O uprawie dyni na zewnątrz: jak sadzić, pielęgnować i podlewać

Jak prawidłowo przygotować dynię do sadzenia na otwartym polu

Dynia to roślina warzywna o doskonałym smaku, jest szeroko stosowana w kuchni i ma wiele przydatnych właściwości. Aby dynia rosła naprawdę smacznie i zdrowo, sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu musi odbywać się zgodnie ze wszystkimi zasadami techniki rolniczej. Równie ważny jest wybór odpowiedniej odmiany.

Najbardziej znane odmiany

Na przedmieściach iw regionie Leningradu:

Odmiana dyni stołowych Premiere. Jest odporny na zimno, charakteryzuje się wydłużoną, rozgałęzioną rzęsą, bogatymi w cukier i dość masywnymi owocami, osiągającymi wagę 6 kg. Zbiory nie zależą od żyzności gleby i jej rodzaju Odmiana dyni Dachnaya. Wczesne dojrzewanie, okres dojrzewania – 80 dni. Ta odmiana ma charakterystyczny przyjemny słodki smak z wyraźnymi nutami wanilii. Waga dojrzałego owocu to 3-4 kg. Zbiory są przechowywane przez co najmniej 4 miesiące. W otwartym polu można uprawiać dynie stołowe Odmiana odporna na zimno, niewrażliwa na choroby upraw ogrodniczych. Miąższ jest ceniony w kuchni ze względu na soczystość i cukrowy smak. Waga dojrzałej dyni to około 3-4 kg. Roślina dojrzewa w ciągu około 120 dni. Warzywa mają wyraźny pomarańczowy kolor – to główna cecha tej odmiany Dynia piżmowa Pearl. Okres dojrzewania dyni piżmowej wyniesie 100 dni, masa owoców sięga 5-7 kg. W smaku wyróżniają się wyraźne nuty gałki muszkatołowej. Ta odmiana doskonale reaguje na mrozy, nieobecność, a wręcz przeciwnie na obfitość opadów, odporną na różne choroby.

Perła dyni Butternut

Pieg. Okres wegetacji tej odmiany wynosi 80 dni. Miąższ owocu smakuje jak melon, soczysty i słodki. Chrupiąca struktura miąższu pozostaje nawet po ugotowaniu. Waga dyni – nie więcej niż 3 kg Uśmiech. Odmiana krzaczasta, odporna na nagłe zmiany temperatury, mrozoodporna, dobrze znosi wysoką wilgotność. Charakterystyczną cechą jest długi okres trwałości, co najmniej rok, a także doskonały smak. Okres wegetacji trwa około 100 dni, warzywa osiągają wagę 2-3 kg.

Jak prawidłowo przygotować dynię do sadzenia na otwartym polu

Istnieją dwie metody hodowli dyni:

Pieg

Aby zapobiec infekcji, nasiona należy wytrawić w 30% roztworze soli fizjologicznej; można je przygotować rozpuszczając 2 łyżki wody w 100 ml wody. łyżki soli. Nasiona, które można wykorzystać, utoną, a chore i wadliwe nasiona wypłyną na powierzchnię.

W przypadku uprawy dyni na otwartym polu nasiona przygotowuje się z wyprzedzeniem do sadzenia, mocząc je w wodzie na 24 godziny lub w humianie sodu lub humatu potasu. Po wyjęciu nasion z płynu należy je pozostawić w ciemnym pomieszczeniu na 48 godzin w temperaturze 23 ° C powyżej zera, uprzednio przykryte wilgotną szmatką lub gazą. Materiał musi być stale mokry.

Ważny! Używanie nasion ze starych upraw może negatywnie wpłynąć na kiełkowanie.

Kiełki sadzi się w pojemnikach o średnicy około 10 cm, po uprzednim przygotowaniu mieszanki gleby złożonej z torfu, piasku i ziemi ogrodowej, zmieszanych w równych ilościach.

W regionie moskiewskim sadzonki dyni są przeszczepiane na stałe miejsce, gdy wyrzucają trzeci liść. Nie należy sadzić sadzonek młodszych niż 30 dni.

Ile czasu zajmuje kiełkowanie nasion

Temperatura otoczenia jest głównym czynnikiem wpływającym na tempo kiełkowania nasion. Możesz zrobić pierwsze pędy w ciągu siedmiu dni, jeśli termometr nie spadnie poniżej 13-14 ° C w nocy. Jeśli pora jest chłodna, za miesiąc można zobaczyć 2-3 liście na łodygach.

Aby nasiona mogły szybciej kiełkować, zaleca się namoczyć je w płynach stymulujących wzrost. Sok z aloesu, napar z popiołu drzewnego, sok ziemniaczany i roztwór miodu są dobrą alternatywą dla chemikaliów.

Nasiona dyni

Połóż na łóżku ogrodowym, musisz podnieść nasłonecznione i równe, znajdujące się w pewnej odległości od prosto rosnących upraw. Wybrany obszar należy wcześniej nawozić, dodając 2 wiadra próchnicy, pół wiadra trocin, 2 litry popiołu drzewnego i 400 g nitrofosforanu na każdy metr kwadratowy. Zaleca się wykopanie gleby na głębokość 50 cm i uformowanie zagonów o szerokości około 70 cm.

Kiedy sadzić dynię na zewnątrz

Wraz z nadejściem wiosny (połowa maja), gdy termometr wskazuje stabilnie 10 ° C powyżej zera, nasiona dyni lub sadzonki sadzi się na suchym podłożu. Wcześniejsze sadzenie może doprowadzić do gnicia nasion lub spowolnienia wzrostu warzyw. Wiedząc, kiedy zasadzić dynię na otwartym terenie, będziesz mógł wybrać odpowiedni moment, a wszystkie owoce będą miały czas na pełne dojrzewanie.

Zasady lądowania

Ważny! Dynia jest wymagająca wobec swoich poprzedników. Nie należy sadzić na obszarach wcześniej zarezerwowanych dla ziemniaków, melonów, arbuzów czy słoneczników.

Zaleca się ponowne wykorzystanie przydziału dopiero po pięciu latach. Odczyn gleby jest pożądany neutralny – 4,5-5, jak w piaszczysto-gliniastej, lekkiej lub średnio gliniastej.

Otwory są utworzone w odległości co najmniej 90 cm od siebie. Głębokość sadzenia nasion 7 cm Nasiona umieszcza się w każdej studzience wstępnie podlewanej dwoma litrami wody o temperaturze około 50 ° C powyżej zera. Od góry grządkę dyniową należy przykryć ściółką z trocin, torfu lub słomy. Na szerokościach geograficznych Syberii praktykuje się sadzenie dwóch nasion w jednym otworze, a po wykiełkowaniu należy usunąć najbardziej kruchy kiełek.

Rośliny nie będą się bały mrozu, jeśli stworzysz dla nich efekt cieplarniany, w tym celu musisz przykryć folią nasiona posadzone w otwartym terenie, zabezpieczając je na obwodzie ogrodu.

W łóżkach rośnie dynia

Gdy kiełki osiągną 50 cm, schron należy podnieść, przeciągając go po drucianej ramie. Pokrowiec można zdjąć od połowy czerwca.

Używając materiału pokrywającego zamiast ściółki, po uprzednim wycięciu w nim kształtów w kształcie krzyża, możesz znacznie ułatwić pielęgnację dyni podczas wzrostu.

Zasady opieki

Nawożenie i podlewanie dyni na czas pozwala uniknąć wielu trudności w jej pielęgnacji.

Metody żywienia

Nawozy stosuje się dwa razy w miesiącu. Dynia sadzona na otwartym terenie jest dwukrotnie karmiona dodatkami mineralnymi:

po raz pierwszy – gdy pojawia się piąty liść, pod każdy krzak wprowadza się 10 g suchej nitrofoski; za drugim razem – gdy pojawiają się bicze, pod każdą roślinę wprowadza się 7 g nitrofoski rozcieńczonej w 5 litrach wody.

Nie mniej przydatne jest karmienie sadzonek dyni popiołem drzewnym w ilości 1 szklanki na 1 korzeń, a także nawozem z krowiego łajna nasączonego w proporcji 1 litr na 10 litrów wody. Nawóz pogłówny z dziewanny nakłada się po raz pierwszy na początku wzrostu i rozwoju roślin w ilości 1 wiadra na 6 korzeni, a następnie podczas dojrzewania owoców w ilości 1 wiadra na 3 korzenie.

Aby zastosować nawozy, należy przebić rowki wokół każdego krzewu, które należy poszerzyć, gdy krzewy wzrosną z 8 do 15 cm, wgłębienia wykopuje się w odległości 15 cm na etapie sadzenia, a po pół miesiąca zwiększa się do 40 cm.

Zasady podlewania dyni

Podlewanie dyni

Przed podlaniem glebę należy ostrożnie rozluźnić na głębokość 10 cm, nie uszkadzając układu końskiego, a chwasty wypatroszyć. Nie podlewaj dyni na zewnątrz zimną wodą; musisz użyć wody podgrzanej do 50 ° C.

W fazie kwitnienia należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie:

terminowe nawadnianie stymuluje tworzenie kwiatostanów żeńskich. Na tym etapie jeden krzew wymaga co najmniej 30 litrów wody dziennie, wręcz przeciwnie, w fazie dojrzewania należy ograniczyć zużycie wody, ponieważ nadmierna wilgoć wpływa niekorzystnie na trwałość i smak plonu.

Znając wszystkie sekrety prawidłowego sadzenia i pielęgnacji dyni na otwartym polu, możesz wyhodować dobre zbiory.

Metody tworzenia rzęs dyniowych

Konieczne jest uformowanie rzęs dyniowych, aby roślina nie marnowała energii na niepotrzebne pędy i jajniki, dzięki czemu owoce są znacznie większe, ich smak poprawia się. Główny pęd formowany jest przez uszczypnięcie, gdy osiąga długość ok. 1,5 m. Należy zachować dwie boczne łodygi o długości ok. 70 cm, z których każda dojrzeje w owocach.

Aby stymulować prawidłowe dojrzewanie dyni, pędy należy docisnąć do ziemi, lekko posypać ziemią w celu ukorzenienia, pół metra od głównej łodygi. Aby zapobiec zakażeniu rozwijających się owoców chorobami grzybiczymi, pod każde warzywo należy podłożyć sklejkę lub szkło, co zabezpieczy przed kontaktem z wilgotną glebą.

Szkodniki i choroby dyni

Mączniak

Dynia jest najbardziej podatna na zarażenie zgnilizną owoców, mączniakiem prawdziwym i mozaiką. Głównym powodem ich pojawienia się są bakterie i grzyby, które rozwijają się pod wpływem wysokiej wilgotności.

Mączniak

Walka z tą infekcją będzie najskuteczniejsza, jeśli zaczniesz ją od pierwszych oznak grzyba na liściach dyni. Konieczne jest spryskanie ich roztworem 3 g nadmanganianu potasu lub 2 g siarczanu miedzi rozcieńczonego w 10 litrach wody. Jajniki i liście traktuje się 1% roztworem płynu Bordeaux.

Tej chorobie można uniknąć, przestrzegając reżimu nawadniania, monitorując płodozmian i całkowicie niszcząc zainfekowane rośliny.

Mozaika dyniowa

Zainfekowane rośliny należy jak najszybciej usunąć z miejsca i spalić, ponieważ ta choroba wirusowa jest bardzo niebezpieczna. Aby temu zapobiec, musisz w odpowiednim czasie wyrywać chwasty, dezynfekować narzędzia ogrodowe, niszczyć owady i niszczyć ogniska infekcji na czas.

Zgnilizna owoców

Dotknięte obszary należy wyciąć nożem i potraktować świeżym sokiem z aloesu. Leczony obszar wysycha z czasem, a dynia będzie nadal się rozwijać.

Metody zwalczania szkodników

Przędziorka omija obszary potraktowane naparem 200 g łupin cebuli w 10 litrach wody lub 20% roztworze chloroetanolu (20 g na 10 litrów wody).

Znaczne zagrożenie stanowią szkodniki, które zmniejszają wielkość plonu lub całkowicie niszczą młode rośliny. Pomiędzy nimi:

mszyca melonowa.

Inwazję szkodników można zatrzymać za pomocą chemikaliów, na przykład Actellik, Fufanon, Tsitkor itp. Jednak bezpieczniej jest stosować ludowe metody zwalczania owadów.

Skuteczne metody zwalczania mszyc to odchwaszczanie, przetwarzanie roztworem 200 g stałego mydła w 10 litrach wody lub 10% roztworem karbofosu (60 g na 10 litrów wody).

Pomoże również:

Sproszkowane składniki to sproszkowana dynia i spryskana płynnymi środkami. Czynności te należy wykonać co najmniej trzykrotnie z przerwą do 10 dni.

Aby nie przegapić ataku szkodników, należy co trzy dni sprawdzać łóżka. Może to zauważyć inwazję w czasie i uratować plony.

Zasady zbioru i przechowywania

Oznaki dojrzałej dyni:

powierzchnia łodygi i łodygi przewodzącej pokarm twardnieją, stają się jak korek; po dojrzewaniu tekstura na skórce jest wyraźniejsza;

Ostrożnie zrywać dynie, nie uszkadzając skórki. Jeśli zmiany pojawiają się na skórze, są one uszczelniane plastrem, zapobiegając przedostawaniu się mikroorganizmów do płodu. Zebrane warzywa powinny dojrzewać w suchym miejscu przez 30 dni.

Sekret obfitych plonów tkwi w prawidłowym doborze nasion i odpowiedniej pielęgnacji. Podczas długiej zimy możesz rozpieścić siedem pysznych przysmaków z dyni, które są bardzo zdrowe.

Dynia nie jest kapryśna w sadzeniu i pielęgnacji na otwartym polu, co oznacza, że ​​przestrzegając wszystkich powyższych zaleceń, każdy ogrodnik może wyhodować godną pozazdroszczenia uprawę. To warzywo nie wymaga specjalnych warunków przechowywania i może leżeć do Nowego Roku. Dynia ma szerokie zastosowanie w kuchni, można ją wykorzystać do przygotowania dań głównych, zup, deserów, ciast. Po zakonserwowaniu zachowuje wszystkie swoje korzystne właściwości.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy