O sadzeniu żonkili w otwartym terenie jesienią: kiedy i jak prawidłowo je sadzić

Żonkile to jedne z najpopularniejszych kwiatów uprawianych przez ogrodników na całym świecie. Ze względu na bezpretensjonalność glebową i klimatyczną nazywane są „roślinami dla leniwych”. Uprawa i pielęgnacja jest dość prosta – wystarczy posadzić kwiaty w ziemi i zadbać o odpowiednie podlewanie, nawet wtedy zachwycą właścicieli cudownym aromatem miodu. W artykule czytelnik dowie się, kiedy jesienią sadzić żonkile w plenerze, jak wybrać odpowiednie miejsce i zadbać o rośliny.

Kiedy sadzić

Czas sadzenia żonkili jesienią może się znacznie różnić ze względu na klimat. Doświadczonym ogrodnikom zaleca się rozpoczęcie sadzenia w temperaturze 8-10 stopni Celsjusza. Temperaturę po posadzeniu należy utrzymywać przez kolejne 10-14 dni. Na północy, w rejonie Moskwy czy w środkowej części Federacji Rosyjskiej takiej pogody można się spodziewać w połowie lub pod koniec września. W południowych regionach kraju okres ten może trwać do końca października lub początku listopada.

Ważny! Jeśli te terminy nie zostaną dotrzymane, nie możesz czekać na kwiaty żonkila na wiosnę.

Jeśli te bulwiaste rośliny zostaną posadzone wcześniej, mogą odrosnąć i zamarznąć podczas mrozu. Jeśli cebula zostanie posadzona na czas, powinna stwardnieć przed nadejściem mrozu, ale jej górna część w żadnym wypadku nie powinna mieć czasu na kiełkowanie.

Żonkile

Jeśli żonkile zostały posadzone w cieplejsze dni i przy wysokiej wilgotności (o 50-100% wyższej niż normalnie), żarówka może gnić. Sadzenie żonkili później niż w odpowiednim czasie jesienią może spowodować, że kwiaty będą wytwarzać niskie łodygi i zbyt małe pąki. Dlatego przy późniejszym sadzeniu zaleca się ostrożne przykrycie żonkili, aby cebulki nie zamarzły przy pierwszym mrozie.

Niektóre odmiany tych roślin są dość odporne na mróz i nie wymagają izolacji. Jednak eksperci nadal zalecają przykrycie żonkili na zimę, gdy tylko jest to możliwe, niezależnie od ich odmiany. Odpowiednie schronienia dla cebul żonkila to świerkowe gałęzie, torf, liście, trociny lub kompost, a także każdy inny oddychający materiał organiczny. Możesz również użyć włókniny do szybkiego schronienia się przed żywiołami. Jeśli chodzi o folię, to poważnie ogranicza ona przepływ powietrza.

Funkcje lądowania

Sadzenie jesienią wymaga zgodności ze specjalnymi technologiami. Cebulę należy sadzić w już przygotowanej glebie, w dołkach o wymaganej wielkości, a kwiat należy karmić specjalnymi nawozami.

Lądowanie

Bardzo ważnym czynnikiem dla dobrego wzrostu żonkili jest miejsce ich sadzenia. W przypadku kwiatów tego typu, a zwłaszcza tych z różowymi i pomarańczowymi koronami, bardzo ważne jest, aby miejsce było półcieniste, ponieważ pąki łatwo blakną na słońcu. Żonkile bardzo lubią również płaskie obszary lądu, zamknięte przed wpływem wiatru.

Z obserwacji wielu ogrodników wynika, że ​​żonkile rosnące w miejscach chronionych przed podmuchami wiatru zachwycają właścicieli dłuższym kwitnieniem. Będą się dobrze czuły przy drzewach liściastych. Ale wśród dużych nasadzeń krzewów i drzew nie będą wygodne. Jeśli inne rośliny wypuszczą żonkile, aromat kwiatów stanie się mniej intensywny, a kwiaty będą mniejsze.

Lokalizacja wód gruntowych może również znacznie wpłynąć na stan żarówek. Dla ich komfortowego wzrostu konieczne jest, aby woda gruntowa znajdowała się nie wyżej niż 60 cm od powierzchni. Obszary narażone na częste powodzie z powodu deszczu lub topniejącego śniegu są kategorycznie nieodpowiednie do zejścia na ląd.

Ważny! W takich warunkach rozprzestrzenia się grzyb, który może powodować gnicie i śmierć kwiatów.

Gleba dla żonkili

Najbardziej preferowaną glebą dla żonkili jest glina. Kwasowość powinna wynosić 6-7,5 pH. Aby te rośliny dobrze rosły i kwitły, nie należy używać gleby piaszczystej. Najprawdopodobniej nawet w tak niesprzyjającej glebie żonkile przez pewien czas będą wyrzucać dobre pąki i zachwycać się swoim aromatem. Ale to tylko za sprawą podaży wcześniej przygotowanych składników odżywczych, a także makro i mikroelementów.

Przygotowanie gleby do sadzenia

W miarę wyczerpywania się zapasów tych substancji żonkile mogą przestać kwitnąć, a ich cebulki będą się zmniejszać. W szczególnie niekorzystnej glebie zginą całkowicie. Dlatego ziemia w ogrodzie, na której będą rosły rośliny kwitnące, musi być odpowiednia, wtedy nie będzie problemów z żonkilami.

Aby przygotować miejsce, w którym będą sadzone cebulki, najpierw musisz oczyścić – wyrzucić wszystkie kamienie, różne śmieci, korzenie innych roślin i inne przedmioty. Następnie musisz przeanalizować samą glebę:

w przypadku ciężkich, gliniastych zaleca się dodać trochę piasku, około 20 kg / m2. m; gleby piaszczyste zaleca się rozcieńczyć gliną i torfem lub użyć humusu.

Żarówki żonkila

Jeśli wymagane jest nawożenie gleby, należy to zrobić nie później niż 2-3 miesiące przed sadzeniem cebul. Jeśli jako nawóz wierzchni stosuje się świeży obornik, żonkile można sadzić nie wcześniej niż rok później. Najkorzystniejszym okresem do nawożenia gleby przed sadzeniem żonkili jest wczesne do połowy lata. Określony okres można przesunąć biorąc pod uwagę strefę klimatyczną i planowany czas sadzenia. Dopuszcza się wprowadzenie 15-20 kg zgniłego obornika lub próchnicy na 1 m2. metr ziemi.

Uwaga! Podczas stosowania nawozów, takich jak świeży obornik, należy być odpowiedzialnym. W żadnym wypadku nie należy go stosować przed sadzeniem, ponieważ zawarte w nim związki mogą spalić młode cebulki.

Żonkile wymagają nawożenia nawozami mineralnymi. W pierwszym roku wykorzystają własne rezerwy, więc nie będzie potrzeby korzystania z takich zasobów z zewnątrz. Podczas sadzenia żonkili jesienią karmienie powinno odbywać się nie wcześniej niż pojawią się pierwsze kwiaty, a to może potrwać od 4 do 6 miesięcy. Gdy kwiaty przejdą fazę kwitnienia, będą potrzebować makro- i mikroelementów, które mogą uzyskać z nawozów mineralnych.

Żonkile często potrzebują fosforu i potasu. Oba te elementy są bardzo ważne, a każdy z nich odpowiada za pełnienie określonych funkcji. Fosfor zapewnia kwitnienie i tworzenie cebul. To od niego zależy, jaki będzie rozmiar kwiatu i jak intensywny będzie jego aromat. Potas odpowiada za prawidłową syntezę skrobi i sacharozy.

Ważny! Jeśli chodzi o taki pierwiastek jak azot, to należy z nim uważać, ponieważ w dopuszczalnej dawce pomaga w rozwoju tkanek kwiatowych i sprzyja jego wzrostowi, ale w większym stopniu – może mieć raczej szkodliwy wpływ na rośliny.

Sadząc żonkile jesienią, należy przestrzegać kilku zasad i wziąć pod uwagę poniższy schemat.

Głębokość otworu powinna być 3 razy większa niż sama żarówka. Jeśli jest duży (3 cm średnicy), otwór będzie również wymagał głębokości 15-25 cm, a jeśli cebulki są małe lub rosną w grupach, to jest szerszy i ma około 10-15 cm głębokości.

Technologia sadzenia żonkila

Istnieje schemat stosowany przez doświadczonych ogrodników, który pomaga kontrolować kwitnienie i rozmnażanie cebul. Polega na tym, że jeśli podczas sadzenia zanurzymy cebulki nieco głębiej, żonkile zaczną kwitnąć później i nie rozmnażają się tak szybko. Jeśli żonkil zostanie posadzony bardziej powierzchownie (7-12 cm), kwitnienie nastąpi wcześniej, a rozmnażanie będzie szybsze. Lądowanie powierzchniowe jest bardziej odpowiednie dla regionów, w których nie ma silnego mrozu i mroźnej zimy. Aby sprowokować wczesne kwitnienie w regionach, w których jest chłodniej, konieczne będzie dobre zaizolowanie cebul sadzonych blisko powierzchni.

Przed posadzeniem materiału do sadzenia warto zdecydować się na cel uprawy żonkili. Aby cieszyć się zapachem tych kwiatów każdej wiosny bez żadnego innego celu, wystarczy sadzić duże cebule w średniej wielkości dołkach wiosną lub jesienią.

Dla tych, którzy chcą hodować żonkile na sprzedaż, ważne jest, aby upewnić się, że materiał jest wysokiej jakości. W takim przypadku lepiej jest wybrać żarówki w małych grupach, aby rozmnażanie odbywało się w przyspieszonym tempie.

Sadzenie cebul

Podczas sadzenia należy umieścić cebulki do góry nogami. Posadzone dnem do dołu kwiaty również wykiełkują, ale ich szypułki będą krzywe, a w wyniku tego, że roślina zużywa więcej energii na kiełkowanie w glebie, rozmiar kwiatów będzie mniejszy. To samo stanie się z ich liczbą – zmniejszy się o 1,5-2 razy.

Przestrzeń między żarówkami również odgrywa ważną rolę. Tak więc, jeśli żarówki są duże, odległość między nimi powinna wynosić około 15-20 cm, a jeśli żarówki małe i grupowe – 7-11 cm.

Cechy sadzenia żonkili w otwartym terenie

Na przedmieściach Moskwy

Pogoda w tej części jest w 100% zgodna z normami dla środkowej strefy klimatycznej. Nie wszyscy hodowcy wiedzą, kiedy sadzić cebulki żonkila jesienią w regionie moskiewskim. Najkorzystniejszym okresem dla tych roślin kwitnących jest od 15 sierpnia do 15 września, jeśli różne anomalie pogodowe nie dokonują własnych korekt.

Ważny! Cieplejsza jesień i lato mogą przyczynić się do przesunięcia terminów sadzenia o 1-2 tygodnie do przodu. W celu ukorzenienia cebul należy utrzymywać temperaturę przez co najmniej 14 dni. Jeśli sadzenie zostanie wykonane w odpowiednim czasie, cebulki będą miały czas na zapuszczenie korzeni i nie wykiełkowanie.

Klomb żonkili

Regiony te wyróżniają się tym, że zimy są tu dłuższe, a klimat dość ostry. Miejscowi ogrodnicy będą lepiej sadzić żonkile i tulipany jesienią, ale zanim zrobi się chłodniej. Biorąc pod uwagę fakt, że w sierpniu temperatura w nocy może być bardzo niska, należy się pospieszyć z ich wysiadaniem.

Ważny! W ciepłe dni żonkile można sadzić 15-20 sierpnia. Jeśli opóźnisz do września, możesz poczekać, aż pogoda się pogorszy, a wtedy żarówki nie będą miały czasu na zakorzenienie się na czas.

Jeśli przestrzegane będą wszystkie proste zasady, wiosną ogród zostanie przekształcony z powodu kwitnienia wdzięcznych i wczesnych żonkili. Te symbole miłości i piękna wypełnią powietrze swoim niepowtarzalnym aromatem i staną się prawdziwą ozdobą każdego kwietnika.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy