Paproć ogrodowa – sadzenie i pielęgnacja w kraju – pocvetam.ru

Na swoich działkach wielu ludzi uprawia nie tylko rośliny, które przynoszą praktyczne korzyści, ale także to, co jest po prostu przyjemne dla oka. Wśród tych terenów zielonych jest paproć, bohater baśni i legend narodu rosyjskiego. Jak prawidłowo ją sadzić, jak właściwie o nią dbać i jakimi szkodnikami się zająć, niewielu wie.

Paprocie to rodzina zielonych roślin obejmująca ponad 10 000 różnych gatunków. Ten przedstawiciel flory żyje na całym świecie. Preferuje cień i wilgotność w miejscach słonecznych i suchych. Ponadto jest dość bezpretensjonalny. Podsumowując, ta roślina zarodnikowa jest doskonałą opcją dla zieleni ogrodowej. Kiedyś był używany jako żywność, przypisywano mu właściwości lecznicze. Teraz paproć ma status dekoracyjny.

Paproć

Ta rodzina historycznie ma tajemniczą aureolę. Wierzono, że paproć kwitnie tylko w noc Iwana Kupały, w zaroślach nad skarbem. Każdemu, kto będzie chciał go znaleźć, przeszkadzają złe duchy, tajemniczy kolor (w opisie folklorystycznym – piękny, opalizujący wszystkimi kolorami tęczy) musi znaleźć się przed świtem. Tak mówią legendy ludzi. Od dawna udowodniono, że starożytny człowiek mistyfikował powszechne zjawisko. Sama paproć nie kwitnie. Za legendarny kwiat zabrano młode pofałdowane liście lub inne rośliny kwitnące w okolicy.

Ciekawy. Paprocie to najstarsi mieszkańcy Ziemi. Powstały wiele lat przed pojawieniem się na nim pierwszej osoby.

Ten przedstawiciel flory zrzuca zielenie na zimę. Błędem byłoby nazwać to odchodzeniem. Paproć nie ma liści – tylko blaszki liściowe, które naukowo nazywa się vayami. W zależności od gatunku mogą mieć różną wielkość: od zaledwie trzech centymetrów do wysokości drzew. System korzeniowy tej rodziny roślin jest silny i potężny.

Paproć w ogrodzie od dawna nie jest nowością dla letnich mieszkańców. Jest używany przez wszystkich: zarówno ogrodnika-amatora na kwietnik na podwórku, jak i profesjonalistę od projektowania krajobrazu. Najczęściej używane typy to:

  • Struś pospolity. Jego liść przypomina strusie pióro, od którego pochodzi nazwa rośliny. Takie blachy mogą osiągnąć długość półtora metra. Korzeń strusia opada, rośnie pionowo.
  • Orlyak zwykły. Ta paproć jest uwielbiana do sadzenia na terenie szkoły. Jest stosunkowo niska – liście mogą osiągnąć 70 centymetrów. Kształtem przypomina orle pióro, stąd nazwa gatunku. Jest trujący dla zwierząt, ale nie jest niebezpieczny dla ludzi. Jego system korzeniowy jest również pionowy, ale silnie rozgałęziony.
  • Młody liść

  • Kobieta kochedyzhnik. Na pierwszy rzut oka paproć ogrodowa jest podobna w zależności od gatunku; tylko profesjonalista może ją rozróżnić. Na przykład u samicy kochedyzhnik rozcięcie blaszki liściowej jest bardziej wyraźne niż u strusia lub orła. Liść paproci rośnie zgodnie z wymaganiami danej odmiany – jedne nie przekraczają 30 centymetrów, inne osiągają 70. Korzeń tego gatunku jest krótki, ale gruby.
  • Nippon gęsi narciarz. Podobnie jak samica, cięcie liści jest wyraźnie widoczne. To właśnie ten gatunek daje niezwykły kolor – szaro-zielony, z ciemnoczerwonymi żyłkami. Warto zauważyć, że chociaż paproć uwielbia cień i wilgoć, cochidian Nippon nadal potrzebuje trochę słońca, aby jego wzór liści wydawał się jaśniejszy. Ponadto podczas rozmnażania przez zarodniki charakterystyka odmiany nie jest przenoszona, tylko podczas wyhodowania nowego pędu z korzenia.
  • Orlyak zwykły

    Istnieje wiele rodzajów paproci, ale to właśnie te wymienione powyżej są idealne jako domki letniskowe.

    Ogólnie rzecz biorąc, ten przedstawiciel flory jest bezpretensjonalny. Sadzenie paproci jest łatwe – nie musisz się tym przejmować jak z kapryśnymi różami. Niemniej jednak, aby roślina zapuściła korzenie i cieszyła się bujnymi krzewami, trzeba będzie przestrzegać szeregu zaleceń.

    Paprocie mogą rosnąć bardzo silnie, zdobywając nowe terytorium. Następnie zaleca się sadzenie ich tak, aby nie wypierały innych roślin. Sadzenie i pielęgnacja paproci ulicznej w ogrodzie ma kilka ważnych punktów, które wymagają uwagi:

  • Cień. Paprocie giną w aktywnym słońcu. Dlatego lepiej wybrać dla nich zacienione miejsca. W przypadku Nippon kochedzhnik musisz wybrać zakątek, w którym spadną tylko pierwsze promienie słońca, w przeciwnym razie wymaga ochrony przed słońcem.
  • Gęś Nippon

  • Luźna ziemia. Losowe przesadzanie paproci nie zadziała. Nie można go sadzić w zbrylonej glebie. Aktywnie „oddycha” korzeniami i dusi się w twardym podłożu. Gleba powinna być luźna, nie stratowana.
  • Częste podlewanie. Wszystkie gatunki paproci bez wyjątku kochają wilgoć. Oznacza to, że sadzi się je przez obfite podlewanie dołka. W przyszłości zapewniają stałe utrzymanie wilgoci w miejscu, w którym rośnie krzew. W takim przypadku woda nie powinna pozostawać w stagnacji. Dobry drenaż jest ważny u nasady.
  • Odpowiedni czas. Lepiej jest sadzić paprocie na otwartym terenie wiosną, gdy liście są młode. Zwiększa to szanse, że roślina się zakorzeni.
  • Nie dokręcaj. Wykopany kiełek należy przesadzić jak najszybciej. Nie możesz utrzymać go w powietrzu przez długi czas, w przeciwnym razie korzenie zaczną wysychać.
  • Paproć uliczna na wsi żyje od kilku lat. Nic nie trwa wiecznie, a prędzej czy później roślina umiera. Jeśli jednak jesienią zbierzesz jego kiełek w doniczce i zabierzesz go do domu, wyhodujesz przez zimę, to wiosną będzie można sadzić dojrzałą sadzonkę na wsi. Będzie miał większe szanse na przystosowanie się do nowego środowiska.

    Przeszczep paproci

    To sadzenie paproci ma swoje własne niuanse:

  • Umiarkowane oświetlenie. Nie powinieneś wpychać puli w daleki róg. Dom będzie dla niego za ciemny. Jest to równie szkodliwe, jak palące promienie słońca. Lepiej jest wybrać pomieszczenie, w którym paproć będzie stała w pobliżu okna, ale jednocześnie nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Podlewanie. Wszystkie paprocie kochają wodę. Dlatego czasami możesz zorganizować mały prysznic dla rośliny. Upewnij się, że gleba u korzeni nie wysycha i pozostaje wilgotna.
  • Rozmiar doniczki. Paprocie w ogrodzie zwykle rosną duże, a nie karłowate. Mają potężny system korzeniowy, należy to wziąć pod uwagę przy wyborze doniczki. Lepiej jest wziąć ten, który jest większy, aby roślina zdecydowanie miała rezerwę na wzrost.
  • Temperatura. Istnieje opinia, że ​​paproć potrzebuje chłodu, więc pomieszczenie z kiełkiem musi mieć temperaturę nie wyższą niż 15 stopni. To pomyłka. Ten przedstawiciel flory będzie dość wygodny w temperaturze 22-23 stopni Celsjusza.
  • Wilgotność. Suche powietrze szkodzi tej roślinie, dlatego w sezonie grzewczym nie jest konieczne trzymanie jej w pobliżu akumulatorów i grzejników. Nie będzie zbędne nawilżanie powietrza w pomieszczeniu ani spryskiwanie paproci wodą, w czasie deszczu – otwórz okno, aby naturalnie zwiększyć wilgotność.
  • Ciekawy. Istnieją gatunki paproci, które można ogólnie uprawiać w domu. Należą do nich paproć domowa Nephrolepis

    Możesz również przeszczepić go do doniczki i zabrać Orlyak do pokoju (w takim przypadku zrobią to powyższe zalecenia).

    Jak przeszczepić paproć z lasu

    Czasami w lesie jest bardzo piękna paproć. Dzieje się tak, gdy gleba i warunki są idealne dla tego przedstawiciela flory. Ktoś chce mieć tego samego przystojnego w domu. Wtedy na pewno będzie chciał go przeszczepić na swoje terytorium. Paproć leśna w tym zakresie ma swój własny zestaw reguł:

  • Umiarkowany rozmiar krzewu. Chcę mieć wszystko na raz, to znaczy od razu wykopać i przeszczepić duży krzew. Jest to obarczone śmiercią rośliny. Im większa paproć, tym mocniejszy jest jej korzeń, który dodatkowo silniej się rozgałęzia. Szanse są dobre, aby odciąć go łopatą. Lepiej jest wykopać mały lub średni krzew bez zeskrobywania gleby z korzeni. Jak grudka jest usuwana z ziemi, tak bryła paproci jest transportowana do nowego domu.
  • Usuń większość liści. Doświadczeni ogrodnicy zalecają usunięcie 90% wszystkich liści paproci. Nie zaleca się sadzenia paproci. Jeśli zielenie są dobrze przerzedzone, roślina będzie mogła rzucić siłę na adaptację, a nie na utrzymanie stanu każdego liścia.
  • Uwaga! Podczas przesadzania paproci na inną glebę zaleca się zabranie niewielkiej ilości ziemi z lasu, w którym rosła. Jest dodawany do otworu do lądowania w nowym miejscu. Pomaga to roślinie szybciej przystosować się do nowych warunków.

  • Natychmiast sadzić w nowej glebie. Idealnie przeszczep wygląda tak: wykopuje się paproć w lesie, podlewaną godzinę przed manipulacją. Korzenie nie są usuwane z gleby i zabiera się ze sobą niewielką ilość gleby. Po wykopaniu roślina jest natychmiast przenoszona do nowego siedliska. Glebę leśną dodaje się do wcześniej przygotowanego otworu, następnie przesadza się paproć, nie zapomnij dobrze jej podlać.
  • Krinum – kwiat ogrodowy, sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu

    Podobnie jak wszystkie żyjące istoty tego świata, paproć na wsi i w domu może zachorować, pasożyty mogą jej zaszkodzić. Ogrodnik musi być na to przygotowany.

    Wykopywanie paproci w lesie

    Rodzinę paproci mogą pokonać wirusy, grzyby, bakterie. Konieczne jest zauważenie problemów na czas i podjęcie działań.

    Liście antraknozy ciemnieją, pojawiają się na nich brązowe plamy Usunąć uszkodzone części, pozostałe zielenie potraktować ogólnoustrojowym fungicydem. Ogranicz podlewanie i opryskiwanie Zgnilizna korzeni Żółknięcie i opadające liście Mniejsze podlewanie Szara pleśń Zaraża całą roślinę Usuń uszkodzone części. Potraktuj ocalałych specjalnym fungicydem. Unikaj wody na liściach. Unikaj nawożenia azotem.

    Antraknoza paprociowa

    Nie tylko z powodu niektórych chorób roślina może zacząć więdnąć. Czasami zupełnie zdrowa, pełna siły paproć zaczyna nagle więdnąć na naszych oczach, boleć. Wtedy możesz podejrzewać infekcję dowolnymi szkodnikami. Najpopularniejsze z nich są wymienione poniżej.

    Leczenie objawów szkodników Mączlik letarg paproci. Białe, małe ćmy fruwające z liści. Plamki szarej pleśni, jaj i larw na tylnej stronie liścia · Jeśli zarażenie jest łagodne, zapewnij roślinie chłodny prysznic. Mączliki giną na mrozie. Procedura jest powtarzana kilkakrotnie, ponieważ jaja są odporne na zimno. Jeśli paproć wewnętrzna jest chora, możesz ją umieścić w chłodnym (około 12 stopni Celsjusza) miejscu na noc.
    Jeśli infekcja jest poważna, należy zastosować specjalne środki owadobójcze, które powodują, że soki roślinne są trujące dla owadów Białe opuchlizny Małe, białe bezskrzydłe owady na glebie Pojawiają się na podmokłej glebie, dlatego konieczne jest ograniczenie podlewania. Zaleca się wysuszyć glebę Mealybug Biały kwiat na liściach lub w ziemi, na ścianach doniczki · Jeśli płytka nazębna znajduje się na liściach, usuń zaatakowane części i górną warstwę gleby.
    · Jeśli płytka nazębna jest na ziemi, przesadzić roślinę do nowej doniczki i świeżej ziemi, po dokładnym spłukaniu korzeni wodą.

    Mealybug

    O paproć należy dbać jak o każdy inny kwiat. Szczególnie bezwzględnie wymagane jest spełnienie szeregu warunków niezbędnych mu w pierwszym roku po przeszczepie:

  • Gleba, w której rośnie ta roślina zarodnikowa, musi być wilgotna. O tym, że potrzebuje wilgoci, już powiedziano. Faktem jest, że wymóg ten jest szczególnie ważny w pierwszym roku po przeszczepie.
  • Top dressing. Paprocie, podobnie jak ludzie, czasami potrzebują minerałów i witamin. Dlatego zaleca się karmić je nawozami wiosną i latem. Możesz je kupić w każdym sklepie kwiaciarskim.
  • Uwaga! Surowo zabrania się stosowania nawozów, jeśli paproć jest właśnie przesadzana (co najmniej trzy miesiące po tym), a także jeśli gleba jest sucha, aby uniknąć poparzenia korzeni. Jeśli roślina jest słaba, zaleca się nawożenie nie metodą korzeniową, ale poprzez nawadnianie liści. Roztwór nawozowy musi być słaby.

  • Rozwolnienie. Paprocie rozwinęły „oddychanie” korzeni. Oznacza to, że są nasycone tlenem nie tylko przez liście, ale także przez korzenie i są bardziej aktywne niż wiele innych kwiatów. Dlatego nie jest możliwe, aby ziemia wokół nich się spiekała, zaleca się ją od czasu do czasu poluzować.
  • Paproć jest idealną rośliną dla początkujących ogrodników. Jego uprawa wymaga minimum wysiłku. Mimo to nie należy dopuścić do tego, aby rozwój flory toczył się dalej, zdecydowanie należy zwrócić należytą uwagę na każdy kwiat w ogrodzie.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy