nawet łagodne mrozy mogą zniszczyć sadzonki. Dlatego lepiej jest grać bezpiecznie i przykryć roślinę folią, dociskając plastikowymi butelkami wypełnionymi wodą, aby konstrukcja nie zdmuchnęła wiatru.

W jakiej odległości sadzić cukinię, jak sadzić i pielęgnować – wszystkie te pytania dotyczą początkujących ogrodników. Warzywo wysiewa się do gleby w kilku etapach. Odstęp powinien wynosić 2 tygodnie. Pozwoli Ci to mieć gwarancję, że plony cukinii na pewno wykiełkują.

Jak przygotować materiał do sadzenia

Sadzenie cukinii na wsi jest bardzo proste. Najpierw musisz przygotować materiał do sadzenia. Najłatwiej jest, jeśli są to nasiona. W ciepłej ziemi szybko kiełkują. W tym celu gleba musi mieć czas na rozgrzanie się pod słońcem. Ale możesz sam przyspieszyć ten proces.

Korzystając z kilku metod, możesz przygotować nasiona do sadzenia:

Przygotuj wodę o temperaturze 50 stopni. Nasiona wrzuca się do niego na pół dnia. Następnie nasiona zanurza się w zimnej wodzie na kilka minut. Ta metoda pozwoli utwardzić kulturę warzywną, materiał nasadzeniowy można zanurzyć w roztworze stymulatora wzrostu. Wystarczy 24 godziny. Następnie nasiona są myte, suszone i sadzone w ziemi.Istnieje inna opcja obróbki nasion dyni – skład nitrophoska. Materiał do sadzenia jest w nim zanurzony na całą noc. Nie martw się, jeśli nasiona są spuchnięte, tak jak powinno, a ostatnią i najpopularniejszą metodą jest trzymanie nasion w wilgotnej gazie. Dodatkowa wilgoć umożliwi szybszy wzrost nasion.

Nasiona cukinii

Ciepło i światło – to właśnie uwielbia cukinia. Gdzie najlepiej je sadzić? Wybierając miejsce w ogrodzie warto wziąć pod uwagę stopień doświetlenia terenu.

Otwór na nasiona powinien być dobrze oświetlony. Nie powinno być przeciągów. Niezależnie od tego, jaki rodzaj squasha chcesz zasadzić, każdy z nich będzie dobrze rosnąć na zboczu od południa lub południowego zachodu. Funkcja światła powinna być jasna, ponieważ przy niedostatecznym świetle owoce będą trwać dłużej dojrzewać.

Ważny! Cukinii nie należy sadzić w miejscu, w którym rosły rośliny należące do rodziny Pumpkin (dynia, ogórek, melon, arbuz i dynia). Ważne jest, aby zrobić sobie przerwę przez co najmniej 3 lata.

Do siewu cukinii gleba musi być całkowicie pożywna. Jaka powinna być pielęgnacja cukinii na otwartym polu i podlewanie:

Najlepiej uprawiać glebę pod sadzenie roślin jesienią. Na głębokość bagnetu łopaty wykopują miejsce przeznaczone do lądowania. Wprowadzenie opatrunku górnego. Jeśli gleba jest kwaśna, dodaj kompozycję wapienną, jeśli gleba jest torfowa, na metr kwadratowy gruntu należy włożyć 2 kilogramy próchnicy lub kompostu, małą łyżkę siarczanu potasu, superfosfatu i 2 duże łyżki popiołu drzewnego. Następnie ziemia jest dobrze wyrównana i podlewana kompozycją nawozów mineralnych.W czarnoziemowej glebie na warzywa krzewowe przygotowuje się w następujący sposób: dodać 2 kg trocin, 2 łyżki. l. popiół i 1 łyżka. l. superfosfat Gleby gliniaste rozcieńcza się próchnicą lub torfem.

Przygotowanie gleby

Jak sadzić plony

Nie ma określonego czasu na sadzenie warzyw. Doświadczeni rolnicy robią to na oko, niedoświadczeni kierują się temperaturą na zewnątrz. Jeśli termometr ma 15 stopni, możesz bezpiecznie rozpocząć sadzenie nasion. Zwykle ten czas przypada na początek lub w połowie maja.

Dodatkowe informacje! Zaleca się wysiewać materiał nasadzeniowy w kilku dawkach w odstępach do 2 tygodni. Pozwoli ci to zbierać plony w różnym czasie.

Cukinia jest bardzo łatwa do sadzenia pod motyką. Robi się dziurę, umieszcza kilka nasion i zagrabia je ziemią, lekko ubijając. Zaleca się pozostawienie odstępu 70 cm między rzędami i 50 cm między krzewami.Wielu ogrodników stosuje starą metodę. Po prostu wyrywają dołek i sadzą 4-5 nasion w odległości 30 cm.

Jak uprawiać sadzonki w domu

Cukinia posadzona z sadzonkami zaczyna plonować wcześniej.

Aby zebrać wczesne zbiory, sadzonki należy wysiewać już w kwietniu, a jeśli chcesz, aby owoce zostały później uszczelnione, lepiej je posadzić pod koniec maja.

Możesz samodzielnie przygotować podłoże w domu: weź 5 części torfu, 2 części ziemi darniowej i taką samą ilość próchnicy, 1 część trocin. Każdy nawóz należy dodać do tego samego składu. To mógłby być:

Aby uprawiać sadzonki w domu, musisz przestrzegać następujących zasad:

Najlepiej jest wysiewać materiał do sadzenia w oddzielnych doniczkach torfowych. Umożliwi to łatwe przeszczepienie sadzonek do gleby Do pojemnika wlewa się ciepłą wodę (gleba w donicy powinna być do połowy pełna). Nasiona układają się głęboko w parę, patrz Nasiono rozkłada się równomiernie, kiełki, które się wykluły, powinny „patrzeć” w dół. Od góry doniczki przykryte są folią. Temperatura w pomieszczeniu powinna wahać się w normalnym zakresie (18-22 st.), A wraz z pojawieniem się sadzonek można ją obniżyć o kilka stopni. Chłód nieco spowolni wzrost sadzonek, w miejscu kiełkowania nasion nie powinno być suchych miejsc. Podlewanie odbywa się regularnie.

Po 2 tygodniach od wykiełkowania roślinę można karmić. Na 1 litr wody stosuje się 5 g superfosfatu, 2 g mocznika, 1:10 dziewanny i stymulator wzrostu. Po 30 dniach sadzonki można przesadzić na otwarty teren.

Superfosfat

Wraz z doniczką torfową roślina jest przeszczepiana do gleby.

Pielęgnacja cukinii

Jak tylko pojawią się 4 liście, krzewy będą musiały zostać wyrzucone. To doda pewnej siły roślinie i systemowi korzeniowemu. Konieczne jest regularne usuwanie chwastów i poluzowanie gleby, co pozwoli roślinie otrzymywać powietrze i wilgoć.

Podlewanie powinno odbywać się regularnie. W okresie upalnym – co drugi dzień, przy chłodnej pogodzie – 2 razy w tygodniu. W każdym razie woda powinna być ciepła. Powinien być nakładany pod korzeń przed kwitnieniem. Każdy krzew zabiera do 5 litrów wody. Jeszcze bardziej w okresie kwitnienia.

Konieczne jest karmienie rośliny w okresie pączkowania i jajników. W początkowej fazie stosuje się nawozy azotowe, a następnie zastępuje je potas i fosfor. Alternatywnie dozwolone są dziewanny i ptasie odchody.

Pielęgnacja cukinii

Choroby i szkodniki dyni

W szklarniach i szklarniach cukinia może napotkać dobrze znanego szkodnika – przędziorków. Najczęściej ten szkodliwy owad znajduje się w dolnej części rośliny i oplata je pajęczynami. Na dolnych liściach pojawiają się blade kropki. Nieco później kolor zmienia się w marmur, żółknie i wysycha. Szkodniki żerują, co powoduje odpadanie kwiatów i jajników, a tym samym zmniejsza się plon.

W domu możesz walczyć z pająkiem. Weź 10 litrów wody i 250 ml kleiku cebulowego (cebula przechodzi przez maszynę do mięsa). Do powstałej masy dodaj 1 łyżkę. łyżka mielonego czarnego pieprzu, 2 łyżki. łyżki popiołu drzewnego i 1 łyżka. łyżka mydła w płynie. Kompozycję dokładnie wymieszano, przefiltrowano i spryskano rośliny 2 razy w tygodniu.

Mszyce można też często spotkać w ogrodach warzywnych, na grządkach cukinii. W rezultacie liście zwijają się, a kwiaty opadają. Rolnicy regularnie przetwarzają uprawy z karbofosem. Silnie pożółkłe bicze i liście są spalone. Zapylanie odbywa się za pomocą szarego młotka (300 g na 100 m).

Zbiór można uzyskać już po 3 tygodniach od kwitnienia. Wczesne owoce dostarczają witamin na początku sezonu letniego. Cukinia ma szerokie zastosowanie, dlatego przyciąga ogrodników.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy