Odmiana polyanthus floribunda Leonarda da Vinci: jak sadzić i pielęgnować

Róża Leonardo da Vinci to bardzo popularna odmiana, która wywołuje wiele nostalgii. Jest w stanie wytrzymać niekorzystne warunki atmosferyczne i jest wysoce odporny na negatywne czynniki środowiskowe. Dzięki bujnemu rozkwitowi jest w stanie ozdobić każdą przestrzeń.

Róża Leonarda da Vinci (róża Leonardo da Vinci lub MEIdeauri) – czym jest ta odmiana, historia stworzenia

Floribunda Leonardo da Vinci została wyhodowana w 1993 roku. Kwiaty są jasnoróżowe, średniej wielkości – o średnicy nie większej niż 12 cm, z lekkim aromatem herbaty. Liczba płatków jest bardzo zróżnicowana (od 40 do 80). Liście są ciemnozielone i błyszczące przez cały sezon ze względu na odporność na choroby.

Róża Leonarda da Vinci

Później powstała odmiana róży Red Leonardo da Vinci, która została wyhodowana w 2003 roku. Ma ciemnoczerwone podwójne płatki i ciemnozielone liście. Kwiaty czerwonej róży Leonardo da Vinci są pachnące, z ciemnoczerwonymi plamami wina pojawiającymi się przez cały sezon.

Główne wady to słaby aromat.

Uprawa kwiatu, jak sadzić go w otwartym terenie

Sadzenie odbywa się głównie z sadzonkami wiosną. Zaleca się przeprowadzać go latem na żyznych, dobrze przepuszczalnych glebach, ponieważ róża Leonarda da Vinci wymaga dużej ilości składników odżywczych.

Rose Princess Anna (Princess Anne) – opis odmiany

Teren musi mieć wymagany poziom nasłonecznienia, a gleba musi być mieszaniną torfu, piasku i próchnicy o grubości co najmniej 10 cm.

  • Wykop dziurę o głębokości 0,5 metra w miejscu przyszłego lądowania.
  • Umieść żyzną mieszankę gleby na drenażu.

Ważny! Przed sadzeniem zaleca się umieszczenie sadzonek w roztworze stymulatora korzeni na 24 godziny. Poprawi to zdolność ukorzeniania się rośliny i zwiększy szanse na pomyślne założenie.

Pielęgnacja roślin jest dość prosta. Konieczne jest monitorowanie stałej wilgotności gleby. Podlewanie powinno odbywać się w taki sposób, aby uniknąć wnikania wody do pąków i liści. Zdecydowanie nie zaleca się podlewania w ciągu dnia w czasie upałów.

Roślinę należy okresowo karmić nawozami sztucznymi o dużej zawartości potasu, azotanów i mocznika lub próchnicy. Dzięki temu roślina będzie kwitła częściej i bogatsza. Optymalna przemiana nawozów organicznych i specjalnych mieszanek. Nawożenie odbywa się raz w tygodniu przed podlewaniem. Jednocześnie gleba powinna być żyzna i łatwo przepuszczalna dla powietrza i wilgoci, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest mieszanka ziemi, torfu, piasku i kompostu.

Cięcie rośliny odbywa się tylko w obecności starych, chorych pędów lub o dużej długości, która utrudnia schronienie. Eksperci podkreślają zagrożenie dla zdrowia roślin wynikające z jesiennego przycinania. Obrzezanie należy przeprowadzić tak, aby pozostały 2-3 pąki. Przeszczep przeprowadza się, gdy w pojemniku pojawia się skurcz.

Roślina jest odporna na niskie temperatury. Ta właściwość została przekazana z polyanthus. Późną jesienią można przykryć otaczającą glebę suchą mieszanką gleby, torfu i rozdrobnionej kory. Gdy temperatura spadnie do 10 stopni, krzewy należy przykryć słomą i folią.

Uwaga! W okresie odpoczynku karmienie zatrzymuje się, podlewanie jest zmniejszone.

Rose Eden Rose (Eden Rose) – opis i charakterystyka odmiany

Kwitnienie trwa przez całe lato w krótkich odstępach czasu. Spowolnienie aktywności życiowej następuje w okresie jesienno-zimowym.

Opieka w fazie aktywnej polega na terminowym podlewaniu, karmieniu i odcinaniu chorych części, a następnie leczeniu.

Przyczyn braku kwiatów jest kilka:

  • niewłaściwe umieszczenie rośliny, prowadzące do braku wymaganej ilości koloru słonecznego;
  • wady pielęgnacyjne: niedobory żywieniowe, przedwczesne podlewanie, brak walki z chorobami i pasożytami;
  • obecność starych pędów, które ograniczają podaż minerałów i witamin.

Oparzenie bakteryjne

Cięcie jest najbardziej niezawodną metodą rozmnażania róży Leonardo da Vinci ze wszystkich możliwych metod rozmnażania wegetatywnego. Powinien rozpocząć się w połowie lipca. Wynika to z konieczności pełnego dojrzewania łodygi. Stopień dojrzałości zależy od łatwości, z jaką odrywają się ciernie.

  • po wybraniu łodygi grubej jak ołówek należy ją odciąć i usunąć kolce;
  • odciąć dolną gałąź. Z tego miejsca powstanie nowy korzeń;
  • górne cięcie należy wykonać powyżej wyższej gałęzi. Tutaj rozwinie się górna część rośliny;
  • duża liczba blaszek liściowych wpłynie niekorzystnie na wzrost i rozwój cięcia ze względu na wysoki poziom parowania wilgoci, dlatego konieczne jest zaoszczędzenie nie więcej niż 2 liści;
  • przed sadzeniem zaleca się potraktowanie miejsca przyszłego wzrostu korzeni korzeniem. Łodygi są wbijane w zwilżoną ziemię znajdującą się w doniczce do poziomu, który całkowicie zakrywa obszar dolnej ściętej gałęzi;
  • lekko zwilżyć rozpylaczem, przykryć plastikową torbą i umieścić w ciepłym, zacienionym miejscu na okres do 1 miesiąca;
  • sprawdź stan układu korzeniowego po 30 dniach. Wraz z jego rozwojem sadzonki należy sadzić w osobnej doniczce.

Ważny! Liście nie powinny stykać się ze sobą, doniczką, ziemią lub przykrywającym je workiem, aby uniknąć uszkodzenia. Wymagane jest stałe monitorowanie stanu i umiarkowane nawilżanie sadzonkami z rozpylaczem. Kiedy pojawia się zgnilizna, musisz usunąć roślinę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Choroby, szkodniki i sposoby ich zwalczania

Odmiana roślin odporna na szkodniki i choroby. Do najczęstszych patologii floribundy należą:

  • mączniak. Choroba rozpoczyna się w deszczową pogodę, gdy na wszystkich organach rośliny pojawia się biały nalot, po czym następuje zatrzymanie fotosyntezy i śmierć. Do leczenia konieczne jest usunięcie dotkniętych części, spryskanie roztworem siarczanu miedzi;
  • czarny punkt. Patologia pojawia się z powodu niedoboru potasu. Objawia się czernieniem zewnętrznej powierzchni liścia, żółknięciem, a następnie odpadaniem. Walka polega na kuracji płynem Bordeaux;

Czarny punkt

  • pająk. Przy suchej pogodzie owad zaczyna tkać sieć, uszkadzając liście róży. To zakłóca proces fotosyntezy i procesy życiowe. Zabieg ma na celu zwalczanie kleszcza poprzez stosowanie środków owadobójczych o działaniu bezpośrednim raz w tygodniu przez 3 tygodnie;
  • mszyca różana. Owad całkowicie infekuje roślinę, odżywiając się sokiem, co ogranicza dopływ składników odżywczych i wody do róży. W celu skutecznej kontroli zaleca się spłukanie bieżącą wodą i stosowanie bezpośrednio działających środków owadobójczych 3 razy dziennie w odstępie 3 dni.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy