O uprawie i pielęgnacji fasoli na otwartym polu, na wsi, w domu

Nie wszystkie rośliny warzywne są sadzone na poletkach tylko ze względu na zbiory. Istnieją kultury, które jednocześnie rozwiązują wiele problemów. Wśród tych warzyw jest fasola. Ich owoce zawierają wiele substancji aktywnych, dlatego są przydatne dla organizmu człowieka. A same rośliny poprawiają strukturę gleby i wzbogacają ją w łatwo przyswajalny azot o około 80%. System korzeniowy fasoli rośnie szybko, tworząc gęste zarośla. W takich warunkach chwasty nie mogą rosnąć, więc rabaty z tymi roślinami warzywnymi nie muszą chwastować.

Fasola: rośnie i pielęgnuje na zewnątrz

Rosyjska fasola wyróżnia się bezpretensjonalnością i wczesną dojrzałością, 60-65 dni po pojawieniu się pierwszych pędów, można już zebrać obfite zbiory. Jak uprawiać fasolę w domu i na otwartym polu zostanie omówione poniżej.

Wybór i przygotowanie miejsca lądowania

Uprawa fasoli na wolnym powietrzu zaczyna się od wyboru miejsca i przygotowania. W przypadku fasoli najlepszym miejscem byłoby złoże żyznej i luźnej gliny o neutralnej reakcji. Jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt kwaśna, podczas kopania jesienią należy do niej dodać mąkę wapienną lub dolomitową.

Rosyjską czarną fasolę można również uprawiać na glebach ubogich w składniki odżywcze. Ale w tym przypadku podczas ich uprawy konieczne jest zapewnienie wprowadzenia potasu do gleby. Ten mikroelement wspomaga rozwój systemu korzeniowego fasoli, sprzyja aktywnemu wzrostowi masy wegetatywnej i obfitości strąków. Jeśli w glebie nie ma wystarczającej ilości potasu, dodaje się go podczas sadzenia nasion lub po pojawieniu się kiełków.

Rośliny strączkowe

Profesjonalni hodowcy warzyw zalecają dodanie popiołu drzewnego i materii organicznej do przygotowania zagonów dla tej uprawy warzyw.

Ważny! Dla pomyślnego wzrostu i owocowania fasola wymaga dużo światła słonecznego, dlatego przygotowane jest dla nich najbardziej słoneczne miejsce w ogrodzie.

Teren nie powinien znajdować się na nizinie, gdzie grunt jest słabo nagrzewany przez promienie słoneczne, po ulewnych deszczach może gromadzić się zimna woda lub zbyt blisko powierzchni wody gruntowej. Mokra gleba piaszczysta również nie jest odpowiednia dla tych warzyw, ponieważ w takich warunkach nasiona mogą po prostu zgnić.

Przed sadzeniem fasoli w glebie nie należy stosować nawozów zawierających azot, ponieważ rosyjska czarna fasola nie reaguje dobrze na ten pierwiastek śladowy – same go wytwarzają w wystarczających ilościach.

Przygotowanie miejsca na fasolę w domu

Jak uprawiać fasolę w domu – to pytanie jest interesujące dla tych, którzy nie mają działek ogrodowych, ale chcą jeść owoce uprawiane samodzielnie. Możesz sadzić tę kulturę w domu zarówno wiosną, jak i zimą, ponieważ zawsze możesz stworzyć niezbędne warunki do wzrostu i owocowania. Najważniejsze jest zapewnienie niezbędnych warunków do wzrostu tej kultury (niezbędne oświetlenie, temperatura pokojowa, harmonogram nawadniania).

Sadzonki fasoli

W domu należy przygotować luźną pożywkę zawierającą wszystkie składniki mineralne oprócz azotu. Możesz zrobić taką glebę samodzielnie lub kupić gotowe podłoże odżywcze w wyspecjalizowanych sklepach.

Pojemniki na rośliny ustawia się na parapetach z dobrym oświetleniem przez cały dzień.

Jak prawidłowo sadzić fasolę

Sadzenie nasion fasoli w kraju lub w domu jest proste, ponieważ jest duże – podczas sadzenia łatwo jest zachować wymaganą odległość między przyszłymi pędami. W rezultacie zgrubienie nasadzeń objawia się tylko całkowicie nieostrożnym podejściem do siewu.

Fasolę sadzi się na łóżkach w ogrodzie od pierwszych dziesięciu dni kwietnia – kiedy śnieg się stopi, a ziemia ogrzeje się do co najmniej + 5 ° С.

Uwaga! Wiosenne zatrzaski nie są straszne dla tej kultury, ponieważ rośliny mogą wytrzymać spadek temperatury do -3 ° C.

W środkowej strefie naszego kraju, na Uralu i na Syberii, lepiej jest wstępnie wyhodować sadzonki w mieszkaniu, a następnie przesadzić je na otwarty teren w drugiej dekadzie maja. W tym przypadku nasiona sadzi się około miesiąca przed planowanym przeszczepem na stałe miejsce.

Sadząc fasolę na rabatach, otwory do sadzenia należy wykonać w odległości do 0,4 m od siebie, aby rosnące rośliny nie przeszkadzały sobie w przyszłości. W przypadku odmian karłowatych odległość można zmniejszyć do 20 cm. Rozstaw rzędów powinien wynosić co najmniej 0, 5 m.

Ważny! Po pewnym czasie możesz sadzić fasolę. W tym przypadku uprawa będzie również dojrzewać etapami.

Najlepiej sadzić tę roślinę w łóżku ogrodowym w 2 rzędach. Dzięki tej metodzie sadzenia plony będą wyższe i łatwiej będzie dbać o rośliny.

Najlepiej sadzić tę roślinę w łóżku ogrodowym w 2 rzędach.

Należy zauważyć, że w 2018 roku korzystne dni do sadzenia tej rośliny warzywnej w otwartym terenie: w kwietniu – 16,17,18, 21,22, w maju – 19, 20, 23.

Agrotechnika

Fasola, jak uprawiać tę roślinę w przyszłości? Jeśli pogoda jest sucha, po posadzeniu nasion należy regularnie poluzowywać wierzchnią warstwę gleby, aby rozbić skorupę, która tworzy się na powierzchni. Jednocześnie rozluźnienie przeszkadza w rozwoju chwastów, które mogą mieć czas na wzrost we wczesnych stadiach. Po pojawieniu się pędów procedurę rozluźniania powtarza się kilkakrotnie: po pojawieniu się 3 trwałych liści i tydzień po pierwszym bronowaniu. W przyszłości fasola stwardnieje, a chwasty nie będą się ich bać.

Aby uzyskać obfite zbiory, musisz regularnie podlewać i karmić krzewy fasoli. Jako opatrunek górny stosować:

Karmienie roślin strączkowych

Technika rolnicza uprawy fasoli zakłada wykonywanie wszystkich niezbędnych procedur sadzenia i dalszej pielęgnacji tych roślin. Powinieneś także terminowo rozpocząć walkę z chorobami i szkodnikami.

Wymagane jest regularne podlewanie, spulchnianie gleby w pobliżu roślin iw nawach bocznych, a także kilkakrotne dodatkowe nawożenie w ciągu sezonu. Podczas uprawy fasoli bardzo ważna jest technologia rolnicza, ponieważ przestrzeganie wszystkich procedur pomaga prawidłowo uprawiać tę roślinę i uzyskiwać dobre plony.

Ważny! Pod koniec sezonu wegetacyjnego krzewy są przycinane do korzeni, zbierane w snopkach i zawieszane w stodole. W ten sposób „docierają” strąki. Po ścięciu system korzeniowy może wytwarzać nowe pędy. Z tego powodu na południu kraju często uprawiają dwie fasole w sezonie.

Wielu hodowców warzyw jest zainteresowanych tym, czy fasola pomaga w walce z kretami. Eksperci odpowiadają, że ta metoda walki jest nieskuteczna, ponieważ krety spokojnie omijają taką przeszkodę.

Korzyści płynące z tej kultury są różne:

fasola to doskonałe syderaty – po nich dobrze rosną inne rośliny; fasola zawiera łatwo przyswajalne białko, niezbędny zestaw aminokwasów, większość witamin potrzebnych organizmowi.

Kultura ta jest również aktywnie wykorzystywana w produkcji rolnej – uprawiana jest do wykorzystania w paszach dla bydła.

Popularność roślin strączkowych jest na dość niskim poziomie. Rzadko ogrodnicy celowo uprawiają groszek, soczewicę lub fasolę w dużych ilościach. Co więcej, niewiele osób zwraca uwagę na fasolę. Tymczasem ta roślina jest bardzo interesująca i może zapewnić wiele korzyści.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy