Opis odmian Pelargonium Yug: jak wyglądają Shukar, Aksinya, Nina, Ireland itp.

YUG Shukar pelargonium to jedna z popularnych odmian. Nasycone bordowe kwiatostany przyciągają duże rozmiary. Efektownie wyróżniają się na zielonym tle.

Rosyjska hodowczyni Julia Gonchar zaprezentowała światu wiele odmian pelargonii.

Roślina przyciąga bogatym kolorem

W przeciwieństwie do innych odmian, przedstawiciele grupy Yug mają kompaktowy rozmiar i piękne kwitnienie.

Krótka historia pojawienia się kwiatów grupy Yug

Indie od dawna uważane są za ojczyznę pelargonii, ale dopiero niedawno naukowcy byli w stanie ustalić dokładne pochodzenie rośliny. Pierwotnie pojawił się w Ameryce Południowej.

Aktywna hodowla rozpoczęła się w 1951 roku w Anglii. Hobbyści i doświadczeni hodowcy wyhodowali nowe odmiany, aby poprawić właściwości kwiatów.

Julia Gonchar (Yug) nie była wyjątkiem. Chciała uzyskać zwarte pelargonie z dużymi kwiatostanami. Z biegiem czasu praca hodowcy została uwieńczona sukcesem i stworzyła wiele nowych roślin.

Na przykład Pelargonium Yug Aksinya ma podwójne kwiatostany o delikatnym czerwonym kolorze z ledwo zauważalnym białym środkiem. Niewielkie rozmiary okazów pozwalają na trzymanie ich w mieszkaniach i malutkich pokojach. Rozmiary karłów nie sprawiają, że pelargonia jest brzydka, wręcz przeciwnie, na tej wysokości kwiatostany wyglądają spektakularnie.

Bluszcz Pelargonium – opieka domowa

Grupa YUG obejmuje obecnie wiele odmian. Występują w różnych kolorach, co pozwala kolekcjonerom zainteresować się nowymi gatunkami. Odcienie niektórych odmian pelargonii zmieniają się w trakcie kwitnienia. Na przykład, jak pelargonium Yug Varvara-Krasa.

Odmiana geranium o podwójnym kolorze płatków

  • YUG Shukar – bogaty bordowy kolor płatków, wielkość około 50 cm, wymaga ukształtowania korony.
  • Jadwiga POŁUDNIOWA pelargonia – kwiaty są jasnoróżowe, nie wymagają przycinania, liście zielone. Średnia wysokość 40 cm.
  • SOUTH Sakura – nazwa pochodzi od rośliny o tej samej nazwie. Środek kwiatu jest szkarłatny, reszta jest jasnoróżowa. Liście są ząbkowane.
  • Pelargonium Varvara-Krasa jest wielkością karła, wysokość nie przekracza 30 cm, kwiaty frotte kształtem przypominają piwonie. Kolor jest biało-różowy. Kwitnie długo.
  • SOUTH Zlatoslav – Jasnoróżowe kwiatostany. Liście są zielone z lekkim złotym odcieniem.
  • POŁUDNIOWE Claudia – kwiaty śnieżnobiałe, pełne, wielkość rośliny karłowatej, korona nie jest wymagana.
  • YUG Princess Grace to oryginalna odmiana. Białe płatki ozdobione są ciemnoróżową obwódką.
  • Pelargonium SOUTH Ireland – kwiaty białe, czasami zielonkawe w środku i na zewnątrz płatków. Nie wymaga krzewienia.
  • POŁUDNIOWA Yesenia – różowe kwiaty z czerwonawymi żyłkami, brzegi płatków różowo-białe.
  • YUG Nina – złote liście. Kwiaty są gęsto pełne, lawendowo-różowe. Krzew tworzy się sam.
  • Pelargonium Yug Shukar potrzebuje odpowiednich warunków przetrzymywania. Od tego zależy obfitość kwitnienia i żywotność kwiatu.

    Ważny! Jeśli odstąpisz od zaleceń, pelargonie mogą przestać kwitnąć.

    Czynniki wymagane do wyhodowania kwiatu:

  • Oświetlenie – światło rozproszone, w okresie kwitnienia długość dziennych godzin wynosi co najmniej 8 godzin.
  • Temperatura – w sezonie ciepłym – 23 ° C, zimą – 15 ° C
  • Podlewanie – w okresie kwitnienia roślina jest podlewana raz w tygodniu, ponieważ stojąca wilgoć prowadzi do rozwoju szarej zgnilizny. Zimą ilość podlewania zmniejsza się do 1 raz na 10 dni. Poziom wilgotności utrzymuje się na poziomie 60%. POŁUDNIOWE Pelargonie Sigal i inne nie wymagają opryskiwania.
  • Top dressing – podczas kwitnienia raz w tygodniu dodaje się uniwersalny środek na rośliny kwitnące. Gleba powinna być luźna i pożywna.
  • Wielkość doniczki jest o 1 cm większa niż gliniana bryła.
  • Przycinanie – odmiany karłowate nie wymagają tworzenia łodyg, wyższe okazy można szczypać wiosną. Przeszczep przeprowadza się raz w roku.
  • Roślina ma dwa okresy w roku – spoczynek i aktywny wzrost. Muszą się okresowo zmieniać, w przeciwnym razie pelargonia nie będzie żyła długo.

    Epipremnum golden – pielęgnacja domowa i inne odmiany

    Czas wzrostu przypada na wiosnę i lato. Od około połowy kwietnia pelargonia budzi się z hibernacji i zaczyna rosnąć. W tym czasie ma miejsce tworzenie pąków i kwitnienie.

    To interesujące! Niektóre odmiany pelargonii kwitną bardzo długo (nawet zimą), na przykład South Kamaliya Pelargonium.

    Wiosną pelargonie tworzą pąki

    Przygotowanie do odpoczynku rozpoczyna się około września. W tym okresie roślina nie jest przesadzana, karmiona ani przestawiana. Pożądane jest obniżenie temperatury, liczby podlewania i długości godzin dziennych.

    Pelargonie budzą się stopniowo. Aby to zrobić, są stopniowo przywracani do zwykłych warunków przetrzymywania, naśladując zmianę pór roku w przyrodzie.

    Odmiany różnią się nie tylko rozmiarem i kolorem. Na przykład Pelargonium Yug Dey ma podwójne płatki – dzięki temu kwiaty są obszerne, bujne, piękne. Nazywają się frotte.

    Odmiany mogą mieć różne kształty kwiatów. Na przykład w pelargonii tulipanowej przypominają tulipany. Dotyczy to również gatunków różowatych. Diakoni wyglądają szczególnie pięknie. W takim geranium kwiaty są zbierane w małą wiązkę.

    Najłatwiejszy sposób na rozmnażanie pelargonii z pędami. Aby to zrobić, wystarczy odciąć łodygę, włożyć ją do wody lub posadzić w ziemi. Korzenie kiełkują po 2-3 tygodniach, po czym roślinę należy pielęgnować jak zwykle.

    Ważny! Podczas kwitnienia nie można odciąć gałęzi, ponieważ rana negatywnie wpłynie na zdrowie kwiatu.

    Dodatkowo można użyć stymulantów do rozwoju systemu korzeniowego, np. „Kornevin”. Lepiej jest to robić wiosną, kiedy pelargonia nabiera siły.

    Inną opcją hodowlaną są nasiona sprzedawane w wyspecjalizowanych sklepach. W marcu sadzi się je w płytkich pojemnikach. Pierwsze pędy pojawiają się po 3-4 tygodniach, zbiór przeprowadza się po 6 tygodniach od siewu. Ta metoda uprawy jest trudna w warunkach wewnętrznych.

    Na podmokłej glebie pojawia się szara zgnilizna, którą łatwo rozpoznać wizualnie dzięki charakterystycznym plamkom. Dotknięte części są usuwane, a roślina jest traktowana fungicydem.

    W suchym powietrzu na liściach pelargonii pojawia się rdza. Zabieg jest taki sam jak w przypadku szarej pleśni. Chorobę można rozpoznać po charakterystycznym brązowym nalocie na liściach.

    W przypadku braku wilgotności powietrza roślina infekuje przędziorków. O jej obecności decyduje charakterystyczna pajęczyna pelargonii. Aby zniszczyć szkodnika, całą roślinę spryskuje się środkiem owadobójczym.

    Mszyce są również łatwe do zobaczenia wizualnego. Przyłącza się do zewnętrznej strony liścia i do łodyg. Owady delikatnie czyści się wacikiem, a pelargonie myje się wodą z mydłem i nasącza środkiem owadobójczym.

    Opis odmiany nie zawsze daje pełny obraz cech konkretnego pelargonii. Dokładnie przestudiuj zalecenia dotyczące pielęgnacji, co pozwoli zachować roślinę przez wiele lat.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy