O sadzeniu i uprawie brzoskwiń ze zwykłego kamienia w domu w doniczce

Jak wyhodować brzoskwinię z kamienia w domu – wielu ogrodników zadaje podobne pytanie. Niektórzy nawet próbują umieścić w domu małe brzoskwinie na parapecie. Należy jednak rozumieć, że jeśli początkowo podejdzie się do firmy nieprawidłowo, nic z tego nie wyjdzie. W artykule omówiono cechy sadzenia brzoskwini, sposób jej wyhodowania z kamienia i wiele więcej.

Należy rozumieć, że całkowite wyhodowanie rośliny w domu nie zadziała. Stosowanie nasion jest tylko sposobem na rozmnażanie określonego owocu. Brzoskwinię będzie można trzymać w doniczce tylko przez pewien czas, wtedy z pewnością trzeba będzie ją przenieść w ziemię.

Jak wyhodować ziarno brzoskwini

Wynika to z faktu, że w pomieszczeniu (miejsce, w którym nie ma normalnej cyrkulacji powietrza), roślina często cierpi z powodu suszy lub odwrotnie, z powodu nadmiernej wilgoci. Nasiona mogą zachorować, a na młodych liściach pojawią się kleszcze.

Uwaga! W mieszkaniu, w ciepłym okresie, oczywiście trzeba wystawiać roślinę nie tylko na promienie słoneczne, ale także pod otwartymi oknami. Dzięki temu brzoskwinia będzie mogła szybko przyzwyczaić się i dostosować do klimatu.

Region, w którym odbywa się lądowanie, również ma duży wpływ. Jeśli mówimy o południowych regionach kraju, to sadzenie można przeprowadzić nie tylko wiosną, ale także jesienią. Co więcej, w tym przypadku najkorzystniejsza jest jesień.

Jeśli mówimy o północnych regionach kraju, wszystko jest dokładnie odwrotnie. Sadzenie powinno odbywać się wiosną. Tylko w tym przypadku możemy oczekiwać, że roślina będzie miała czas na dostosowanie.

Większość ekspertów zaleca rozpoczęcie sadzenia w ziemi w kwietniu. Jednak w tym przypadku należy również wziąć pod uwagę cechy klimatyczne danego regionu.

Jeśli chodzi o czas siewu, powinny one odbywać się 1,5-2 miesiące przed początkiem ciepłego okresu. W związku z tym należy to zrobić w okresie luty-marzec.

Przed demontażem sposobu wyhodowania brzoskwini z kamienia warto zdecydować się na sam materiał do sadzenia. Oczywiście nie wszystkie odmiany nadają się do takich działań. Ponadto należy pamiętać, że te owoce do transportu są zerwane jeszcze niedojrzałe, więc nie będą działać w żaden sposób. Figi lub płaskie, odmiany Taszkent na terytorium po prostu nie będą rosły.

Jak wyhodować nektarynę z kamienia w domu

Odmiany uprawiane na południu również nie nadają się do sadzenia na północy. Co więcej, nasiona naprawdę wykiełkują, ale roślina nie będzie w stanie normalnie się rozwijać. Chodzi o to, że na północnym pasie południowe odmiany po prostu nie będą miały wystarczającej ilości ciepła i światła.

W związku z tym do sadzenia należy wybrać odmiany dokładnego regionu, w którym planują wyhodować drzewo. Możesz je kupić zarówno u innych ogrodników, jak i na specjalnym targu.

Ważny!  Musisz wybrać drzewo, które nie zostało zaszczepione. W przeciwnym razie może stracić niektóre właściwości.

Jeśli mówimy konkretnie o północnym regionie kraju, należy wybrać rośliny, które mają następujące cechy:

  • Odporność na mróz jest warunkiem wstępnym, ponieważ wcześniej czy później drzewo będzie musiało zostać przesadzone na otwarty teren.
  • Samozapylenie to pozytywna jakość, która pomoże znacznie zwiększyć ilość powstałej uprawy.

Jak wyhodować kamienną śliwkę w domu

Jak wykiełkować brzoskwinię? Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, jest przygotowanie gleby. Możesz użyć najbardziej wszechstronnego sklepu. Pamiętaj, aby dodać humus do ziemi, a także jakiś rodzaj proszku do pieczenia (piasek, perlit itp.). Proporcje powinny być następujące 1 (ziemia): 1 (humus): 0,5 (proszek do pieczenia).

Przygotowanie gleby

Co ważne, glebę należy ogrzać tydzień przed siewem. Odbywa się to w stanie szybowania w piekarniku. Jesienią, jeśli to możliwe, ziemia jest pieczona na grillu do późniejszego wykorzystania.

Należy rozumieć, że uprawę owoców można przeprowadzić na kilka sposobów. Wstępne przygotowanie zostanie przeprowadzone w zależności od wybranej metody. Metody sadzenia dzielą się na 2 główne typy:

Jak wyhodować mandarynkę z kości w domu

Ogrodnicy samodzielnie określają najbardziej odpowiednią opcję dla siebie. Każda z metod ma zarówno zalety, jak i wady, które należy wziąć pod uwagę przed lądowaniem.

Metoda zimna jest idealna do uprawy w domu. Ponadto śledzenie procesu będzie łatwe. Jednocześnie, jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, czas kiełkowania nasion znacznie się wydłuży.

Metoda sadzenia na zimno jest wykonywana zgodnie z następującymi instrukcjami krok po kroku:

  • Najpierw musisz dobrze wypłukać kość. Upewnij się, że cała miazga została całkowicie usunięta.
  • Następnie kość należy osuszyć i umieścić w chłodnym, wilgotnym miejscu. Konieczne jest zapewnienie, aby temperatura nie spadła poniżej zera stopni. Może to być zwykła lodówka (ale nie zamrażarka) lub piwnica, jeśli akcja toczy się na wsi.
  • Następnie niewielką ilość piasku należy wsypać do garnka lub innego pojemnika. Koniecznie czysty i wilgotny.
  • Pogłębić dół, aby piasek całkowicie go przykrył ze wszystkich stron.
  • Przykryj garnek folią i zrób w nim kilka otworów wentylacyjnych.
  • Umieść pojemnik z kością i piaskiem w lodówce lub w piwnicy. Konieczne jest okresowe nawilżanie piasku, unikając gromadzenia się nadmiaru cieczy.
  • Kiedy pojawi się kiełek, należy odczekać 10 dni i przenieść roślinę w ciepłe miejsce o temperaturze co najmniej 20 stopni.

Średni czas pojawienia się pierwszych pędów to 2-3 miesiące. Gdy owoc wyrośnie i wzmocni się, można go przesadzić w inne miejsce. Na razie najlepiej używać doniczki o odpowiednim rozmiarze. Roślina nie jest jeszcze gotowa na otwarty teren.

Ważny!  W pojemniku na kiełki muszą być otwory, aby woda nie gromadziła się na dnie. Do gleby można dodać humus lub torf.

Ciepła metoda kiełkowania polega na otwarciu nasion i wykorzystaniu samego jądra. Należy pamiętać, że nasiona zawierają trujące kwasy i jeśli dostaną się do organizmu człowieka, mogą doprowadzić do zatrucia.

  • Umyć, usuwając całą miazgę z zewnątrz.
  • Osuszyć ręcznikiem papierowym.
  • Ostrożnie pęknij skorupkę, uważając, aby nie uszkodzić jądra.

Metoda uprawy na ciepło

  • Najpierw nasiona należy dobrze wypłukać i wysuszyć.
  • Usuń nasiona w lodówce lub piwnicy na 6-10 dni.
  • Z biegiem czasu, przed rozpoczęciem kiełkowania, kość należy umieścić w specjalnej mieszance na 2-3 godziny, aby przyspieszyć wzrost. Możesz go kupić w sklepie ogrodniczym lub zrobić własny. W tym drugim przypadku możesz użyć: soku z aloesu.
  • Przygotuj podłoże ogrodnicze z piaskiem i humusem.
  • Umieść kość na głębokości 6-8 cm.
  • Przykryj pojemnik perforowaną szmatką iw razie potrzeby zwilż butelką z rozpylaczem.

Następnie wystarczy opuścić roślinę, aż pojawi się kiełek. Pamiętaj, aby je nawilżyć i usunąć kondensację, która zgromadziła się na tkaninie.

Podczas gdy kiełki są w domu, zyskują na sile i stają się silniejsze, należy je również pielęgnować. Kluczowe kwestie, o których należy pamiętać dla ogrodnika:

  • Musisz sadzić roślinę tylko w specjalnie przygotowanej glebie. Upewnij się, że masz humus lub torf, a także piasek lub inny proszek do pieczenia.
  • Owoce powinny być dobrze oświetlone. Latem prawie nie ma z tym problemów, ale zimą może być potrzebny dodatkowy fitolamp. Może również służyć do przyspieszania wzrostu brzoskwini.
  • Dopóki drzewo nie zacznie przynosić owoców, należy je dobrze i regularnie podlewać. To samo dotyczy młodych sadzonek. Jednak nie bądź zbyt gorliwy, w przeciwnym razie brzoskwinia po prostu zgnije.
  • Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze. Zimą nie powinien spaść poniżej 2-4 stopni, wiosną co najmniej 10-15. Latem optymalna temperatura wynosi od 25.
  • Gdy roślina już rośnie i będzie stopniowo przygotowywała się do sadzenia w otwartym terenie, należy zadbać o jej wcześniejsze karmienie (około 1,5-2 miesięcy). Odbywa się to co dwa tygodnie. Stosuje się osiadły humus.

Wymagana jest odpowiednia pielęgnacja i podlewanie

Sadzenie na zewnątrz najlepiej wykonywać wiosną. Dzięki temu młode pędy będą mogły przyzwyczaić się do zmienionego klimatu, wzmocnić system korzeniowy. Roślina może nadal wyglądać na małą, mimo że minęło wystarczająco dużo czasu. W takim przypadku lepiej poczekać do przyszłego roku z przeszczepem.

Wybierając miejsce w ogrodzie, należy preferować obszerny teren, ogrodzony od przeciągów, po słonecznej stronie. Oczywiście gleba powinna być żyzna, na której nie gromadzi się nadmiar wilgoci. Najlepiej przed sadzeniem nawozić go humusem, kompostem lub czymś innym.

Ważny!  Przez pierwsze 3 lata po posadzeniu ogrodnik będzie musiał uważnie monitorować stan rośliny. Nie wolno nam zapomnieć o poluzowaniu gleby.

Pielęgnacja brzoskwini po posadzeniu w otwartym terenie

Po posadzeniu należy zachować i pielęgnować stan rośliny. Większość wysiłku trzeba będzie podjąć w ciągu pierwszych 3 lat. Latem, zwłaszcza w okresie upalnym, nie należy zapominać o regularnym podlewaniu.

Wysuszone gałęzie należy usunąć. Nie zapomnij też o regularnym przycinaniu. Ponieważ owoce powstają na bokach brzoskwini, nie ma potrzeby, aby drzewo rosło wysoko.

Nie zapomnij również o środkach zapobiegawczych przeciwko szkodnikom. Specjalne substancje pomogą poradzić sobie z większością problemów.

Zimą roślinę należy owinąć. Nie zapominaj, że drzewo musi być zimne w określonych warunkach temperaturowych. Możesz przykryć zwykłym płótnem.

Istnieje wiele chorób, na które podatna jest brzoskwinia. Wśród nich wyróżniają się:

  • perforowana plama – pojawia się w postaci nacięć i dziur w liściach drzewa;
  • cytosporoza – choroba grzybicza atakująca pień i gałęzie drzewa;

Jeśli chodzi o szkodniki, można znaleźć na drzewach brzoskwini:

Choroby owoców

Aby zapobiec śmierci owoców i drzew, zaleca się podjęcie środków zapobiegawczych:

  • Odkażaj co najmniej 2 razy w roku, wiosną i jesienią.
  • Pod koniec zbiorów wyczyść obszar obok drzewa.
  • Regularnie wykopuj ziemię, uważając, aby nie uszkodzić korzeni.
  • Wytnij gałęzie drzewa. Usuń stare i suche boki.

W artykule opisano, jak wyhodować brzoskwinię w domu. Oczywiście, gdy sadzonka stanie się silniejsza, będzie musiała zostać posadzona na otwartym polu. Przestrzegając zasad i zaleceń, możesz zapewnić, że drzewo jest zdrowe, silne i owocne.

 


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy