Pelargonia pokojowa do przesadzania przed iw trakcie kwitnienia: skład gleby, dobór doniczki

Bodziszek uważany jest za jedną z najbardziej skromnych roślin domowych. Ale hodowcy, którzy uprawiają kwiat na swoich parapetach, wiedzą, jak ważne jest stworzenie dla niego odpowiednich warunków. Jedną z obowiązkowych procedur jest przejście do nowej puli. Wymaga to dokładnej wiedzy, jak przeszczepiać pelargonie.

Konieczność przeszczepienia rośliny pojawia się, gdy system korzeniowy rośnie i staje się ciasny w pojemniku do sadzenia. Możesz to zrozumieć, podnosząc doniczkę – końcówki korzeni będą widoczne przez otwory drenażowe. W tym samym czasie kwiat zaczyna cierpieć na ciągły niedobór składników odżywczych, jest łatwo narażony na choroby, istnieje ryzyko jego śmierci.

Kwiat potrzebuje przeszczepów, gdy rośnie

  • występowanie zgnilizny korzeni z powodu naruszenia systemu nawadniania;
  • stymulacja początku fazy kwitnienia po dłuższym okresie spoczynku;
  • nadmierna ekspozycja dolnej części łodyg;
  • zanieczyszczenie gleby szkodnikami i mikroorganizmami chorobotwórczymi;
  • potrzeba wymiany uszkodzonej doniczki;
  • Dodatkowe informacje! Aby odmłodzić kwiat, należy go posadzić w nowym pojemniku. Możliwe jest jednoczesne rozmnażanie przez podzielenie buszu.

    Czas przesadzenia kwiatu w dużej mierze determinuje okres jego adaptacji w nowym miejscu. Zwykle przeszczep pelargonii w domu przeprowadza się wiosną. Wraz ze wzrostem godzin dziennych roślina rozpoczyna procesy wegetatywne, najłatwiej dostrzega zmiany stresowe. Jednocześnie niektórzy hodowcy kierują się kalendarzem księżycowym, wiedząc o reakcji roślin na ruch gwiazdy nocnej.

    Jak przeszczepić orchideę: instrukcje krok po kroku w domu

    Najbardziej niekorzystnym okresem są miesiące zimowe. Najlepsze efekty i najbardziej bezbolesne przyniesie przeładunki roślin przeprowadzone w marcu lub kwietniu.

    Uwaga! Przesadzanie pelargonii do ogrodu, czy to odmiany królewskiej, strefowej czy bluszczowatej, powinno nastąpić pod koniec wiosny, czyli w drugiej połowie maja.

    Przenieś kwiat z powrotem do domu lub mieszkania przed nadejściem chłodów

    Czy można przesadzać pelargonie podczas kwitnienia lub latem

    Przeszczepianie pelargonii jest dozwolone o każdej porze roku, ale w sprzyjających warunkach roślina kwitnie prawie nieprzerwanie przez całe lato. Czy można przesadzać kwitnące pelargonie?

    Przy aktywnym pączkowaniu krzew wydaje dużo zasobów i pociąga za sobą przedłużony okres rekonwalescencji. W rezultacie krzew może nie poradzić sobie ze stresem i zrzucić kwiaty. Z tego powodu zaleca się odłożyć przeszczep na inny czas.

    Wiele zakupionych kwiatów szybko umiera, gdy znajdą się w środowisku domowym. Jednocześnie roślina ma zapewniony pełny wypoczynek, dzięki czemu dostosowuje się do zmienionych warunków zewnętrznych, gdyż w krótkim czasie kwiat przeżył szereg stresujących sytuacji: przeszczep na działkę ogrodniczą, transport, konserwacja w sklepie.

    Doświadczeni hodowcy starają się nie przesadzać pelargonii natychmiast po zakupie. W pierwszych dniach po pojawieniu się nowej rośliny w mieszkaniu utrzymywana jest optymalna temperatura i wilgotność.

    Dzień przed przesadzeniem kwiat jest obficie podlewany, aby podczas przeładunku rośliny łatwiej było wydostać się z doniczki.

    Uwaga! Niektórzy hodowcy zalecają stosowanie stymulantów, aby przyspieszyć regenerację pelargonii.

    Nie ma innych sposobów na zminimalizowanie stresu związanego z przeszczepami roślin. Jedynym sposobem na złagodzenie konsekwencji zabiegu jest wybranie optymalnego czasu.

    Przy wyborze nowej doniczki do przesadzania pelargonii brane są pod uwagę przyczyny zabiegu. Jeśli potrzebujesz przesunąć kwiatek, który stał się ciasny w poprzedniej sadzarce, rozmiar nowego pojemnika powinien być o 1-2 cm większy Wybór doniczki zbyt dużej doprowadzi do tego, że system korzeniowy zacznie rozwijać nową przestrzeń, przez co okres kwitnienia nie nadejdzie w zalecanym semestr.

    W dużym garnku roślina zamieni się w nieporządny krzew.

    Podczas przeszczepu kwitnienia zaleca się zabranie doniczki, która dokładnie odpowiada objętości systemu korzeniowego. To samo dotyczy przemieszczania pelargonii w celu odmłodzenia i jednoczesnego podziału krzewu na kilka niezależnych roślin – każdy pojemnik musi być odpowiedni dla nowego okazu.

    Dozwolone jest użycie pojemnika do sadzenia wykonanego z dowolnego materiału. Wybierając doniczkę z tworzywa sztucznego, weź pod uwagę, że ma ona słabą przepuszczalność powietrza, ale jest bardziej praktyczna w użyciu. Garnek ceramiczny jest droższy, ale bardziej atrakcyjny. Jest przyjazny dla środowiska i lepiej nadaje się do długotrwałej uprawy. Ze względu na porowatą strukturę materiału do doniczki mogą wrastać delikatne korzenie, co stwarza ryzyko uszkodzenia podczas przeszczepu.

    Ważny! Niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są doniczki, muszą być w nim specjalne otwory odprowadzające nadmiar wilgoci.

    Odpowiednio dobrana gleba do pelargonii uwolni roślinę od silnego stresu. Gleba do pelargonii pokojowej powinna zawierać następujące składniki:

    Gleba może zawierać niewielkie ilości torfu. Inną opcją jest zakup uniwersalnej gleby do upraw kwitnących. Zakupiona ziemia jest odpowiednia dla większości kwiatów w pomieszczeniach, w pełni zaspokajając ich potrzeby żywieniowe.

    Dodatkowe informacje! Aby zoptymalizować skład do sadzenia pelargonii, wystarczy dodać do niego trochę perlitu i grubego piasku rzecznego.

    Niezależnie od składu mieszanki gleby, gleba pod pelargonie pokojowe powinna zawierać warstwę drenażową umieszczoną na dnie doniczki lub do sadzenia. Bez tego nadmiar wilgoci zatrzyma się w strefie korzeniowej, w wyniku czego nastąpi rozpad systemu korzeniowego.  Używany jako drenaż:

    Aby zapobiec zatykaniu się otworów drenażowych w dnie doniczki, doświadczeni hodowcy przykrywają warstwę drenażową małym kawałkiem siatki konstrukcyjnej.

    Odpływ jest umieszczony na dnie garnka.

    Jak przeszczepić pelargonie – instrukcje krok po kroku

    Wiedząc, jaka ziemia jest potrzebna dla pelargonii, zaczynają przeładowywać roślinę. Lepiej jest dowiedzieć się z wyprzedzeniem, jak krok po kroku przeszczepiać pelargonie w domu i przygotować wszystko, czego potrzebujesz.

    Pelargonium ampelous lub geranium – rośnie i pielęgnuje w domu

    Oprócz przenoszenia kwiatów w pomieszczeniach z jednej sadzarki do drugiej, często przesadza się go na otwarty teren wiosną i przenosi z powrotem wraz z nadejściem jesieni.

    W domu od jednego garnka do drugiego

    Obchodzenie się z domowymi pelargoniami jest łatwe. Procedura składa się z następujących kroków:

  • Na warstwę drenażową wylewa się trochę ziemi.
  • Kwiat jest ostrożnie usuwany z poprzedniej doniczki wraz z kulką korzeniową.
  • Roślinę umieszcza się w nowej sadzarce, wypełniając puste przestrzenie mieszanką gleby.
  • Po zakończeniu przeszczepu kwiat wraca w to samo miejsce. Pierwsze podlewanie przeprowadza się nie wcześniej niż 3-4 dni później.

    Przy prawidłowym przemieszczaniu się pelargonii na otwarty teren roślina wieloletnia obficie zdobi miejsce. Aby roślina czuła się komfortowo w ogrodzie:

  • Glebę w wybranym dobrze oświetlonym miejscu wykopuje się z dodatkiem mieszanki kompostowej.
  • Przygotowuje się mały otwór do sadzenia o głębokości równej wysokości doniczki, w której znajduje się kwiat.
  • Roślinę ostrożnie przewraca się w nowe miejsce, a ziemię wokół niej zagęszcza rękami.
  • Przeszczepiony geranium jest obficie podlewany osiadłą wodą.
  • Dodatkowe informacje! Podczas sadzenia sadzonek w ziemi zakopuje się je 2-3 cm, odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 25 cm.

    Do zimowania pelargonie wracają do warunków pokojowych. W tym przypadku powinieneś dowiedzieć się, jak sadzić pelargonie w doniczce.

    Kontrola korzeni pozwala uniknąć wprowadzenia szkodników do domu

  • Przygotuj garnek z drenażem i małą warstwą ziemi.
  • Kwiat jest usuwany z gleby wraz z kulką korzeniową.
  • Gleba jest ostrożnie usuwana z korzeni, badana. W tym samym czasie mocno zarośnięte, nieżywotne końcówki są odcinane.
  • Bodziszek przenosi się do doniczki, posypuje ziemią i starannie ubija.
  • Kwiat, który spędził lato na świeżym powietrzu, przenosi się do dobrze oświetlonego miejsca z minimalnym zacienieniem. Wskazane jest również przycięcie pędów do długości 20 cm, aby pelargonia przyzwyczaiła się do nowego środowiska.

    Pelargonia, która przeszła przeszczep, wymaga specjalnego traktowania i uwagi. Przede wszystkim zmiany dotyczą lokalizacji kwiatu: roślina przyzwyczajona do jasnego oświetlenia w oknie południowym lub południowo-wschodnim przenoszona jest na parapet o umiarkowanym świetle. Po 1-2 tygodniach od zabiegu pelargonia powraca na swoje zwykłe miejsce.   Nie bądź gorliwy w podlewaniu. Częstotliwość zawilgocenia gleby zależy od szybkości wysychania gleby w doniczce.

    Ważny! Geranium nie toleruje oprysków i nadmiernej wilgotności powietrza. Od niej roślina może zachorować i umrzeć.

    Kiedy do przesadzania pelargonii używa się nowej gleby odżywczej, kwiat nie jest karmiony przez 2-3 miesiące po zabiegu. Po określonym czasie krzew geraniowy jest nawożony raz w miesiącu złożoną kompozycją do kwitnienia roślin domowych. Skoncentrowane preparaty rozcieńcza się i stosuje ściśle według instrukcji. Jedynym wyjątkiem jest pierwsze karmienie, podczas którego dawka powinna być 2-3 krotnie niższa od minimalnej.

    Po lecie na ulicy pelargonie trzymane są przez jakiś czas na balkonie lub loggii

    Mocna i mało wymagająca roślina może być w tej samej doniczce przez wiele lat i dobrze się czuć. Uprawiając bylinę w domu, prędzej czy później będziesz musiał zapoznać się z zasadami przeszczepu i rozmnażania. Ważne jest, aby zastanowić się, jaki rodzaj pelargonii lądowej kochają. Kompetentnie przeszczepiony krzew odpowie z wdzięcznością obfitym kwitnieniem.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy