Opis łąki dzikiego pelargonii: lecznicze właściwości dzikiego kwiatu

Pelargonia łąkowa to roślina ozdobna o atrakcyjnych niebiesko-fioletowych kwiatach. Spotkając po drodze polanę z niebieskimi kwiatami, trudno będzie od niej oderwać wzrok. Ozdobne są nie tylko jasne kwiatostany, ale także rzeźbione liście. Ponieważ roślina kocha dobre oświetlenie, można ją spotkać nie tylko na polach i łąkach, ale także na obrzeżach lasu, a także w projektowaniu krajobrazu działek ogrodowych.

Dzika łąka z geranium – jaki kwiat

Pelargonia polna lub, jak to się nazywa, dzika pelargonia to roślina kwitnąca, którą można łatwo sadzić na działce ogrodowej. Pomimo tego, że roślina naprawdę lepiej rośnie na wolności, przy dobrej pielęgnacji może dać wysoki efekt dekoracyjny nawet w niewoli.

Kwiat rosnący dziko na polu

Ten gatunek botaniczny od dawna zapuścił korzenie na poletkach. Charakterystyka rośliny pozwala na jej uprawę w środkowej i południowej oraz dobrze znosi mroźne zimy.

Krótki opis miejsc, w których rośnie na wolności

Nauka wiąże pelargonie łąkowe z rodziną o tej samej nazwie. Bodziszek uwielbia otwarte przestrzenie i wilgotną glebę. Kwiat osiąga wysokość 20–80 cm, w zależności od żyznej gleby. Kwiat ma silny system korzeniowy, jest zapylany krzyżowo. Od wczesnego do połowy lata następuje aktywne kwitnienie, a pod koniec sezonu zaczyna się owocowanie.

Uwaga! Nasiona rośliny są nieco podobne do dzioba żurawia, dlatego roślina jest popularnie nazywana żurawiem.

Właściwości lecznicze i przeciwwskazania do stosowania

Pelargonia łąkowa ma właściwości lecznicze. Od XVI wieku jest używana jako roślina lecznicza. Surowcami były trawa i kłącza. Chemicy twierdzą, że roślina zawiera witaminę K, olejki eteryczne, keratynę i kwas askorbinowy.

Odmiany wyhodowane na bazie pelargonii łąkowej

Na bazie dzikich pelargonii hodowcy wyhodowali równie atrakcyjne rośliny. Dowiedz się więcej o najpopularniejszych z nich.

Dlaczego geranium nie kwitnie w domu – co robić

Ta roślina jest niezwykle atrakcyjna, ale bezpretensjonalna w pielęgnacji. Kwiat dobrze znosi mróz, osiąga wysokość 1 metra. Bujny kwiat jest dość duży, jego średnica często wynosi 10 cm, roślina tworzy bujne krzewy. Pelargonie sadzi się jako pojedynczą roślinę lub na wspólnym klombie. Przy każdym sadzeniu przez całe lato roślina zachwyci ogrodnika pięknymi niebiesko-fioletowymi kwiatami.

Ten geranium jest wieloletni, ma skrócony kłącze. Kwiat jest fioletowo-lawendowy, a liście są ciemnofioletowe. Wysokość rośliny 40 cm, kwitnie od czerwca do końca lipca.

Uwaga! Gatunek ten można rozmnażać, dzieląc krzew, ale dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Kwiatostany tego wieloletniego krzewu są wystarczająco duże, dobrze otwarte, pomalowane na liliowo-biały lub biało-niebieski odcień. Niektóre płatki mają ciekawe plamy. W projektowaniu krajobrazu pojedyncze nasadzenia są wykonywane z tej pelargonii lub wykorzystywane do tworzenia mixborders.

Nazwa odmiany jest tłumaczona jako niebieski duch. Roślina jest dość rzadka i niesamowita. Rzeźbione liście kwiatu są koloru czekoladowo-fioletowego, a kwiatostany są białe. Kontrast jest bardzo piękny. Krzew osiąga wysokość 50 cm i kwitnie od wczesnego lata do połowy jesieni.

Odmiana Pearl Gost

Odmiana jest bardzo dekoracyjna. Bodziszek kwitnie dużymi białymi kwiatami, a liście mają piękny ażurowy wzór. Roślina jest całkowicie bezpretensjonalna w pielęgnacji. W naturze odmiana rośnie na łąkach, na wyżynach iw pobliżu małych rzek. Małe, zwarte krzewy są wyraźnie widoczne podczas kwitnienia.

Czy można przeszczepić pelargonie łąkowe na miejsce?

Pelargonium ampelous lub geranium – rośnie i pielęgnuje w domu

Aby przeszczepić pelargonię łąkową na miejsce, ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce do jej wzrostu. Lekka żyzna gleba pozwoli uzyskać długie i piękne kwitnienie. Sam kwiat nie lubi przeszczepów, może rosnąć w jednym miejscu przez co najmniej 10 lat. Jeśli krajobraz jest nudny, można go rozcieńczyć kwiatem pelargonii. Dobór odmian będzie ważnym kryterium dobrego wzrostu roślin:

  • Pelargonie o dużych kwiatach dobrze zakorzenią się w słonecznych, suchych miejscach.
  • Pelargonie himalajskie, łąkowe i wspaniałe będą się rozwijać w wilgotnych i ciepłych miejscach.
  • Odmiana bałkańska preferuje suchą glebę i prawie całkowity cień.
  • Pelargonie bagienne i himalajskie nie mają nic przeciwko wzrostowi w wilgotnych, zacienionych miejscach.
  • Ważny! Aby zebrać nasiona, musisz wcześniej przygotować kapsułę owiniętą w papierową torbę. Kiedy skorupa strąka pęknie, wszystkie nasiona pozostaną w torbie i można je sadzić w okolicy.

    Geranium nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Najważniejsze jest podlewanie i odchwaszczanie rośliny. Pelargonie są odchwaszczane w maju, kiedy na kwiatku nie ma dużo liści. Będzie to korzystne dla systemu korzeniowego, więc otrzyma więcej tlenu. Jeśli ogrodnikowi brakuje czasu na rozluźnienie, można posadzić skarłowaciałe krzewy między pelargoniami i ściółkować.

    Reżim procedur wodnych dla dźwigu jest niezwykle ważny. Roślina kategorycznie nie toleruje suszy, ale obfite podlewanie często prowadzi do problemów w postaci zgniłych korzeni.

    Uwaga! Roślina dobrze znosi zimę, nawet na otwartym polu nie trzeba jej okrywać.

    Rozmnażanie dzikich pelargonii za pomocą sadzonek, nasion lub sadzonek

    Geranium – pielęgnacja domowa, jak podlewać geranium

    Bodziszek można rozmnażać przez nasiona i wegetatywnie. Odmiany ogrodowe są rzadko rozmnażane przez nasiona. Wynika to z trudnego procesu kiełkowania materiału. Ponadto nasiona są niezwykle trudne do zebrania. Podczas gdy hodowca czeka, aż dojrzeją, są one naturalnie rozproszone.

    Zakupione nasiona można sadzić tuż przed zimą. Po zebraniu ich pod koniec lata rozpoczynają siew jesienią, aby sadzonki mogły się zakorzenić przed nadejściem chłodów. Bardzo niezawodne jest sadzenie nasion zimą, gdy gleba jest już zamarznięta. Więc sadzonki pojawią się wraz z nadejściem wiosny.

    Sadzonki geranium

    Najczęściej pelargonie rozmnażają się przez sadzonki. W takim przypadku możesz obejść się bez schronień i stosowania fitohormonów. Do sadzenia wybiera się małe doniczki, które są wypełnione piaskiem i mieszanką składników odżywczych. Ważne jest, aby regularnie podlewać, aż do pełnego ukorzenienia.

    Za pomocą warstw powietrza można wiosną uzyskać pełnoprawną roślinę z rozwiniętym systemem korzeniowym. Metoda jest dość prosta. Wystarczy zgiąć pędy kwiatu do ziemi i opuścić je w przygotowane bruzdy, a następnie przykryć ziemią.

    Rosnące problemy, choroby i szkodniki

    Pelargonie są często atakowane przez szkodniki. Najczęściej są to mszyce, łuskowce, mączliki lub kleszcze. Aby zwalczyć owady, należy natychmiast zastosować środki owadobójcze. Jeden zabieg nie wystarczy, więc za tydzień będziesz musiał powtórzyć zabieg.

    Jeśli roślina nie zostanie wystarczająco podlewana, jej liście staną się żółte. Przy braku światła łodyga jest mocno odsłonięta. Patologie grzybicze często przeszkadzają pelargonie. Są to choroby związane z mączniakiem prawdziwym i brązową plamistością. Biofungicydy pomagają pozbyć się chorób, ale tylko we wczesnych stadiach ich rozwoju. Jeśli zmiana stała się rozległa, lepiej wykopać i zniszczyć krzak.

    Pelargonia leśna i łąkowa ma nie tylko właściwości lecznicze, ale ma również silny efekt dekoracyjny. Sadziwszy tę roślinę, ogrodnik nie będzie już mógł odmawiać sobie przyjemności próbowania nowych odmian.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy