Odmiany leczniczych Kalanchoe: opcje opieki i przykłady użycia

Kalanchoe to roślina lecznicza, bezpretensjonalna, łatwa w pielęgnacji. Na europejskie szerokości geograficzne przybył z Afryki i Wysp Kanaryjskich. Ma tendencję do gromadzenia wody, co przyczynia się do przetrwania w warunkach jej niedoboru. Łodyga może mieć ponad metr wysokości. Rozmnaża się przez liście. Zaczyna kwitnąć zimą, pojawiają się jasne różowe kwiaty. Kalanchoe nie lubi nadmiaru wilgoci, pomimo swojego tropikalnego pochodzenia. Jest podlewany tak, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra i aby w doniczce nie pozostała woda.

Lekarz rodzinny lub lekarz Kalanchoe, jak często nazywa się kwiat, jest bardzo przydatną rośliną doniczkową. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a korzyści z niego płynące są więcej niż wystarczające.

Jak to wygląda

  • Kalanchoe Degremona. Dorasta do 100 cm, ma trójkątne liście, kocha słońce;
  • Kalanchoe Blossfeld. Ten gatunek wytwarza kwiaty. Bardziej dekoracyjna odmiana niż opisana powyżej. Długość łodygi do 30 cm Liście okrągłe, kwiaty zebrane w pęczki. Odmiana preferuje zacienione miejsce.
  • Degremona

    Kalanchoe: opieka domowa i główne typy rodziny

    Roślina ma wodniste liście bogate w sok. Zawierają substancje aktywne, za które tak ceniony jest Kalanchoe. To sok używany do celów leczniczych. W szczególności liście rośliny zawierają enzymy i kwasy organiczne, a także flawonoidy – specjalne substancje wpływające na napięcie mięśnia sercowego.

    Liście Kalanchoe Blossfeld

  • różnorodność makro i mikroelementów (miedź, mangan, wapń, glin, potas);
  • Te mikroelementy wspomagają gojenie i łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Dzięki nim możesz leczyć oparzenia, rany i odmrożenia.

    Uwaga! W starożytności roślina Kalanchoe była używana jako lekarstwo przez wiele ludów. Słynny poeta I. Goethe napisał kiedyś do swoich przyjaciół: „Zaczynając od jednego liścia Kalanchoe ma wiele nowych pędów, więc jedną prawdziwą miłością możesz czerpać nowe szczęście”.

    Kalanchoe oczyszcza również powietrze i dezynfekuje je. Dlatego warto trzymać go w domach, w których mieszkają alergicy. Ponadto zwalcza wirus grypy i inne infekcje.

    Kalanchoe jest stosowany w ginekologii (podczas porodu, podczas operacji naprawczych). W stomatologii pomaga leczyć krwawienia gnilne.

    W kosmetologii jego sok służy do usuwania cieni pod oczami, gojenia drobnych ran po operacjach, pęknięć. W przypadku skóry problematycznej pomaga wetrzeć kilka kropli soku w podrażnione miejsca (trądzik, zapalenie, egzema).

    Sok Kalanchoe jest używany w wielu dziedzinach. W szczególności w:

  • chirurgia, w tym plastyczna. Z soku rośliny obserwuje się przyspieszenie regeneracji właściwości skóry, oczyszczenie ran z organizmów chorobotwórczych, a także miejscowe działanie znieczulające;
  • okulistyka. Na tym obszarze Kalanchoe jest stosowany w chorobach rogówki, zapaleniu rogówki itp.;
  • stomatologia. Ta roślina jest dobra na zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, choroby przyzębia itp.
  • Uwaga! Jeśli pielęgnacja kwiatu w domu została przeprowadzona prawidłowo, lecznicze właściwości jego soku zostaną zachowane. Jeśli kwiat był niewystarczający lub roślina została uszkodzona, właściwości stają się mniej wyraźne.

    Storczyk Phalaenopsis: główne rodzaje i opcje opieki domowej

    To, co traktuje Kalanchoe, jest częstym pytaniem w sieci. Oto krótka lista chorób, w których pomaga ten przedstawiciel flory:

  • zapalenie błony śluzowej nosa i zatok;
  • gojenie się ran i oparzeń sok ma właściwości regenerujące;
  • Maść

    Orchidea waniliowa: główne typy i opcje opieki domowej

    Roślina Kalanchoe jest aktywnie wykorzystywana w medycynie ludowej jako lekarstwo na wiele chorób. Można go porównać do aloesu, ale właściwości lecznicze Kalanchoe to najlepszy sposób na zwalczanie chorób wirusowych. Choroba ustępuje znacznie szybciej.

    Na bazie Kalanchoe powstał Kalanchin, popularny lek w medycynie, który jest stosowany w leczeniu nieżytów żołądka i jelit, oparzeń, odmrożeń i pękniętych sutków matek karmiących.

    Sok, liście rośliny są używane na różne sposoby.

    W leczeniu przeziębienia stosuje się wywar lub sok z liści. Czasami dodaje się do niego aloes i cebulę. W tym drugim przypadku bardzo ważne jest zachowanie właściwych proporcji.

    Uwaga! Efekt terapeutyczny występuje przy łagodnym podrażnieniu błony śluzowej nosa, co prowadzi do intensywnego kichania. W ten sposób osoba pozbywa się nagromadzonego patogennego śluzu. Z tego powodu roślina ta jest czasami nazywana „kichaczem”.

    Przed użyciem należy sprawdzić, czy dana osoba jest uczulona na tę roślinę. Jest to bardzo ważny punkt przy stosowaniu soku Kalanchoe. Roślina może niepotrzebnie podrażniać błonę śluzową, powodując tym samym pogorszenie stanu pacjenta. Ale jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie i dokładnie, gwarantowany jest pozytywny wynik. Śluz wydostanie się z zatok i osoba będzie łatwiej oddychać.

    Wyjątkowość środka polega na tym, że lek Kalanchoe jest odpowiedni do leczenia osób w każdym wieku.

    Możesz dostać wywar leczniczy z Kalanchoe, do którego potrzebujesz liści, kilka kawałków. Należy je wypełnić 100 ml wody. Zagotuj tę mieszaninę, ostudź całkowicie. Bardzo ważne jest używanie bulionu w małych dawkach.

    Najłatwiej jest po prostu wycisnąć sok z liści, ściskając je między palcami. Jeśli liście są suche, najpierw są miażdżone, a następnie dokładnie filtrowane przez bandaż lub gazę. Nie potrzebujesz dużo soku, wystarczy 1-2 krople. W przypadku dzieci poniżej 2 lat sok Kalanchoe rozcieńcza się wodą. Czasami wystarczy wytrzeć jamę nosową wacikiem zamoczonym w soku.

    Sok

    Stosowanie kropli do nosa z Kalanchoe i soku z aloesu jest bardzo przydatne i skuteczne. Są mieszane w równych proporcjach w ilości 1-2 kropli każdej rośliny. Ten lek jest najdelikatniejszy i ma łagodne działanie.

    Ważny! Jeśli nie jesteś uczulony na Kalanchoe, sok roślinny może być stosowany jako środek zapobiegawczy. W przypadku różnych epidemii zaleca się kilkakrotne wkraplanie kropli do nosa.

    Osoby z chorobami wątroby, nerek i stawów powinny bardziej uważać na leczenie Kalanchoe. U kobiet karmiących i ciężarnych mogą wystąpić reakcje alergiczne (w czasie ciąży zasadniczo nie zaleca się leczenia tą metodą).

    Przed użyciem lepiej skonsultować się z lekarzem, szczególnie dla osób ze skłonnością do alergii. Nie można również używać soku z rośliny przy niskim ciśnieniu, guzach, zapaleniu wątroby.

    Uwaga! W czystej postaci Kalanchoe nie jest odpowiedni dla dzieci, ponieważ dziecko może mieć oparzenia błony śluzowej nosa. Najlepiej przed użyciem przetestować pod kątem reakcji alergicznych, aby uniknąć niepożądanych efektów.

    Wszystkie leki, nawet jeśli są naturalne, należy stosować po konsultacji z lekarzem, jest to warunek wstępny leczenia.

    Do sporządzania nalewek leczniczych najlepiej nadają się liście, które znajdują się jak najbliżej łodygi rośliny.

  • Nastój. To pierwszy środek ludowy. Do gotowania należy drobno posiekać liście, wlać je wódką lub alkoholem, pozostawić w ciemnym miejscu na dwa tygodnie. Następnie gotową nalewkę należy przechowywać w lodówce. Stosować na żylaki, łamliwe paznokcie, stany zapalne i rany. Możesz wypłukać usta.
  • Krople

  • Maść. Zmieszaj świeży sok z wazeliną lub tłuszczem. Dokładnie wymieszaj i trzymaj w łaźni wodnej przez pół godziny. Przechowuj powstałą mieszaninę w lodówce. Jest dobrym lekarstwem na rany, stany zapalne, zmniejszające obrzęki (np. Od żylaków czy cieni pod oczami) oraz do celów kosmetycznych. Przydaje się przy chorobach skóry, nie powoduje swędzenia i pieczenia.
  • Świeży sok. Stosuje się go w chorobach laryngologicznych, we wczesnych stadiach stosuje się kilka kropli 5 razy w ciągu dnia. W ten sposób nadal możesz leczyć brodawki i rany, mocując tampon bandażem w obszarze problemowym.
  • Roślina pomaga przy wielu dolegliwościach. Dla osób cierpiących na ból ucha pomoże poniższy przepis. Lekarstwo złagodzi silny ból. Jest nawet stosowany w przypadku umiarkowanego zapalenia ucha środkowego. Będziesz potrzebował 2 łyżek. łyżki soku Kalanchoe i 200 g 40% alkoholu. Domagaj się 10 dni w pokoju. W celu leczenia do ucha wkrapla się 1-2 krople nalewki.

    Zastosowanie Kalanchoe do celów kosmetycznych

    W kosmetologii roślina doniczkowa Kalanchoe ma właściwości lecznicze i służy przede wszystkim do pielęgnacji skóry problematycznej. W domu możesz przygotować maskę lub balsam z soku rośliny.

    Maska

    Najpierw musisz usunąć skórę z liści i lekko przetrzeć skórę twarzy, aby wchłonął się sok leczniczy. Po oczyszczeniu nałóż odżywczy krem. Efekt tonizujący będzie widoczny już po pierwszych sesjach.

    W ten sposób możesz również walczyć z piegami lub plamami na skórze.

    Ważny! Warto pamiętać, że soku nie należy nakładać na okolice oczu i lepiej go wyczyścić przed snem.

    Jeśli mówimy o Kalanchoe, istnieje wiele przepisów na tradycyjną medycynę.

  • Sok leczy wrzody żołądka. Aby to zrobić, musisz wziąć w ciągu miesiąca 1 łyżeczkę trzy razy dziennie.
  • W przypadku grypy smaruj błonę śluzową nosa sokiem trzy razy dziennie.
  • W przypadku bólu ucha, zaszczepić sok 3-4 razy dziennie po 1-2 krople.
  • W przypadku podrażnienia powiek przecieraj 3-4 razy dziennie.
  • Wypłucz usta w przypadku różnych stanów zapalnych i chorób dziąseł.
  • W przypadku zapalenia sutka nakładaj okłady 2-3 razy dziennie.
  • Sok jest stosowany przy zapaleniach nerek, gruźlicy, łuszczycy, brodawkach, a nawet zmęczeniu psychicznym i fizycznym.
  • Nie zapominaj, że mechanizm działania preparatów ziołowych nie został jeszcze w pełni poznany.

    Uwaga! Jeśli nalewki na Kalanchoe są robione w domu, musisz je przechowywać w ciemnych miejscach w niskich temperaturach. Zatem stężenie pierwiastków dających efekt terapeutyczny będzie maksymalne, a każda użyteczna właściwość soku zostanie zachowana.

    Aby wyhodować wspaniały kwiat w domu, należy wziąć pod uwagę kilka zasad.

    Kalanchoe potrzebuje dobrego oświetlenia. Począwszy od rana do drugiej po południu, musisz utrzymywać jasne światło (na przykład trzymaj kwiatek na parapecie). Po obiedzie nie ma potrzeby tak intensywnego oświetlenia, więc kwiatek można przenieść w ciemniejsze miejsce. Zimą Kalanchoe potrzebuje więcej światła, dlatego najlepiej jest umieścić roślinę na parapecie po południowej stronie domu.

    Sam Kalanchoe najlepiej czuje się w 17-19 ° C, ale nawet jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie do 5-6 ° C, nie wpłynie to na stan kwiatu.

    Ważny! Przed tym zdecydowanie musisz go chronić, więc jest przed ciepłem. W wysokich temperaturach stara się wchłonąć więcej wilgoci, co może powodować różne choroby lub gnicie.

    Jak już wspomniano, nadmiar wilgoci jest szkodliwy dla kwiatu. Najlepiej po prostu polać go chłodną wodą. Podczas podlewania należy unikać dostania się wody na powierzchnię łodyg i liści, co prowadzi do ich gnicia. Podlewanie należy wykonywać oszczędnie, aby ziemia była wilgotna, ale nie podmokła.

    Procedurę podlewania należy powtarzać średnio raz w tygodniu. Użyj chłodnej, osiadłej wody.

    Ze względu na to, że roślina gromadzi dużo wilgoci w liściach, dość łatwo znosi krótkie okresy suszy. Jednocześnie Kalanchoe kategorycznie nie toleruje wysokiej wilgotności. Zimą i jesienią podlewanie odbywa się dwa razy rzadziej.

    Ważny! Zakurzone liście wystarczy przetrzeć lekko wilgotną szmatką. Konieczne jest również usunięcie zwiędłych kwiatostanów i chorych liści, które zaczynają się zwijać, żółkną i wysychają, w przeciwnym razie kwiaty mogą zacząć odpadać.

    Kalanchoe można rozmnażać. Aby to zrobić, w maju lub czerwcu wierzchołki pędów przesadza się do mieszanki piasku i gliny. Młode pędy, które pojawiają się po usunięciu starych kwiatostanów, dobrze nadają się do sadzonek.

    Leczniczy kwiat Kalanchoe jest bardzo przydatną rośliną, która pomoże w wielu chorobach i ich zapobieganiu. Ponadto niektóre jej gatunki pięknie kwitną i będą dobrą ozdobą domu. Terapeutyczny Kalanchoe, którego opieka domowa jest łatwa i prosta, bezpretensjonalna. W odpowiedzi na pielęgnację kwiat oczyści powietrze w pomieszczeniu, a jego sok będzie bogaty w różne pierwiastki śladowe. Co leczy Kalanchoe? Prawie wszystko, na tym polega jego wyjątkowość.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy