Ogrodowe rodzaje balsamów: rosnące krzewy uliczne w kwietniku w ogrodzie

Piękne i długie kwitnienie, mało wymagające dla gleby na miejscu, bezpretensjonalna pielęgnacja i witalność – to powody, dla których ogrodnicy wybierają balsam do swoich łóżek. Jak każda kultura, balsam ogrodowy ma właściwości w sadzeniu i pielęgnacji, rozmnażaniu, karmieniu. Aby uzyskać bujne kwitnienie, musisz je znać.

Pochodzenie i wygląd balsamów ogrodowych

Balsam ogrodowy należy do rodziny Balsamin z rodzaju Impatiens. Z łaciny to imię tłumaczy się jako „drażliwy, nietykalny”. Dojrzałe owoce rośliny otwierają się po dotknięciu, wyrzucając nasiona w promieniu 2 metrów.

Balsam ogrodowy

Rodzaj obejmuje około 500 gatunków. Taka różnorodność i rozpowszechnienie w wielu regionach planety utrudnia dokładne określenie ojczyzny kwiatu. Najczęściej balsamy rosną w klimacie tropikalnym i umiarkowanym.

Uwaga! Główne siedliska to Europa, Ameryka Północna, Azja, część kontynentu afrykańskiego.

Rośliny „nietykalne” odkryto w XVII wieku. Ich pierwsze opisy pochodzą z 1869 roku i dotyczą odmian występujących w Indiach i sąsiednich regionach Azji. Większość gatunków odkryto i sklasyfikowano w XIX wieku, w okresie aktywnego badania zakątków planety odległych od cywilizacji. Jako ostatnia odkryto grupę balsamów z Nowej Zelandii. Stało się to dopiero w 1989 roku.

Ciągle kwitnące balsamy w krajach zachodnich nazywane są Busy Lizzie, a nazywano je Vanka Wet. Na pierwszy rzut oka w żaden sposób nie kojarzy się z rośliną. Taka niezwykła nazwa wiąże się z ciekawą cechą: na liściach balsamu powstają krople słodkiego płynu. Stopniowo twardnieją i zamieniają się w kulki cukru.

Początkowo w naszym klimacie balsamy uprawiano tylko w domu. Ale dzięki pracom hodowlanym pojawiły się odmiany do hodowli ulicznej. Tak pojawił się balsam ogrodowy. Jest to roślina jednoroczna, krzew o mięsistych, gęstych gałęziach, pniu i liściach. Mają jedną cechę szczególną: nie są elastyczne i łatwo się łamią. Wysokość krzewu w różnych odmianach waha się od 20 do 70 cm.

Uwaga! W deszczową pogodę lub we mgle roślina jest w niezwykły sposób uwalniana od nadmiaru wilgoci: krople cieczy tworzą się na liściach.

Krople wilgoci na liściach rośliny

Balsam Street różni się od wewnętrznych „braci”:

Lista zawodów Regulacyjna kolejność emisji Forma sygnału budowniczych; rękawiczki; ŚOI do twarzy i uszu; środki zmniejszające narażenie na wibracje Rękawice kierowców; ciepły garnitur; obuwie ochronne; ładowarki; kombinezony; rękawiczki; kurtki; spodnie, pracownicy sprzedaży rękawiczki; szaty Rękawiczki rolnicze; obuwie; rękawice.Pracownicy elektrycznedielektryczne specjalne rękawice; obuwie ochronne; stroik; odzież wierzchnia; bielizna termiczna do dielektryków.

Ważny! Nie ma wieloletnich balsamów ogrodowych. Gatunki rosnące na rabatach to balsamy jednoroczne.

U podstawy liści tworzą się pąki i kwiaty. W zależności od odmiany kwiaty mają różne rozmiary i kształty. Płatki mają kolor od białego do ciemnobordowego. Najczęściej są różowe i fioletowe. Hybrydy mogą mieć podwójne płatki.

Ważny! W balsamach ogrodowych nie ma niebieskich i żółtych płatków.

Kwitnienie na zewnątrz obejmuje prawie cały sezon wegetacyjny, od maja do końca września.

Rodzaje i odmiany balsamu do uprawy na zewnątrz

Krinum – kwiat ogrodowy, sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu

Większość odmian balsamu ogrodowego jest hodowana w Europie, nie są one tak liczne. Rośliny różnią się kolorem kwiatów, strukturą, kształtem. Istnieją okazy podobne do kamelii, róż, goździków.

Zwarte, gęste krzewy o wysokości od 25 do 40 cm Odmiana wyróżnia się różnorodnością odcieni płatków i czasem kwitnienia. Kwiaty są frotte, w dużych ilościach zakrywają krzewy w czerwcu i pozostają, zastępując się nawzajem do września. A jeśli pozwala na to temperatura powietrza, Tom Tamb kwitnie do połowy października. Preferuje obszary lekko zacienione, gleby lekkie żyzne. W takich warunkach daje najbardziej bujne i obfite kwitnienie. Łatwo się nim opiekować.

Odmiana Tom Tamb

Nazwę „żelazonośny” tłumaczy obecność specjalnych gruczołów, gęstych połączeń, które znajdują się u podstawy blaszek liściowych. Pędy roczne są gładkie, osiągają 50 cm wysokości. Liście jasnozielone, owalne, ok. 15 cm, kwiaty osadzone na długich szypułkach-szczotkach. Ich kolor może być różowy, jaskrawoczerwony, w odcieniach wina.

Ważny! Wadą tej odmiany jest to, że z czasem może przekształcić się w chwast.

Naturalnym siedliskiem tego gatunku jest Nowa Gwinea na Wyspach Salomona. Został odkryty przez botaników w 1884 roku. Dzikie formy nie zakorzeniły się jako roślina ozdobna na kontynencie europejskim. Jednak na ich podstawie przeprowadzono prace na dużą skalę w celu wyhodowania odmian mieszańcowych.

Charakterystyczną cechą balsamu Hawker’s są duże kwiaty o pięknym fioletowym odcieniu z białawym rdzeniem. Liście eliptyczne, zielone, z beżowymi żyłkami.

Ojczyzną gatunku jest Sri Lanka. Jest doceniany przez ogrodników i staje się coraz bardziej popularny ze względu na duże kwiaty. Ich średnica sięga 6 cm, a kolor jest inny: biały, różowy, bordowy, łososiowy, fioletowy. Wyhodowano również odmiany dwukolorowe. Ze względu na to, że nowe pąki stale się formują i kwitną, pojawia się efekt długotrwałego kwitnienia. Kończy się dopiero wraz z nadejściem mrozu.

Roślina krzewiasta, gęsto pokryta liśćmi. Jego wysokość i średnica to około 30 cm, blaszki liściowe są ciemnozielone z postrzępioną krawędzią. Praktycznie ukrywa je duża liczba kwiatów.

Balsam wielkokwiatowy

Jeden z najmniejszych gatunków. Miniaturowe rośliny mają niezwykły kolor łodyg – czerwono-brązowy. Na jego tle złoty odcień płatków wygląda kontrastowo. ta roślina jest nadal bardzo rzadka.

Dobrze znany gatunek pochodzący z Bengalu. W tym regionie roślina jest uprawiana nie tyle w celach dekoracyjnych, ile jako przyprawa do żywności. Jest to roślina jednoroczna zielna z prostą łodygą o wysokości 25-45 cm, lancetowatymi wąskimi płytkami liściowymi z ząbkowaną krawędzią.

Kwiaty są duże, osadzone na krótkich szypułkach, po kilka w kątach każdego liścia. Średnica kwiatów wynosi około 3 cm, a kolor jest różowy lub fioletowo-biały. Niektóre odmiany mają podwójne płatki.

Uwaga! Owoce to owłosione kapsułki w kształcie jajka. Okres kwitnienia trwa od lipca do sierpnia. We wrześniu owoce dojrzewają.

Odmiana Camellia wzięła swoją nazwę od podobieństwa kształtu kwiatów do prawdziwych kamelii. Ich odcienie wahają się od fioletu do czystej bieli. Krzew pokryty jest wieloma liśćmi i kwiatami parami. Ich rozmiar to około 5 cm.

Odmiana Camellia jest bardzo ciepłolubna, nie przetrwa spadku temperatury. Przed sadzeniem w otwartym terenie kiełkuj sadzonki w dobrych warunkach oświetleniowych. Bez światła rośliny dają strzały. Kwitnienie następuje pod koniec czerwca.

Pędy odmiany Carmelita wznoszą się 70 cm nad ziemię, rośliny są piramidalne. Łodygi są mięsiste, ale kruche, łamią się na sękach, dzięki czemu są chronione przed silnymi wiatrami. Kwiaty frotte do 4 cm wielkości, kształt kamelii, kolor od fioletowego do białego. Pierwsze pąki otwierają się w czerwcu. Kwitnienie kończy się dopiero we wrześniu.

Odmiana jest bardzo ciepłolubna i reaguje na ekstremalne temperatury. Sadzonki sadzi się w otwartym terenie pod koniec maja – początek czerwca.

Odmiana Carmelita

Punktem kulminacyjnym tej odmiany jest kontrastowy kolor. Jej dwukolorowe, jasnoróżowe i białe płatki frotte w kształcie kamelii nie pozostają niewidoczne w klombie. Kwitną w kątach każdego liścia. Roślina wzniesiona, wys. 40-50 cm, kolor bardzo bogaty. Aby krzak nabrał pięknego kształtu, jest ściskany.

Kwiat jest światłolubny i ciepłolubny, ale może rosnąć w niewielkim cieniu. Uwielbia żyzne gleby lekkie. Długo zachowuje świeżość w cięciu.

Istnieją inne rodzaje: balsam Waller’s, Nowa Gwinea, frotte, touch-me-not drobnokwiatowe.

Sadzenie sadzonek balsamu w otwartym terenie

Najlepszy czas na sadzenie balsamu ogrodowego na otwartym terenie to maj. W tym miesiącu w większości regionów minie zagrożenie wiosennymi przymrozkami, które mogą zniszczyć sadzonki.

Przed sadzeniem sadzonek na otwartym terenie należy przygotować glebę. Rośliny preferują luźną, żyzną, niekwaśną glebę.

Ważny! Aby określić kwasowość gleby w domu, możesz użyć naparu z liści porzeczki. Jeśli po dodaniu niewielkiej ilości ziemi zmieni kolor na czerwonawy, gleba jest kwaśna. Jeśli roztwór zmieni kolor na niebieski, będzie lekko kwaśny, a jeśli zmieni kolor na zielonkawy, będzie neutralny.

Otwory na sadzonki powinny mieć taką samą wielkość jak pojemniki na sadzonki, aby kołnierze sadzonek nie zakopały się podczas sadzenia. Na dno każdego otworu wlewa się niewielką ilość biohumusu.

Glebę można wcześniej rozlać środkiem grzybobójczym, nakarmić zwietrzałym obornikiem i zwilżyć.

Balsam potrzebuje ochrony przed silnymi wiatrami i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, przez co zaczyna więdnąć, zwijać liście. Kwiaty często sadzi się wzdłuż ogrodzeń, w pobliżu drzew. Z powodzeniem można je również uprawiać w skrzynkach i doniczkach ogrodowych.

Doświadczeni hodowcy zauważyli, że rośliny najlepiej rozwijają się po zachodniej i wschodniej stronie obszaru. Na klombach balsamy łączy się z dowolnymi odmianami. Ale najlepszymi sąsiadami dla drażliwych są begonie, fuksje, werbena.

Przesadzanie

Aby ustalić, czy roślina zapuści korzenie na otwartym polu i czy szybko się rozwinie, wyjmuje się ją z pojemnika do kiełkowania i ocenia się stan systemu korzeniowego, jeśli w gliniastą bryłę przenikną białe korzenie, sadzonka jest przeszczepiana na zewnątrz. Etapy sadzenia:

  • Rośliny wraz z glinianą bryłą układa się w dołkach.
  • Wykonane są w odległości 25-30 cm od siebie, ponieważ krzewy balsamu ogrodowego szybko rosną.
  • Sadzenie jest ściółkowane trocinami. Zapobiega to wysychaniu gleby i erozji korzeni podczas nawadniania, a także zapewnia dostęp powietrza do systemu korzeniowego i opóźnia wzrost chwastów.

    Balsamy łatwo się rozmnażają. Aby stworzyć własne kolekcje, ogrodnicy nie tylko zaopatrują się w nasiona, ale także dzielą się sadzonkami. Obie metody dają dobre wyniki.

    Hortensja niebieska lub niebieska – sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu

    Do zbioru sadzonek wybiera się najdłuższe pędy. Wierzchołki są odcinane ostrym nożem lub ostrzem. Długość sadzonek powinna wynosić 10-12 cm, dolne liście są z nich usuwane. Korzenie są następnie tworzone na gołych węzłach.

    Uwaga! Dolne części sadzonek zanurza się w wodzie o temperaturze pokojowej. Po 10 dniach powstają korzenie. Rośliny można sadzić w ziemi.

    Nasiona do kiełkowania kupuje się w wyspecjalizowanych sklepach lub zbiera z rozkładających się roślin. Ta metoda hodowli ma kilka wad:

  • hybrydy nie zawsze dziedziczą właściwości swoich okazów rodzicielskich;
  • nasiona zebrane z niedojrzałych strąków mają niską zdolność kiełkowania.
  • Aby wyhodować kwiat z nasion, odpowiednie są następujące składy gleby:

  • perlit, kompost, humus, darń w równych ilościach;
  • torf z piaskiem, ziemia liściasta w proporcjach 1: 2.
  • Balsam Tom Tamb z nasion

    Nasiona na sadzonki wysiewa się w lutym – na początku marca. Etapy pracy:

  • Nasiona moczy się w słabym roztworze nadmanganianu potasu na 10 minut, a następnie pozostawia w ciepłej wodzie na 30 minut.
  • Nasiona wysiewa się w odległości 4-5 mm. Na wierzch posyp cienką warstwą piasku.
  • Pojemnik pokryty jest folią lub szkłem, aby utrzymać wilgoć.
  • Zapewnij reżim temperaturowy + 24-260 C.
  • Lądowiska są codziennie wietrzone. Sadzonki są utwardzone, dzięki czemu rośliny są odporne na choroby.
  • Po pojawieniu się pierwszych pędów organizowane jest dodatkowe oświetlenie, aby pędy się nie rozciągały.
  • Po pojawieniu się trzeciego prawdziwego liścia sadzonki nurkują.
  • Wielu hodowców chętnie sadzi balsamy na poletkach, a uprawa i pielęgnacja wymagają minimum czasu. Pielęgnacja polega na regularnym podlewaniu i nawożeniu.

    Podlewaj obficie drażliwego. Strumień wody kierowany jest dokładnie pod krzak, aby wilgoć nie dostała się na pąki i kwiaty. Do nawadniania użyj osiadłej wody.

    Uwaga! W czasie upalnej i suchej pogody rośliny opryskuje się butelką z rozpylaczem. Dzieje się tak, aby wilgoć dostała się tylko na liście. Opryskiwanie przeprowadza się dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Po podlaniu zaleca się poluzowanie gleby.

    Nawozy stosuje się dwa razy w tygodniu, razem z podlewaniem. Młode rośliny są karmione związkami azotu. Przyczyniają się do wzrostu zielonej masy. Do bujnego kwitnienia odpowiednie są mieszanki z fosforem i potasem. Pod koniec lata karmienie zostaje zatrzymane.

    Jasne kwitnienie balsamów w ogrodzie otwiera szerokie możliwości tworzenia spektakularnych klombów, rabat, trawników, doniczek. Różnorodność kolorów i kształtów pozwala rocznikowi znaleźć godne zastosowanie w kraju.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy