O sadzeniu wiśni na Uralu na wiosnę, jak sadzić na otwartym terenie, dbać

Wiśnia jest powszechną uprawą w rosyjskich ogrodach. Ogrodnicy uwielbiali ją przede wszystkim ze względu na pyszne i zdrowe jagody. Na naszych stronach czereśnie rosną w postaci krzewów lub drzew. W tym przypadku krzewy najczęściej dorastają do 2-3 metrów, a drzewa mogą osiągać wysokość 4 metrów lub więcej.

Pierwsze jagody są sadzone z sadów wiśniowych już w trzecim roku po posadzeniu dwu-trzyletniej sadzonki i nadal dają obfite zbiory do 20 roku życia. Wielu właścicieli daczy jest zainteresowanych: jak wiosną sadzić wiśnie na Uralu? Najpierw musisz zdecydować się na odmianę odpowiednią dla tego klimatu.

Wybór odpowiedniej odmiany

Istnieje wiele odmian wiśni. Są podzielone na wczesne, w połowie sezonu i późne. Aby uprawiać wiśnie na Uralu, musisz wybrać określone odmiany, które zapewnią dobre zbiory w lokalnym klimacie. Należy zauważyć, że często występują tu przymrozki wiosenne powrotne, a nawet pod koniec lata temperatura czasami znacznie spada. Dlatego najlepiej sadzić wiśnie odmian wczesnych lub w skrajnych przypadkach w połowie sezonu.

Najlepsze odmiany na Ural:

Standard Uralu

Jednak niektórzy doświadczeni ogrodnicy uzyskują dobre plony nawet ze stepów i filcowych wiśni.

Wiśnia: sadzenie i pielęgnacja na zewnątrz na Uralu

Pierwszym i ważnym krokiem przed posadzeniem sadu wiśniowego jest przygotowanie gleby. Wiśnie nigdzie nie rosną. Dla dobrego wzrostu i owocowania potrzebuje komfortowych warunków. Rośliny te najlepiej uprawiać na glebach piaszczysto-gliniastych z dobrym drenażem.

Ważny! Wiśnie mogą rosnąć i owocować na glebach gliniastych. Jednak gleby piaszczysto-gliniaste i gliniaste powinny być obojętne pod względem kwasowości.

Sady wiśniowe najlepiej umieszczać w dobrze oświetlonych miejscach, ponieważ rośliny te kochają słońce. Dobrze nadają się południowe stoki. Unikaj obszarów, w których woda gruntowa znajduje się blisko powierzchni; w takich miejscach nie zaleca się sadzenia plantacji wiśni.

Sadzenie wiśni na Uralu

Najlepszy czas na sadzenie wiśni w otwartym terenie na Uralu to wiosna. Sadzenie jesienią w tym klimacie nie jest dla niej odpowiednie, ponieważ wiśnie są kulturą ciepłolubną i nie mają czasu na wzmocnienie. W efekcie sadzonki wiśni sadzone jesienią giną zimą z powodu silnych mrozów.

Ale nawet wiosną nie powinieneś spieszyć się z sadzeniem sadzonek. Należy poczekać, aż gleba wystarczająco się nagrzeje i minie zagrożenie silnymi mrozami. Najczęściej wiśnie na Uralu sadzi się wiosną po majowych wakacjach. Aby zasadzić wiśnie, należy wcześniej przygotować otwory do sadzenia. Najlepiej zrobić to jesienią. Jeśli jednak w ostatnim sezonie nie można było wykonać dołów, to całkiem dopuszczalne jest ich przygotowanie wiosną. Musisz jednak wykopać dziury co najmniej dwa tygodnie przed sadzeniem sadzonek.

Doły powinny być wystarczająco duże – 40 centymetrów głębokości i 70 centymetrów szerokości. Przed sadzeniem sadzonek do dołów dodaje się humus, popiół drzewny i 40 gramów superfosfatu. Wszystko to zapewni pożywienie młodej sadzonce w pierwszych latach jej rozwoju.

Ważny! Jeśli gleba na miejscu jest kwaśna, do dołu należy również dodać wapno.

Młode czereśnie umieszcza się w pozycji pionowej i uważnie obserwuje, czy szyjka korzeni (miejsce szczepienia) znajduje się pięć centymetrów nad ziemią. Po posadzeniu wokół sadzonek wykonuje się rowki i obficie podlewa. Zaleca się nalanie jednego wiadra wody (10 litrów) na jedną sadzonkę. Woda musi być ciepła.

Doły muszą być wystarczająco duże

Bezpośrednio po posadzeniu obok sadzonki umieszcza się kołek, do którego przywiązuje się młodą roślinę. Mocny kołek ochroni młodą wiśnię przed wiatrem, a sadzonka nie pęknie. Po podlaniu najlepiej jest ściółkować glebę wokół drzewa, aby wilgoć mniej odparowała. Humus, kompost, trociny i słoma mogą być używane jako ściółka.

Po zorientowaniu się, jak sadzić wiśnie ogrodowe wiosną na Uralu, możesz przejść do technologii rolniczej.

Zasady podlewania wiśni na Uralu

Pamiętaj o podlewaniu wiśni latem. Sadzenie i pielęgnacja wiśni na Uralu nie oznacza częstego podlewania, a ponadto są one nawet przeciwwskazane. Jednak drzewa i krzewy nadal wymagają regularnego nawadniania wodą. W sezonie można wykonać trzy podlewania:

Po raz pierwszy woda jest podawana drzewom i krzewom bezpośrednio po kwitnieniu. Wilgoć pomoże zwiększyć liczbę jajników. Drugie podlewanie odbywa się już w trakcie wylewania owoców, a trzecie, gdy sad wiśniowy jest nawadniany jesienią, powodując obfite podlewanie. Jest to konieczne dla roślin, ponieważ w suchej glebie wiśnie nie mogą dobrze przetrwać zimna.

Pamiętaj, że podlewanie powinno być obfite – około czterech pełnych wiader na każdą dojrzałą roślinę.

Pielęgnacja sadu wiśniowego

Podobnie jak inne rośliny ogrodowe, o wiśnie należy dbać. Nie ma potrzeby karmienia go w pierwszych latach wzrostu, ponieważ podczas sadzenia do dołka dodano niezbędne składniki odżywcze, które wystarczą młodej roślinie na kilka lat. Ale kiedy wiśnie lub krzewy zaczną przynosić owoce, nadejdzie czas na następne karmienie.

W sadzie wiśniowym zaleca się wczesną wiosną karmić mocznikiem, rozsypując go po warstwie lodu. Drugi opatrunek górny robimy na początku sierpnia – nawozy fosforowe i potasowe. Ochronią rośliny przed szkodnikami i przygotują je na zimę.

Nawozimy dla lepszych plonów

Podobnie jak inne rośliny uprawne, wiśnie wymagają przycinania. Jego gałęzie muszą być prawidłowo uformowane. Należy to zrobić wczesną wiosną, kiedy pąki jeszcze się nie otworzyły.

Pierwsze formowanie przeprowadza się w następnym roku po posadzeniu sadzonki. U młodych roślin pięć najbardziej rozwiniętych gałęzi pozostaje na górze, a reszta jest odcięta. W tym samym czasie nie musisz zostawiać konopi, ale zaleca się pokrycie sekcji ogrodem var.

W kolejnych latach nadal tworzą się rośliny. Wszystkie gałęzie rosnące wewnątrz korony należy usunąć. W tym procesie konieczne jest usunięcie wszystkich chorych gałęzi, ponieważ z reguły to w nich rozmnażają się szkodniki.

Uwaga. Przycinanie odbywa się tak, aby na każdym dojrzałym drzewie lub krzaku nie było więcej niż 18 głównych gałęzi. Ta ilość jest uważana za optymalną dla danej rośliny i regionu.

Na Uralu sady wiśniowe trzeba przygotować na zimę. Aby to zrobić, pod drzewami lub krzewami najpierw usuwa się chwasty, opadłe liście i jagody. Wszystko to zaleca się spalić. Następnie rośliny są bielone i przykrywane iglastymi gałązkami świerkowymi. Przede wszystkim pomoże zimować precyzyjnie młode sadzonki, które jeszcze nie przystosowały się do lokalnego klimatu.

Choroby i szkodniki wiśni na Uralu

Sady wiśniowe na Uralu, podobnie jak w innych regionach, są dotknięte chorobami i szkodnikami. Najbardziej niebezpieczne choroby wiśni to kokomikoza i monilioza.

Głównymi objawami kokomikozy są szare plamy na liściach, które następnie prowadzą do całkowitego opadnięcia liści na długo przed nadejściem jesieni. Aby uniknąć tego problemu, wszystkie liście dotknięte kokomikozą muszą zostać ręcznie zebrane, a następnie spalone. Następnie drzewa i krzewy należy spryskać roztworem siarczanu miedzi.

Kolejną niebezpieczną chorobą wiśni jest monilioza. To najstraszniejsza choroba tego typu drzew, która objawia się w czasie kwitnienia. Z powodu moniliozy kwiaty i liście roślin wysychają. Jednocześnie ogrodnicy ryzykują utratę nie tylko zbiorów, ale także całego drzewa. Aby temu zapobiec, drzewa wiśni należy spryskać środkami profilaktycznymi tuż przed kwitnieniem.

Monilioza wiśni

Kokomikoza i monilioza to nie jedyne choroby wiśni. Na Uralu perforowana plama wpływa również na nasadzenia wiśni. Mówiąc prościej, na liściach pojawia się grzyb. Łatwo go rozróżnić – ma postać brązowych plamek z ciemnymi brzegami. Plamienie dziur wpływa nie tylko na pokrywę liści rośliny, ale także na jagody.

Często sady wiśniowe cierpią z powodu wypływu dziąseł. Jest to żywica, która tworzy się w miejscach skaleczeń lub oparzeń słonecznych. Choroba może również całkowicie zniszczyć roślinę. Można tego jednak uniknąć, jeśli jesienią i wiosną terminowo wybiela się drzewa i krzewy, a także zawsze bezbłędnie pokrywa wszystkie nacięcia na roślinach lakierem ogrodowym, który tylko ochroni rośliny przed wypływem dziąseł.

Ważny! Niektóre choroby mogą zniszczyć nie tylko zbiory, ale całkowicie wiśnię. Dlatego twoje nasadzenia muszą być regularnie sprawdzane i natychmiast traktowane.

Aparat liściowy roślin wiśni może uszkodzić sadzy. Wygląda jak czarny kwiat, który tworzy się na liściach. Należy je również pilnie zebrać i zniszczyć. Rdza często tworzy się na liściach wiśni. Nie jest tak niebezpieczny dla roślin, ale zainfekowane liście nadal lepiej jest zbierać. Rdza jest łatwa do rozpoznania – to spuchnięte pomarańczowe lub czerwone liście.

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą o innej chorobie – zgnilizny owoców. Nie boli już liści, ale jagody. Pojawiają się na nich brązowe plamy, a następnie gniją. W tym samym czasie zgnilizna owoców może zainfekować więcej niż jedną roślinę, ale kilka naraz, ponieważ wiatr łatwo przenosi zarodniki na inne drzewa.

Uwaga. Często szkodniki powodują szkody dla wiśni i krzewów. Są to mucha czereśniowa, mszyca, wołek wiśniowy, tatarak. Można z nimi walczyć środkami chemicznymi („Iskra”, „Iskra podwójny efekt”), biologicznymi („Fitoverm”) lub ludowymi (napar z popiołu, mydło do prania).

Należy jednak pamiętać, że żadne leczenie nie będzie skuteczne bez odpowiedniej profilaktyki. Dlatego przed kwitnieniem wszystkie nasadzenia wiśni należy spryskać jednym procentem płynu Bordeaux lub roztworem siarczanu miedzi. Dodatkowo rośliny należy dokarmiać wiosną (mocznikiem) i sierpniem (potasem i nawozami fosforowymi). Jesienią należy usunąć wszystkie liście i chwasty pod wiśniami i krzewami, zebrać porażone owoce i odciąć wszystkie chore gałęzie, przykrywając nacięcia boiskiem ogrodowym.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy