O uprawie ogórków w szklarni lub szklarni: jak prawidłowo rosnąć (tajemnice, wskazówki)

Uprawa ogórków w szklarni ma wiele zalet w porównaniu z uprawą ogórków. Najważniejszą zaletą ogórków szklarniowych jest to, że już pierwsze zbiory można uzyskać 35 dni po posadzeniu, a następnie ogórki można zbierać przez cały rok. Aby osiągnąć maksymalny sukces, konieczna jest znajomość prawidłowej uprawy ogórków w szklarni:

dobór odmian ogórków do uprawy w szklarniach dobór gleby i przygotowanie do sadzenia sadzonek ogórków agrotechniczne cechy uprawy ogórków szklarniowych;

Przygotowanie do uprawy ogórków w szklarni

Jak uprawiać ogórki w szklarni? Prace przygotowawcze do rozpoczęcia uprawy ogórków w szklarni można podzielić na etapy lub kroki, które należy podjąć, aby efektywnie uprawiać ogórki przy obfitych zbiorach przez cały rok.

Pierwszym etapem jest dobór sprzętu. Co jest lepsze: szklarnia czy szklarnia, jakie są między nimi różnice? W tym miejscu należy zaznaczyć, że ogórki można uprawiać przez cały rok w rejonie środkowym, południowym i nadwołżańskim, a także w niesprzyjających warunkach klimatycznych przy zastosowaniu zabudowy szklarniowej.

Szklarnie

Istnieją dwa rodzaje budynków zaprojektowanych w celu zwiększenia plonów i przedłużenia okresu uprawy:

Szklarnia to prostszy budynek, niewielkich rozmiarów, o wysokości 1–1,5 m, który otrzymuje ciepło od słońca oraz z powodu ciepła rozkładu próchnicy i obornika. W szklarni nie ma drzwi, dostęp do uprawianych roślin z reguły po prostu składa się z góry lub z boku. Uprawa ogórków w szklarni to świetna opcja, ponieważ kultywację metodą szklarniową najczęściej stosuje się przy sadzeniu sadzonek przed przesadzeniem do ziemi, aby nabrała siły, lub do kiełkowania nasion. W szklarni powietrze szybko się nagrzewa i korzystnie wpływa na młody wzrost roślin Szklarnia to konstrukcja ramowa z ochroną gleby i właściwościami termoizolacyjnymi. Zalecana wysokość szklarni do uprawy ogórków to 2,5 m. Nie ma ograniczenia wysokości szklarni, brane jest pod uwagę przeznaczenie szklarni. Więc,

Rama może być wykonana z drewna i metalu, w zależności od potrzeby wytrzymania określonej powłoki.

Poliwęglan jest lekki, trwały, dobrze zatrzymuje ciepło wczesną wiosną, ale niewystarczająco zimą. W szklarniach z taką powłoką zimą konieczne jest zainstalowanie dodatkowego sprzętu grzewczego, takiego jak drewno, gaz lub elektryczność.Szkło jest powłoką ciężką, dlatego wymagana jest metalowa rama. Szklarnie ze szklaną osłoną można użytkować przez cały rok Folia jest najlżejszym materiałem, stelaż pod nią może być wykonany z drewna lub drutu. Szklarnie z tą osłoną są używane głównie w domkach letniskowych do uprawy sezonowej i wczesnych zbiorów.

Ogórki

Tak więc, biorąc pod uwagę wymagania dotyczące zbioru (do użytku biznesowego lub domowego) i warunki klimatyczne, konieczne jest wybranie sprzętu, w którym będą rosły ogórki.

Drugi etap to wybór różnych ogórków. W warunkach wewnętrznych do uprawy nadają się samozapylone ogórki i mieszańce (partenokarpiczne). Ogórek odmianowy można sadzić z roku na rok samodzielnie zbierając nasiona. Hybrydy to gatunki bezpestkowe lub zawierające puste nasiona bez zarodka. Przy zakupie hybrydy są oznaczone F1. Główne zalety hybryd to:

Uwaga! Istnieje ogromna różnorodność hybryd ogórków o różnych cechach, dlatego przy wyborze należy uważnie przeczytać adnotację.

Popularne odmiany ogórków do szklarni

Nazwa Opis Ogórki odmianowe Temp1) słodkie wczesne dojrzewanie;
5) powszechne zastosowanie Kurazh1) holenderski, wycofany w 1980 r .;
3) uniwersalne zastosowanie Sigurd 1) silny system korzeniowy;
4) przy sadzeniu sadzonek odległość między krzewami powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Serpentyna 1) krótkie rzęsy z małymi owocami do 8 cm;
4) można wykorzystać do konserwacji Laam 1) bardzo wcześnie – dojrzewa w ciągu 35 dni;
4) nie gorzkie Hybrydy Kurazh F11) owocujące – po 45 dniach;
3) sadzenie sadzonek o gęstości 3 krzewów na 1 m2;
5) uniwersalne zastosowanie Benefis F11) owocowanie – po 50 dniach;
5) dobre do solenia Alekseich F11) wczesne dojrzewanie – po 37 dniach;
6) uniwersalne zastosowanie Emelya F11) wczesna dojrzałość – po 40 dniach;
4) jasnozielone, duże bulwiaste z białymi cierniami;
5) sadzenie sadzonek o gęstości 3-4 krzewów na 1m²;
6) świeże zastosowanie i konserwacja Dynamite F11) wczesne dojrzewanie – po 40 dniach;

Ważny! Kupując nasiona należy dokładnie zapoznać się z napisem na torebce z pestkami ogórka – często można spotkać się z hasłem „Partenokarpic (samozapylony)” – to błędne oznaczenie. Ogórek partenokarpiczny (hybrydowy) jest oznaczony F1, a odmiana ma nazwę (Marta, Bully itp.).

Trzeci etap to przygotowanie gleby do szklarni. Ogórki bardzo lubią luźną i żyzną glebę, która zatrzymuje wilgoć, co jest bardzo ważne dla ogórków lubiących „pić”. Najlepszy skład gleby do szklarni to:

Przed wysianiem ogórków i / lub sadzeniem sadzonek dodaj 1 litr wermikulitu na 10 kg przygotowanej gleby, aby zwiększyć luźność, popiół – 1 szklanka, superfosfat – 2 łyżki.

Ważne jest, aby wiedzieć! Zmieniając glebę w szklarni na ogórki, należy wziąć glebę, na której uprawiano cebulę, paprykę, marchewkę, ziemniaki i kapustę, czyli te rośliny, które nie mają takich samych chorób jak ogórki.

Czwarty etap to przygotowanie nasion do siewu przy wyborze takiej metody sadzenia ogórków lub uprawy sadzonek.

Podczas siewu z nasionami. Nasiona należy przygotować w następującej technologii – podgrzać w temperaturze + 30 ° C, potraktować dowolnym fungicydem, na przykład Thiram – nasiona włożyć do woreczka z gazy i umieścić w roztworze na 15 minut, następnie spłukać wodą.

Wady sadzenia nasion ogórków w szklarni:

istnieje wysokie ryzyko przemarznięcia nasadzeń po powrocie mrozów; wymaga większej ostrożności – ciągła wentylacja, schronienie sadzonek, kontrola temperatury gleby i powietrza.

Aby zmniejszyć ryzyko podczas sadzenia nasion, musisz:

użyj szklarni z powłoką poliwęglanową, ponieważ szybciej się nagrzewa i dobrze zatrzymuje ciepło; zastosuj dodatkowe ogrzewanie w szklarni (z wyjątkiem słońca); wybierz wczesne odmiany ogórków, aby skrócić okres wegetacji; zasiej 2 nasiona do dołka – w przyszłości usuń słabsze kiełki

Sadzonki ogórków

Agronomowie podają następujące zalecenia dotyczące sadzenia ogórków przez nasiona:

przed siewem temperatura powinna wynosić co najmniej 12-13 ° C nawet w nocy, a po pojawieniu się pierwszych liści – co najmniej 15 ° C przez całą dobę. W niższej temperaturze nasiona umrą; na środkowym pasie wysiew z nasionami należy przeprowadzić od 20 kwietnia do 10 maja; unikać gęstości sadzenia – zmniejszy to plon; łóżka powinny mieć 30 cm wysokości – sadzić w dwóch rzędach w odstępie 50 cm, odległość między łóżkami wynosi co najmniej 90 cm;

Łóżka powinny mieć 30 cm wysokości

ułożyć nasiona płasko na głębokość 2 cm w studni rozlanej wodą, a następnie posypać otwór ziemią do wysokości złoża; łóżka przykryć pokrojonymi plastikowymi butelkami i codziennie usuwać do przewietrzenia; utrzymywać stałą kontrolę temperatury gleby i powietrza.

W przyszłości nasadzenia będą pielęgnowane w taki sam sposób, jak podczas sadzenia sadzonek.

Uprawa sadzonek. Do siewu weź oddzielne kubki, aby prawidłowo uformować system korzeniowy. Nasiona należy wykiełkować przed posadzeniem w dołku, który z kolei należy rozlać słabym roztworem nadmanganianu potasu. Posyp nasiona dwucentymetrową warstwą ziemi.

Przykryj miseczki polietylenem na 2-4 dni, aż pojawią się kiełki.

Sadzenie ogórków jest skuteczne w celu uzyskania wysokiego plonu, jeśli młode mają trzy, a najlepiej 4 liście.

Piąty etap to sadzenie sadzonek. Posadź sadzonki w szklarni, gdy temperatura gleby osiągnie + 15 ° С. Zasady sadzenia sadzonek:

pogłębić dołek nawozem na wielkość kłącza ogórka; obserwować odległość między sadzonkami – co najmniej 50 cm, aw zależności od odmiany może osiągnąć 1,5 m;

Aby przyspieszyć produkcję pierwszych jajników, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku młodych pędów ogórka w szklarni.

Młody wzrost ogórków

Niezbędne warunki do uprawy ogórków

Zalecenia dotyczące stanu Podlewanie i nawilżanie 1) Ogórki bardzo lubią wilgoć. Podlewaj regularnie i często, uważaj na liście – pierwszą oznaką braku wilgoci jest więdnięcie.
2) Zalecane jest nawadnianie kroplowe, ponieważ zapewnia stabilną wilgotność powietrza w szklarni.
w przypadku tworzenia się jajników zwiększyć spożycie do 30 litrów dziennie.
3) woda powinna być osadzona, a nie zimna Nawóz pogłówny 1) do uprawy sadzonek używać wyłącznie popiołu.
2) przed sadzeniem sadzonek w szklarni nawozić ją złożonym nawozem mineralnym w celu uzyskania zielonej masy.
3) po posadzeniu w szklarni nie „karmić” przez 10 dni, aby sadzonki zakorzeniły się w nowym miejscu.
4) następnie karmić roztworami dziewanny, odchodów kurczaka i popiołu.
5) stosować nawozy potasowe w okresie kwitnienia Temperatura 1) temperaturę w szklarni należy utrzymywać na poziomie + 17 ° C.
3) gdy temperatura wzrośnie powyżej 30 st. Konieczne jest przewietrzenie i spryskanie krzewów ogórkami Przewietrzanie do czasu wzmocnienia sadzonek lepiej odmówić wietrzenia, gdyż młode krzewy boją się przeciągów Reżim świetlny 1) światło wpływa na plon – ogórki potrzebują 12 godzin w okresie intensywnej wegetacji Godziny dzienne.
2) w przypadku braku światła należy zapewnić sztuczne oświetlenie, jest to szczególnie ważne w okresie owocowania.

Metody uprawy ogórków w szklarni

Aby uzyskać wysoką wydajność, konieczna jest dodatkowa pielęgnacja ogórków w szklarni:

Uformowanie i uszczypnięcie (zatrzymanie) rzęs odbywa się w następujący sposób: na pierwszych 45 cm – całkowicie oślepić pędy, czyli pozostawić tylko łodygę i pędy boczne; następne 45 cm – szczypanie nad pierwszym liściem; potem przez następne 45 cm – nad drugim, nad trzecim i tak dalej.

Ważne do zapamiętania! Bez szczypania plon ogórków jest znacznie zmniejszony.

Konik polny – usunąć pasierbów na początku wzrostu krzewu w odległości ½ m nad poziomem gleby, niebezpieczne jest to robić wyżej, ponieważ jajniki powstają na bocznych rzęsach. Po tej pracy ogórki uzyskują większą siłę do dalszego wzrostu. Zalecenia: zagiąć liść i ostrożnie usunąć pęd nożem.Wiązanie przeprowadza się dla zapewnienia doświetlenia, przewietrzenia rzęs, aby nie było przeplatania się między krzewami i aby ułatwić pielęgnację roślin.

Proces podwiązki należy rozpocząć 1 miesiąc po posadzeniu sadzonek krzewem rosnącym na 35-45 cm.

Pobiera się linę lub sznurek, którego jeden koniec jest przymocowany do sufitu szklarni, a drugi jest przymocowany między dolnymi liśćmi. Gdy krzew rośnie, bicz obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara . Podczas wiązania często używa się siatki kratowej – jest to plastikowa szmatka z komórkami. Ogórki z czułkami niezależnie chwytają komórki i kierują wzrost w górę.

Zwalczanie chorób i szkodników. Ogórki rosną w wilgoci, a jest to środowisko sadzonek dla chorobotwórczych grzybów, wirusów, bakterii mogących wywoływać poważne choroby, takie jak: Askochitoza – występuje najczęściej podczas owocowania. Liść na krawędziach pokryty szarymi, jasnymi plamkami z dalszym występowaniem czarnych kropek, na łodydze i pędach widoczne są małe brązowe plamki. Owoce czernieją. Sposoby walki: spryskać roztworem siarczanu miedzi – 5 g na 10 l wody + roztwór mocznika – 10 g na 10 l wody Cladosporium lub oliwkowa plamka na młodych ogórkach. Stają się wygięte i pokryte ciemnobrązowymi plamami. Krzewy potraktuj 3 razy 0,3% roztworem tlenochlorku miedzi co 10 dni, zgnilizna korzeni tworzy się z nadmierną wilgocią, system korzeniowy osłabia się, łodyga staje się cienka, a następnie wysycha. Zapasy: zapylanie dolnej części łodygi trocinami, piaskiem, torfem lub kredą. Zmniejsz podlewanie. Chorą roślinę lepiej usunąć z ogrodu, żeby nie zarazić zdrowych ogórków, w to miejsce wlać wybielacz w ilości 120 g na 1m² i poluzować glebę.

Uwaga! Aby zapobiec chorobom i szkodnikom, szklarnię ogórkową należy dokładnie umyć mydłem do prania przed sadzeniem sadzonek. Następnie musisz użyć sztyftu siarki, uprzednio zamykając wszystkie pęknięcia w szklarni. Możesz również rozlać glebę słabym roztworem siarczanu miedzi.

Ogórki nie są bardzo wymagające. Dobrze rosną w pomieszczeniach, zgodnie z zasadami sadzenia, podlewania, karmienia i ochrony przed szkodnikami i chorobami.

Właściwa uprawa ogórków w szklarni zapewni wysoki plon.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy